Προς το περιεχόμενο

Ετοιμάζει… Amiga 500 για το 2021 η Retro Games;


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, marios28 είπε

Όχι μόνο όλες τις Amiga αλλά και το φοβερό tomahawk joystick (ελληνικό) με usb adaptor (για kick off και όχι μόνο)

Tomahawk.jpg

με switches μέσα και όχι σταυρό περικαλώ να διαλύεται με την πρώτη μπουνιά :)

το μόνο που άντεχε να βάλεις φάλτσο στο ποδοσφαιράκι

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ευτυχής κάτοχος (ναι είμαι over 40.. 😅 )  μιας Α500, Α1200 και του 1ου μου 8-bit Amstrad CPC-464! WinUAE βεβαίως και υπάρχει, αλλά το να ακούς την paula live και σε συνδυασμό με 1084s και CMS joystics, είναι μια νοσταλγία που γίνεται πραγματικότητα! Καλά τα νέα λοιπόν ίδωμεν.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, marios28 είπε

Όχι μόνο όλες τις Amiga αλλά και το φοβερό tomahawk joystick (ελληνικό) με usb adaptor (για kick off και όχι μόνο)

Tomahawk.jpg

Έχω χάσει γκολ στο kick off το τραβάω από το μοχλό μένουν οι βεντουζες του κολλημένες στο γραφείο μού και το πεταω στο τοίχο όπου κάνει τρύπα.το χείριστηριο συνέχισε να λειτουργεί απρόσκοπτα μέχρι να το αποσυρω....Αν θυμάμαι οι πρώτες εκδόσεις είχαν μεταλλικό περιβλημα μετά ήταν πλαστικό. Έπος. 

Επεξ/σία από kktts1914
  • Like 10
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kktts1914 είπε

Έχω χάσει γκολ στο kick off το τραβάω από το μοχλό μένουν οι βεντουζες του κολλημένες στο γραφείο μού και το πεταω στο τοίχο όπου κάνει τρύπα.το χείριστηριο συνέχισε να λειτουργεί απρόσκοπτα μέχρι να το αποσυρω.... Έπος. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μεγάλη καψούρα την είχα αυτήν την 500άρα. Δεν μπόρεσα να την αποκτήσω ποτέ. Σαν την Ιωάννα ένα πράγμα. 

Ιωάννα=Μεγάλη καψούρα μου για 2 χρόνια χωρίς ανταπόκριση :)

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, argimeg είπε

Τι μεγάλη καψούρα την είχα αυτήν την 500άρα. Δεν μπόρεσα να την αποκτήσω ποτέ. Σαν την Ιωάννα ένα πράγμα. 

Ιωάννα=Μεγάλη καψούρα μου για 2 χρόνια χωρίς ανταπόκριση :)

Σε καταλαβαίνω και γω τα ίδια με την Ελένη απο το σχολείο μου...Την Amiga όμως την απέκτησα γιατί δεν πέρναγε και απο το χέρι της να μην την αποκτήσω,όταν το έβαλα στο μυαλό μου.😏

Δεν ξέρω τι θα κάνουν οι δημιουργοί αλλά ελπίζω να είναι καλό και αν είναι θα το στηρίξω,έχω παίξει άπειρες ώρες και Amiga και πιο παλιά C64 με φίλους.

Την χάρηκα πραγματικά για αρκετά χρόνια και δεν μετανιώνω την κάθε στιγμή και  όλες τις εμπειρίες που μου χάρισε "απλόχερα" μέχρι που κάποια στιγμή αντικαταστάθηκε λόγο των καταστάσεων απο το πρώτο μου PC.H Amiga ήταν απλά το καλύτερο μηχάνημα που είχα αποκτήσει,όσα χρόνια και αν περάσουν,δεν νομίζω πως είναι πολύ δύσκολο,να δω κάτι παρόμοιο με αυτό είχε προσφέρει η Amiga στήν εποχή της.

Ηταν φτιαγμένη με τόσο μεράκι και αγάπη,που αυτό μπορούσες να το καταλάβεις γρήγορα μόλις την αποκτούσες και την δούλευες και βέβαια παρέμεινε επι χρόνια έτη φωτός μπροστά απο την εποχή της. 👍

 

Επεξ/σία από ELMastas
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θυμαμαι παιδακι η μεταβαση μου απο spectrum σε amiga.πρεπει να ηταν η πρωτη φορα που χα λερωμενα παντελονακια η πρωτη μου εκσπερματωση χαχ

Θυμαμαι παιδακι η μεταβαση μου απο spectrum σε amiga.πρεπει να ηταν η πρωτη φορα που χα λερωμενα παντελονακια η πρωτη μου εκσπερματωση χαχ τι να πρωτοπεις shadow of the beadt αργοτερα agony.Θυμαμαι ενα αεροπλανακι που με ειχε αρρωστησει   project x.Και κατι τελευταιο οι dimmu borgir ειχαν κατακλεψει το theme το μουσικο του agony.Τελευταια επεξεργασια που κανω θυμηθικα το moonstone πω.

Επεξ/σία από necrothaftis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, snips είπε

Δεν θα την πάρω, αλλά πάλι AMIGA forever.

Bard's Tale και Captive forever μαζί με αυτό:

0033979_MTRL1083-1.jpeg

Θα μας πούνε εμάς, τα γατάκια των MMO'ς, για κάψιμο... Ποιούς; Εμάς;

Τσου ρε.

Έτσι είχα τελειώσει το Dungeon Master και το Chaos strikes back. Πω πω φίλε νόμιζα ότι ήμουν ο μόνος που έφτιαχνε έτσι χάρτες από τα dungeons 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, keysmith είπε

εγώ μικρό παιδί το 1989-90 ήμουν με τον Atari ST512. Είχε ένα φιλαράκι στην απέναντι πολυκατοικία και παίζαμε ατέλειωτα παιχνίδια "north and south", "Barbarian", "kick off", "out run", "two on two", "summer olympics" και αρκετά ακόμα. Με εκείνα τα "άθλια" joysticks του ενός κουμπιού (είχε και με δύο πιο σύγχρονα βέβαια).

Δεν παραδεχόμασταν με τίποτα ότι η amiga (με 64 χρώματα) είχε ουσιαστικά καλύτερα γραφικά από τον atari (16 χρώματα) και τονίζαμε τον καλύτερο ήχο του (που δεν είμαι σίγουρος αν ίσχυε και αυτό) και το λειτουργικό/κέλυφος του το gem.

Ήταν εποχή που ήσουν "οπαδός" ενός συστήματος και δεν τα έβλεπες ως απλές μηχανές. Βέβαια και σήμερα υπάρχει κάπως πχ apple vs pc, ios vs android αλλά τότε ήταν αλλιώς. 

το Atari έσκιζε στο MIDI implementation γι’αυτό και έσκισε στα home στούντιο με σπασμένο Cubase καθώς κράσαρε σπάνια αλλά ήταν πίσω σε όλα από την Amiga για παιχνιδι, πχ F/A18

 

Επεξ/σία από Mi_ka
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, torm23 είπε

Έτσι είχα τελειώσει το Dungeon Master και το Chaos strikes back. Πω πω φίλε νόμιζα ότι ήμουν ο μόνος που έφτιαχνε έτσι χάρτες από τα dungeons 

Δεν είσουν ! Και εγω είχα χαλάσει μπόλικες σελίδες απο τετράδια "μιλιμιτρέ" για χάρτες σε hardcore dungeon crawlers 😵

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...