Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονική τιμολόγιση (πονοκέφαλος)


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, pavloa είπε

 

Εγώ έχω κατάστημα ελαστικών, ο μπαμπάς μου είχε πρόγραμμα τιμολόγησης αλλά τώρα που το κάνμε το μαγαζί στο όνομα μου δεν έχω πάρει ακόμη πρόγραμμα.

Ναι σε αυτο το κομμάτι κολλάω.

Εκεί που λέει δημιουργία προβολή αγαθών,  πρέπει να πατήσω δημιουργία νέου αγαθού και να βάλω τα προιόντα που πουλάω? 

Δηλαδή στην περιγραφή θα βάλω πώληση ελαστικών ή θα πρέπει να βάλω ακριβώς τι πουλάω, για παράδειγμα 

bridgestone 195/65 R15 t005?

 

Εγώ του πατέρα μου με ηλεκτρολογείο αυτοκ/των μέσω του aade του τα κόβω. Στην περιγραφή θα γράψεις ό,τι ακριβώς θα έγραφες και στο χειρόγραφο μέσω της δημιουργίας αγαθών. Μη νομίζεις ότι ειδικά την περιγραφή και κωδικούς είδους θα τα ελέγξει κανένας ποτέ. Προσοχή να κάνεις σωστό χαρακτηρισμό. Αυτό έχει κυρίως σημασία.

2 ώρες πριν, moure είπε

 Χρησιμοποιώ εδώ και λίγους μήνες το pelatologio που το βρίσκω αρκετά εύχρηστο σε σχέση με άλλα  για να κόβω ΤΠΥ για τους πελάτες μου.

Αυτό που με έχει μπερδέψει είναι τι γίνεται αν θελουμε να κόψουμε τιμολόγιο με προηγούμενη ημερομηνία.Πάντοτε με τα χειρόγραφα κόβαμε τιμολόγια στις πρώτες μέρες του μήνα με ημερομηνία την τελευταία ημέρα του προηγούμενου.Το προγραμμα μου δίνει τη δυνατότητα  να το κάνω.Ο λογιστης μου μου λέει ότι δεν πρέπει να το κάνω.Οι λογιστές των πελατών μου(μεγάλες επιχειρήσεις  που είναι στο mydata από πιο παλιά)μου λένε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να κόψω σήμερα τιμολογιο με ημερομηνία 31/12/2021.Ξέρει κανείς τι ισχύει τελικά?

Στο timologio της ααδε, σε αφήνει να βάλεις όποια ημερομηνία θες αλλά η αρίθμηση αποδίδεται αυτόματα, πράγμα που σημαίνει ότι θα πάει ένα νούμερο μετά αλλά με παλιά ημερομηνία... Κατά πόσο είναι νόμιμο αυτό.... Δεν ξέρω, δεν θα το έκανα στη θέση σου.  Για παρελθοντική ημερομηνία θα σου πρότεινα να κόψεις χειρόγραφο και μετά να το περάσεις στο mydata μέσω της ειδικής φόρμας καταχώρησης όπου δέχεται και παλιές ημερομηνίες (αν έχεις τζίρο κάτω από 50χιλ ή κάτω από 50 τιμολ. πώλησης). Γενικά μου φαίνεται παράτυπο με ηλεκ. τιμολόγηση να κόψεις σε παλιότερη ημερομηνία γιατί θα επηρέαζε την αρίθμηση. Π.χ. αν τώρα είσαι στο νούμερο 320, πώς θα κόψεις τιμολόγιο νούμερο 318; Έχει ήδη καταχωρηθεί η αρίθμηση από κομμένο τιμολογιο. 

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, 1comment είπε

Εγώ του πατέρα μου με ηλεκτρολογείο αυτοκ/των μέσω του aade του τα κόβω. Στην περιγραφή θα γράψεις ό,τι ακριβώς θα έγραφες και στο χειρόγραφο μέσω της δημιουργίας αγαθών. Μη νομίζεις ότι ειδικά την περιγραφή και κωδικούς είδους θα τα ελέγξει κανένας ποτέ. Προσοχή να κάνεις σωστό χαρακτηρισμό. Αυτό έχει κυρίως σημασία.

Ναι το βρήκα.. Οπότε θα πρέπει κάθε φορά προσθέτω καινούριο αγαθό και στην περιγραφή να βάζω το προιον που θέλω.

Ευχαριστώ για την βοήθεια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 4/1/2022 στις 4:44 ΜΜ, pavloa είπε

Καλή χρονιά.. 

Εγώ είπα να δοκιμάσω το free της Ααδε 

https://www.aade.gr/timologio

Λιγο που το έψαξα εύκολο φαίνεται.. 

Απλά στο μόνο που κόλλησα ήταν ότι δεν έχει κάπου να γράψεις τι ακριβώς πουλάς.

Το έχει δοκιμάσει κάποιος, να έχει τιμολογήση να μας πει την γνώμη του?

Καλημέρα σας. Έχω διαβάσει προσεκτικά όλα τα σχόλια εδώ, γιατί ενδιαφέρομαι για εφαρμογή παραστατικών για e-shop που θα ανοίξω. 

Όλες οι πληροφορίες είναι κατατοπιστικές και με έχουν βοηθήσει σε μεγάλο βαθμό, αν και πολλά έχουν αλλάξει από το ξεκίνημα αυτής της συζήτησης. 

Θα ήθελα, όμως, να επισημάνω το θέμα της πλατφόρμας της ΑΑΔΕ που παρέχεται δωρεάν: αν η οποιαδήποτε επιχείρηση που θέλει να κάνει ηλεκτρονική τιμολόγηση είναι υπόχρεη σε ΧΡΗΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟΥ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥ, χρειάζεται "Αριθμό Φορολογικού Μηχανισμού", κάτι που δεν το αναφέρει πουθενά η ΑΑΔΕ, ούτε στις οδηγίες, μήτε στα βοηθητικά βίντεο. Σε ερώτηση στο λογιστήριό μου μού είπαν ότι δεν λειτουργεί έτσι, δηλαδή με Αριθ. Φορολ.Μηχ/σμού. Το ίδιο και μερικές άλλες πλατφόρμες, που σε επικοινωνία μαζί τους βγήκε ότι τα sites τους είναι παραπλανητικά!

Αυτά ενημερωτικά. Αν υπάρχει κάποια σωστή άποψη επί του θέματος θα χαρώ να πληροφορηθώ.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, okeanostav είπε

Καλημέρα σας. Έχω διαβάσει προσεκτικά όλα τα σχόλια εδώ, γιατί ενδιαφέρομαι για εφαρμογή παραστατικών για e-shop που θα ανοίξω. 

Όλες οι πληροφορίες είναι κατατοπιστικές και με έχουν βοηθήσει σε μεγάλο βαθμό, αν και πολλά έχουν αλλάξει από το ξεκίνημα αυτής της συζήτησης. 

Θα ήθελα, όμως, να επισημάνω το θέμα της πλατφόρμας της ΑΑΔΕ που παρέχεται δωρεάν: αν η οποιαδήποτε επιχείρηση που θέλει να κάνει ηλεκτρονική τιμολόγηση είναι υπόχρεη σε ΧΡΗΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟΥ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥ, χρειάζεται "Αριθμό Φορολογικού Μηχανισμού", κάτι που δεν το αναφέρει πουθενά η ΑΑΔΕ, ούτε στις οδηγίες, μήτε στα βοηθητικά βίντεο. Σε ερώτηση στο λογιστήριό μου μού είπαν ότι δεν λειτουργεί έτσι, δηλαδή με Αριθ. Φορολ.Μηχ/σμού. Το ίδιο και μερικές άλλες πλατφόρμες, που σε επικοινωνία μαζί τους βγήκε ότι τα sites τους είναι παραπλανητικά!

Αυτά ενημερωτικά. Αν υπάρχει κάποια σωστή άποψη επί του θέματος θα χαρώ να πληροφορηθώ.

Ευχαριστώ!

Τι ακριβώς εννοείς; Ότι χρειάζεσαι ΕΑΦΔΣΣ για την εφαρμογλη timologio της ΑΑΔΕ;

Για να κόψεις τιμολόγιο είτε από ERP είτε από timologio δεν χρειάζεται φορολογικός μηχανισμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν κόβεις μόνο τιμολόγια τότε δεν χρειάζεται φορολογικός μηχανισμός. 

Αν κόβεις και αποδείξεις(πώληση ή παροχή) τότε βάζεις ταμειακή ή φορολογικό μηχανισμό.

Εγώ αγόρασα ταμειακή πέρσι για τις αποδείξεις και φέτος αγόρασα πρόγραμμα για τιμολόγηση αλλά και για την αποθήκη. 

Η ταμειακη με βόλεψε επειδή κόβω την απόδειξη επιτόπου.

Πριν με το παλιό πρόγραμμα για να κόψω απόδειξη έπρεπε να περάσω τα στοιχεία του πελάτη και μετά να την κόψω οπότε έχανα  χρόνο.

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ρε παιδιά να κάνω μια ερώτηση. Περνάω τα τιμολόγια εσόδων μου μόνος μου στο timologio της AAΔΕ (mydata). Έχει γίνει λάθος σε ένα τιμολόγιο, δεν μπορώ να το ακυρώσω κάπως ώστε να εκδόσω καινούργιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, spahar είπε

Ρε παιδιά να κάνω μια ερώτηση. Περνάω τα τιμολόγια εσόδων μου μόνος μου στο timologio της AAΔΕ (mydata). Έχει γίνει λάθος σε ένα τιμολόγιο, δεν μπορώ να το ακυρώσω κάπως ώστε να εκδόσω καινούργιο?

Δυστύχως όχι. Αν εκδοθεί παραστατικό λάθος δεν έχεις δυνατότητα ακύρωσης/επεξεργασίας αυτού. Ενδεχομένως μπορείς να κόψεις πιστωτικό στοιχείο αλλά πρέπει να ρωτήσεις τον λογιστή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό μου προτείνει και αυτός. 

Βρήκα τώρα ότι από εδώ μπορείς να το ακυρώσεις μάλλον:
https://www.aade.gr/epiheiriseis/mydata-ilektronika-biblia-aade/emporika-logistika-programmata-diaheirisis-erp
Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Μπαίνω, βρίσκω το παραστατικό, αλλά δεν έχει το κουμπί της ακύρωσης που μου είπε κάποιος ότι θα βρω. Αλλά παίζει να φταίει ότι εχει περάσει μια μέρα. Αν γνωρίζει κάτι κάποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Μήπως γνωρίζει κανείς να βοηθήσει στο εξής: Το τελευταίο παραστατικό που εξέδωσα ήταν ένα τιμολόγιο με ημερομηνία 10 Νοεμβρίου του 2021 για 35000€. Από τότε μέχρι σήμερα ούτε απόδειξη δεν χρειάστηκε να κόψω. Ούτε για το 2021 έχω κόψει τίποτα άλλο πέραν αυτού. Απ' ό,τι καταλαβαίνω αυτό το ένα και μοναδικό τιμολόγιο έπρεπε να το είχα περάσει στο MyData έως κάποια στιγμή τον Ιούνιο; Υπάρχει πρόστιμο; Έχει νόημα να το περάσω έστω τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Balrog είπε

Μήπως γνωρίζει κανείς να βοηθήσει στο εξής: Το τελευταίο παραστατικό που εξέδωσα ήταν ένα τιμολόγιο με ημερομηνία 10 Νοεμβρίου του 2021 για 35000€. Από τότε μέχρι σήμερα ούτε απόδειξη δεν χρειάστηκε να κόψω. Ούτε για το 2021 έχω κόψει τίποτα άλλο πέραν αυτού. Απ' ό,τι καταλαβαίνω αυτό το ένα και μοναδικό τιμολόγιο έπρεπε να το είχα περάσει στο MyData έως κάποια στιγμή τον Ιούνιο; Υπάρχει πρόστιμο; Έχει νόημα να το περάσω έστω τώρα;

Το περνάς τώρα, χωρίς πρόστιμο. Να το στείλεις mydata γιατί σε διαφορετική περίπτωση μπορεί ο λήπτης να διαβιβάσει απόκλιση και να μπλέξεις. Δεν υπάρχει πρόστιμο ακόμα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...