Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονική τιμολόγιση (πονοκέφαλος)


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν εχω λογιστικές γνώσεις,οπότε δεν μπορώ να ξέρω αν και γιατι θα είναι καλύτερα ή χειρότερα με αυτήν την ρύθμιση. Το σιγουρο ειναι οτι γινεται κατι που αντι να διευκολυνει την δουλεια μας, αισθανομαι οτι την κανει πιο πολυπλοκη . Ξαναλεω,δεν μιλαω για το λογιστικο κομματι,αλλα οτι θα πρεπει να μπαινω στο ιντερνετ, να καταχωρω στοιχεία και ποσά, να κατεβαζω προγραμματα με οτι επιβαρυνση και να πηγαινω κι ολα τα παραστατικα στο τελος του μηνα στον λογιστη. Κι ολο αυτο να μου λεει ο λογιστης οτι ουτε για αυτον ειναι καλυτερο και θα αναγκαστει να με χρεωσει και παραπανω,γιατι θα ειναι πιο περιπλοκη η δουλεια του. Κι αυτο ουτε την φοροδιαφυγή ουτε εχει καποιο αλλο οφελος για τους επαγγελματιες. Και γινεται και σε μια περιοδο που ολη η οικονομια στεναζει και τα νευρα ολων ειναι στην τσιτα. Ειλικρινα, εκτος απο τους τεχνοκρατες/γραφειοκρατες της ΑΑΔΕ, καποιον αλλον να το στηριζει δεν εχω ακούσει.

Αυτο για τα 50 τιμολογια ισχυει και για αποδειξεις? αρα μιλαμε για πανω απο 50 παραστατικα συνολικα, οχι μονο τιμολογια,ετσι? Γιατι ακομα κι αυτο εχω ακουσει,οτι μονο για τα τιμολογια ισχυει..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την ταμειακή να την συνδέσουμε από τώρα στο INTERNET όσοι την έχουμε αναβαθμισμένη ή να περιμένουμε 1/4/21 να την βάλουμε?

Επεξ/σία από maverick290402
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, PSYHAS είπε

Αυτο για τα 50 τιμολογια ισχυει και για αποδειξεις? αρα μιλαμε για πανω απο 50 παραστατικα συνολικα, οχι μονο τιμολογια,ετσι? Γιατι ακομα κι αυτο εχω ακουσει,οτι μονο για τα τιμολογια ισχυει..

 

Αυτό για τα 50 τιμ. ισχύει μόνο για αυτά που εκδίδεις. Οι αποδείξεις από ταμειακή περνάνε αυτόματα. Για αποδείξεις χειρόγραφες δεν ξέρω να σου πω, αλλά μάλλον δεν είναι στο όριο των 50.

3 ώρες πριν, maverick290402 είπε

Την ταμειακή να την συνδέσουμε από τώρα στο INTERNET όσοι την έχουμε αναβαθμισμένη ή να περιμένουμε 1/4/21 να την βάλουμε?

Νομίζω ό,τι θέλεις κάνεις. Από 1/4 είναι υποχρεωτικό.

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, 1comment είπε

Αυτό για τα 50 τιμ. ισχύει μόνο για αυτά που εκδίδεις. Οι αποδείξεις από ταμειακή περνάνε αυτόματα. Για αποδείξεις χειρόγραφες δεν ξέρω να σου πω, αλλά μάλλον δεν είναι στο όριο των 50.

Νομίζω ό,τι θέλεις κάνεις. Από 1/4 είναι υποχρεωτικό.

Κι εγω αυτο καταλαβαινω αλλα ο λογιστης επιμενει οτι μιλανε και για τις αποδειξεις παροχης υπηρεσιων. Μυλος! 
Αυτο εδω που βρηκα, το ιδιο δεν λεει ή δεν το καταλαβα καλα? 
https://www.e-logistiki.gr/mydata-eidiki-forma/

Επεξ/σία από PSYHAS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι να πω, τόσοι ελευθ. επαγγ. με τόσους εμπορικούς συλλόγους δεν μπορούν όλοι μαζί να ενωθούν και να προσλάβουν έναν προγραμματιστή; 10 ευρώ αν έδινε ο καθένα... στο σύνολο...

εκεί χρειάζονται οι εμπορικοί σύλλογοι...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/1/2021 στις 10:33 ΜΜ, PSYHAS είπε

Κι εγω αυτο καταλαβαινω αλλα ο λογιστης επιμενει οτι μιλανε και για τις αποδειξεις παροχης υπηρεσιων. Μυλος! 
Αυτο εδω που βρηκα, το ιδιο δεν λεει ή δεν το καταλαβα καλα? 
https://www.e-logistiki.gr/mydata-eidiki-forma/

Ναι. Δυστυχώς ούτε οι λογιστές είναι ακόμα ενημερωμένοι. Έχουν παλαβώσει με τις τόσες αποφάσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εφαρμογές όπως το pelatologio στέλνουν απευθείας το τιμολόγιο , όταν εκδοθεί, στην AADE χωρίς να κάνω τίποτα;

Υπάρχει δυνατότητα ακύρωσης;

Διαφορετικά, αν δουλέψω χωρίς εφαρμογή, πρέπει να κόβω τα κλασικά χειρόγραφα τιμολόγια και μετά να συνδέομαι στην ΑΑΔΕ και να τα καταχωρώ;

Μόνο ΤΠΥ εκδίδω λίγα το χρόνο σε μια επιχείρηση. σ

Επίσης μια ερώτηση για όποιους έχουν δουλέψει το pelatologio: έχει εφαρμογή που στέλνει αυτόματα και τις ΜΥΦ;

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, The_Judas είπε

Εφαρμογές όπως το pelatologio στέλνουν απευθείας το τιμολόγιο , όταν εκδοθεί, στην AADE χωρίς να κάνω τίποτα;

Υπάρχει δυνατότητα ακύρωσης;

Εφόσον ρυθμιστεί σωστά, Ναι, στέλνει τα παραστατικά αυτόματα – άντε ένα click ακόμα.

Μπορείς να βγάλεις έτοιμο το XML αρχείο της ΜΥΦ για ανέβασμα. Η καθολική εφαρμογή του myDATA έχει ως σκοπό να καταργήσει την παραδοσιακή ΜΥΦ (το αν θα τα καταφέρει και πότε είναι άλλη ιστορία).

Ναι υπάρχει δυνατότητα ακύρωσης ενός τιμολογίου (στέλνει αυτόματα το ανάλογο ακυρωτικό στην ΑΑΔΕ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/1/2021 στις 6:27 ΜΜ, PSYHAS είπε

Δεν εχω λογιστικές γνώσεις,οπότε δεν μπορώ να ξέρω αν και γιατι θα είναι καλύτερα ή χειρότερα με αυτήν την ρύθμιση. Το σιγουρο ειναι οτι γινεται κατι που αντι να διευκολυνει την δουλεια μας, αισθανομαι οτι την κανει πιο πολυπλοκη . Ξαναλεω,δεν μιλαω για το λογιστικο κομματι,αλλα οτι θα πρεπει να μπαινω στο ιντερνετ, να καταχωρω στοιχεία και ποσά, να κατεβαζω προγραμματα με οτι επιβαρυνση και να πηγαινω κι ολα τα παραστατικα στο τελος του μηνα στον λογιστη. Κι ολο αυτο να μου λεει ο λογιστης οτι ουτε για αυτον ειναι καλυτερο και θα αναγκαστει να με χρεωσει και παραπανω,γιατι θα ειναι πιο περιπλοκη η δουλεια του. Κι αυτο ουτε την φοροδιαφυγή ουτε εχει καποιο αλλο οφελος για τους επαγγελματιες. Και γινεται και σε μια περιοδο που ολη η οικονομια στεναζει και τα νευρα ολων ειναι στην τσιτα. Ειλικρινα, εκτος απο τους τεχνοκρατες/γραφειοκρατες της ΑΑΔΕ, καποιον αλλον να το στηριζει δεν εχω ακούσει.

Αυτο για τα 50 τιμολογια ισχυει και για αποδειξεις? αρα μιλαμε για πανω απο 50 παραστατικα συνολικα, οχι μονο τιμολογια,ετσι? Γιατι ακομα κι αυτο εχω ακουσει,οτι μονο για τα τιμολογια ισχυει..

 

Τον μόνο που διευκολύνει για την ώρα είναι τον έλεγχο των επιχειρήσεων από την εφορία.

Θα μπορεί πχ να ξέρει η ΑΑΔΕ τι τζίρο έχεις (δηλωμένο οτι έχεις) κάνει χωρίς καν να χρειαστεί να μπει στο μαγαζί σου.

Έτσι θα γίνονται πλέον πιο στοχευμένα οι φυσικοί έλεγχοι.

Από την άλλη θα κάνει πιο δύσκολη την έκδοση εικονικών τιμολογίων από εταιρείες φαντάσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/1/2021 στις 10:01 ΠΜ, ZauZ είπε

Εφόσον ρυθμιστεί σωστά, Ναι, στέλνει τα παραστατικά αυτόματα – άντε ένα click ακόμα.

Μπορείς να βγάλεις έτοιμο το XML αρχείο της ΜΥΦ για ανέβασμα. Η καθολική εφαρμογή του myDATA έχει ως σκοπό να καταργήσει την παραδοσιακή ΜΥΦ (το αν θα τα καταφέρει και πότε είναι άλλη ιστορία).

Ναι υπάρχει δυνατότητα ακύρωσης ενός τιμολογίου (στέλνει αυτόματα το ανάλογο ακυρωτικό στην ΑΑΔΕ).

Το έψαξα λίγο, χρειάζεται να γίνει αρχικά ενεργοποίηση στο λογισμικό της διασύνδεσης. 

Επειτα να γίνει  η διασύνδεση με το API της ΑΑΔΕ με τον προσωπικό μας κωδικό.

Τέλος πρέπει να γίνει χαρακτηρισμός των πεδιών του τιμολογίου στο λογισμικό (τύπος παραστατικού, κατηγορία εσόδου και τύπος εσόδου). Μόνο τον τύπο εσόδου δεν έχω βρει αλλά θα ρωτήσω κάποιον λογιστή.

Υπάρχει απλή ακύρωση ή χρειάζεται πιστωτικό τιμολόγιο; Γιατί για το 2ο , δεν το καλύπτει η δωρεάν συνδρομή.

 

 

 

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Ξεθάβω το θέμα, με αφορμή την διασύνδεση που έχουμε κάνει στο cloud pms μας (ξενοδοχειακό software), το οποίο μέχρι και την έκδοση των πρώτων παραστατικών στο production endpoint ("mydatapi.aade.gr/myDATA/SendInvoices"),  λειτουργούσε άψογα στους βασικούς τύπους παραστατικών (ΑΠΥ, ΤΠΥ, φόρο διαμονής), στο dev endpoint ("https://mydata-dev.azure-api.net/SendInvoices").

Εφόσον έχουμε φτιάξει το production account και όλο το payload δίνει σωστό response στο dev, στο production το error που παίρνουμε είναι προτού καν ολοκληρωθεί το request. Το μόνο μας συμπέρασμα είναι πως το url είναι λάθος, παρόλο που το βρήκαμε στο ίδιο το mydata.

Δοκιμάσαμε και αυτό το οποίο μας ήρθε σε email, μετά την εγγραφή μας στο production: mydata-prod-apim.portal.azure-api.net

Το οποίο αποδείχθηκε πως δεν είναι καν REST API Endpoint...

Έχει κανείς άλλος συμμετάσχει σε διασύνδεση erp με το mydata, που να το έχει φτάσει μέχρι το production να μοιραστεί την εμπειρία του;

Δεν έχουμε δηλωθεί ως πάροχοι και περιμένουμε την Δευτέρα να τους καλέσουμε (στείλαμε ήδη email), για να μας ξεκαθαρίσουν εάν πρέπει να δηλωθούμε ως πάροχοι, παρόλο που δεν υπάρχει περίπτωση να χρησιμοποιηθεί το software μας από τρίτους.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 minutes ago, nickmanak said:

Δοκιμασε το φορουμ απο taxheaven.gr

Σ'ευχαριστώ για την πρόταση, θα δοκιμάσω, αν και μου φαίνεται πως απευθύνεται περισσότερο σε λογιστές, παρά προγραμματιστές.

Επεξ/σία από Lomar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...