Προς το περιεχόμενο

-30% Στα smartphones @Κωτσοβολος


ultimamage

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Antretng είπε

Οπότε λογικά θα σου έρθει. 

Oπου μου ερθει πιο γρηγορα και οπου θελουν λιγοτερα χαρτια για το Αρθρο 39Α απο εκει θα το παρω.

Στον Κωτσο το εχω κανει παραγγελια με καταθεση και στο Public με παραλαβη απο το καταστημα και μετρητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papp0us είπε

To να έχουν τον καταναλωτή γραμμένο στα @@ τους οταν ζητάνε 1000€; Ναι συμφωνώ

Δεν έχει νόημα να το συνεχίσω..αν ήσουν ο ωφελημένος (όπως είναι πολλοί) από αυτό που καταδικάζεις, δεν θα τα έγραφες αυτά, ούτε καν θα τα σκεφτόσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Doubt είπε

Δεν έχει νόημα να το συνεχίσω..αν ήσουν ο ωφελημένος (όπως είναι πολλοί) από αυτό που καταδικάζεις, δεν θα τα έγραφες αυτά, ούτε καν θα τα σκεφτόσουν.

Και βέβαια ήμουν ωφελημένος, γιατι πήρα το Sony, αλλα αντιθετα με εσένα, κοιτάω και τις δυο πλευρές του πράγματος. Τον άλλον που το πλήρωσε Full Price πριν απο 4 μέρες τον ρώτησες πως σκέφτεται; Όσοι έκαναν το λάθος και προπλήρωσαν το Sony, και έδωσαν μπροστά τα λεφτά τους, έκατσαν ωραιοτατα στο κατάρτι, γιατι 4(τέσσερις ολογράφως) ημέρες μετά, η Sony κατέβασε την τιμή 30%.Αυτό εσένα σου φαίνεται σωστή αντιμετώπιση απέναντι στον πελάτη απο τον οποίο έχουν ζητήσει 1000€; , Η δε σε νοιάζει επειδή "εισαι ωφελημένος" οπότε κανένα πρόβλημα;

Επεξ/σία από papp0us
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, papp0us είπε

Και βέβαια ήμουν ωφελημένος, γιατι πήρα το Sony, αλλα αντιθετα με εσένα, κοιτάω και τις δυο πλευρές του πράγματος. Τον άλλον που το πλήρωσε Full Price πριν απο 4 μέρες τον ρώτησες πως σκέφτεται; Όσοι έκαναν το λάθος και προπλήρωσαν το Sony, και έδωσαν μπροστά τα λεφτά τους, έκατσαν ωραιοτατα στο κατάρτι, γιατι 4(τέσσερις ολογράφως) ημέρες μετά, η Sony κατέβασε την τιμή 30%.Αυτό εσένα σου φαίνεται σωστή αντιμετώπιση απέναντι στον πελάτη απο τον οποίο έχουν ζητήσει 1000€; , Η δε σε νοιάζει επειδή "εισαι ωφελημένος" οπότε κανένα πρόβλημα;

Εδω εισαι φαουλ. Δεν κατεβασε η sony την τιμη, η τιμη ηταν τοσο λογω ΦΠΑ off special + προμο bundle special price.

Στη αμερικη η συσκευη ειναι μαζι με ακουστικα των 300$ και κοστιζει 900κατι 

Η τιμη της συσκευης τοσο ειναι - για τιμες σονισεντερ δεν ξερω ποιος εκανε το προμο νωριτερα-

 

Ιδιο ζητημα εαν παρελαβες fold μια μερα πριν - ειδαμε διαφορα των 600+ € αν θυμαμαι- Εκει παλι τι λες;

 

Επεξ/σία από xoldboyx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, papp0us είπε

Και βέβαια ήμουν ωφελημένος, γιατι πήρα το Sony, αλλα αντιθετα με εσένα, κοιτάω και τις δυο πλευρές του πράγματος. Τον άλλον που το πλήρωσε Full Price πριν απο 4 μέρες τον ρώτησες πως σκέφτεται; Όσοι έκαναν το λάθος και προπλήρωσαν το Sony, και έδωσαν μπροστά τα λεφτά τους, έκατσαν ωραιοτατα στο κατάρτι, γιατι 4(τέσσερις ολογράφως) ημέρες μετά, η Sony κατέβασε την τιμή 30%.Αυτό εσένα σου φαίνεται σωστή αντιμετώπιση απέναντι στον πελάτη απο τον οποίο έχουν ζητήσει 1000€; , Η δε σε νοιάζει επειδή "εισαι ωφελημένος" οπότε κανένα πρόβλημα;

Το έχετε ρίξει στη φιλοσοφία τώρα. Καταρχήν δε πρέπει να ήταν προσφορά της Sony αλλιώς η τιμή θα είχε πέσει σε όλα τα σημεία μεταπώλησης. Μάλλον για προωθητική ενέργεια του Κωτσόβολου έμοιαζε. Και στο Sony Center στο μπλέ Xpreria 5 II που αγόρασα εγώ τους πήρα τηλέφωνο και άλλαξαν την τιμή στο site ενώ περίμενα στη γραμμή.

Ύστερα, σε μια νόμιμη συναλλαγή δύο ή περισσότερα μέρη συνομολογούν ελεύθερα. Ως καταναλωτής για να πληρώσεις μία Χ αξία έχεις κρίνει ότι για εσένα η υπηρεσία και το προϊόν ανταποκρίνεται σε αυτή την αξία. Είναι σίγουρα ενοχλητικό όταν μια εβδομάδα μετά το βλέπεις σε καλύτερη τιμή αλλά για πες μου: να ζητήσω το λόγο από τον μικροπωλητή στη λαϊκή γιατί στις 12:00 έριξε τη τιμή στις μπανάνες στα 1,50€ ενώ εγώ στις 11:30 τις αγόρασα 1,70€; Για να ξαναγυρίσουμε στα τηλέφωνα, αν στη Black Friday η Sony το δώσει 500€ και με κάθε ένα ακόμα ένα δώρο, εμείς τι πρέπει να κάνουμε; Να ζητήσουμε τα ίδια; Ή 1 1/2 μήνας μέχρι τη Black Friday είναι πολύ και δεν πειράζει;

Πρακτικά λοιπόν σε μια ελεύθερη αγορά προσφορά μπορεί να σκάσει όποτεδήποτε (και για χίλιους λόγους, γιατί δε πουλάω καλά ή γιατί θέλω να σκοτώσω τον ανταγωνισμό ή γιατί θέλω να αυξήσω το μερίδιο των χρηστών μου κλπ). Αυτό δε πρέπει να ενδιαφέρει εμάς. Κάποιες φορές θα τύχει στη ζωή μας να αγοράσουμε στην καλή τιμή, κάποιες άλλες στην ακριβή τιμή. Εφόσον το αγοράσαμε με ελεύθερη βούληση και χωρίς πίεση, δε πρέπει να μας ενδιαφέρει τίποτε άλλο.

Αλλιώς αυτό που λες εσύ είναι ότι: προσφορές ΑΝ κάνουμε, θα κάνουμε μόνο Πάσχα, στις Εκπτώσεις, τη Black Friday και τα Χριστούγεννα. Όποτε άλλοτε αγοράσετε το κάνετε με δικό σας ρίσκο να πληρώσετε το προϊόν ακριβότερα. Όπως κι εσύ καταλαβαίνεις κάτι τέτοιο είναι άτοπο.

Επεξ/σία από imvrios
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, imvrios είπε

Το έχετε ρίξει στη φιλοσοφία τώρα. Καταρχήν δε πρέπει να ήταν προσφορά της Sony αλλιώς η τιμή θα είχε πέσει σε όλα τα σημεία μεταπώλησης. Μάλλον για προωθητική ενέργεια του Κωτσόβολου έμοιαζε. Και στο Sony Center στο μπλέ Xpreria 5 II που αγόρασα εγώ τους πήρα τηλέφωνο και άλλαξαν την τιμή στο site ενώ περίμενα στη γραμμή.

Ύστερα, σε μια νόμιμη συναλλαγή δύο ή περισσότερα μέρη συνομολογούν ελεύθερα. Ως καταναλωτής για να πληρώσεις μία Χ αξία έχεις κρίνει ότι για εσένα η υπηρεσία και το προϊόν ανταποκρίνεται σε αυτή την αξία. Είναι σίγουρα ενοχλητικό όταν μια εβδομάδα μετά το βλέπεις σε καλύτερη τιμή αλλά για πες μου: να ζητήσω το λόγο από τον μικροπωλητή στη λαϊκή γιατί στις 12:00 έριξε τη τιμή στις μπανάνες στα 1,50€ ενώ εγώ στις 11:30 τις αγόρασα 1,70€; Για να ξαναγυρίσουμε στα τηλέφωνα, αν στη Black Friday η Sony το δώσει 500€ και με κάθε ένα ακόμα ένα δώρο, εμείς τι πρέπει να κάνουμε; Να ζητήσουμε τα ίδια; Ή 1 1/2 μήνας μέχρι τη Black Friday είναι πολύ και δεν πειράζει;

Πρακτικά λοιπόν σε μια ελεύθερη αγορά προσφορά μπορεί να σκάσει όποτεδήποτε (και για χίλιους λόγους, γιατί δε πουλάω καλά ή γιατί θέλω να σκοτώσω τον ανταγωνισμό ή γιατί θέλω να αυξήσω το μερίδιο των χρηστών μου κλπ). Αυτό δε πρέπει να ενδιαφέρει εμάς. Κάποιες φορές θα τύχει στη ζωή μας να αγοράσουμε στην καλή τιμή, κάποιες άλλες στην ακριβή τιμή. Εφόσον το αγοράσαμε με ελεύθερη βούληση και χωρίς πίεση, δε πρέπει να μας ενδιαφέρει τίποτε άλλο.

Αλλιώς αυτό που λες εσύ είναι ότι: προσφορές ΑΝ κάνουμε, θα κάνουμε μόνο Πάσχα, στις Εκπτώσεις, τη Black Friday και τα Χριστούγεννα. Όποτε άλλοτε αγοράσετε το κάνετε με δικό σας ρίσκο να πληρώσετε το προϊόν ακριβότερα. Όπως κι εσύ καταλαβαίνεις κάτι τέτοιο είναι άτοπο.

Το ζήτημα δεν είναι η αγορά, η οποία φυσικά ειναι ελεύθερη και αν θέλει η Sony αύριο πρωί βγαίνει και λέει ΤΑ ΧΑΡΙΖΩ, και δικαίωμα της, το ζήτημα είναι ο σεβασμός που δείχνει η κάθε εταιρία στα λεφτά που της δίνεις.

Δεν έχω κανένα πρόβλημα να κάνουν εκπτώσεις,. απλά μου χτύπησε πολύ άσχημα που ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ξαναλέω, γιατι αυτό το προσπερνάτε, η τιμή πέφτει 30%, ενώ κάποιος είχε προπληρώσει το τηλεφωνο 15 μέρες πριν, και αν το άνοιξε προχθες, χθες αυτόματα πιαστηκε κορόιδο. Αν ήθελε η Sony να σκοτώσει τον ανταγωνισμό θα το έβγαζε κατευθείαν 650€. Θα έλεγε "τις πρώτες 10 μέρες θα το πουλάω 650, μετά πάμε χιλιάρικο", δε θα τσίμπαγε λεφτά απο προπαραγγελίες με τυράκι τα ακουστικά, και 4 μέρες μετά θα το έριχνε 30%.

Η Sony μου είπε πως αποκλείεται ο Κωτσόβολος να έκανε του κεφαλιού του, και οτι το Sony Center μάτσαρε την τιμή δείχνει οτι ηταν προωθητική ενέργεια της Sony, ή τέλωςπάντων την έκανε με το ζόρι προωθητική ενέργεια ο Κώτσος. 

Και ξαναλέω, ΠΟΛΥ καλά έκανε η Sony και το γονάτισε σε τιμή, άλλα το έκανε με ΠΟΛΥ φάουλ τρόπο σε πολύ λάθος χρονικό σημείο.  Δεν ηταν μια συσκευή που ήταν καιρό στην αγορά, και έπεσε η τιμή της, ήταν μια συσκευή που ΜΟΛΙΣ κυκλοφόρησε , και κάποιο την είχαμε πληρώσει 15 μέρες πριν για να την πάρουμε σε αυτή την τιμή με τα ακουστικα΄υποτίθεται. Ευτυχώς εμένα άργησε, και μου άλλαξε το Sony Center την τιμή γιατι το παρέλαβα χθες. 

Αν σου φαίνεται έξυπνη, και καλή για την αγορά η κίνηση πάσο, αυτό δεν σημαίνει οτι πρέπει να συμφωνούμε.

Επεξ/σία από papp0us
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, papp0us είπε

Και βέβαια ήμουν ωφελημένος, γιατι πήρα το Sony, αλλα αντιθετα με εσένα, κοιτάω και τις δυο πλευρές του πράγματος. Τον άλλον που το πλήρωσε Full Price πριν απο 4 μέρες τον ρώτησες πως σκέφτεται; Όσοι έκαναν το λάθος και προπλήρωσαν το Sony, και έδωσαν μπροστά τα λεφτά τους, έκατσαν ωραιοτατα στο κατάρτι, γιατι 4(τέσσερις ολογράφως) ημέρες μετά, η Sony κατέβασε την τιμή 30%.Αυτό εσένα σου φαίνεται σωστή αντιμετώπιση απέναντι στον πελάτη απο τον οποίο έχουν ζητήσει 1000€; , Η δε σε νοιάζει επειδή "εισαι ωφελημένος" οπότε κανένα πρόβλημα;

Όλα αυτά είναι εντελώς εκτός του δικού μου budget, με κινητό των 100 ευρώ κυκλοφορώ και είμαι μια χαρά.

Εσύ σαν πελάτης έκανες μια σύμβαση, το προϊόν Χ έναντι 1000 ευρώ, ούτε σε εξαπάτησαν, ούτε σε έκλεψαν, ούτε σε ανάγκασε κανείς να αγοράσεις.

Αν κάτι στον πωλητή ή τον κατασκευαστή ή τον αντιπρόσωπο δεν σου ταιριάζει, εφαρμόζεις τα περί ελεύθερης αγοράς και δεν ξανα αγοράζεις ούτε καλώδιο.

Απαγορεύσεις κλπ είναι εκτός πραγματικότητας.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Doubt είπε

.Απαγορεύσεις κλπ είναι εκτός πραγματικότητας.

Συνεχίζεις να μην διαβάζεις. Είπα να το απαγορεύσουν ΟΙ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΕΣ, όχι να κόψουν τις εκπτώσεις τα μαγαζιά. Να σου πουν για τα "ταδε κινητά" δε θα βάλετε προωθητική ενέργεια, γιατι είναι τεσσάρων ημερών. Είδες iPhone στις προσφορές του Κωτσόβολου; Μπορείς να μαντέψεις γιατι δεν είδες iPhone;

Ποιος είπε για εξαπάτηση; Εγώ είπα οτι δεν σεβάστηκαν το ίδιο τους το προιόν, και αυτούς που το πλήρωσαν, κατα τα άλλα δικό τους είναι το κινητό. ΑΥΡΙΟ ΤΑ ΧΑΡΙΖΟΥΝ. Δεν αλλάζει τίποτα στον προβληματισμό μου.

Να στο δώσω απλά. Φαντάσου ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ που έχουν προπαραγγείλει PS5 να το έχουν πληρώσει 2 μηνες πριν, να το πάρουν 20 Δεκέμβρη 499€, και ανήμερα Χριστούγεννα, να βγεί η Sony  και να πεί, Χριστουγεννιάτικη προσφορά, το PS5 300€.

Ολα οκ; 

Επεξ/σία από papp0us
  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, papp0us είπε

Να στο δώσω απλά. Φαντάσου ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ που έχουν προπαραγγείλει PS5 να το έχουν πληρώσει 2 μηνες πριν, να το πάρουν 20 Δεκέμβρη 499€, και ανήμερα Χριστούγεννα, να βγεί η Sony  και να πεί, Χριστουγεννιάτικη προσφορά, το PS5 300€.

Ολα οκ; 

Αν δεν ενδιαφέρεται η Sony που θα χάσει τωρινούς και μελλοντικούς πελάτες, θα ενδιαφερθώ εγώ; σιγά μην κάνω και διαδήλωση.

5 λεπτά πριν, papp0us είπε

Είδες iPhone στις προσφορές του Κωτσόβολου; Μπορείς να μαντέψεις γιατι δεν είδες iPhone;

Είδα όοολα τα υπόλοιπα.. αν ήταν όλες οι εταιρείες Apple, ζήτω που καήκαμε.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, beamex είπε

.

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.png.8b284f2067380bee626776f29e7a80ec.png

source.gif

.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.. απότι φαίνεται έκανα χαζομάρα που καθυστέρησα...

Ράδιο ir και NFC δε χρησιμοποιείς όλη την ώρα, αλλά την amoled την οθόνη τη χρησιμοποιείς...

Απογοητεύτηκα.. σκέφτομαι να μη παραλάβω και να περιμένω νέα προσφορά είτε realme 7 pro είτε Poco X3...

Μόλις έρθει ο courier...

 

giphy.gif

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Doubt είπε

Αν δεν ενδιαφέρεται η Sony που θα χάσει τωρινούς και μελλοντικούς πελάτες, θα ενδιαφερθώ εγώ; σιγά μην κάνω και διαδήλωση.

Είδα όοολα τα υπόλοιπα.. αν ήταν όλες οι εταιρείες Apple, ζήτω που καήκαμε.

Οκ έκανα λάθος που ενδιαφέρθηκα για τέτοιο μικροπράγμα, και τι με νοιάζει εμένα, δίκιο έχεις, τώρα το κατάλαβα. Συνεχίζουμε. Συγνώμη για το σπαμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, papp0us είπε

Οκ έκανα λάθος που ενδιαφέρθηκα για τέτοιο μικροπράγμα, και τι με νοιάζει εμένα, δίκιο έχεις, τώρα το κατάλαβα. Συνεχίζουμε. Συγνώμη για το σπαμ.

Μην ψαχνεις να βγαλεις ακρη με την Sony. Υποτιθεται το κινητο θα κυκλοφορουσε Δεκεμβριο και αντ αυτου βγηκε τελικα Οκτωβριο.

Μια απο τα ιδια με το Xperia 1 mark 2 που παρουσιαστηκε Απριλιο/Μαιο και μεχρι καλα καλα να προλαβει να κυκλοφορησει στην αγορα λιγο καιρο,βγαινει η εταιρεια και βγαζει ανακοινωση για το Xperia 5 mark 2 300ευρω φθηνοτερο(1200ευρω αρχικη τιμη το Xperia 1). Εκει να δεις ποσο σεβαστηκε τους αρχικους κατοχους Xperia 1 η ιδια η εταιρεια.

Ειναι μερικοι απο τους λογους που εχω παψει να ασχολουμαι με Sony,γιατι στο τμημα κινητης ειναι 3 λαλουν και 2 χορευουν.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...