Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονική τιμολόγιση (πονοκέφαλος)


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, 1comment είπε

Μπήκα κι εγώ στη φάση να δω πάνω κάτω τι παίζει. Ο λογιστής μας είπε ότι δεν το αναλαμβάνει. Έχουμε κάτω από 50 εκδιδόμενα τιμολόγια. Νομίζω ότι με τη φόρμα καταχώρησης θα μπορώ να τα περνάω αλλά έχω κάποιες απορίες.

Υποχρέωση έχει ο καθένας να καταχωρεί τα τιμ που εκδίδει μόνο ή και όσα λαμβάνει από τρίτο; Φαντάζομαι ότι αυτα θα πρέπει αντίστοιχα ο εκδότης να τα κάνει. Αν δεν τα κάνει εντός προθεσμίας ο εκδότης, ο λήπτης θα έχει ποινή-πρόστιμο;

Λένε ότι θα ξεκινήσει από 1/4 αλλά η υποχρέωση είναι από 1/1. Οι αποδείξεις λιανικής πώς θα περαστούν από 1/1 εφόσον ακόμα δεν είναι υποχρεωτική η σύνδεση με το taxis (πήρε παράταση); θα τις περάσουμε κι αυτές εμείς; Ή μόνο τα τιμολόγια;

Στο mydata περνάμε κάτι άλλο εκτός τα τιμολόγια; Π.χ. λοιπά έξοδα. Ή τα περνάει ο λογιστής;

Υπάρχει προθεσμία ως τις 20 του επόμενου μήνα για όσους έχουν ως 50 τιμ ή ως 50κ τζίρο, σωστά; Άρα, γιατί οι λογιστές να μην διευκόλυναν αυτούς τους πελάτες με μια έξτρα αμοιβή; Δεν μας το πρότεινε καν.

Υποχρέωση έχει ο εκδότης να στείλει τα Παραστατικά,και όχι ο λήπτης και μόνο για τις αγορές,  όχι για τα έξοδα,τουλάχιστον αυτό είναι το σενάριο μέχρι στιγμής.Τα έξοδα στο mydata υποτίθεται ότι θα τα περνάει ο λογιστής ,αν και τα περισσότερα προγράμματα τις αγοράς μπορούν να κάνουν και αυτό.

Με τις Ταμειακές Μηχανές δεν έχει διευκρινιστεί ακόμα το πότε θα συνδεθούν υποχρεωτικά και θα αποστέλλουν στοιχεία, αυτό που πρέπει να γίνει είναι  να είναι αναβαθμισμένες και να μπορούν να στείλουν μέχρι τις 31/3.

Για τα Τιμολόγια δεν έχει δώσει καμμιά παράταση απλώς ότι κοπεί μέχρι 31/3 θα πρέπει να σταλεί μέχρι 31/10.

Απο 1/4 πρέπει όλα να στέλνονται.

Ο λογιστής έχει την δυνατότητα να στείλει μέχρι 50 τιμολόγια τον χρόνο

Εκτος υποχρέωσης αποστολής είναι αυτοί που εκδίδουν λιγότερα από 50 τιμολόγια τον χρόνο,και όσοι έχουν λιγότερα από 50 χιλ,τζίρο τον χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Tα mydata εχουν παρει παράταση και θα ξαναπάρουν τουλάχιστον μέχρι τέλη του 21.Εδώ είμαστε.

Αυτό το πράγμα δεν εφαρμόζεται ,πόσο μάλλον εν μέσω πανδημίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, aris1964 είπε

Εκτος υποχρέωσης αποστολής είναι αυτοί που εκδίδουν λιγότερα από 50 τιμολόγια τον χρόνο,και όσοι έχουν λιγότερα από 50 χιλ,τζίρο τον χρόνο.

Τι εννοείς εκτός υποχρέωσης αποστολής; Αφού όλες οι επιχειρήσεις είναι υπόχρεες στο mydata. Λάθος κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://koinsep.org/invoicemate-δωρεάν-ελληνικό-πρόγραμμα-τιμολόγ/   αυτό που λέει ότι είναι και δωρεάν κάνει την δουλειά που θέλουμε απλά μόνο να κόβουμε τιμολόγια και να τα στέλνει στο mydata? Το έχει δοκιμάσει κανένας να μας πει; και αν δεν κάνει μπορεί κάποιος να μου στείλει ένα pm κάποιο άλλο εντελώς απλό πρόγραμμα που να κάνει αυτή την δουλειά που αν δεν είναι δωρεάν τουλάχιστον να είναι οικονομικό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Ggiorgos7 είπε

Tα mydata εχουν παρει παράταση και θα ξαναπάρουν τουλάχιστον μέχρι τέλη του 21.Εδώ είμαστε.

Αυτό το πράγμα δεν εφαρμόζεται ,πόσο μάλλον εν μέσω πανδημίας.

Και μακαρι να μην εφαρμοστει ποτε......η τουλαχιστον να εφαρμοστει με τις σωστες προυποθεσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, maverick290402 είπε

https://koinsep.org/invoicemate-δωρεάν-ελληνικό-πρόγραμμα-τιμολόγ/   αυτό που λέει ότι είναι και δωρεάν κάνει την δουλειά που θέλουμε απλά μόνο να κόβουμε τιμολόγια και να τα στέλνει στο mydata? Το έχει δοκιμάσει κανένας να μας πει; και αν δεν κάνει μπορεί κάποιος να μου στείλει ένα pm κάποιο άλλο εντελώς απλό πρόγραμμα που να κάνει αυτή την δουλειά που αν δεν είναι δωρεάν τουλάχιστον να είναι οικονομικό; 

Δοκίμασες από τη φόρμα καταχώρησης του mydata? Δεν είναι και τόσο δύσκολη. Υπάρχει και βίντεο με οδηγίες εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, 1comment είπε

Τι εννοείς εκτός υποχρέωσης αποστολής; Αφού όλες οι επιχειρήσεις είναι υπόχρεες στο mydata. Λάθος κάνω;

Δεν είναι εκτός υποχρέωσης αποστολής αλλά μπορούν μέσα από την φόρμα του mydata να τα διαβιβάζουν δωρεάν οι ίδιοι,η σε συννενόηση με τον λογιστή να το κάνει αυτός είτε από την φόρμα του mydata ,η μέσα από το λογιστικό πρόγραμμα.

Για παραπάνω τιμολόγια ποιο μικρό είναι το κόστος της αγοράς προγράμματος ,παρά το έξτρα κόστος που δικαιολογημένα θα ζητήσουν οι λογιστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, 1comment είπε

Δοκίμασες από τη φόρμα καταχώρησης του mydata? Δεν είναι και τόσο δύσκολη. Υπάρχει και βίντεο με οδηγίες εδω.

Εγώ έχω τζίρο κάτω από 50 χιλιάδες άλλα όλο το χρόνο έχω καμία 150 τιμολόγια που μου ζητάνε κάποιοι μηχανικοί ακόμα και για αξία 5-10€ άρα δεν μπορώ να το κάνω απευθείας σε αυτή την φόρμα έτσι; 

Επεξ/σία από maverick290402
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, maverick290402 είπε

Εγώ έχω τζίρο κάτω από 50 χιλιάδες άλλα όλο το χρόνο έχω καμία 150 τιμολόγια που μου ζητάνε κάποιοι μηχανικοί ακόμα και για αξία 5-10€ άρα δεν μπορώ να το κάνω απευθείας σε αυτή την φόρμα έτσι; 

 

Το ιδιο κι εγω,αλλα εμενα μου ειπε ο λογιστης και προγραμμα να βαλω αλλα κι οτι θα με χρεωσει παραπανω πλεον,αφου θα πρεπει καθε μηνα να περναει τα παντα(εσοδα,εξοδα, ακομα και τις προμηθειες του pos,τοκους,κλπ). 
Εξακολουθω να μην εχω καταλαβει για ποιον λογο γινεται αυτο,οσους λογιστες εχω ρωτησει μου απαντανε οτι ουτε την φοροδιαφυγη θα πολεμησει ουτε την δουλεια τους διευκολυνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, PSYHAS είπε

 

Το ιδιο κι εγω,αλλα εμενα μου ειπε ο λογιστης και προγραμμα να βαλω αλλα κι οτι θα με χρεωσει παραπανω πλεον,αφου θα πρεπει καθε μηνα να περναει τα παντα(εσοδα,εξοδα, ακομα και τις προμηθειες του pos,τοκους,κλπ). 
Εξακολουθω να μην εχω καταλαβει για ποιον λογο γινεται αυτο,οσους λογιστες εχω ρωτησει μου απαντανε οτι ουτε την φοροδιαφυγη θα πολεμησει ουτε την δουλεια τους διευκολυνει. 

Μου φαίνεται ότι πλησιάζει ο καιρός που θα βαφτεί άσπρη η τζαμαρία του μαγαζιού και θα κλείσω τα πάντα στην εφορία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς και για μας τους λογιστές θα είναι τρελός πονοκέφαλος τα MyData. Περιπλέκουν τη ζωή μας, πολλαπλασιάζουν τους χρόνους καταχώρησης (αλλάζουν τα πάντα) & κυρίως ελέγχου και φυσικά θα οδηγήσουν αυξήσεις στους πελάτες γιατί θα πρέπει να προσληφθεί έξτρα προσωπικό για να αντεπεξέλθουν τα λογιστικά γραφεία.

Να μη συζητήσουμε τις έξτρα μαλακίες που μας έχουν φορτώσει λόγω covid, τις ασάφειες στις οδηγίες, τις καθυστερημένες διευκρινίσεις κλπ. Ε κάτι τ΄ανάλογο θα συμβεί και με τα MyData.

Είναι χαώδες το όλο σκηνικό με τα λίγα που έχουμε δει στα σεμινάρια. Πλέον και στα απλογραφικά θα πρέπει να δηλώνεται αν τα τιμολόγια είναι μετρητοίς ή επί πιστώσει, θα πρέπει να δηλώνονται τα μικροέξοδα των τραπεζικών λογαριασμών και γενικά η καταχώρησή τους θα πλησιάσει αυτή των διπλογραφικών που είναι λεπτομερέστατη.

Απορώ πραγματικά γιατί δεν έχουν αντιδράσει οι εμπορικοί σύλλογοι. Μιλάμε για τρελό κόστος που θα πρέπει να επωμιστούν οι μικρομεσαίες επιχειρήσεις. Από την προμήθεια νέων ταμειακών μηχανών, την αναβάθμισή τους, την ετήσια ενοικίαση τιμολογιέρας και φυσικά το αυξημένο κόστος της λογιστικής παρακολούθησης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, PSYHAS είπε

 

Το ιδιο κι εγω,αλλα εμενα μου ειπε ο λογιστης και προγραμμα να βαλω αλλα κι οτι θα με χρεωσει παραπανω πλεον,αφου θα πρεπει καθε μηνα να περναει τα παντα(εσοδα,εξοδα, ακομα και τις προμηθειες του pos,τοκους,κλπ). 
Εξακολουθω να μην εχω καταλαβει για ποιον λογο γινεται αυτο,οσους λογιστες εχω ρωτησει μου απαντανε οτι ουτε την φοροδιαφυγη θα πολεμησει ουτε την δουλεια τους διευκολυνει. 

 

5 ώρες πριν, maverick290402 είπε

Εγώ έχω τζίρο κάτω από 50 χιλιάδες άλλα όλο το χρόνο έχω καμία 150 τιμολόγια που μου ζητάνε κάποιοι μηχανικοί ακόμα και για αξία 5-10€ άρα δεν μπορώ να το κάνω απευθείας σε αυτή την φόρμα έτσι; 

Μπορείτε και οι δυο από τη φόρμα καταχώρησης του mydata και έχετε περιθώριο μέχρι τις 20 του άλλου μήνα. Ο νόμος λέει είτε αν έχεις τζίρο κάτω από 50κ είτε λιγότερα από 50 τιμ. Δηλαδή ή το ένα ή το άλλο.

Δυστυχώς το κράτος θέλει να τα ψηφιοποιήσει όλα ώστε να τα ελέγχει πιο εύκολα (εξ αποστάσεως). Γίνεται καθαρά για να μπορούν να ελέγχουν real time τι γίνεται στην κάθε επιχείρηση. Άλλωστε έχουν πει ότι θα κοιτούν τζίρους-έξοδα και θα συγκρίνουν με ομοειδείς επιχειρήσεις κι αν βλέπουν αποκλίσεις, θα ξεκινούν έλεγχο. Ό,τι δεν κατέστρεψε ο κορονοϊός, θα το καταστρέψουν αυτοί...

29 λεπτά πριν, Eleni_AEKT είπε

Απορώ πραγματικά γιατί δεν έχουν αντιδράσει οι εμπορικοί σύλλογοι. Μιλάμε για τρελό κόστος που θα πρέπει να επωμιστούν οι μικρομεσαίες επιχειρήσεις. Από την προμήθεια νέων ταμειακών μηχανών, την αναβάθμισή τους, την ετήσια ενοικίαση τιμολογιέρας και φυσικά το αυξημένο κόστος της λογιστικής παρακολούθησης.

Οι εμπορικοί δεν έχουν αντιδράσει μαζικά για το ότι αδίκως είμαστε εντελώς κλειστά (λιανική) τόσο καιρό, θα αντιδράσουν για κάτι που σχεδόν δεν ξέρουν;🤣 Είμαστε αφημένοι στη μοίρα μας και πλέον θα πρέπει να πράξουμε ο καθένας όπως νομίζει αφού κράτος δεν υπάρχει.

Να σας ρωτήσω. Λέτε ότι θα χρεώνετε περισσότερο τους πελάτες σας. Εμένα ο λογιστής δεν μου είπε τίποτα τέτοιο. Μου είπε μόνο επειδή έχουμε λίγα τιμ να τα περνάω εγώ στο mydata. Εκτός αν λέτε για πελάτες με πολύ μεγάλους τζίρους...

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, 1comment είπε

 

Μπορείτε και οι δυο από τη φόρμα καταχώρησης του mydata και έχετε περιθώριο μέχρι τις 20 του άλλου μήνα. Ο νόμος λέει είτε αν έχεις τζίρο κάτω από 50κ είτε λιγότερα από 50 τιμ. Δηλαδή ή το ένα ή το άλλο.

 

Είναι σίγουρο αυτό που λες ή το ένα ή το άλλο; γιατί εγώ έτσι όπως το διάβασα είχα καταλάβει ότι πρέπει να συνδέονται και οι δύο λόγοι μαζί για να μην είσαι υποχρεωμένος να πάρεις τιμολογιερα; αν είναι έτσι αλλάζει το θέμα και απλά μαθαίνω πως τα καταχωρώ στο mydata και τελειώνει η δουλειά... Και από την άλλη η ταμειακή μου τις αποδείξεις της στέλνει και καταχωρούντε αυτόματα αφού τις έκανα και το update... Σωστά τα λέω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, maverick290402 είπε

Είναι σίγουρο αυτό που λες ή το ένα ή το άλλο; γιατί εγώ έτσι όπως το διάβασα είχα καταλάβει ότι πρέπει να συνδέονται και οι δύο λόγοι μαζί για να μην είσαι υποχρεωμένος να πάρεις τιμολογιερα; αν είναι έτσι αλλάζει το θέμα και απλά μαθαίνω πως τα καταχωρώ στο mydata και τελειώνει η δουλειά... Και από την άλλη η ταμειακή μου τις αποδείξεις της στέλνει και καταχωρούντε αυτόματα αφού τις έκανα και το update... Σωστά τα λέω; 

Με ποια κανάλια διαβίβασης αποστέλλονται οι Συνόψεις των παραστατικών Λιανικής;

Οι Συνόψεις των παραστατικών Λιανικής διαβιβάζονται ως εξής:

–  Μέσω Πιστοποποιημένων Παρόχων Υπηρεσιών Ηλεκτρονικής Τιμολόγησης με άδεια καταλληλότητας λογισμικού Υπηρεσιών Παρόχου Ηλεκτρονικής Έκδοσης Στοιχείων (ΥΠΑΗΕΣ)

– Μέσω των προγραμμάτων λογισμικού (εμπορικό, λογιστικό), που χρησιμοποιούν οι οντότητες, εφόσον αυτά διασυνδέονται με την Α.Α.Δ.Ε. μέσω σχετικής διεπαφής.

– Μέσω ειδικής φόρμας καταχώρησης της εφαρμογής των ηλεκτρονικών βιβλίων που λειτουργεί στην ΑΑΔΕ. Την ειδική φόρμα καταχώρησης μπορούν να χρησιμοποιούν οι οντότητες που έχουν τις προϋποθέσεις που ορίζονται στην σχετική Απόφαση Α.1138/2020 της διαδικασίας ηλεκτρονικής διαβίβασης δεδομένων (έως 50.000 € ακαθάριστα έσοδα για όσες οντότητες τηρούν απλογραφικό λογιστικό σύστημα είτε όσοι εκδίδουν έως 50 τιμολόγια ανεξαρτήτως τηρούμενου λογιστικού συστήματος).

– Μέσω των Φορολογικών Ηλεκτρονικών Μηχανισμών (Φ.Η.Μ.) για τις λιανικές συναλλαγές. Ειδικά για όσες περιπτώσεις προβλέπεται η απευθείας διασύνδεση των Φ.Η.Μ. με την Α.Α.Δ.Ε.. (καύσιμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, 1comment είπε

 

Οι εμπορικοί δεν έχουν αντιδράσει μαζικά για το ότι αδίκως είμαστε εντελώς κλειστά (λιανική) τόσο καιρό, θα αντιδράσουν για κάτι που σχεδόν δεν ξέρουν;🤣 Είμαστε αφημένοι στη μοίρα μας και πλέον θα πρέπει να πράξουμε ο καθένας όπως νομίζει αφού κράτος δεν υπάρχει.

Να σας ρωτήσω. Λέτε ότι θα χρεώνετε περισσότερο τους πελάτες σας. Εμένα ο λογιστής δεν μου είπε τίποτα τέτοιο. Μου είπε μόνο επειδή έχουμε λίγα τιμ να τα περνάω εγώ στο mydata. Εκτός αν λέτε για πελάτες με πολύ μεγάλους τζίρους...

Αρχικά να πω ότι κι εγώ υπάλληλος είμαι, δεν έχω δικό μου γραφείο αλλά μου φαίνεται δύσκολο να μην υπάρχουν έξτρα χρεώσεις κι ο λόγος είναι αυτός που είπα και πριν, αλλάζει εντελώς ο τρόπος καταχώρησης και ελέγχου.

Εκεί που πριν έπαιρνες ένα τιμολόγιο δαπανών και απλά έπρεπε να το κατατάξεις σε 3-4 πολύ γενικές κατηγορίες, τώρα αυτές οι κατηγορίες γίνονται 15-20.

Επίσης, εκεί που απλά έλεγες στον πελάτη φέρε μου τα τιμολόγια να τα περάσω και στο τέλος του χρόνου έβλεπες τι έλειπε από τις συγκεντρωτικές τιμολογίων, τώρα κάθε μήνα θα πρέπει να κάνεις διασταύρωση και να ψάχνεις αυτά που λένε οι αντισυμβαλλόμενοι ότι έχουν κόψει προς τον πελάτη σου κι εσύ δεν τα έχεις. Δηλαδή είναι σα να κάνεις 12 φορές το χρόνο συγκεντρωτικές.

Τέλος, ενώ μέχρι τώρα έκανες προγραμματισμό και είχες δικαίωμα μέχρι 30 κάθε μήνα για τα διπλογραφικά και κάθε τρίμηνο για τα απλογραφικά να βγάλεις ΦΠΑ, τώρα κάθε 20 του μήνα θα πρέπει να είσαι σχεδόν έτοιμος να ''κλείσεις'' το μήνα.

Το τελευταίο βέβαια να πω, ότι για τον τρόπο που εγώ προτιμώ να δουλεύω είναι κάτι θετικό. Μου φαίνεται αδιανόητο απ' τη μικρότερη ως τη μεγαλύτερη επιχείρηση να θέλουν να ''κλείνουν'' τέλος του μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...