Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονική τιμολόγιση (πονοκέφαλος)


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Υπάρχει κάποιος εδώ που να έχει μία πλήρη εικόνα με τις εφαρμογές που κυκλοφορούν να κάνει μία αξιολόγηση με πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα για να μπορούμε να επιλέγουμε με βάση τις ανάγκες μας?

Θα ήταν πολύ θετικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 18/05/2021 at 11:25, Lomar said:

Εάν υπάρχει κάποιος πάντως να μου επιβεβαιώσει πως το production endpoint είναι το "mydatapi.aade.gr/myDATA" θα το εκτιμούσα πολύ.

Για όποιον ενδιαφέρετε και ίσως του φανεί χρήσιμο.
Τελικά το endpoint ήταν σωστό. Το πρόβλημα παρουσιάστηκε λόγο μπερδέματος των credentials μεταξύ testing & production, που μας έδωσαν από το λογιστήριο.

5 hours ago, multik said:

Υπάρχει κάποιος εδώ που να έχει μία πλήρη εικόνα με τις εφαρμογές που κυκλοφορούν να κάνει μία αξιολόγηση με πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα για να μπορούμε να επιλέγουμε με βάση τις ανάγκες μας?

Θα ήταν πολύ θετικό.

Δεν έχουν όλοι τις ίδιες ανάγκες.

Αν ψάνεις κάτι πρακτικό, έυχρηστο και δεν έχει βιβλία 3ης κατηγορίας, η τιμολογιέρα της bratnet θα σου είναι υπεραρκετή, ειδικά εαν δεν έχεις ήδη κάποια μηχανογράφηση (αποθήκη, erp, crm κτλ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δωρεάν πρόγραμμα της αδαεε που άκουσα ότι βγάλανε ισχύει; Και αν ναι μπορεί κάποιος να βάλει το link γιατί από εχθές ψάχνω και δεν το βρίσκω. Δεν αναφέρομαι στην πλατφόρμα καταχώρησης του mydata αλλά στο πρόγραμμα τιμολογισης που είναι αντίστοιχο τον εμπορικών προγραμμάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/6/2021 στις 6:07 ΠΜ, maverick290402 είπε

Το δωρεάν πρόγραμμα της αδαεε που άκουσα ότι βγάλανε ισχύει; Και αν ναι μπορεί κάποιος να βάλει το link γιατί από εχθές ψάχνω και δεν το βρίσκω. Δεν αναφέρομαι στην πλατφόρμα καταχώρησης του mydata αλλά στο πρόγραμμα τιμολογισης που είναι αντίστοιχο τον εμπορικών προγραμμάτων.

Το ίδιο ψάχνω κι εγώ αλλά δε βρίσκω τίποτα. Μόνο εικόνες από μια επίδειξη που είχε γίνει τον Μάρτιο σε λογιστές (mydata invoicing το ονόμαζαν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας

Τα προγράμματα ηλεκτρονικής τιμολόγησης (απ'ότι βλέπω είναι online apps, τουλάχιστον τα περίσσοτερα). 
Πέρα απ'το ότι είναι συνδεδεμένα με το taxis, ξέρει κανείς αν συνδέονται επίσης και με api σε woocommerce (παράδειγμα) για να εκδίδονται αυτόματα, Η' η διαδικασία είναι χειροκίνητη, δηλαδή κάνεις login στο online app και χτυπάς την  ^ηλεκτρονική τιμολόγηση^ όπως κάνεις και σε μια ταμειακή?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μια και πλησιάζει ο καιρός της καταχώρησης να ρωτήσω κάτι που με προβληματίζει. Κάνοντας μερικές δοκιμές με το προγραμματάκι (γέφυρα) που θα χρησιμοποιήσω για την αποστολή, διαπιστώνω οτι δεν περιλαμβάνει τις μηδενικές αποδείξεις προς αποστολή. Ο λογιστής μου λέει οτι θα έπρεπε να περιλαμβάνονται (και συμφωνώ μαζί του με βάση την λογική μου) ενώ η εταιρεία που έφτιαξε το προγραμματάκι ισχυρίζεται οτι δεν χρειάζεται. Γνωρίζει κάποιος απο τους λογιστές του φόρουμ τι απο τα 2 ισχύει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμείς τελικά καταλήξαμε σε μια απο τις εταιρείες που έδινε το mydata. 550 ευρώ για 1 έτος + 6 μήνες "δωρο". Τα 230 ειναι κυριολεκτικά κλέψιμο 150 η εκπαίδευση και 80 η παραμετροποίηση. Εκπαίδευση κλαιν μαιν, παραμετροποίηση το ίδιο. Τέλος παντων. Ωραίο cloud software αλλα δε βλέπω να γίνεται χρήση γιατι το πάνε απο αναβολή σε αναβολή και θα κλαίμε τα 550. Δε θα πω εταιρεία δε χρειάζεται. Απλά να πω ρε παιδιά πως πολλές φορές οταν παμε να κάνουμε δουλειά φθηνά μας βγαίνει ακριβά. Και σε εμάς ήρθαν να μας πουλήσουν λογισμικό κλπ "φθηνό" για μαυρα κλπ αλλά τους είπαμε οχι ευχαριστώ. Να δείτε επίσημα πράγματα κι ας κοστίσουν λίγο παραπάνω. Προσωπικά όσες φορές πήγα να κάνω δουλειά φθηνά, όπως είπα, μου βγήκε ακριβά. Μεγάλη προσοχή!

Επεξ/σία από Kostas88KG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kostas88KG είπε

Εμείς τελικά καταλήξαμε σε μια απο τις εταιρείες που έδινε το mydata. 550 ευρώ για 1 έτος + 6 μήνες "δωρο". Τα 230 ειναι κυριολεκτικά κλέψιμο 150 η εκπαίδευση και 80 η παραμετροποίηση. Εκπαίδευση κλαιν μαιν, παραμετροποίηση το ίδιο. Τέλος παντων. Ωραίο cloud software αλλα δε βλέπω να γίνεται χρήση γιατι το πάνε απο αναβολή σε αναβολή και θα κλαίμε τα 550. Δε θα πω εταιρεία δε χρειάζεται. Απλά να πω ρε παιδιά πως πολλές φορές οταν παμε να κάνουμε δουλειά φθηνά μας βγαίνει ακριβά. Και σε εμάς ήρθαν να μας πουλήσουν λογισμικό κλπ "φθηνό" για μαυρα κλπ αλλά τους είπαμε οχι ευχαριστώ. Να δείτε επίσημα πράγματα κι ας κοστίσουν λίγο παραπάνω. Προσωπικά όσες φορές πήγα να κάνω δουλειά φθηνά, όπως είπα, μου βγήκε ακριβά. Μεγάλη προσοχή!

Προφανώς και όσοι έχουν χαμηλή αρχική τιμή (ή γνωριμίας) ως κράχτη μετά πάνε να βγάλουν από τις αναβαθμίσεις ή/και την υποστήριξη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

 Χρησιμοποιώ εδώ και λίγους μήνες το pelatologio που το βρίσκω αρκετά εύχρηστο σε σχέση με άλλα  για να κόβω ΤΠΥ για τους πελάτες μου.

Αυτό που με έχει μπερδέψει είναι τι γίνεται αν θελουμε να κόψουμε τιμολόγιο με προηγούμενη ημερομηνία.Πάντοτε με τα χειρόγραφα κόβαμε τιμολόγια στις πρώτες μέρες του μήνα με ημερομηνία την τελευταία ημέρα του προηγούμενου.Το προγραμμα μου δίνει τη δυνατότητα  να το κάνω.Ο λογιστης μου μου λέει ότι δεν πρέπει να το κάνω.Οι λογιστές των πελατών μου(μεγάλες επιχειρήσεις  που είναι στο mydata από πιο παλιά)μου λένε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να κόψω σήμερα τιμολογιο με ημερομηνία 31/12/2021.Ξέρει κανείς τι ισχύει τελικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλή χρονιά.. 

Εγώ είπα να δοκιμάσω το free της Ααδε 

https://www.aade.gr/timologio

Λιγο που το έψαξα εύκολο φαίνεται.. 

Απλά στο μόνο που κόλλησα ήταν ότι δεν έχει κάπου να γράψεις τι ακριβώς πουλάς.

Το έχει δοκιμάσει κάποιος, να έχει τιμολογήση να μας πει την γνώμη του?

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pavloa είπε

Καλή χρονιά.. 

Εγώ είπα να δοκιμάσω το free της Ααδε 

https://www.aade.gr/timologio

Λιγο που το έψαξα εύκολο φαίνεται.. 

Απλά στο μόνο που κόλλησα ήταν ότι δεν έχει κάπου να γράψεις τι ακριβώς πουλάς.

Το έχει δοκιμάσει κάποιος, να έχει τιμολογήση να μας πει την γνώμη του?

Για να μπορέσεις να εκδώσεις το τιμολόγιο πρέπει να έχεις κάνει προσθήκη των αγαθών/υπηρεσιών πρώτα και μετά τις επιλέγεις. Αν δεν έχεις πολλά εμπορεύματα όπου λογικά σε αυτήν την περίπτωση θα έχεις ήδη κάποιο εμπορικό πρόγραμμα διαχείρισης, πολλούς πελάτες κλπ είναι μια χαρά. Προσθέτεις τους πελάτες που θέλεις, δημιουργίες τις σειρές φορολογικών στοιχείων που θέλεις και τα αγαθά που εμπορεύεσαι και η έκδοση είναι πολύ εύκολη, πάει απευθείας στο mydata, δεν έχει κάποια δυσκολία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Για να μπορέσεις να εκδώσεις το τιμολόγιο πρέπει να έχεις κάνει προσθήκη των αγαθών/υπηρεσιών πρώτα και μετά τις επιλέγεις. Αν δεν έχεις πολλά εμπορεύματα όπου λογικά σε αυτήν την περίπτωση θα έχεις ήδη κάποιο εμπορικό πρόγραμμα διαχείρισης, πολλούς πελάτες κλπ είναι μια χαρά. Προσθέτεις τους πελάτες που θέλεις, δημιουργίες τις σειρές φορολογικών στοιχείων που θέλεις και τα αγαθά που εμπορεύεσαι και η έκδοση είναι πολύ εύκολη, πάει απευθείας στο mydata, δεν έχει κάποια δυσκολία.

 

Εγώ έχω κατάστημα ελαστικών, ο μπαμπάς μου είχε πρόγραμμα τιμολόγησης αλλά τώρα που το κάνμε το μαγαζί στο όνομα μου δεν έχω πάρει ακόμη πρόγραμμα.

Ναι σε αυτο το κομμάτι κολλάω.

Εκεί που λέει δημιουργία προβολή αγαθών,  πρέπει να πατήσω δημιουργία νέου αγαθού και να βάλω τα προιόντα που πουλάω? 

Δηλαδή στην περιγραφή θα βάλω πώληση ελαστικών ή θα πρέπει να βάλω ακριβώς τι πουλάω, για παράδειγμα 

bridgestone 195/65 R15 t005?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...