Προς το περιεχόμενο

Τα νέα iPhone δε θα περιλαμβάνουν ακουστικά και φορτιστές


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, praktor_007 είπε

μονο το pro και pro max εχουν κανονικο 5G οι υπολοιπες συσκευες εχουν το αργο 5G


Σε ότι αφορά cellular και wireless τα 12 και 12 pro είναι ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 300
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επειδη οι φορτιστες της Apple ειναι τοσο μουφα θα ελεγα οτι δεν με νοιαζει, μην σωσουν και βαλουν φορτιστη. Αλλα το να προσπαθουν να μασκαρεψουν την κερδοσκοπια τους ως περιβαλλοντικη συνειδηση παραπαει. Τους εχει καταλαβει και ο πλεον αδαης ( εκτος απο αυτους που φορουν παρωπιδες με σημα μηλου φυσικα)

Μπορει να φανταστει ο καθενας ποσα χρηματα σημαινει για την Apple η προσθηκη φορτιστων στην γκαμα των απαραιτητων περιφερειακων της. Γιατι πολυ απλα οταν ειναι ο φορτιστης στο κουτι, οι εννια στους δεκα δεν θα πανε να παρουν αλλον καλυτερο φορτιστη αλλα θα αρκεστουν σε αυτον που εχουν. Τωρα χωρις φορτιστη, θα παει ο καθενας στο Apple store για να ζητησει φορτιστη και φυσικα θα φυγει ειτε με fast charger ειτε με mag safe charger γιατι ο απλος αργος 18W ειναι για τα πανηγυρια. Ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος να λανσαρεις τα καινουρια σου πανακριβα περιφερειακα? Αφαιρωντας τα παλια απο το κουτι φυσικα, αναγκαζοντας τον καταναλωτη να μπει στην διαδικασια αγορας ξανα και ξανα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, armagedwnn είπε

Όχι δεν είναι κουλτούρα είναι κουτοπονηριά, για να το πλασάρει. Ο μέσος όρος ζωής στην Ελλάδα ενός iphone είναι 4+ χρόνια (είχε τυπωθεί σε ένα podcast εδώ).

Εγώ προσωπικά είχα το iphone 5 - αναβάθμισα σε 6s και το έχω μέχρι τώρα. Θέλω να αναβαθμίσω και δεν γίνεται να μείνω με τον φορτιστή, όπως και η πλειοψηφία. Όποιος πουλήσει το παλιό κινητό θα αναγκαστεί είτε ο αγοραστής είτε ο πωλητής να πάρει νέο φορτιστή.

Αν πιστεύεις ότι έχω άδικο θα ήθελα να ακούσω την άποψη σου.

Εδώ τι μας λες ποια τηλέφωνα είχες φλεξαρεις; 
Εδώ δεν λες οποίος πουλήσει το κινητό θα πρέπει να δώσει και τον φορτιστή; Και εδώ είναι η απάντηση μου εγώ θα το δώσω το κινητό μου και με τα 50 ευρώ λιγότερα θα πάρω άλλο φορτιστή. 
Ηρέμησε λίγο δεν κάνει καλό το στρες θα κλείσει η Apple θα κλείσει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Theon1k είπε

Επειδη οι φορτιστες της Apple ειναι τοσο μουφα θα ελεγα οτι δεν με νοιαζει, μην σωσουν και βαλουν φορτιστη. Αλλα το να προσπαθουν να μασκαρεψουν την κερδοσκοπια τους ως περιβαλλοντικη συνειδηση παραπαει. Τους εχει καταλαβει και ο πλεον αδαης ( εκτος απο αυτους που φορουν παρωπιδες με σημα μηλου φυσικα)

Μπορει να φανταστει ο καθενας ποσα χρηματα σημαινει για την Apple η προσθηκη φορτιστων στην γκαμα των απαραιτητων περιφερειακων της. Γιατι πολυ απλα οταν ειναι ο φορτιστης στο κουτι, οι εννια στους δεκα δεν θα πανε να παρουν αλλον καλυτερο φορτιστη αλλα θα αρκεστουν σε αυτον που εχουν. Τωρα χωρις φορτιστη, θα παει ο καθενας στο Apple store για να ζητησει φορτιστη και φυσικα θα φυγει ειτε με fast charger ειτε με mag safe charger γιατι ο απλος αργος 18W ειναι για τα πανηγυρια. Ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος να λανσαρεις τα καινουρια σου πανακριβα περιφερειακα? Αφαιρωντας τα παλια απο το κουτι φυσικα, αναγκαζοντας τον καταναλωτη να μπει στην διαδικασια αγορας ξανα και ξανα.

Δηλαδή όσοι παίρνουν Apple προϊόντα θα πάρουν φορτιστή Apple ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρά αν το δούμε, είναι λίγο... βλακεία να το πω απλά. Εντάξει τα ακουστικά δεν είναι κάτι το φοβερό, όποιος χρησιμοποιεί ακουστικά και δεν έχει bt ασύρματα, τότε ανήκει σε προηγούμενο αιώνα. Οπότε είτε έχεις ακουστικά της apple είτε τα φθηνά τύπου huawei των 25-30 ευρώ μια χαρά κάνεις τη δουλειά σου. Η απουσία του φορτιστή, ναι είναι σημαντικό. Κάποιος που έχει android χρόνια δεν θα έχει type-c φορτιστή, ή δεν είναι απαραίτητο ότι θα έχει μητρική 150+ ευρώ ή κάρτα γραφικών 400+ για να έχει πάνω type-c να το φορτίσει. Η κίνηση αυτή με το φορτιστή είναι υπερβολική. Ας ξεκινούσε με τα ακουστικά. Πολύ απότομα τα έκοψε όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, praktor_007 said:

μονο το pro και pro max εχουν κανονικο 5G οι υπολοιπες συσκευες εχουν το αργο 5G

lol

Και μετά εκνευρίζεστε όταν το γυρνάμε κι εμείς στην πλάκα! 😛 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, morgan21 είπε

Εδώ τι μας λες ποια τηλέφωνα είχες φλεξαρεις; 
Εδώ δεν λες οποίος πουλήσει το κινητό θα πρέπει να δώσει και τον φορτιστή; Και εδώ είναι η απάντηση μου εγώ θα το δώσω το κινητό μου και με τα 50 ευρώ λιγότερα θα πάρω άλλο φορτιστή. 
Ηρέμησε λίγο δεν κάνει καλό το στρες θα κλείσει η Apple θα κλείσει 

1ον: Στο συγκεκριμένο μήνυμα ανέφερα ότι τα iphone έχουν μεγάλο χρόνο ζωής. Στην περίπτωση που αναβαθμίσω θα χρειαστώ φορτιστή. Και το 11 να είχα θα αναγκαζόμουν πάλι να πάρω φορτιστή.

2ον: Όλη αυτή η κουβέντα δεν γίνεται για τα χρήματα. Στο έχω γράψει 100 φορές, περιβαλλοντικά είναι χειρότερο. Έβαλε μια ταμπέλα και δεν ισχύει (ίσα ίσα συμβαίνει το αντίθετο). Αν έλεγε για το κόστος μαζί σου.

Πραγματικά τι ΔΕΝ μπορείς να καταλάβεις.?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, staralex19 said:

Κερδοσκοπία σε βάρος των καταναλωτών, καλυμμένη με το περιτύλιγμα της προστασίας του περιβάλλοντος. Όμως υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια ... Όταν στην αγορά κυκλοφορούν smartphones που έχουν τα πάντα στη συσκευασία, ακόμα και τη θήκη σιλικόνης μαζί με το προστατευτικό γυαλί προστασίας της οθόνης, υπάρχει λόγος να στραφώ στο iphone;

 

οντως κερδοσκοπια οτι σου κλεβει 20 ευρω απο το κινητο των 1500

πρωτη φορα ακουω ανθρωπο να κανει ερευνα αγορας βαση του αν εχει μεσα προστατευτικο γυαλι

και εγω μου φαινεται θα παω να παρω κατι mls των 100 ευρω αντι για το 1500 ευρω αιφονι γιατι εχει μεσα μια δωροκαρτα για τον σκλαβενιτη. το αππλ δεν εχει δωροκαρτα

αμ τι κοροιδο ειμαι?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζουν με τη νοημοσύνη μας. 

Όταν κάποιος θα πάρει iPhone χωρίς φορτιστή και ακουστικά θα αναγκαστεί να αγοράσει έξτρα πράγμα που σημαίνει ότι οι εκπομπές άνθρακα που εξοικονομηθηκαν λόγω των μικρότερων κουτιών θα απελευθερωθουν όταν θα μεταφερθούν οι έξτρα φορτιστες και τα ακουστικά.

Συν το ότι θα χρησιμοποιηθούν τρία κουτιά έναντι του ενός που χρειαζόταν έως τώρα. 

Ας έβρισκαν κάποιο ποιο έξυπνο επιχείρημα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, malut1971 said:

Παίζουν με τη νοημοσύνη μας. 

Όταν κάποιος θα πάρει iPhone χωρίς φορτιστή και ακουστικά θα αναγκαστεί να αγοράσει έξτρα πράγμα που σημαίνει ότι οι εκπομπές άνθρακα που εξοικονομηθηκαν λόγω των μικρότερων κουτιών θα απελευθερωθουν όταν θα μεταφερθούν οι έξτρα φορτιστες και τα ακουστικά.

Συν το ότι θα χρησιμοποιηθούν τρία κουτιά έναντι του ενός που χρειαζόταν έως τώρα. 

Ας έβρισκαν κάποιο ποιο έξυπνο επιχείρημα. 

Εκτός κι αν αυτός ο κάποιος έχει ήδη σπίτι του πολλούς φορτιστές οπότε πρακτικά από τη συσκευασία θα βγάλει μόνο το τηλέφωνο...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, armagedwnn είπε

Ασχολήθηκα ποτέ με το κόστος? 

Ασχολήθηκα με το πόσα θα βγάλει?

Ασχολήθηκα αν θα μπορούν να το αγοράσουν?

Βγάλε τις παροπίδες και προσπάθησε να κάνεις διάλογο για το θέμα που μιλάμε.

WAT?

13 λεπτά πριν, armagedwnn είπε

 

Πραγματικά τι ΔΕΝ μπορείς να καταλάβεις.?

Εσύ δεν καταλαβαίνεις ότι περιβαλλοντικά ΕΙΝΑΙ καλό. Αν λάβεις υπόψη ότι στόχος είναι να το κάνουν ΟΛΟΙ. ΌΤΑΝ γίνει αυτό, ΝΑΙ είναι περιβαλλοντικό. Πρέπει πρώτα να περιμένεις το σύστημα να ισσοροπίσει. Μην μένεις τι θα γίνει οικονοικά τον πρώτο ή δεύτερο χρόνο. Τι λέω τωρά όμως ε?

Επεξ/σία από jimarass26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Σε όλα αυτό γράφει. "5G (sub-6 GHz and mmWave)" Υπάρχει κάποια άλλη διαφορά;

sub-Ghz ειναι το αργο 5G

mmWave ειναι το γρηγορο 5G(και πιο ακριβο) και θα εχουν μονο τα iphone 12 pro,iphone 12 pro max

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, mitsosG7 είπε

Σοβαρά αν το δούμε, είναι λίγο... βλακεία να το πω απλά. Εντάξει τα ακουστικά δεν είναι κάτι το φοβερό, όποιος χρησιμοποιεί ακουστικά και δεν έχει bt ασύρματα, τότε ανήκει σε προηγούμενο αιώνα. Οπότε είτε έχεις ακουστικά της apple είτε τα φθηνά τύπου huawei των 25-30 ευρώ μια χαρά κάνεις τη δουλειά σου. Η απουσία του φορτιστή, ναι είναι σημαντικό. Κάποιος που έχει android χρόνια δεν θα έχει type-c φορτιστή, ή δεν είναι απαραίτητο ότι θα έχει μητρική 150+ ευρώ ή κάρτα γραφικών 400+ για να έχει πάνω type-c να το φορτίσει. Η κίνηση αυτή με το φορτιστή είναι υπερβολική. Ας ξεκινούσε με τα ακουστικά. Πολύ απότομα τα έκοψε όλα.

Ρε μεγάλε, ο φορτιστής έχει 5-10 ευρώ....για το ισοδύναμο εισόδημα των χωρών που απευθύνονται. ΔΕΝ κοιτά εσένα και εμένα που ζούμε με 3 και 60 και έχουμε ανάγει το iphone και τη μπεμπε  σε πολυτέλεια. Αυτό είναι που δεν καταλαβαίνετε μερικοί. Κρίνετε εξ ιδίων τα αλλότρια....

Επεξ/σία από jimarass26
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jimarass26 είπε

WAT?

Εσύ δεν καταλαβαίνεις ότι περιβαλλοντικά ΕΙΝΑΙ καλό. Αν λάβεις υπόψη ότι στόχος είναι να το κάνουν ΟΛΟΙ. ΌΤΑΝ γίνει αυτό, ΝΑΙ είναι περιβαλλοντικό. Πρέπει πρώτα να περιμένεις το σύστημα να ισσοροπίσει. Μην μένεις τι θα γίνει οικονοικά τον πρώτο ή δεύτερο χρόνο. Τι λέω τωρά όμως ε?

Επειδή με κουράσατε, να μιλάτε για τα χρήματα ενώ ποτέ δεν μίλησα για χρήματα και δεύτερον, αν ενδιαφέρει τόσο την apple το περιβαλλοντικό απάντησα πριν ας το έκανε type-c ή ας άλλαζε τρόπο μεταφοράς (όλα αυτά και σε συνδυασμό με την αφαίρεση φορτιστή).

Από εκεί και πέρα να είχαμε να λέγαμε. Δεν θα κάθομαι να σας εξηγώ το ίδιο πράγμα.

Είναι ξεκάθαρο γιατί το έκανε και μπράβο της, για αύξηση των κερδών. (ΟΧΙ για το περιβαλλον)

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...