Προς το περιεχόμενο

Apple: Οι τιμές των iPhone 12 στην Ελλάδα και μειώσεις στα παλιότερα μοντέλα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 hours ago, Billi the Kid said:

240 ευρώ καπέλο για το iPhone 12 Pro MAX 128BG και αν το παραγγείλεις και με Apple Card έχεις και 3% επιστροφή και το παίρνεις και με 24 άτοκες !!!

Στην ουσία με το 3% το παίρνεις 273 ευρώ λιγότερο με προπαραγγελία από το Site της Apple.

Να πω ότι έχουμε βάλει δασμούς από Κίνα όπως έκανε ο Τραμπ να καταλάβω ότι έχει μια υπερτίμηση λόγο του φόρου σε σχέση με άλλες χώρες αλλά συμβαίνει το αντίθετο, στην Αμερική που το δίνουν 1099 έχουν δασμούς και στην Ψαροκόστενα που πήραν οι Κινέζοι το λιμάνι και δεν έχουν τους εμπορικούς δασμούς που έχει επιβάλει ο Τραμπ για να επιστρέψουν τα εργοστάσια στις ΗΠΑ το δίνουν τόσο ακριβότερα.

Ευχαριστώ την Apple Ελλάδος αλλά θα το παραγγείλω από έξω.

Μήπως συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια; Τα 1099 είναι δολάρια χωρίς φόρο και τα 1339 είναι ευρώ με φόρο. Η ισοτιμία είναι η εξής: 1099$=934€. Στην Ελλάδα πωλείται 1080€ χωρίς φόρους. Το καπέλο είναι 146€. Αλλά: Ποιος σου είπε ότι μπορείς να παραγγείλεις απ΄το site της Apple?

ΥΓ Δεν υπάρχει "Apple Ελλάδος".
 

2 hours ago, mar10s said:

3% στο χιλιάρικο είναι 30 ευρώ🙂

Στα 1099 είναι 33€, συν τα 240 που νομίζει ότι θα γλιτώσει αν το παραγγείλει απ' έξω, είναι τα 273 που λέει. 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 170
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Μήπως συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια; Τα 1099 είναι δολάρια χωρίς φόρο και τα 1339 είναι ευρώ με φόρο. Η ισοτιμία είναι η εξής: 1099$=934€. Στην Ελλάδα πωλείται 1080€ χωρίς φόρους. Το καπέλο είναι 146€. Αλλά: Ποιος σου είπε ότι μπορείς να παραγγείλεις απ΄το site της Apple?

ΥΓ Δεν υπάρχει "Apple Ελλάδος".
 

Στα 1099 είναι 33€, συν τα 240 που νομίζει ότι θα γλιτώσει αν το παραγγείλει απ' έξω, είναι τα 273 που λέει. 😆

Έχεις δίκιο για την ισοτιμία λάθος υπολογισμό έκανα.

Μια από τις πολλές που τρέχουν και μαζί με τους δασμούς 20% !!! https://www.deals365.gr/proionta-technologias/17858-iphone-12-me-panelladiki-apostoli-apo-ameriki

Στην δικιά μου περίπτωση θα γλιτώσω και τους δασμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακόμα έχετε την "αρρώστια" να τρέχετε ανά 1-3 χρόνια (μαξ) να αλλάζετε συσκευές;

Δεν έχετε κατανοήσει ότι ΕΙΔΙΚΑ στα κινητά το 'χουν "τερματήσει"; ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ να σας προσφέρουν. Τί κάνουν (κυρίως); Εστιάζουν στην κάμερα, την κάνουν πιο γαμάτη, πιο καλή ανάλυση, με περισσότερα "καλούδια" κτλ, αλλάζουν λίγο το design (ΤΟΣΟ ΛΙΓΟ που δεν το πολυ-βλέπεις!), τα κάνουν όλο και πιο μικρά-στενά λόγο του ότι μικραίνου οι διαστάσεις των CPU/mobo κτλ...

...και ΤΕΛΙΚΑ; Τί αγοράζετε; ΣΧΕΔΟΝ ΤΟ ΙΔΙΟ προιόν, με λίγες καλύτερες επιδόσεις κάθε φορά. Και; Τί ανάγκη έχετε τις "βαρβάτες" επιδόσεις σε μια συσκευή κινητή που χωρά στη τσέπη σας; Να πω θέλετε να αναβαθμίζετε το PC σας να "σφυρίζει" και να τρέχει άνετε κάθε νέο "βαρβάτο" παιχνίδι, άντε να το καταλάβω... Το κινητό; Τί νόημα έχει πχ. αν διαθέτε το iPhone 8 (όπως εγώ, έχω το 8+)... και να πάτε πχ. στο 12άρι; Εϊναι σαν να 'χατε πχ. 200 άλογα αμάξι και τα κάνατε 285. Ε και; Θα τρέξετε σε γκραντ-πρι;

Εγώ αν δεν δω ΑΥΤΟ (που παραθέτω από κάτω) δεν θα ξαναπάρω ποτέ άλλη συσκευή, με το 8ράκι θα μείνω:

 



image.png.1b8924ba2df0d1230bac62359f17d015.png

 


image.png.54a4d5fe4c2c4a2c9e99443f4fa4bf75.png

(Σκηνές απ' το ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ "The Expanse" σειρά)

Αν δεν δω... ολογράμματα ξέρω γω κτλ... χέστηκα για τα ΛΙΓΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ κινητά απ' το δικό μου. Στην ουσία, αυτά τα "κινητά" είναι ΤΕΡΜΙΝΑΛ, δεν είναι "απλά τηλέφωνα", κάνουν "παπάδες"! Ε... όταν φτάσει η τεχνολογία σε ΤΕΤΟΙΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΚΑΙ ΖΟΥΜΕ να θαυμάσουμε τέτοια επιτεύματα... ε ναι, θα πάρω κάτι τέτοιο.
Αν υπάρχει... 3D-Hologram Google maps ( που έχει η σειρά!!!)... ε ναι, θα θέλω άλα-"Minority Report" να "σερφάρω" 3D στο μέσον του δωματίου μου.
(Όσοι δεν έχετε δει τη σειρά αυτή... απλά χάνετε. Ο,ΤΙ ΠΙΟ ΚΟΡΥΦΑΙΟ έχει βγει σε sci-fi! ΤΟΣΟ ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΟ, που νομίζεις ότι αυτές οι τεχνολογίες ΟΝΤΩΣ υπάρχουν γύρω μας. Δεν έχει... φωτόσπαθα και "Δύναμη" και δεν ξέρω γω τί. ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΑΙΑ επιστημονικά, άλα-"Interstellar")

Αλλιώς... δεν. Δεν ασχολούμαι πια με το μάρκετινγκ των εταιριών. Αρκετά τους δώσαμε τόσα χρόνια.

Επεξ/σία από lupus_Hegemonia
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, lupus_Hegemonia είπε

Ακόμα έχετε την "αρρώστια" να τρέχετε ανά 1-3 χρόνια (μαξ) να αλλάζετε συσκευές;

Δεν έχετε κατανοήσει ότι ΕΙΔΙΚΑ στα κινητά το 'χουν "τερματήσει"; ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ να σας προσφέρουν. Τί κάνουν (κυρίως); Εστιάζουν στην κάμερα, την κάνουν πιο γαμάτη, πιο καλή ανάλυση, με περισσότερα "καλούδια" κτλ, αλλάζουν λίγο το design (ΤΟΣΟ ΛΙΓΟ που δεν το πολυ-βλέπεις!), τα κάνουν όλο και πιο μικρά-στενά λόγο του ότι μικραίνου οι διαστάσεις των CPU/mobo κτλ...

...και ΤΕΛΙΚΑ; Τί αγοράζετε; ΣΧΕΔΟΝ ΤΟ ΙΔΙΟ προιόν, με λίγες καλύτερες επιδόσεις κάθε φορά. Και; Τί ανάγκη έχετε τις "βαρβάτες" επιδόσεις σε μια συσκευή κινητή που χωρά στη τσέπη σας; Να πω θέλετε να αναβαθμίζετε το PC σας να "σφυρίζει" και να τρέχει άνετε κάθε νέο "βαρβάτο" παιχνίδι, άντε να το καταλάβω... Το κινητό; Τί νόημα έχει πχ. αν διαθέτε το iPhone 8 (όπως εγώ, έχω το 8+)... και να πάτε πχ. στο 12άρι; Εϊναι σαν να 'χατε πχ. 200 άλογα αμάξι και τα κάνατε 285. Ε και; Θα τρέξετε σε γκραντ-πρι;

Εγώ αν δεν δω ΑΥΤΟ (που παραθέτω από κάτω) δεν θα ξαναπάρω ποτέ άλλη συσκευή, με το 8ράκι θα μείνω:

image.png.1b8924ba2df0d1230bac62359f17d015.png

image.png.54a4d5fe4c2c4a2c9e99443f4fa4bf75.png

(Σκηνές απ' το ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ "The Expanse" σειρά)

Αν δεν δω... ολογράμματα ξέρω γω κτλ... χέστηκα για τα ΛΙΓΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ κινητά απ' το δικό μου. Στην ουσία, αυτά τα "κινητά" είναι ΤΕΡΜΙΝΑΛ, δεν είναι "απλά τηλέφωνα", κάνουν "παπάδες"! Ε... όταν φτάσει η τεχνολογία σε ΤΕΤΟΙΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΚΑΙ ΖΟΥΜΕ να θαυμάσουμε τέτοια επιτεύματα... ε ναι, θα πάρω κάτι τέτοιο.
Αν υπάρχει... 3D-Hologram Google maps ( που έχει η σειρά!!!)... ε ναι, θα θέλω άλα-"Minority Report" να "σερφάρω" 3D στο μέσον του δωματίου μου.
(Όσοι δεν έχετε δει τη σειρά αυτή... απλά χάνετε. Ο,ΤΙ ΠΙΟ ΚΟΡΥΦΑΙΟ έχει βγει σε sci-fi! ΤΟΣΟ ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΟ, που νομίζεις ότι αυτές οι τεχνολογίες ΟΝΤΩΣ υπάρχουν γύρω μας. Δεν έχει... φωτόσπαθα και "Δύναμη" και δεν ξέρω γω τί. ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΑΙΑ επιστημονικά, άλα-"Interstellar")

Αλλιώς... δεν. Δεν ασχολούμαι πια με το μάρκετινγκ των εταιριών. Αρκετά τους δώσαμε τόσα χρόνια.

Νταξ, άποψη σου και σεβαστή. Αλλά πρώτον μπορεί να έχει χαλάσει το κινητό σου (όπως συνέβει σε μένα). Και δεύτερον, το επιχείρημα σου μου φαίνεται στυλ μέχρι να βγει χοβερτζετ, δεν αγοράζω αυτοκίνητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...