Προς το περιεχόμενο

Τα νέα iPhone δε θα περιλαμβάνουν ακουστικά και φορτιστές


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, jimarass26 είπε

Δίνει όμως τεχνολογία. Τα 5nm πολύ λίγοι τα σχολίασαν όταν οι "επίσημοι" cpu-δες Intel/AMD παλεύουν ακόμα στα 12 και στα 10 με δικαιολογίες του @$@#$. 

Μετάβαση σε ARM. κτλ Το R&D δεν κάθεται....... ξοδεύει το χρήμα. Ο άλλος λέει μείωσε την μπαταρία για να γλιτώσει λεφτά. Αγνόησε το ότι μίκρυναν/στένεψαν κάποια μοντέλα και ότι τα 5nm θέλουν λιγότερη ισχύ. 

Koίτα δε σου λεω οτι δε κάνει πράγματα πχ ναι οντως ο επεξεργαστής είναι ο πιο γρήγορος ..για μενα καινοτομίες που αξίζουν είναι αυτες με τη μπαταρία που ανέφερες αλλα οσο χρήμα και να σκάσει στo R&D δεν δικαιολογείται η εξωφρενική τιμή και ειδικά να μην βάζεις μέσα ολο το πακέτο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 300
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 minutes ago, jimarass26 said:

Μα το ισχυρότερο όπλο όλων. ΕΣΥ και η τσέπη σου. ΜΗΝ αγοράζεις...... αν πιστεύεις ότι αδικείσαι. Ή αγόρασε του χρόνου που θα πέσει η τιμή για να δείξεις τα όριά σου. Το Κοινοβούλιο έδρασε για σένα. Εσύ τι θα κάνεις? Όλα στο πιάτο?

Δεν διαφωνώ καθόλου και το έχω ξαναγράψει: Η εταιρεία προτίνει ένα deal και εμείς αποφασίζουμε αν μας συμφέρει ή όχι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα ακουστικά δεν είναι κάτι φοβερό, οι περισσότεροι δεν ανοίγαμε ούτε το σακουλάκι (γενικά για όλες τις εταιρείες όχι μόνο της Apple).

Στον φορτιστή τα πράγματα είναι τελείως διαφορετικά, γιατί χωρίς αυτόν μετά το πρώτο άδειασμα της μπαταρίας η συσκευή δεν μπορεί να λειτουργήσει και όχι δεν είναι κανένας υποχρεωμένος να έχει φορτιστή από πριν. 

Η Apple κάνει το προφανές για αυτήν (και θα ακολουθήσουν και άλλες εταιρείες) απαντάει στην Ε.Ε. για τα περί μονοπωλίου και ενιαίου φορτιστή και με αυτήν την πολύ "τολμηρή" απόφαση. Το θέμα είναι πώς η Ε.Ε. επιτρέπει να κυκλοφορήσει μια συσεκυή χωρίς κάτι τόσο απαραίτητο για την λειτουργία της (υπάρχει και σχετική νομοθεσία που απαγόρευει κάτι τέτοιο).

Τα υπόλοιπα είναι αυτονόητα , φυσικά μειώνει το αποτύπωμα στο περιβάλλον αλλά αυτή είναι η μισή αλήθεια η

υπόλοιπη είναι αυτό για το οποίο υπάρχουν οι εταιρείες ... το κέρδος, και εδώ το κέρδος είναι μεγάλο.

Και εγώ έχω iPhone, Macbook pro, iwatch, αλλά δεν κατάλαβα ποτέ τον πόλεμο εναντίον αλλά ούτε και την προσπάθεια

πώς ότι κάνει η Apple είναι innovation και όλα καλά. 

Σαν πελάτης θα κρίνω πάντα τις ενεργείς των εταιρειών και όχι ως μέτοχος τους.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, varatasis είπε

Δεν μας είπε η apple...Τώρα που η κάθε παλέτα θα χωράει 70% παραπάνω iPhone πέρα από τις εκπομπές ποσά χρήματα παραπάνω θα κερδίσει; Γιατί δεν είδα να μειώνεται η τιμή του...(κάτοχος iPhone X και μελόντικος iPhone 12 pro)

Δεν αυξανεται ομως αναλογα ,βλεπε και νεο επεξεργαστη που κατεβαινει στα 5 νανομετρα,

με το τεραστιο budget R&D .Τα νανομετρα δεν κατεβαινουν αυτεπαγγελτως και νομοτελειακα.

Με τα ματια και το κοιταγμα , το αραγμα στην πολυθονα ,την επαναπαυση στις δαφνες του παρελθοντος,

δεν συντελειται προοδος .Ο αγοραστης του μηλου ειναι συνειδητοποιημενος ,εδω δεν θα λαβει φορτιστη

αλλα θα παρει την παρθενια παγκοσμιως των 5 νανομετρων ,σε αναλογη συσκευασια νανο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δεις που στο επόμενο iPhone δεν θα έχει μέσα ούτε τη συσκ... Oh wait!

Πέρα από την πλάκα, το άρθρο δεν αναφέρει πως πέσαν κατά 1/3 οι τιμές του 20W USB-C charger και των Lightning Earpods (στα $19 έκαστο). Αυτό, γιατί σύμφωνα με τους posters εδώ έχει 40 με 100€ ένας φορτιστής. Που εννοείται παίρνεις και όποια μάρκα θες.

Επίσης τι φάση; Όποτε μας συμφέρει ξεχνάμε το πόσο ανεβάζει την τιμή (σε οποιαδήποτε συσκευή) το 5G;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αστείο δεν είναι ότι δεν θα περιλαμβάνει ακουστικά + φορτιστή αλλά ότι θα την αντιγράψουν και οι άλλες εταιρείες με πρόφαση την οικολογική συνείδηση.

Καλωσήρθατε στο 2023 όπουτς κινητά πρέμιουμ δεν έχουν τίποτα έξτρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, Hannibal_Lector said:

Το θέμα είναι πώς η Ε.Ε. επιτρέπει να κυκλοφορήσει μια συσκευή χωρίς κάτι τόσο απαραίτητο για την λειτουργία της (υπάρχει και σχετική νομοθεσία που απαγόρευει κάτι τέτοιο).

Απ' ό,τι βλέπω πάντως (δες και το προηγούνο post μου), η ΕΕ, όχι απλώς το επιτρέπει, το ζητάει κιόλας.

Spoiler

Το Κοινοβούλιο θέλει επίσης η Επιτροπή να:

  • διασφαλίσει ότι οι καταναλωτές δεν θα είναι πλέον υποχρεωμένοι να αγοράζουν φορτιστή με κάθε νέα συσκευή, καθώς οι ευρωβουλευτές τονίζουν ότι θα πρέπει να θεσπιστούν στρατηγικές για την αποσύνδεση των δύο προϊόντων μέσω της λύσης του κοινού φορτιστή, αλλά και ότι «κάθε μέτρο που αποσκοπεί στην αποσύνδεση θα πρέπει να αποφεύγει δυνητικά υψηλότερες τιμές για τους καταναλωτές»

https://www.lawspot.gr/nomika-nea/eyrokoinovoylio-piezei-gia-tin-ypohreotiki-yiothetisi-enos-koinoy-fortisti-gia-oles-tis

 

Επεξ/σία από CheOnWeb
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικό. βοηθάνε στο περιβάλλον. γιαυτό άλλωστε ο σκέτος φορτιστής ειναι τοσο ακριβος. οχι για τα κέργη απλα να μην αγοράζουμε πολλά και κάνουμε κακο στο περιβάλλον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, jimarass26 είπε

Φτιάχνει όμως μια κουλτούρα του: προσέχω για να έχω, ανακυκλώνω, κτλ Ο κόσμος θα το αποδεχτεί αυτό. Αυτό που δεν μας αρέσει είναι "που είναι η usb-c θύρα????"

Θα έπρεπε να είχαν usb-c θύρα στο κινητό και  ένα ανταπτοράκι των 3€ usbc>lightning. Αυτό θα ήταν λύση για όλους.

Όχι δεν είναι κουλτούρα είναι κουτοπονηριά, για να το πλασάρει. Ο μέσος όρος ζωής στην Ελλάδα ενός iphone είναι 4+ χρόνια (είχε τυπωθεί σε ένα podcast εδώ).

Εγώ προσωπικά είχα το iphone 5 - αναβάθμισα σε 6s και το έχω μέχρι τώρα. Θέλω να αναβαθμίσω και δεν γίνεται να μείνω με τον φορτιστή, όπως και η πλειοψηφία. Όποιος πουλήσει το παλιό κινητό θα αναγκαστεί είτε ο αγοραστής είτε ο πωλητής να πάρει νέο φορτιστή.

Η συσκευασία και εκ νέου μεταφορά μόνο να επιβαρύνει μπορεί τον περιβάλλον (και την τσέπη της apple).

Αν η apple σκεφτόταν το περιβάλλον ας μην τα μετέφερε αεροπορικώς αλλά με container. (είναι απλά μια πρόταση ξέρω ότι δεν είναι τόσο απλό, απλά θέλω να δείξω ότι δεν βοηθάει στο περιβάλλον ούτε στο ελάχιστο).

Αν πιστεύεις ότι έχω άδικο θα ήθελα να ακούσω την άποψη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα θέλαμε και από άλλες εταιρείες , κυρίως την Samsung να αφαιρέσουν πράγματα , όπως τον exynos 🤣 . Anyways δεν θεωρώ σωστή την κίνηση της Αpple όσο αφορά κυρίως τον φορτιστή , αλλά και τα ακουστικά γιατί πρέπει να βρεις ειδικά για τέτοια θύρα. Ισα ισα , θα έπρεπε στα Pro μοντέλα να είχε μέσα και τα Airpods. 

Επεξ/σία από Vasilisxd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Chris_BMW είπε

 Μην ακούς πράγματα που δεν στέκουν .

 Ειλικρινά πιστεύεις ότι υπάρχει περίπτωση να «Ξηλώσει» αντιπροσωπεία αυτοκινήτου κάτι από το αυτοκίνητο ;;;

 Και δεν μιλάω για το σήμερα ..

Ακομα και παλαιότερα .Τι να ξηλώσει δηλαδή ;; 

και όμως έχει συμβεί αυτό φίλε μου σε κορυφαίες μάρκες αυτοκινήτων που τα έξτρα υπήρχαν από την μαμά εταιρεία όταν το αυτοκίνητο έφτανε στην ελληνική αντιπροσωπεία τα "έξτρα" εξαφανιζόντουσαν και αν ήθελε ο πελάτης αυτά τα έξτρα έπρεπε να πληρώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
11 minutes ago, nikos73gr said:

ολοι κραζεται αλλα το χιλιαρικο θα πατε να το δωσετε!!!!!

Ε κάτσε βρε συ! Άλλοι το δίνουν στην xiaomi και δεν θα το δώσουμε εμείς στην Apple? 😎

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...