Προς το περιεχόμενο

Ετοιμάζει… Amiga 500 για το 2021 η Retro Games;


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, mAs_81 είπε

Ωρα να βγαλω τη AMIGA 500 μου απο το παταρι.....και να βρω τροφοδοτικο 😛

..Εγκεφαλος computers στην Στουρναρη στο κεντρο για...."αγορα" δισκεττων..Για να θυμουνται οι παλιοι και να μαθαινουν οι νεοτεροι

Και εμένα έχει θέμα, δεν ανάβει, λογικά θα έχει σκάσει πυκνωτής στο (εξωτερικό) τροφοδοτικό, λογικότερο βέβαια, μετά από τόσα χρόνια λειτουργίας...  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 188
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 ώρες πριν, kktts1914 είπε

Έχω χάσει γκολ στο kick off το τραβάω από το μοχλό μένουν οι βεντουζες του κολλημένες στο γραφείο μού και το πεταω στο τοίχο όπου κάνει τρύπα.το χείριστηριο συνέχισε να λειτουργεί απρόσκοπτα μέχρι να το αποσυρω....Αν θυμάμαι οι πρώτες εκδόσεις είχαν μεταλλικό περιβλημα μετά ήταν πλαστικό. Έπος. 

Τα μεταλλικα εγραφαν PAC-MAN και τα πλαστικα tomahawk .. H το αναποδο δεν θυμαμαι.

Εχω ακομα την 500 στο παταρι. Θελει μαζεματα (λειπουν 2-3 πληκτρα και δεν δουλευει τοfloppy)

To 1084s monitor ειναι μια χαρα εαν εξαιρεσεις το μπροστινο καπακι που δεν κλεινει καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι αναφέρατε ότι λιώσατε το Kick Off, γνωρίζετε και την Kick Off Association; Ακόμη και σήμερα διοργανώνονται πρωταθλήματα Kick Off και στην Ελλάδα.

http://www.ko-gathering.com/

(Προειδοποίηση: Οι Έλληνες παίκτες είναι πολύ καλοί, μια φορά πήρα μέρος και έφαγα γκολ με το τσουβάλι)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+ ένα joystick pacman παρακαλώ, δεν θέλω μισές δουλειές. Πάντως θα το πάρω την νοσταλγία μου μέσα....

20 ώρες πριν, keysmith είπε

εγώ μικρό παιδί το 1989-90 ήμουν με τον Atari ST512. Είχε ένα φιλαράκι στην απέναντι πολυκατοικία και παίζαμε ατέλειωτα παιχνίδια "north and south", "Barbarian", "kick off", "out run", "two on two", "summer olympics" και αρκετά ακόμα. Με εκείνα τα "άθλια" joysticks του ενός κουμπιού (είχε και με δύο πιο σύγχρονα βέβαια).

Δεν παραδεχόμασταν με τίποτα ότι η amiga (με 64 χρώματα) είχε ουσιαστικά καλύτερα γραφικά από τον atari (16 χρώματα) και τονίζαμε τον καλύτερο ήχο του (που δεν είμαι σίγουρος αν ίσχυε και αυτό) και το λειτουργικό/κέλυφος του το gem.

Ήταν εποχή που ήσουν "οπαδός" ενός συστήματος και δεν τα έβλεπες ως απλές μηχανές. Βέβαια και σήμερα υπάρχει κάπως πχ apple vs pc, ios vs android αλλά τότε ήταν αλλιώς. 

Ο ήχος που λέγατε, δεν ίσχυε 100%, απλά ο atari είχε θύρα midi για να συνδέεις synthesizer και είχε την φήμη για χρήση από μουσικούς, η amiga του έριχνε στα αυτιά στον ήχο που απευθυνόταν στο 99% των user ακόμα και με σβηστό το power.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Τα μεταλλικα εγραφαν PAC-MAN και τα πλαστικα tomahawk .. 

To tomahawk είναι πλαστικό. Έχω ένα σε πολύ καλή κατάσταση. Το μονόκουμπο pacman νομίζω ήταν μεταλλικό. Κυκλοφορούσε και δίκουμπο -πλαστικό- pacman όπως στην παρακάτω εικόνα. Τα συγκεκριμένα joysticks ακόμη και σήμερα είναι τα πιο ιδανικά για αρκετά arcades (π.χ. ms pacman).

5 λεπτά πριν, Giama είπε

Όσοι αναφέρατε ότι λιώσατε το Kick Off, γνωρίζετε και την Kick Off Association; Ακόμη και σήμερα διοργανώνονται πρωταθλήματα Kick Off και στην Ελλάδα.

http://www.ko-gathering.com/

(Προειδοποίηση: Οι Έλληνες παίκτες είναι πολύ καλοί, μια φορά πήρα μέρος και έφαγα γκολ με το τσουβάλι)

Λογικό να είναι πολύ καλοί, από τα στιγμή που εκπαιδεύτηκαν/με με τα joysticks του Ανερούση (pacman/tomahawk).

https://vintagecomputerssociety.blogspot.com/2019/05/tgs-new-greek-arcade-controller-is.html

2019-04-22%2B17.36.52.jpg 

Το μεσαίο είναι πρόσφατο.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, afantos είπε

+ ένα joystick pacman παρακαλώ, δεν θέλω μισές δουλειές. Πάντως θα το πάρω την νοσταλγία μου μέσα....

Ο ήχος που λέγατε, δεν ίσχυε 100%, απλά ο atari είχε θύρα midi για να συνδέεις synthesizer και είχε την φήμη για χρήση από μουσικούς, η amiga του έριχνε στα αυτιά στον ήχο που απευθυνόταν στο 99% των user ακόμα και με σβηστό το power.

τελικά δεν έχει σημασία! Την "χαρά" σε ένα μικρό παιδί την έδινε και το ένα και το άλλο σύστημα. Δεν ήμασταν "κορεσμένη" από εικόνα και γραφικό όπως σήμερα. Λέγαμε wow ακόμα και όταν παίζαμε  rampage και Outrun σε amstrad 6128 με 4 χρώματα και 8 bit ήχο, νοιώθαμε hackers γράφοντας μερικά "poke" (κάπως έτσι) που διαβάζαμε στο Pixel που μας αυξαναν τις ζωές στο παιχνίδι.

Αλλά barbarian και north and south ποτέ δεν θα τα ξεχάσω σε Atari st 512... 😪 Πως περάσαν τα χρόνια; τι είναι αυτά που φορώ;  😓

spacer.png

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mAs_81 είπε

Ωρα να βγαλω τη AMIGA 500 μου απο το παταρι.....και να βρω τροφοδοτικο 😛

 

..Εγκεφαλος computers στην Στουρναρη στο κεντρο για...."αγορα" δισκεττων..Για να θυμουνται οι παλιοι και να μαθαινουν οι νεοτεροι

 

Με τη Δέσποινα να κόβει κεφάλια στις τιμές ... 80mb σκληρός δίσκος μόνο 100.000δρχ γαμώ τη καψούρα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Dihen είπε

Με τη Δέσποινα να κόβει κεφάλια στις τιμές ... 80mb σκληρός δίσκος μόνο 100.000δρχ γαμώ τη καψούρα μου.

Τρελλες εποχες...Τοτε που το κατοσταρικο(εκατοδραχμο δλδ) ειχε πραγματικα αξια!

 

2 ώρες πριν, kostis76 είπε

Και εμένα έχει θέμα, δεν ανάβει, λογικά θα έχει σκάσει πυκνωτής στο (εξωτερικό) τροφοδοτικό, λογικότερο βέβαια, μετά από τόσα χρόνια λειτουργίας...  

Εμενα δουλευε αλλα το εδωσα σε εναν φιλο και τωρα εχω να τον δω πανω απο 10ετια,χαχα

αλλα νομιζω με ενα τετοιο  και ενα τετοιο εγινα!!Πρεπει να βρω και το δευτερο floppy drive που ειχαμε....ειναι ολα στο παταρι της μανας μου..!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, GeorgeBBB είπε

Παλικάρια γνωρίζετε ότι μπορούσες να συνδέσεις 2 Amigas με ειδικό χειροποίητο καλώδιο και να παίξετε κόντρα με φίλο;

Μετά από τόσες δεκαετίες δεν θυμάμαι λεπτομέριες, θυμάμαι όμως με το κολλητήρι να φτάχνουμε το καλώδιο και μετά να λιώνουμε με τον κολλητό σε παιχνίδι με ένα ραλλάκι που έκανε άλματα. Ούτε που θυμάμαι τον τίτλο.

Συγκλονιστικά πράγματα, "Lan party" στα 90s !!!!!!!

Δεν ανέφερε κανείς το It came from the desert

F16 Combat Pilot, κυνηγιόμασταν ώρες με το φιλαράκι που ήθελε να μπει Ικάρων το ‘89

13 ώρες πριν, Atropos28 είπε

Τον δικό μου τον ZX  όταν "μεγάλωσα" και τον είχα χρόνια σε αχρηστία τον πέταξα στα σκουπίδια. Μουτζώστε ελεύθερα. Άπειρες ώρες στο jet pack.

εγώ προσπάθησα το ‘87 να βάλω την πλακέτα σε εξωτερικό κουτί και με καλωδιοταινία να έχω το κέλυφος ως ανεξάρτητο πληκτρολόγιο με μπουτόν βιδωμένα κάτω από το μαμά πληκτρολόγιο-γομολάστιχες - φυσικά δε δούλεψε με τις εξτρά χωρητικότητες της καλωδιοταινίας.... και έτσι ήρθε το έγχρωμο 6128!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακόμα έχω την Αmiga 4000/68040 και 500 Plus , και 1084s! Είχα και Cd32 αλλά το πούλησα γρήγορα(κακος!)

Την 4000 την πήρα για το LightWave 3D v3.5 που ήταν πολύ μπροστά για το είδος του. ;)

Αναφερθηκε και το κατάστημα Εγκέφαλος. Ερχόμουν μικρός Αθήνα μόνο και μόνο για να πάω Στουρνάρη και ενα τετράγωνο πιο κάτω στο συγκεκριμένο κατάστημα. Θυμάμαι που ζηταγες κόπιες παιχνιδιων και προγραμμάτων (από την αυτό καταστράφηκε η Amiga) και ανοιγε ένα παραθυράκι και ένα χέρι σου εδινε την μπλε 3.5αρα 880kb ! Στης αρχες δεν είχαν τόσο μυστικότητα με τα αντίγραφα θυμάμαι , αλλά κάποιες τους είχε καρφώσει..

Θυμάμαι να περνώ το περιοδικό Amiga Format κάπου 2700δρχ , εκτός από το Pixel , και θυμάμαι τα πολύ ωραία original κουτιά του Lucasarts Μοnkey Island 1&2 που κάπου τα έχω σε κάποιο πατάρι....

Από το πολύ Sensible Soccer είχαν στραβωσει τα packman joysticks ;)

Πριν από την πρώτη 500αρα Αmiga είχαμε σπίτι ένα Αmstrad 1512 CGA κάπου το 1986 εάν θυμάμαι...

 

Παίζει να είναι το μόνο μηχανημα που είχα που είχε ψυχή .-

Επεξ/σία από Keyser-Soze
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρέπει να ήμουν 11-12 χρόνων όταν έκανα την μετάβαση από 1 schneider euro pc 2 με πορτοκάλι οθόνη σε amiga-500,ποιο πριν spectrum zx 

Τα συναισθήματα είναι πολύ έντονα όταν θυμάμαι αυτά τα επικά games:

Agony,

turrican 2,

chuck rock,

Shadow of the beast,

blood money,

rainbow island,

Rick dangerous

R-type

Shadow dancer

kick off

battle squadron

battle chess

 

 

 

και ένα σωρό αλλα...

 

 

Επεξ/σία από oscebompt666
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, afantos είπε

+ ένα joystick pacman παρακαλώ, δεν θέλω μισές δουλειές. Πάντως θα το πάρω την νοσταλγία μου μέσα....

Ο ήχος που λέγατε, δεν ίσχυε 100%, απλά ο atari είχε θύρα midi για να συνδέεις synthesizer και είχε την φήμη για χρήση από μουσικούς, η amiga του έριχνε στα αυτιά στον ήχο που απευθυνόταν στο 99% των user ακόμα και με σβηστό το power.

 

Έπαιρνες εύκολα midi interface για Amiga .Έχω ένα που είναι και Sound Sampler.

Πέρσι βγήκε και αυτό το demo(demoscene winner 2019) για stock Α500 με 1Mb 😲 

 

Τέτοιο demo με hardware του 1987 με μηδέν 3D acceleration capabilities!!!!!!! Στην ουσία με hardware του 1985 όταν βγήκε η πρώτη Amiga 1000 ;)

Επεξ/σία από Keyser-Soze
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...