Προς το περιεχόμενο

Ξαφνικά έγινε πολύ αργό το σύστημα


malachaskos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω το παρακάτω laptop https://www.skroutz.gr/s/21016170/HP-Pavilion-17-cd0025nv-i5-9300H-8GB-256GB-GeForce-GTX-1050-FHD-W10.html

και ξαφνικά τις τελευταίες μέρες έχει γίνει πολύ πολύ αργός ακόμα και στο άνοιγμα ενός pdf ή ενός αρχείου word 

Δοκίμασα και έκανα απεγκατάσταση και ξανά εγκατάσταση του chrome γιατί είναι το πρόγραμμα που φαίνεται να επιβαρύνει περισσότερο το σύστημα 

είχα σκοπό να κάνω μια αναβάθμιση σε RAM και SSD μήπως είναι ώρα να το επισπεύσω; 

 

 

cpuz.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/10/2020 στις 10:10 ΠΜ, malachaskos είπε

Έχω το παρακάτω laptop https://www.skroutz.gr/s/21016170/HP-Pavilion-17-cd0025nv-i5-9300H-8GB-256GB-GeForce-GTX-1050-FHD-W10.html

και ξαφνικά τις τελευταίες μέρες έχει γίνει πολύ πολύ αργός ακόμα και στο άνοιγμα ενός pdf ή ενός αρχείου word 

Δοκίμασα και έκανα απεγκατάσταση και ξανά εγκατάσταση του chrome γιατί είναι το πρόγραμμα που φαίνεται να επιβαρύνει περισσότερο το σύστημα 

είχα σκοπό να κάνω μια αναβάθμιση σε RAM και SSD μήπως είναι ώρα να το επισπεύσω; 

cpuz.jpg

Για εμένα βάλε ssd 240 Gb , Μνήμη Ram πόσο έχει τώρα.

Με καθαρή εγκατάσταση του λειτουργικού συστήματος και τωών απαραίτητων οδηγών πιστεύω θα δείς διαφορά.

Επίσης αφού ανοιχτεί ο Η/Υ για αλλαγή δίσκου άλλαξε και θερμοαγώγιμη πάστα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα πρεπει να ζω στην ζωνη του λυκοφωτος. Βαλε ram και ssd γραφετε ολοι , ενω ο ανθρωπος λινκαρε φορητο με specs οπου εχει 8 γιγα ram και 256αρη ssd , nvme κιολας.
Το φορητο ειναι τουμπανο και απο θεμα specs δεν παιζει λογος να μην ανοιγει σε δευτερολεπτα το οτιδηποτε. Αρα καπου αλλου ειναι το προβλημα.

Προσωπικα δεν εχω να προτεινω κατι γιατι δεν ξερω τι παιζει στο μηχανημα. Τι ειναι εγκατεστημενο , τι services/background apps παιζουν , τι αλλαξε τις τελευταιες μερες στο πισι και αρχισε το προβλημα , αν υπαρχει περιπτωση να υπαρχουν ιοι , αν υπερθερμαινεται και throttle-αρει και και και και.
Βασει specs , επισης δεν θα επρεπε να θεωρειται οτι το "βαραινουν" οι browsers οποιοι και αν ειναι αυτοι οσα addons και αν εχουν (σε λογικα πλαισια παντα). 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

76% υγεία δίσκου έχει το παλικάρι, τι ψάχνουμε να βρούμε; Αυτό είναι το βασικό πρόβλημα.

Επεξ/σία από nikοs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις. 

Έκανα ένα restore μέσα από τα windows και έστρωσε.

Επίσης έχω παραγγείλει έναν νέο ssd (Samsung 970 που έχουν ανεβάσει στο forum των προσφορών) και μόλις έρθει και ανοιχτεί θα βάλω και μια 8αρα RAM έξτρα 

Έψαξα με το cpuz για την Ram και γράφει ότι έχει ddr4 1333mhz στα χαρακτηριστικά του όμως λέει 2666 πώς μπορώ να δω τι ισχύει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, malachaskos είπε

Έψαξα με το cpuz για την Ram και γράφει ότι έχει ddr4 1333mhz στα χαρακτηριστικά του όμως λέει 2666 πώς μπορώ να δω τι ισχύει; 

Αν στα χαρακτηριστικα της λεει 2666 , τοτε ειναι 2666. Το 1333 συνηθως ειναι το μισο της πραγματικης , μιας και η μνημη κατα την λειτουργια της το διπλασιαζει ( = ddr = double data rate )
Ασχετως τι λενε οι μνημες , μπορεις να δεις σε τι συχνοτητα λειτουργουν , απο το task manager , στην καρτελα της μνημης. Και αυτο το λεω γιατι για παραδειγμα σε εμενα το φορητο μου απο το εργοστασιο ηρθε με 2666αρα μνημη ενω το συστημα (=μητρικη) σηκωνει μεχρι 2400αρες μνημες. Ετσι και οταν αναβαθμισα πηγα σε 2400αρα μιας και δεν ειχε νοημα να παρω πιο ακριβη 2666αρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Εάν ο δίσκος σου είναι γεμάτος τότε σίγουρα είναι μια αιτία καθυστερησεων. Ειδικά σε SSD πρέπει να διατηρείς ένα 20-30% κενό.

όχι είχε περίπου 40-50% free

δεν ήταν απλά καθυστέρηση ήταν να σέρνετε είχα τραβήξει ένα βίντεο στο άνοιγμα ενος pdf των 40kb https://drive.google.com/file/d/14HfYq6MteQO5M0nhDE3-y_uKnvDyEaeQ/view?usp=sharing

16 ώρες πριν, mphxths είπε

Αν στα χαρακτηριστικα της λεει 2666 , τοτε ειναι 2666. Το 1333 συνηθως ειναι το μισο της πραγματικης , μιας και η μνημη κατα την λειτουργια της το διπλασιαζει ( = ddr = double data rate )
Ασχετως τι λενε οι μνημες , μπορεις να δεις σε τι συχνοτητα λειτουργουν , απο το task manager , στην καρτελα της μνημης. Και αυτο το λεω γιατι για παραδειγμα σε εμενα το φορητο μου απο το εργοστασιο ηρθε με 2666αρα μνημη ενω το συστημα (=μητρικη) σηκωνει μεχρι 2400αρες μνημες. Ετσι και οταν αναβαθμισα πηγα σε 2400αρα μιας και δεν ειχε νοημα να παρω πιο ακριβη 2666αρα.

 μέσα λέει 2667 στον task image.png.3b4b539fabc1af0eeaf2d0945adef33f.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, malachaskos είπε

όχι είχε περίπου 40-50% free

δεν ήταν απλά καθυστέρηση ήταν να σέρνετε είχα τραβήξει ένα βίντεο στο άνοιγμα ενος pdf των 40kb https://drive.google.com/file/d/14HfYq6MteQO5M0nhDE3-y_uKnvDyEaeQ/view?usp=sharing

 μέσα λέει 2667 στον task image.png.3b4b539fabc1af0eeaf2d0945adef33f.png

Antivirus και έλεγχο για εφαρμογές που τρέχουν background χωρίς να το ξέρεις. Παίζει να κατέβασες τίποτε περίεργο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Antivirus και έλεγχο για εφαρμογές που τρέχουν background χωρίς να το ξέρεις. Παίζει να κατέβασες τίποτε περίεργο?

έκανα και τα δύο. Όχι δεν έχω κατεβάσει τίποτα περίεργο. 

Με την επαναφορά έστρωσε αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, malachaskos είπε

έκανα και τα δύο. Όχι δεν έχω κατεβάσει τίποτα περίεργο. 

Με την επαναφορά έστρωσε αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι.

Εχω το ίδιο πρόβλημα (με nvme-SSD & 8ης γενιάς Ι7 εγώ)  , έχω κάνει πολλά install/re-install δεν διορθώνεται. Ημουν 99% ότι με καθαρή εγκατάσταση windοws θα "συνέλθει" , τώρα είμαι 99,9%.

Πρέπει να φταίνε τα πολλά service packs που φορτώνει η MS , προφανώς μετά από 3 χρόνια αναβάθμισεις-πανωσηκώματα πάνω στα αρχικά win10 στο τέλος το σύστημα "ζαλίστηκε".

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...