Προς το περιεχόμενο

Crashes


George128

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω το καινούργιο μου pc εδώ και μια εβδομάδα και δεν μπορώ να παίξω διότι μόλις μπαίνω σε κάποιο παιχνίδι με πετάει μετά από λίγο ή ακόμη και κατευθείαν.Εχω φάει 3 μπλε οθόνες και μου έχουν crashaρει και τα windows 2 φορές.

Έχω κάνει update τους drivers και τα windows 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαρακτηριστικά;;;

Κι εγώ για χρονισμό ram το βλέπω.Την πάτησα κι εγώ με μνήμες που ενώ ήταν 3600 όταν τις χρόνιζα μου πετούσε μπλε οθόνες. Όταν τις άφηνα χωρίς xmp profile δούλευαν μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

22 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Έχετε ανεβάσει τις ραμ;

Έχω κάνει windows memory diagnostic

Μόλις τώρα, micos000 είπε

Χαρακτηριστικά;;;

Κι εγώ για χρονισμό ram το βλέπω.Την πάτησα κι εγώ με μνήμες που ενώ ήταν 3600 όταν τις χρόνιζα μου πετούσε μπλε οθόνες. Όταν τις άφηνα χωρίς xmp profile δούλευαν μια χαρά.

Έχω τις g skill 3200mhz 

Και στα bios Στο memory frequency λέει 3200

Τι να κάνω?

Έχω:

I7 10700k

Gigabyte rtx 3080

G.Skill 16gb ram 3200mhz

Super Flower 1200w

Asus rog strix z490 e gaming 

Υδροψυξη 

Και έναν aorus m.2 nvme

Gigabyte rtx 3080 gaming oc*

Τώρα το έβαλα στο auto ,ελπίζω να φτιάξει 

Για την ώρα παίζω κανονικά, έχω φάει τόσες ώρες στο ψάχνω άρθρα πως να το λύσω,να ρωτάω γνωστούς,να βλέπω βίντεο και τελικά ήταν αυτό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κατασκευαστές των μητρικών έχουν στο support της κάθε μητρικής τους ποιους επεξεργαστές και μνήμες είναι δοκιμασμένες και δουλεύουν με την συγκεκριμένη μητρική. Για τις μνήμες το αναφέρουν ως QVL List. Δεν είναι βέβαια απόλυτη η λίστα αλλά τουλάχιστον ξέρει ο καταναλωτής ποιες μνήμες έχουν δοκιμαστεί και δουλεύουν σωστά και στους χρονισμούς που αναφέρουν. Για την μητρική σου η λίστα είναι εδώ.

Συγκεκριμένα για G.Skill 3200 και στα 16gb που αναφέρεις (δεν είπες αν είναι 2Χ8 ή 1Χ16) η λίστα δίνει μόνο αυτές τις δύο...

Αναφορά σε κείμενο
G.SKILL F4-3200C14D-16GVK    2x 8GB  3200   SS -   14-14-14-34 1.35 1,2
G.SKILL F4-3200C16S-16GTZKW    1x16GB  3200   DS SK Hynix   16-18-18-38 1.35 1,2

Τα SS και DS δηλωνει αν είναι single sided και duble sided ντιμάκια, δηλαδή αν έχουν τσιπάκια μόνο στη μια ή και στις δύο πλευρές. Για να δεις τον κωδικό θα πρέπει να βγάλεις το ντιμάκι και να δεις το αυτοκόλλητο που έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...