Προς το περιεχόμενο

Ετοιμάζει… Amiga 500 για το 2021 η Retro Games;


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 188
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

50 λεπτά πριν, Black Flag είπε

Χαχα θα 'θέλες...

Χωνέψτε το...

Θεωρώ το Falcon ανώτερο από τις Amiga.

Το 1995 ένας φίλος με είχε ζαλίσει για την 1200 του..

Όταν είδε ότι το Fate Of Atlantis και το Flight of the Amazon Queen είχαν καλύτερο ήχο και καλύτερη ποιότητα εικόνας στον 386 μου, δεν ξαναείπε κουβέντα...

Ξαναλέω, η Commodore έκλεισε το 1994..... Μην αναφέρεις παιχνίδια απο 1994 και μετά...

Όταν είχε βγει η Amiga, τα PC ήταν πράσινα και έκαναν μπίπ μπίπ......

Εγώ δεν το χωνεύω, απλά μου άρεσε καλύτερα...

Εξάλλου έχω PC i9 9900KF με RTX 2060 και 13 Amigες.... Οπότε δεν μου λείπει ούτε η τεχνολογία του τώρα, αλλά ούτε και του τότε!!

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Amiga1200 είπε

Ξαναλέω, η Commodore έκλεισε το 1994..... Μην αναφέρεις παιχνίδια απο 1994 και μετά...

Όταν είχε βγει η Amiga, τα PC ήταν πράσινα και έκαναν μπίπ μπίπ......

Εγώ δεν το χωνεύω, απλά μου άρεσε καλύτερα...

Εξάλλου έχω PC i9 9900KF με RTX 2060 και 13 Amigες.... Οπότε δεν μου λείπει ούτε η τεχνολογία του τώρα, αλλά ούτε και του τότε!!

Όταν βγήκε η Amiga, ο 386 ήταν έτοιμος να κυκλοφορήσει και μερικούς μήνες μετά ο 486. Τα PC είχαν EGA και εξειδικευμένες εφαρμογές γραφείου που η Amiga δεν είχε.

Τα PC λόγω της κυριαρχίας των 8 bit micro, δεν ήταν για ακόμα για gaming. Όταν έγιναν εκεί γύρω στα 1988 - 1991, είδες την εξέλιξη...

Το FOA είναι του 1992...

Και εγώ 3700x με 5700ΧΤ έχω, αλλά έχω και πολλά vintage PCs από 286 μέχρι Athlon64 για pure hardware experience...

Απλά τα παιχνίδια που κυκλοφόρησαν παράλληλα είναι ανώτερα στο PC, με ελάχιστες εξαιρέσεις.

Το 2001 έπεσε στα χέρια μου μια Amiga 2000, πεταμένη έξω από έναν κάδο σκουπιδιών.

Δεν ήξερα τι να την κάνω... Την έδωσα σε γνώστη. Αν την είχα κρατήσει θα έβγαζα καλό μεροκάματο σήμερα.

Έχω αγοράσει την 3.1.4 για χρήση...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ρε εποχες.

Πρώτο PC ένα Schneider euro pc, τελη του 89,με Intel 8086, drive με δισκέτες 3,5 ιντζων, κάρτα cga 4 χρωμάτων και ram 512kb.Αγορα 250 χιλιάρικα από το ΕΝΑ κομπιούτερ στον Πειραιά. 

Επειδή θυμάμαι ένας φίλος είχε amstad 1512 με δισκέτες χάρτινες 5 1/4, είχα πάρει και εξωτερικό drive για να ανταλλάζουμε παιχνίδια. 

Τις amigas πάντα τις ζήλευαμε για τα γραφικά. Ήταν η απόλυτη παιχνιδομηχανή.

Θυμάται κανείς το ΧΕΝΟΝ 2 με το διαστημόπλοιο. Πολύ λιώσιμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν υπήρχε περίπτωση ο πατέρας μου να μας φέρει σπίτι κάτι που θα ήταν μη συμβατό με IBM PC...

Ήταν εργαλείο δουλειάς..

Παραλίγο να μου έπαιρνε SNES...

Αλλά ευτυχώς...

Επεξ/σία από Black Flag
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Black Flag είπε

Όταν βγήκε η Amiga, ο 386 ήταν έτοιμος να κυκλοφορήσει και μερικούς μήνες μετά ο 486. Τα PC είχαν EGA και εξειδικευμένες εφαρμογές γραφείου που η Amiga δεν είχε.

Τα PC λόγω της κυριαρχίας των 8 bit micro, δεν ήταν για ακόμα για gaming. Όταν έγιναν εκεί γύρω στα 1988 - 1991, είδες την εξέλιξη...

Το FOA είναι του 1992...

Και εγώ 3700x με 5700ΧΤ έχω, αλλά έχω και πολλά vintage PCs από 286 μέχρι Athlon64 για pure hardware experience...

Απλά τα παιχνίδια που κυκλοφόρησαν παράλληλα είναι ανώτερα στο PC, με ελάχιστες εξαιρέσεις.

Το 2001 έπεσε στα χέρια μου μια Amiga 2000, πεταμένη έξω από έναν κάδο σκουπιδιών.

Δεν ήξερα τι να την κάνω... Την έδωσα σε γνώστη. Αν την είχα κρατήσει θα έβγαζα καλό μεροκάματο σήμερα.

Έχω αγοράσει την 3.1.4 για χρήση...

Φίλε μου η Amiga δεν είχε εφαρμογές γραφείου γιατί ήταν κατασκευασμένη για ειδικές εφαρμογές.Να σου θυμίσω ότι ήταν ο πρώτος multimedia υπολογιστής(Το Scalia ήταν πολύ μπροστά από την εποχή του -το 1996 κατάφεραν επιτέλους να το κάνουνε convert σε PC) ο πρώτος mainstream multitasking και στην Αμερική η μόνη εναλλακτική πρόταση των SGI!

Τυχεινει να έχω περιοδικά της εποχής που ασχολούνται με video (για Amiga/PC/Mac) και μπορείς εύκολα να διαπιστώσεις ποσό ανώτερη ήταν τεχνολογικά η Amiga out of the box!

Ακόμα την έχω(14) και είναι μακράν ανώτερη ενός retro 486dx2.(οκ εννοώ η A1200 με τον 68030/50).

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως αυτά τα έχεις γράψει και στο retro computers;

Σε Hardware δεν είναι ανώτερη με έναν 486 και τις κάρτες επέκτασης του. Σε εξειδικευμένες εφαρμογές μπορεί.

Και στο PC τα κάναν αυτά και σε άλλες πλατφόρμες.

Η Ιστορία έγραψε...

Atari και Commodore μας αποχαιρέτησαν επειδή ακριβώς ήταν για λίγα πράγματα.

Παραλίγο και η Apple που είχε ίδιο hardware, αλλά την έσωσαν οι συμβάσεις με το Αμερικανικό Δημόσιο...

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απλός ενημερώνω το κοινό ότι η Αmiga βγήκε το 1985 και όχι το 1992 ;) Ποιο 486 lol !!!

Επίσης δεν υπήρχε τηλεοπτικός σταθμός στην Ελλάδα χωρίς Αmiga και Scala. Με Video Toaster πέταγε η Αmiga !

Επεξ/σία από Keyser-Soze
  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Black Flag είπε

Μήπως αυτά τα έχεις γράψει και στο retro computers;

Σε Hardware δεν είναι ανώτερη με έναν 486 και τις κάρτες επέκτασης του. Σε εξειδικευμένες εφαρμογές μπορεί.

Και στο PC τα κάναν αυτά και σε άλλες πλατφόρμες.

Η Ιστορία έγραψε...

Atari και Commodore μας αποχαιρέτησαν επειδή ακριβώς ήταν για λίγα πράγματα.

Παραλίγο και η Apple που είχε ίδιο hardware, αλλά την έσωσαν οι συμβάσεις με το Αμερικανικό Δημόσιο...

Συνεχώς αναφέρεσαι στον 486.Ο 68040 είναι ανώτερος από τον 486 και το γνωριζουν όλοι που ασχολούνται με το χώρο.Επομένως αυτά που γράφεις είναι άστοχα.

Γενικώς η 68xxx αρχιτεκτονική υπερτερούσε της 80x86

Η Amiga παρουσιάστηκε το 1985 όχι το 87 οπότε σκέψου το ξανά.

Προφανώς δεν γνωρίζεις(λόγω ηλικίας ίσως;) αλλά ποτέ δεν είναι αργά.

Αυτό που γράφεις για την Apple ασχολίαστο...

 

Επεξ/σία από vmaniadis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτρεχα Mac emulation στοv 68040 στην 4000 που ήταν +40% ποιο γρήγορο από το αντίστοιχο Mac. Δεν έχει ξαναγίνει στα χρονικά του emulation να είσαι ποιο γρήγορος από το σύστημα που προσπαθείς να κάνεις emulate !!!!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά τα λέω. Τα πρώτα ES του 486 ήταν διαθέσιμα από το 1987.

Η 1000άρα μπορεί να παρουσιάστηκε το 1985, αλλά δεν ήταν διαθέσιμη για αγορά από το κοινό μέχρι τα μέσα του 1986, να μην πω τέλη.

Με τίποτα δεν ήταν ανώτερος ο 68040 από 486Dx2+. Ειδικά σε Floating point.

36 είμαι και έχω PC από τεσσάρων ετών. Στα δέκα τον άνοιγα για να χαζέψω τις μητρικές.

Τι να πεις για την Apple...

Υπερτιμημένη και τα τελευταία χρόνια χάνει σταθερά στο Workstation κομμάτι. Θα έρθει και η κλάψα τώρα με τους ARM και τις ασυμβατότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Black Flag είπε

Μια χαρά τα λέω. Τα πρώτα ES του 486 ήταν διαθέσιμα από το 1987.

Η 1000άρα μπορεί να παρουσιάστηκε το 1985, αλλά δεν ήταν διαθέσιμη για αγορά από το κοινό μέχρι τα μέσα του 1986, να μην πω τέλη.

Με τίποτα δεν ήταν ανώτερος ο 68040 από 486Dx2+. Ειδικά σε Floating point.

36 είμαι και έχω PC από τεσσάρων ετών. Στα δέκα τον άνοιγα για να χαζέψω τις μητρικές.

Τι να πεις για την Apple...

Υπερτιμημένη και τα τελευταία χρόνια χάνει σταθερά στο Workstation κομμάτι. Θα έρθει και η κλάψα τώρα με τους ARM και τις ασυμβατότητες.

Έτσι εξηγούνται όλα...(για τα PC εννοώ).Σε καταλαβαίνω απόλυτα.😀

Ευκαιρία να ανακαλύψεις και άλλα συστήματα έστω και τώρα.(έστω και με emulation).

O 80486 ήταν διαθέσιμος από το 1989 και είναι γνωστό παγκοσμίως.

Θα γράψω κάτι τελευταίο: Η Amiga από το 1987 είχε emulators για το PC(software/hardware) ο PC όχι.Αν αυτό δεν σου λέει κάτι...

 

Δεν θέλω να επεκταθώ -υπάρχουν πολλά έντυπα της εποχής εκείνης που μπορείς να ανατρέξεις.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λίγη ιστορία απο τον γνωστό chief engineer της Commodore Dave Haynie και πως τα σκατωσαν μόνοι τους :

 

Ασχολήθηκε και με την κατασκευή του C128 ο συγκεκριμενος .

Επεξ/σία από Keyser-Soze
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζω ότι είχε και κάρτες συμβατές με x86 για να τρέχει DOS για να την αγοράζει ο κόσμος. Να φανεί χρήσιμη και στους μη εξειδικευμένους.

Το ίδιο έκανε και η Apple.

Η Commodore έβγαλε και IBM PC συμβατά όπως και η Atari.

Από το 1998 ασχολούμαι με emulators.

Έτρεχα το WIN(UAE) στα πρώτα του στάδια.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Black Flag είπε

Γνωρίζω ότι είχε και κάρτες συμβατές με x86 για να τρέχει DOS για να την αγοράζει ο κόσμος. Να φανεί χρήσιμη και στους μη εξειδικευμένους.

Το ίδιο έκανε και η Apple.

Η Commodore έβγαλε και IBM PC συμβατά όπως και η Atari.

Από το 1998 ασχολούμαι με emulators.

Έτρεχα το WIN(UAE) στα πρώτα του στάδια.

Οι κάρτες υπήρχανε για να μπορεί ο κόσμος να έχει το καλύτερο από όλους τους κόσμους των υπολογιστών.

Φαντασου μπορούσες σε μια A2000 να τρέχεις όλα τα γνωστά λειτουργία ταυτόχρονα και σε πλήρεις ταχύτητες.Αυτο είναι το μαγικό της υπόθεσης.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...