Προς το περιεχόμενο

Η Sony αποκάλυψε επιτέλους το περιβάλλον χρήστη του PlayStation 5


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γράφει ένας σχόλιο για τον Μάριο και ότι πέθανε και αμέσως το thread έχει βγεί εκτός θέματος να συζητάει για την Nintendo. Η Nintendo λοιπόν που δεν μπορεί να συγκριθεί με τους υπόλοιπους παίκτες, γιατί παίζει μπάλα στο δικό της γήπεδο με τα δικά της μοναδικά ip και έχει το δικό της αγοραστικό κοινό το οποίο είναι άσχετο με αυτό του PlayStation για του οποίου το ui δεν γίνεται κουβέντα. Και όχι άδικα θα μου πείτε, ήταν ολίγο βαρετό, 13 λεπτά μόλις και είδαμε ελάχιστα πράγματα, πόσα βίντεο θέλουν οι Γιαπωνέζοι για να μας το δείξουν ολόκληρο? Όλη αυτή η μυστικοπάθεια έχει καταντήσει κουραστική.

Επεξ/σία από music_lover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, johnny7_7 είπε

😂😂😂

Οι πωλήσεις switch σταθερά τον τελευταίο χρόνο είναι περισσότερες από ότι xbox και ps4 μαζί

Να ξέρουμε και τί λέμε...

.

april-2020-sales-gap-charts-1-2.png.95de5e6deff71911977434f01f33dbd8.png

Είναι λογικό γιατί πρόκειται για μια νέα κονσόλα, η  οποία και πάλι σε θέμα δύναμης-χαρακτηριστικών δεν ανήκει ούτε σε αυτή τη γενιά αλλά βγήκε ξεκάθαρα γιατί το wii u δεν πήγε καλά και η Ν ήθελε να σώσει την κατάσταση, όπως και έκανε. Οι άλλες δυο κυκλοφορούν έτη, ετών πριν κι έχουν κάνει τον κύκλο τους για αυτό και σταδιακά αντικαθιστούνται από τη νέα γενιά. Εξού και οι πωλήσεις της είναι καλές τον τελευταίο χρόνο. 

 

8 ώρες πριν, NickTG είπε

Ήταν τόσο αβλαβές που έχει πουλήσει περισσότερο από το Xbox One ενώ και ο ρυθμός πωλήσεων του είναι καλύτερος του PS4 για το αντίστοιχο διάστημα. 

Αν ήταν φανατικοί της Nintendo θα είχαν αγοράσει και το Wii U. 

Επίσης πάλι πρέπει να αποφασίσεις, αγοράζουν τα παιχνίδια της Nintendo τελικά γιατί τους αρέσουν όπως μας γράφεις τώρα ή γιατί δεν έχουν τι άλλο να αγοράσουν όπως μας έγραψες πριν? 

Για να βάλω και νούμερα σε αυτό που έγραψα πριν από τα 60+ παιχνίδια που έχω στο Switch τα 12 είναι της Nintendo. 

Επίσης σίγουρα κάποιοι που έχουν PS4 έχουν και άλλοι κονσόλα ή PC ενώ και κάποιοι που έχουν Xbox έχουν και άλλη κονσόλα ή PC κάτι που σίγουρα δεν τιμά τα PS4 και Xbox. Γιατί εν τω μεταξύ? Είναι γνωστό πως αν θες να παίξεις ότι κυκλοφορεί δεν φτάνει μια πλατφόρμα. 

Εγώ πάλι δεν ξέρω πως θα πάνε οι πωλήσεις του με τη νέα γενιά. Υποθέτω εδώ θα είμαστε να το δούμε. 

Πολλοί είναι αυτοί που έχουν δυο και τρεις κονσόλες απλά λόγω των multi είναι σίγουρα περισσότεροι αυτοί που έχουν switch και μια κονσόλα σαν 2η παρά Sony/Ms και άλλη μια σαν 2η. Δλδ η Ν είχε πάντα μια εγκατεστημένη βάση η οποία και αγόραζε τις κονσόλες της και αντίστοιχα τα δικά της παιχνίδια και η βάση αυτή στο wii u δεν ξεκίνησε καν ενώ συνεχίστηκε δυνατά στο switch. Στην ουσία wii u και switch είναι μία κονσόλα, αν το σκεφτεί κανείς καλύτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όσο κατάλαβα πήραν 2 ps4 τα απλώσανε με τον πλάστη τα βάψανε άσπρα αλλάξανε λίγο το χειρηστήριο και μας το δίνουν για 5 ....αλλά στον κόσμο που ζούμε όλοι θα πάρουν το xbox series s που κάνει 300ευρώ .....πότε θα χουμε στα καταστήματα τις 3090 δεν μας λένε ακόμα ΑΦΟΥ ΜΑΣ ΖΑΛΙΖΑΝΕ 1 ΧΡΟΝΟ με τις ampere τώρα μόνο στο YT τις βλέπουμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Chris Andriopoulos είπε

μα ναι, σηκωνουν 4κ "παιχνιδια" στα 120 fps τα κινεζικα smartphone, ναι εχεις δικιο...!

Θα με ενδιέφερε για αγορά αν μου έδινε την επιλογή να κατεβασω σε FHD ή και 2Κ και να ανεβάσω σε fps. Είμαι τρία χρόνια με 144hz στο πισί και όταν βλέπω 60hz ζαλίζομαι. 

Δεν κατάλαβες καλά καλά τι εννοώ στην ανάρτηση, αλλα το τυφέκιο σου έτοιμο.

Εύγε και σε σένα μέγα υποστηρικτή της συγκεκριμένης ιδεολογίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, hayatevo9 είπε

Είναι λογικό γιατί πρόκειται για μια νέα κονσόλα,

4 ετών.... το xbox πχ ποτέ δεν είχε πωλήσεις παρόμοιες με το switch στη διάρκεια ζωής του

1 ώρα πριν, hayatevo9 είπε

 η  οποία και πάλι σε θέμα δύναμης-χαρακτηριστικών δεν ανήκει ούτε σε αυτή τη γενιά αλλά βγήκε ξεκάθαρα γιατί το wii u δεν πήγε καλά και η Ν ήθελε να σώσει την κατάσταση, όπως και έκανε

σημασία δεν έχουν τόσο τα specs, αλλά οι καινοτομίες, τα exclusives και γενικά η χαρά που σου δίνει μία κονσόλα και σε αυτές τις 3 κατηγορίες η Nintendo είναι ο Leader της αγοράς.

Ας βγει και PS6 και Xbox XXL. Πλέον μιλάμε μόνο για υπολογιστική ισχύ και τίποτα παραπάνω. Περίμενα να δω πολλά περισσότερα στις λεγόμενες next gen (γελάω...) κονσόλες. Αντί αυτού είδαμε απλά καλύτερα specs. Κατά τα άλλα, πολύ φτωχή η ποικιλία σε τίτλους, ο ίδιος τρόπος παιχνιδιού (χειριστήριο) εδώ και 20 χρόνια σε όλα τα παιχνίδια, καμία ουσιαστική καινοτομία και αστεία exclusives.

Αυτός είναι και ο λόγος που το switch με χειρότερα specs τους έχει πάρει τα σώβρακα...

 

Επεξ/σία από johnny7_7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, johnny7_7 είπε

4 ετών.... το xbox πχ ποτέ δεν είχε πωλήσεις παρόμοιες με το switch στη διάρκεια ζωής του

σημασία δεν έχουν τόσο τα specs, αλλά οι καινοτομίες, τα exclusives και γενικά η χαρά που σου δίνει μία κονσόλα και σε αυτές τις 3 κατηγορίες η Nintendo είναι ο Leader της αγοράς.

Ας βγει και PS6 και Xbox XXL. Πλέον μιλάμε μόνο για υπολογιστική ισχύ και τίποτα παραπάνω. Περίμενα να δω πολλά περισσότερα στις λεγόμενες next gen (γελάω...) κονσόλες. Αντί αυτού είδαμε απλά καλύτερα specs. Κατά τα άλλα, πολύ φτωχή η ποικιλία σε τίτλους, ο ίδιος τρόπος παιχνιδιού (χειριστήριο) εδώ και 20 χρόνια σε όλα τα παιχνίδια, καμία ουσιαστική καινοτομία και αστεία exclusives.

Αυτός είναι και ο λόγος που το switch με χειρότερα specs τους έχει πάρει τα σώβρακα...

Και στις 3 κατηγορίες; Για τη χαρά είναι εντελώς υποκειμενικό και καθαρά δική σου άποψη. Καινοτομίες συμφωνώ. Exclusives???? Έχεις δει την πλειάδα των αποκλειστικών της Sony και τις αντίστοιχες βαθμολογίες τους; Οπότε καθαρά σε μία εκ των τριών κατηγοριών διαπρέπει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, hayatevo9 είπε

Και στις 3 κατηγορίες; Για τη χαρά είναι εντελώς υποκειμενικό και καθαρά δική σου άποψη. Καινοτομίες συμφωνώ. Exclusives???? Έχεις δει την πλειάδα των αποκλειστικών της Sony και τις αντίστοιχες βαθμολογίες τους; Οπότε καθαρά σε μία εκ των τριών κατηγοριών διαπρέπει

Αφού θέλεις να μιλάμε με αντικειμενικά κριτήρια....

Tα αποτελέσματα δείχνουν άλλα.

Αυτή τη στιγμή υπάρχουν έξι διαφορετικά first party παιχνίδια του Switch που κάθε ένα από αυτά έχει ξεπεράσει κάθε αποκλειστικό παιχνίδι PS4 .

Το PS4 exclusive με τις καλύτερες μέχρι σήμερα πωλήσεις είναι το Uncharted 4, το οποίο πούλησε πάνω από 16 εκατομμύρια αντίτυπα.Έτσι το έχουν ΗΔΗ ξεπεράσει οι εξής ΑΑΑ Switch τίτλοι:

Mario Kart 8 Deluxe – 26,74 εκατομμύρια αντίτυπα.
Animal Crossing: New Horizons – 22,40 εκατομμύρια αντίτυπα.
Super Smash Bros. Ultimate – 19,99 εκατομμύρια αντίτυπα.
The Legend of Zelda: Breath of the Wild – 18,60 εκατομμύρια αντίτυπα.
Pokémon Sword / Pokémon Shield – 18,22 εκατομμύρια αντίτυπα.
Super Mario Odyssey – 18,06 εκατομμύρια αντίτυπα.

6 τίτλοι τελείως διαφορετικοί μεταξύ τους. Αυτό σημαίνει ποικιλία στο gaming. 

Το πραγματικά εντυπωσιακό είναι -και πάλι- το Animal Crossing: New Horizons. 

Αυτό το παιχνίδι κατάφερε να ξεπεράσει τις συνολικές πωλήσεις του Uncharted 4 σε μόλις 3+ μήνες (αν και δεν είμαι fan του)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, johnny7_7 είπε

Αφού θέλεις να μιλάμε με αντικειμενικά κριτήρια....

Tα αποτελέσματα δείχνουν άλλα.

Αυτή τη στιγμή υπάρχουν έξι διαφορετικά first party παιχνίδια του Switch που κάθε ένα από αυτά έχει ξεπεράσει κάθε αποκλειστικό παιχνίδι PS4 .

Το PS4 exclusive με τις καλύτερες μέχρι σήμερα πωλήσεις είναι το Uncharted 4, το οποίο πούλησε πάνω από 16 εκατομμύρια αντίτυπα.Έτσι το έχουν ΗΔΗ ξεπεράσει οι εξής ΑΑΑ Switch τίτλοι:

Mario Kart 8 Deluxe – 26,74 εκατομμύρια αντίτυπα.
Animal Crossing: New Horizons – 22,40 εκατομμύρια αντίτυπα.
Super Smash Bros. Ultimate – 19,99 εκατομμύρια αντίτυπα.
The Legend of Zelda: Breath of the Wild – 18,60 εκατομμύρια αντίτυπα.
Pokémon Sword / Pokémon Shield – 18,22 εκατομμύρια αντίτυπα.
Super Mario Odyssey – 18,06 εκατομμύρια αντίτυπα.

6 τίτλοι τελείως διαφορετικοί μεταξύ τους. Αυτό σημαίνει ποικιλία στο gaming. 

Το πραγματικά εντυπωσιακό είναι -και πάλι- το Animal Crossing: New Horizons. 

Αυτό το παιχνίδι κατάφερε να ξεπεράσει τις συνολικές πωλήσεις του Uncharted 4 σε μόλις 3+ μήνες (αν και δεν είμαι fan του)

Και ξαναλέω: οι πωλήσεις που έδειξες πιο πάνω δεν δείχνουν το ότι έχει περισσότερες ή καλύτερες αποκλειστικότητες και αποτελεί και τρανό παράδειγμα αυτού που λέω από την αρχή: ότι εννοείται πως τα δικά της παιχνίδια πάνε καλύτερα και πουλάνε πολύ αφού λόγω έλλειψης των μούλτι ο αγοραστής περιορίζεται. Χώρια ότι ανέφερες 6 παιχνίδια από τα οποία τα μισά είναι κάτι σαν spin offs του ενός από το άλλο (Mario Kart, Super Smash, Mario Odyssey). Εγώ σου λέω για καθαρές αποκλειστικότητες. Σε αυτές η Sony έχει την πρωτοκαθεδρία και λογικό γιατί έχει και τις περισσότερες πωλήσεις και ήθελε να τις διατηρήσει. Δλδ για να σου δώσω να καταλάβεις το sack boy βγήκε από τον κόσμο του LBP. Ε δε θα το πιάσουμε σαν διαφορετική αποκλειστικότητα. Είναι spin off, όπως και αυτά που ανέφερες. Το ίδιο και το Crash Nitro Racing πως λέγεται. Υπήρχε η αρχική ιδέα (Crash) και απλά το "εξέλιξαν" σε καρτ κτλ

Επεξ/σία από hayatevo9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, hayatevo9 said:

Δλδ η Ν είχε πάντα μια εγκατεστημένη βάση η οποία και αγόραζε τις κονσόλες της και αντίστοιχα τα δικά της παιχνίδια και η βάση αυτή στο wii u δεν ξεκίνησε καν ενώ συνεχίστηκε δυνατά στο switch. Στην ουσία wii u και switch είναι μία κονσόλα, αν το σκεφτεί κανείς καλύτερα...

Επειδή αρχίζει και δεν βγαίνει νόημα θα το σταματήσω κάπου εδώ εγώ.

Άλλωστε δεν απαντάς και σε κάτι οπότε τσάμπα χρόνο χάνουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

5 λεπτά πριν, hayatevo9 είπε

Και ξαναλέω: οι πωλήσεις που έδειξες πιο πάνω δεν δείχνουν το ότι έχει περισσότερες ή καλύτερες αποκλειστικότητες και αποτελεί και τρανό παράδειγμα αυτού που λέω από την αρχή: ότι εννοείται πως τα δικά της παιχνίδια πάνε καλύτερα και πουλάνε πολλοί αφού λόγω έλλειψης των μούλτι ο αγοραστής περιορίζεται. Χώρια ότι ανέφερες 6 παιχνίδια από τα οποία τα μισά είναι κάτι σαν spin offs του ενός από το άλλο (Mario Kart, Supers Smash, Mario Odyssey). Εγώ σου λέω για καθαρές αποκλειστικότητες. Σε αυτές η Sony έχει την πρωτοκαθεδρία και λογικό γιατί έχει και τις περισσότερες πωλήσεις και ήθελε να τις διατηρήσει. Δλδ για να σου δώσω να καταλάβεις το sack boy βγήκε από τον κόσμο του LBP. Ε δε θα το πιάσουμε σαν διαφορετική αποκλειστικότητα. Είναι spin off, όπως και αυτά που ανέφερες. Το ίδιο και το Crash Nitro Racing πως λέγεται. Υπήρχε η αρχική ιδέα (Crash) και απλά το "εξέλιξαν" σε καρτα κτλ

Από το μήνυμά σου καταλαβαίνω πως δεν έχεις παίξει τα παραπάνω παιχνίδια, καθότι το Odyssey δεν είναι σε καμία περίπτωση spin-off.

Αν ο Μάριο λεγόταν Πέτρος και ήταν αρκουδάκι θα ήταν ένα εξαιρετικό νέο παιχνίδι ενώ τώρα είναι spinoff;;;

 

Το έχεις αντιληφθεί λάθος με τα multiplatforms...

Ο switch χρήστης αγοράζει exclusives γιατί δεν έχει πολλά multiplatforms ή οι υπόλοιποι gamers αγοράζουν multiplatforms γιατί δεν έχουν το χαρακτηριστικό της χαράς τα exclusives τους;;;

Αν ίσχυε ο ισχυρισμός σου, τότε στα λίγα όπως λες multiplatforms που βγαίνουν για switch θα είχε γίνει πανικός (λόγω περιορισμένης ποικιλίας κατά την άποψή σου). Όμως γίνεται ακριβώς το αντίθετο. Ενώ είναι πολύ ωραία παιχνίδια, ο κόσμος προτιμάει τα υπέροχα exclusives της Nintendo.

Σε ένα αγοραστικό κοινό PS4 λοιπόν, που είναι διπλάσιο από της Nintendo πως είναι δυνατόν να μην έχουν πωλήσεις τα exclusives τους;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, geotoseo είπε

Θα με ενδιέφερε για αγορά αν μου έδινε την επιλογή να κατεβασω σε FHD ή και 2Κ και να ανεβάσω σε fps. Είμαι τρία χρόνια με 144hz στο πισί και όταν βλέπω 60hz ζαλίζομαι. 

Δεν κατάλαβες καλά καλά τι εννοώ στην ανάρτηση, αλλα το τυφέκιο σου έτοιμο.

Εύγε και σε σένα μέγα υποστηρικτή της συγκεκριμένης ιδεολογίας.

και εγω ειμαι στα 240hz, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα παιξω ps5 σε 4κtv στα 60-120hz, ευαίσθητο αγορι 

Επεξ/σία από Chris Andriopoulos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Chris Andriopoulos είπε

και εγω ειμαι στα 240hz, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα παιξω ps5 σε 4κtv στα 60-120hz, ευαίσθητο αγορι 

Πόσες μετοχές έχεις στην sony? 

Δεν έχει να κάνει με τα αισθήματα προφανώς.

Άποψη του καθενός, στην ουσία τζάμπα ασχολείσαι με το σχόλιο μου. 

Παίξε το πλέι σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...