Προς το περιεχόμενο

Apple: Οι τιμές των iPhone 12 στην Ελλάδα και μειώσεις στα παλιότερα μοντέλα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 170
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, CX73 είπε

Προ COVID ταξίδευα στην Ασία για δουλειά 1 εβδομάδα κάθε 2 μήνες, Σιγκαπούρη, Τζακάρτα, Bangkok, Ho  Chi Minh, Hong-Kong και 1 φορά το χρόνο Πεκίνο, Sydney και Auckland! Το ποιο φθηνότερο Apple store είναι στην Σιγκαπούρη, 5% φθηνότερο από του Hong-Kong, και παίρνεις τον φόρο πίσω στο αεροδρόμιο !!!!

Σφύριξε πριν ξαναπάς να σε εφοδιάσουμε 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, najinblue3 said:

Τι εννοείς δεν παραγει τιποτα? 

Μήπως εννοεί ότι δεν κάθεται ρε παιδί μου ο ίδιος ο Cook με το κολλητήρι να φτιάχνει τσιπάκια. Τα δίνει σε κάτι τύπους στα εργοστάσια και τα φτιάχνουν. 🤣

15 hours ago, polaki said:

Στο sticky και τα 17 banners που αναφέρομαι πιο πάνω, να θυμηθούμε από του χρόνου να αναφέρουμε ότι στον αιώνα των άπαντα της τεχνολογίας και των τιμών των αγαθών 1$ = 1€

Κάνοντας λοιπόν την πράξη με τη "σωστή" αντιστοιχία 1:1, θα δεις ότι τα κουκιά  βγαίνουν...

Συνήθως κάπου εκεί πάει αλλά φέτος δεν έχουμε υπολογίσει τον αστερίσκο με τις εκπτώσεις των carrier. Τα 699$ έχουν και 30$ έκπτωση από AT&T ή Verizon, οπότε ξεκινάμε από 729$ χωρίς φόρους ενώ εδώ 701€. Πάλι καλά γιατί με 1:1 το mini θα είχε πάει 900€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, polaki είπε

Wait, WHAT? Η APPLE δεν παράγει τίποτα??? 

Ρε παιδιά, ειλικρινά δηλαδή τα διαβάζουμε ΟΛΑ σε αυτό το φόρουμ τελικά, αλλά πραγματικά να διαβάζουμε και ΑΥΤΟ, σε φόρουμ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ, δηλαδή ίσως ούτε η 67χρονη μάνα μου στο μπαλκόνι της γιαγιάς μου στην κρήτη στο εξοχικό το καλοκαίρι με 3-4 τσικουδιές τέτοιες ασυναρτησίες. 

Σε ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟ φόρουμ να διαβάζουμε ότι η Apple δεν παράγει τίποτα? Έχει καεί πλέον κάθε λογική εδώ μέσα... όχι τρίζουν τα κόκκαλα του Jobs, χορεύει ολόκληρος ο καψερός με την ΑΝΙΩΘΙΛΑ του Γιουνανιστάν πλεον... Τίποτα, καληνύχτα, πάω να δω ποδόσφαιρο.. με κάψατε τελείως ορισμένοι σήμερα.. αύριο πάλι.. 

Εσύ να πας να πιεις  τσικουδιες.. είχε μονάδα συναρμολόγησης?  Πότε? Πέρα από software τι άλλο έχει φτιάξει όταν κάποτε εταιρίες όπως Sharp Sonu Toshiba έφτιαχναν κινητά ... Δεν λέω τώρα έπεσαν στο φασον όλοι αλλά η απλ ήταν αυτή που το πήγε σε άλλο επίπεδο ..

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μικρά δεδομένα ελληνικής καθημερινότητας...

Καπέλο σε οτιδήποτε έρχεται απέξω... μικρό μεγάλο δεν θα εξετάσω... αν προσθέσετε και το ΦΠΑ24% επειδή έχουμε και γ@μw το βιοτικό επίπεδο και μας τρέχουν από τα μπατζάκια...

Θέλουμε (κ εγώ μέσα) το ό,τι νέο χωρίς να σταθούμε ένα λεπτό να δούμε τι μας προσφέρει σε σύγκριση με αυτό που ήδη κρατάμε στα χέρια μας, επειδή είναι λίγο "καλύτερο", λίγο "γρηγορότερο", βγάζει λίγο "καλύτερες" φωτογραφίες, μπορεί να κάνει editing-on-the-go (λες και οι περισσότεροι από μας θα κάνουμε ποτέ...), έχει περισσότερα χρωματάκια και μας φέρνει πάντα λίγο πιο κοντά στην άδεια τσέπη... Το λες και απρόσφορο καταναλωτισμό μάλλον...

Αντικειμενικά δεν χρειάζεται να αλλάζει κανείς κινητό κάθε χρόνο... ούτε καν κάθε δύο χρόνια! (εκτός αν είναι android, δεν παίρνει την τελευταία ενημέρωση και αυτή είναι απαραίτητη για να σας τρέξουν σωστά συγκεκριμένες εφαρμογές... αλλιώς κλάιν κ εκεί...).

Αναρωτιέμαι μήπως μας κάνουν καλά και τα κοπανάνε μπας και βάλουμε μυαλό... ή αν τελικά επειδή δεν πρόκειται να βάλουμε - γιατί έτσι μας αρέσει - απλώς μας βρήκαν κορόιδα και μας τα μασάνε κανονικά. Ή κάτι ενδιάμεσο... Σε κάθε περίπτωση είμαστε αδικημένοι ως καταναλωτές σε αυτή τη χώρα, αλλά δεν βάζουμε και μυαλό.

Κάντε υπομονή όσοι το θέλετε (θέλουμε...)... έρχονται Χριστούγεννα... Πάσχα... Μποναμάς από τη γιαγιά... αν τσοντάρουν και κάτι τα παιδιά από τα κάλαντα... κάτι οι γονείς από το φάντασμα της 13ης σύνταξης... Μεγειά μας βρε!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η apple προσφέρει καλύτερα προιόντα στις ίδιες τιμές. Ακόμα και χωρίς το φορτιστή και χωρίς τα ακουστικά το iPhone 12 mini είναι καλύτερο από το περσινό iPhone 11 που έπαιζε στη ίδια τιμή. Μη ξεχνάμε ότι η Apple προσφέρει παγκόσμια εγγύηση ένα χρόνο, υποστήριξη λογισμικού τουλάχιστον 4 χρόνια με κάθε update να έρχεται ταυτόχρονα σε όλες τις συσκευές, 3 μήνες Apple Arcade που έχει διαμαντάκια μέσα, ένα χρόνο Apple TV +, που μπορεί να έχει μικρό αλλά πολύ ποιότικό περιεχόμενο.

Αν ήθελε η Apple να βγάλει εύκολο χρήμα θα έβγαζε ένα πλαστικό (ανακυκλώσιμο) iPhone που αλλάζει χρωματισμούς ενώ το κουνάς με A13 cpu και υποστήριξη λογισμικού 2 χρόνια βγάζοντας το update όποτε το θυμόταν 😛 και χρηματοδοτώντας τη YouTube κοινότητα για να λένε πόσο γαμάτο είναι. Bλέπoυμε ότι ακόμα και το iPhone SE έχει κάποια standard και γενικά η Apple σέβεται τους αγοραστές της το ίδιο  από τη φθηνότερη μέχρι την ακριβότερη συσκευή.

Η Apple έβγαλε iPad με 120hz (πρώτη σε mobile συσκευή) και ο ανταγωνισμός έτρεξε να προλάβει το iPhone των 120hz. Πιο πριν είχαμε το περίφημο notch (μέχρι και αυτό αντέγραψαν). Το τι θα φτιάξουν κάθε χρόνο αφορά στις φήμες για το νέο iPhone γι αυτό οι ναυαρχίδες τους έχουν προβλήματα. Αντίθετα η Apple έχει πλάνο 3ετίας τουλάχιστον.

 

Επεξ/σία από medidia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, NasstasjiaP said:

Μικρά δεδομένα ελληνικής καθημερινότητας...

Καπέλο σε οτιδήποτε έρχεται απέξω... μικρό μεγάλο δεν θα εξετάσω... αν προσθέσετε και το ΦΠΑ24% επειδή έχουμε και γ@μw το βιοτικό επίπεδο και μας τρέχουν από τα μπατζάκια...

Θέλουμε (κ εγώ μέσα) το ό,τι νέο χωρίς να σταθούμε ένα λεπτό να δούμε τι μας προσφέρει σε σύγκριση με αυτό που ήδη κρατάμε στα χέρια μας, επειδή είναι λίγο "καλύτερο", λίγο "γρηγορότερο", βγάζει λίγο "καλύτερες" φωτογραφίες, μπορεί να κάνει editing-on-the-go (λες και οι περισσότεροι από μας θα κάνουμε ποτέ...), έχει περισσότερα χρωματάκια και μας φέρνει πάντα λίγο πιο κοντά στην άδεια τσέπη... Το λες και απρόσφορο καταναλωτισμό μάλλον...

Αντικειμενικά δεν χρειάζεται να αλλάζει κανείς κινητό κάθε χρόνο... ούτε καν κάθε δύο χρόνια! (εκτός αν είναι android, δεν παίρνει την τελευταία ενημέρωση και αυτή είναι απαραίτητη για να σας τρέξουν σωστά συγκεκριμένες εφαρμογές... αλλιώς κλάιν κ εκεί...).

Αναρωτιέμαι μήπως μας κάνουν καλά και τα κοπανάνε μπας και βάλουμε μυαλό... ή αν τελικά επειδή δεν πρόκειται να βάλουμε - γιατί έτσι μας αρέσει - απλώς μας βρήκαν κορόιδα και μας τα μασάνε κανονικά. Ή κάτι ενδιάμεσο... Σε κάθε περίπτωση είμαστε αδικημένοι ως καταναλωτές σε αυτή τη χώρα, αλλά δεν βάζουμε και μυαλό.

Κάντε υπομονή όσοι το θέλετε (θέλουμε...)... έρχονται Χριστούγεννα... Πάσχα... Μποναμάς από τη γιαγιά... αν τσοντάρουν και κάτι τα παιδιά από τα κάλαντα... κάτι οι γονείς από το φάντασμα της 13ης σύνταξης... Μεγειά μας βρε!!

Μιλώντας για τον εαυτό μου μόνο, μετά από 3 χρόνια με το Χ φαίνεται πως αποφάσισα να αναβαθμιστώ φέτος. Γράφω "φαίνεται" γιατί δεν νιώθω την τρελή ανάγκη να αντικαταστήσω το Χ το οποίο λειτουργεί ακόμη άψογα. Ίσως έπαιξε ρόλο που αντικατέστησα την οθόνη και την μπαταρία μέσα από σχετικά προγράμματα της Apple και πρακτικά έχω μετά από 3 χρόνια ένα "φρέσκο" ακόμη Χ με battery health @ 100% και οθόνη χωρίς κανένα σημάδι χρήσης! 

Μερικά χρόνια πριν, θα ήταν αδιανόητο να κρατήσω μια συσκευή για περισσότερο από ένα χρόνο! Ίσως παίζει ρόλο και η ηλικία που από ένα σημείο και μετά αρχίζεις να βαριέσαι και προτιμάς ένα καλό μπουκάλι κρασί που θα συνοδεύεται από ένα καλό δείπνο, από ένα νέο gadget... 😛 

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, jimarass26 είπε

Ναι γιατί ντρεπόταν να βάλει μέσα φορτιστή και να σε χρεώσει +20-30€. Από αυτούς είναι. Αποφασίστε....... 

Αυτό ακριβώς είπα ότι έκανε, οι  Samsung , huawei , Sony , OnePlus , Xiaomi ... Ανέβηκαν 100-200 ευρω πάνω όχι +20 30 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, billdanos είπε

Μιλώντας για τον εαυτό μου μόνο, μετά από 3 χρόνια με το Χ φαίνεται πως αποφάσισα να αναβαθμιστώ φέτος. Γράφω "φαίνεται" γιατί δεν νιώθω την τρελή ανάγκη να αντικαταστήσω το Χ το οποίο λειτουργεί ακόμη άψογα. Ίσως έπαιξε ρόλο που αντικατέστησα την οθόνη και την μπαταρία μέσα από σχετικά προγράμματα της Apple και πρακτικά έχω μετά από 3 χρόνια ένα "φρέσκο" ακόμη Χ με battery health @ 100% και οθόνη χωρίς κανένα σημάδι χρήσης! 

Μερικά χρόνια πριν, θα ήταν αδιανόητο να κρατήσω μια συσκευή για περισσότερο από ένα χρόνο! Ίσως παίζει ρόλο και η ηλικία που από ένα σημείο και μετά αρχίζεις να βαριέσαι και προτιμάς ένα καλό μπουκάλι κρασί που θα συνοδεύεται από ένα καλό δείπνο, από ένα νέο gadget... 😛 

Μα στην ίδια κατηγορία ανήκουμε... γι'αυτό είπα "αντικειμενικά δεν μας χρειάζεται". Το αν το θέλουμε ο καθένας για το δικό του λόγο, δεν το συζητώ... και δικαιώμα του καθενός είναι και μαγκιά του! Κ αν μπορεί κ να το πάρει μεγειά του!!! Στο καλό κρασί θα εντοπιστώ... τι πίνουμε? Τι πάει με το γκάτζετ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αδικαιολογητη αυξηση τιμων χωρις στην ουσια να προσφερουν κατι πεισσοτερο απο τα προηγουμενα μοντελα και χωρις αξεσουαρ οποτε οι τιμες ειναι ακομα υψηλοτερες.

δεν υπαρχει κανενας λογος για αγορα των νεων συσκετων καλυτερα να αγορασει καποιος iphone 11

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Cocomel είπε

Εσύ να πας να πιεις  τσικουδιες.. είχε μονάδα συναρμολόγησης?  Πότε? Πέρα από software τι άλλο έχει φτιάξει όταν κάποτε εταιρίες όπως Sharp Sonu Toshiba έφτιαχναν κινητά ... Δεν λέω τώρα έπεσαν στο φασον όλοι αλλά η απλ ήταν αυτή που το πήγε σε άλλο επίπεδο ..

Φίλε μου χωρίς παρεξήγηση, και με περισσότερη ηρεμία μιας και πλέον είναι πρωί και έχω ήδη πιει τον πρώτο καφέ, είναι δυνατόν σε forum τεχνολογίας να λέμε ότι η Apple δεν παράγει κάτι η ίδια? Δηλαδή τόσα μυαλά εκεί μέσα, τόση τεχνογνωσία τόσες ανακαλύψεις, το πρόβλημά σου εσένα ως Cocomel είναι ότι δεν έχει η ΙΔΙΑ εργοστάσιο να ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΕΙ κάτι? Και γιατί να το κάνει? Για να πάρεις εσύ τη χαρά ότι κατασκεύασε μία οθόνη? Ε είναι ΠΙΟ ΕΞΥΠΝΗ από όλους εμάς και απλά εστιάζει εκεί που έχει το λεγόμενο comparative advantage, δεν θα κάτσει να ασχοληθεί με το κατασκευαστικό, έχει βρει τη μέθοδο και μια χαρά τα καταφέρνει ρίχνοντας μια ματιά στην χρηματιστηριακή της αξία δε νομίζεις? 

Από Software πάλι δεν παράγει κάτι? Δηλαδή τί πρέπει να κάνει κατά την άποψη σου, να μας στέλνει σε DVD το software για να το πιάσουμε στα χέρια μας? Ή μήπως μετά θα λες ότι δεν έχει το εργοστάσιο ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ του DVD ως υλικό οπτικός δίσκος? 

Δηλαδή κάπου να σκεφτόμαστε λίγο τί λέμε, και κυρίως ΠΟΥ το λέμε. Όταν το γράφεις έτσι αέρα πατέρα σε ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟ φόρουμ, μην περιμένεις να γελάσει το μισό forum με την ατάκα σου.. 

45 λεπτά πριν, praktor_007 είπε

αδικαιολογητη αυξηση τιμων χωρις στην ουσια να προσφερουν κατι πεισσοτερο απο τα προηγουμενα μοντελα και χωρις αξεσουαρ οποτε οι τιμες ειναι ακομα υψηλοτερες.

δεν υπαρχει κανενας λογος για αγορα των νεων συσκετων καλυτερα να αγορασει καποιος iphone 11

Αφήνω στην άκρη τα του αξεσουάρ, που πραγματικά δεν έχω πλέον κουράγιο.. και θα πω απλά ότι μάλλον δεν είδες καλά τα specs των συσκευών. 

ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ να πάρει κάποιος το προηγούμενο μοντέλο, ακόμα και αν είναι 100€ φθηνότερο όπως λένε. 

Αν ΕΧΕΙΣ ήδη το προηγούμενο, σαφέστατα και δεν αναβαθμίζεις, προσωπικά δεν θα αναβαθμίσω ούτε εγώ που είμαι στο Χ.

Αλλά αν είσαι στην αναζήτηση συσκευής σε αυτά τα χρήματα πάνω κάτω, είναι τεχνολογικό έγκλημα να πας σε 11 ή 11 Pro, αντί να πας στο λίγο πιο ακριβό αλλά με ΣΑΦΗΣ βελτιώσεις ΠΑΝΤΟΥ 12 και 12 Pro..

Ειλικρινά απλά προσπέρασες τα specs χωρίς να τα προσέξεις καθόλου σωστα? 

Επεξ/σία από polaki
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, polaki είπε

Φίλε μου χωρίς παρεξήγηση, και με περισσότερη ηρεμία μιας και πλέον είναι πρωί και έχω ήδη πιει τον πρώτο καφέ, είναι δυνατόν σε forum τεχνολογίας να λέμε ότι η Apple δεν παράγει κάτι η ίδια? Δηλαδή τόσα μυαλά εκεί μέσα, τόση τεχνογνωσία τόσες ανακαλύψεις, το πρόβλημά σου εσένα ως Cocomel είναι ότι δεν έχει η ΙΔΙΑ εργοστάσιο να ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΕΙ κάτι? Και γιατί να το κάνει? Για να πάρεις εσύ τη χαρά ότι κατασκεύασε μία οθόνη? Ε είναι ΠΙΟ ΕΞΥΠΝΗ από όλους εμάς και απλά εστιάζει εκεί που έχει το λεγόμενο comparative advantage, δεν θα κάτσει να ασχοληθεί με το κατασκευαστικό, έχει βρει τη μέθοδο και μια χαρά τα καταφέρνει ρίχνοντας μια ματιά στην χρηματιστηριακή της αξία δε νομίζεις? 

Από Software πάλι δεν παράγει κάτι? Δηλαδή τί πρέπει να κάνει κατά την άποψη σου, να μας στέλνει σε DVD το software για να το πιάσουμε στα χέρια μας? Ή μήπως μετά θα λες ότι δεν έχει το εργοστάσιο ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ του DVD ως υλικό οπτικός δίσκος? 

Δηλαδή κάπου να σκεφτόμαστε λίγο τί λέμε, και κυρίως ΠΟΥ το λέμε. Όταν το γράφεις έτσι αέρα πατέρα σε ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟ φόρουμ, μην περιμένεις να γελάσει το μισό forum με την ατάκα σου.. 

Αφήνω στην άκρη τα του αξεσουάρ, που πραγματικά δεν έχω πλέον κουράγιο.. και θα πω απλά ότι μάλλον δεν είδες καλά τα specs των συσκευών. 

ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ να πάρει κάποιος το προηγούμενο μοντέλο, ακόμα και αν είναι 100€ φθηνότερο όπως λένε. 

Αν ΕΧΕΙΣ ήδη το προηγούμενο, σαφέστατα και δεν αναβαθμίζεις, προσωπικά δεν θα αναβαθμίσω ούτε εγώ που είμαι στο Χ.

Αλλά αν είσαι στην αναζήτηση συσκευής σε αυτά τα χρήματα πάνω κάτω, είναι τεχνολογικό έγκλημα να πας σε 11 ή 11 Pro, αντί να πας στο λίγο πιο ακριβό αλλά με ΣΑΦΗΣ βελτιώσεις ΠΑΝΤΟΥ 12 και 12 Pro..

Ειλικρινά απλά προσπέρασες τα specs χωρίς να τα προσέξεις καθόλου σωστα? 

ποια αναβαθμιση βλεπεις?η μονη διαφορα ειναι ο Α14(σιγα τη διαφορα που θα εχει με τον Α13) και ο TOF επισης το 12 εχει χειροτερη μπαταρια απο το 11

To iphone 11 pro max εχει 914Ε και το iphone 12 pro max θα εχει 1300Ε συν κανενα 50αρι για ακουστικα+φορτιστη μιας και εχω android και σκεφτομαι να αγορασω iphone αλλα περιμενα να δω το 12.

Δεν υπαρχει καμια περιπτωση να δωσω 450Ε παραπανω για τον a14 και το lidar.Για 5G δεν το συζηταω γιατι εχουμε ακομα μελλον

Επεξ/σία από praktor_007
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πέρα από τις διαφορές του ΦΠΑ στις ευρωπαϊκές χώρες, υπάρχει σε εμάς και κάποια φορολογία περί πνευματικών δικαιωμάτων σε προϊόντα με ψηφιακή μνήμη κτλ που προσθέτουν στην τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, harispao είπε

Ρε εδώ πάει μαλλιά το iPhone 7 και το 6s με iOS 14 πηγαίνετε πάρτε ένα μεταχειρισμένο με 300-400 να το έχετε άλλα 4 χρόνια...

Φιλε μου με 300-400 ευρω παιρνεις iphone 8 και πανω που ειναι ολα κινηταρες εννωειται  

Επισης σχετικα με τις τιμες των iphone, να σας αναφερω οτι στην αρχη παντα ειναι ακριβα (στην Ελλαδα) και σε μερικους μηνες πεφτουν, μεχρι να φτασει το μικρο μοντελο τα 650€. 

Καθε χρονο την ιδια συζητηση κανουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...