Προς το περιεχόμενο

Τα νέα iPhone δε θα περιλαμβάνουν ακουστικά και φορτιστές


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν πραγματικά νοιαζόντουσαν για το περιβάλλον και την σπατάλη πρώτων υλών, ας αυξήσουν τον κύκλο κυκλοφορίας των καινούργιων μοντέλων στα 2 χρόνια. Φυσικά αυτό δεν αφορά μόνο την Apple.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 300
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οντως για τα ακουστικα μικρο το κακο. 

Με τους φορτιστες ομως εχει να γινει μεγαλο πανηγυρι. 

Οταν οι εγγυησεις δεν θα ισχυουν, γιατι δεν φορτισες με original apple, θα γινει παρτυ. 

Οσο για την Ε.Ε, δεν θελει επι της ουσιας κοινο φορτιστη αλλα κοινο βυσμα φορτισης, γι'αυτο υιοθετήθηκε το micro-usb αρχικα και τωρα πανε για usb-c. Οποτε και εκει ειναι φαουλ η Apple. 

Για το περιβαλλον ταχαμου..... 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εεε... Μέχρι πότε?
Του χρόνου, του παραχρόνου, σε 3-5 χρονια (μετα type-c εποχης), δεν θα εχει ουτε υποδοχη πλεον.
Οποτε τερμα και τα καλωδια πλεον.
Σε ενα σακουλακι θα μας το πουλανε!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, billdanos είπε

Ε κάτσε βρε συ! Άλλοι το δίνουν στην xiaomi και δεν θα το δώσουμε εμείς στην Apple? 😎

εγώ πάντως πάνω από 300 ευρώ δεν δίνω για κινητό τηλέφωνο (smartphone) και μέχρι 400 ευρώ για tablet.

όταν και εγώ έπεσα θύμα κλοπής (για πρώτη φορά) των δικών μου συσκευών (Lenovo/Motorola Moto G4 Plus και Moto G5S Plus) τα οποία έκλεψαν μέσα από την εταιρεία στην οποία δουλεύω μου τα αντικατέστησαν οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας με τις οποίες συνεργαζόμαστε έτσι απόκτησα ένα Xiaomi Redmi Note 8 Pro 4Gb/64Gb και ένα Huawei P Smart (2019) 3Gb/64Gb (Βασικά ήθελαν να μου κάνουν δώρο Apple Iphone ή Samsung αλλά εγώ προτίμησα τα συγκεκριμένα.

ευτυχώς βέβαια δεν χρειάζεται να δώσω χρήματα καθώς στην εταιρεία όπου εργάζομαι συνεργαζόμαστε με τις δύο από τις τρεις εταιρείες έτσι κερδίζω δώρο καλή συσκευή της αγοράς (βάση των δικών μου προτιμήσεων) σε κάθε ανανέωση συμβάσεων/συμβολαίων που κάνει η εταιρεία καθώς είμαι ο εκπρόσωπος της.

Μόλις τώρα, H38 είπε

Εεε... Μέχρι πότε?
Του χρόνου, του παραχρόνου, σε 3-5 χρονια (μετα type-c εποχης), δεν θα εχει ουτε υποδοχη πλεον.
Οποτε τερμα και τα καλωδια πλεον.
Σε ενα σακουλακι θα μας το πουλανε!!

είπαμε θα αγοράζεις το κουτί (συσκευασία)

μετά την συσκευή

μετά τα αξεσουάρ 

αλλά θα έχεις APPLE IPHONE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και θα θέλουμε ακόμη ένα 70 να πάρουμε φορτιστής..η θα μας έχουν δώρο το χάμστερ με την ρόδα να το φορτίζει... Θα κάνει και οικονομία στο περιβάλλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, armagedwnn είπε

Όχι δεν είναι κουλτούρα είναι κουτοπονηριά, για να το πλασάρει. Ο μέσος όρος ζωής στην Ελλάδα ενός iphone είναι 4+ χρόνια (είχε τυπωθεί σε ένα podcast εδώ).

Εγώ προσωπικά είχα το iphone 5 - αναβάθμισα σε 6s και το έχω μέχρι τώρα. Θέλω να αναβαθμίσω και δεν γίνεται να μείνω με τον φορτιστή, όπως και η πλειοψηφία. Όποιος πουλήσει το παλιό κινητό θα αναγκαστεί είτε ο αγοραστής είτε ο πωλητής να πάρει νέο φορτιστή.

Η συσκευασία και εκ νέου μεταφορά μόνο να επιβαρύνει μπορεί τον περιβάλλον (και την τσέπη της apple).

Αν η apple σκεφτόταν το περιβάλλον ας μην τα μετέφερε αεροπορικώς αλλά με container. (είναι απλά μια πρόταση ξέρω ότι δεν είναι τόσο απλό, απλά θέλω να δείξω ότι δεν βοηθάει στο περιβάλλον ούτε στο ελάχιστο).

Αν πιστεύεις ότι έχω άδικο θα ήθελα να ακούσω την άποψη σου.

Το iPhone 11pro 256 το οποίο έχω με το iPhone 12 pro 256 έχουν διαφορά στην τιμή 50 ευρώ πιο φτηνό το 12. 
μηπως αυτή η διαφορά είναι για τον φορτιστή; 

το παρακάτω κείμενο δεν είναι προσωπικά για σένα 

το βρήκαν τώρα όλοι οι αναλυτές στο insomnia το μπαλάκι με τον φορτιστή. Λες και αν είχε μέσα φορτιστή θα το αγόραζαν. Anyway που λένε και οι φίλοι μου οι Άγγλοι 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, ikorolis said:

Αν π.χ πιάσουμε την αγορά αυτοκινήτων πόσες αντιπροσωπείες "ξηλώνουν" τα πάντα από τα αυτοκίνητα που έρχονται στην χώρα μας π.χ. και μετά σε βάζουν να τα αγοράσεις έξτρα.

Πόσες? 

Αφαιρούν δηλαδή εργοστασιακά πράγματα και τα τοποθετούν μετά πάλι? 

Ποιοι το κάνουν αυτό και ποια είναι τα πάντα που ξηλώνουν? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανως αυτη η κινηση γινεται πρωτιστως για τη μεγιστοποιηση του κερδους, με τη προφαση του περιβαλλοντολογικου οφελους, που ειναι και της "μοδας". και βασικα, καλα κανει, δεν ειναι φιλοπτωχο ταμειο. για τα ακουστικα δε νομιζω να σκασουν και πολλοι, ομως εναν "γνησιο" apple φορτιση, εστω και αργο, θα μπορουσαν να εχουν συμπεριλαβει, εκτος και αν αναφερουν καπου ξεκαθαρα οτι οποιοσδηποτε type-c φορτιστης με ταδε minimum προδιαγραφες μπορει να χρησιμοποιηθει χωρις να επηρρεασει την εγγυηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, jimarass26 said:

Και στο desktop pc που δεν έχει usb-c port για να περάσεις καμιά φωτό πως θα το συνδέεις?

Δεν είναι κανένα τρελό χαρακτηριστικό πάντως.

Η 5 ετών μητρική μου έχει usb c. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Έχουμε στατιστικές αναλύσεις που να μας δείχνουν πόσοι δεν θα αγοράσουν τα νέα iphones επειδή δεν έχουν μέσα φορτιστή??? 🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, ikorolis είπε

αλλά θα έχεις APPLE IPHONE.

 

Η αληθεια είναι ότι οσοι δουλεύουμε σε γραφεία , είμαστε "κλειδωμένοι" στα συστήματα της Apple. Υπάρχουν βέβαια ακόμα αρκετοί "Μπακάληδες" που αντί να χρησιμοποιούν "εικονικούς βοηθούς" στις υπενθυμίσεις τους , προτιμούν ακόμα χαρτί και στυλό. Προσωπικά θα έχανα την μπάλα χωρίς Siri , όταν προσπαθώ να διαχειριστώ 100 email την ημέρα , μαζί με σκαναρισμένα εγγραφα και σημειώσεις.

Δυστυχώς ακόμα εκεί στην Google έχουν μαύρα μεσάνυχτα.

Επεξ/σία από Vasilisxd
  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...