Προς το περιεχόμενο

Ετοιμάζει… Amiga 500 για το 2021 η Retro Games;


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι και παππούδια... Ακόμα το 3 έχουμε μπροστά και θα το έχουμε...

Απλά έχουμε PC από τα 4...

Φθινόπωρο του 1987 το πρώτο παιχνίδι μου ήταν το Test Drive..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 188
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 ώρες πριν, Black Flag είπε

Μέχρι το 1993 ζήλευα αυτούς με τις κονσόλες και με τα ST μαζί με τις Αmiga...

Αλλά μόλις είδα το Doom και το Tornado σε 486 Dx2 80 MHz και S3 2 MB VLB στην δουλειά του πατέρα μου με ήχο από Sound Blaster Pro2 τον Απρίλιο του 1993 ήμουν περήφανος που είχα PC.

Τα υπόλοιπα είναι παρελθόν...

Σε WinUAE έχουμε όλες τις Amiga.

 

 

Έχεις δίκιο, από τουυς 386 και μετά τα PC άρχισαν να ξεφεύγουν. Θυμάσαι όμως πόσο έκανε τότε το σύστημα που περιγράφεις σε σχέση με την Amiga; Το '90 εγώ είχα ένα 8088 στα 12MHz με 640kb RAM και γραφικά CGA και Hercules! (Α, ρε εποχές...) που παρεπιπτόντως κόστισε αρκετά πάνω από 200 χιλιάρικα. Οπότε καταλαβαίνεις ότι η Amiga 500 ενός φίλου μου φάνταζε τελείως διαστημική! Σε 486 εγώ πρώτη φορά είδα το Phantasmagoria (αν το γράφω σωστά) που ερχόταν με καμμιά 10ριά CD και εκεί έπαθα πλάκα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θεωρώ σαν το real hardware δεν υπάρχει! (14 τις έχω)

Το παράδοξο της υπόθεσης είναι ότι η Amiga σκηνή ζει και βασιλεύει με εκπληκτικές δημιουργίες ακόμα και σήμερα! (games,demos,apps)

Μακράν ο καλύτερος υπολογιστής που υπήρξε.

Only Amiga makes it possible.

Επεξ/σία από vmaniadis
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, necrothaftis είπε

ναι ο 464 αν δε κανω λαθος ειχε και την οθονουλα μαζι.ο 664 ειχε δισκετα σωστα αλλα αν θυμαμαι καλα το μονιτορ ηταν χωριστα.οπως και ο commodore 64 ηταν παλι με κασσετουλα.αστα να πανε γερασαμε και χαλιομαστε αν θα χει loading screen απο 10 δευτερα στα 5 ας πουμε :P

Οχι. Η οθονη ηταν στο σετακι στους Spectrum.

 

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SeNNinhA είπε

Οχι. Η οθονη ηταν στο σετακι στους Spectrum.

οχι το βαζα σε τηλεοραση θυμαμαι τσεκαρε και φωτο ιντερνετ η οθονη ηταν ξεχωριστα.τουλαχιστον στον spectrum 128 που ειχα εγω.στανταρ σου λεω σε τηλεοραση επαιζα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, keysmith είπε

εγώ μικρό παιδί το 1989-90 ήμουν με τον Atari ST512. Είχε ένα φιλαράκι στην απέναντι πολυκατοικία και παίζαμε ατέλειωτα παιχνίδια "north and south", "Barbarian", "kick off", "out run", "two on two", "summer olympics" και αρκετά ακόμα. Με εκείνα τα "άθλια" joysticks του ενός κουμπιού (είχε και με δύο πιο σύγχρονα βέβαια).

Δεν παραδεχόμασταν με τίποτα ότι η amiga (με 64 χρώματα) είχε ουσιαστικά καλύτερα γραφικά από τον atari (16 χρώματα) και τονίζαμε τον καλύτερο ήχο του (που δεν είμαι σίγουρος αν ίσχυε και αυτό) και το λειτουργικό/κέλυφος του το gem.

Ήταν εποχή που ήσουν "οπαδός" ενός συστήματος και δεν τα έβλεπες ως απλές μηχανές. Βέβαια και σήμερα υπάρχει κάπως πχ apple vs pc, ios vs android αλλά τότε ήταν αλλιώς. 

Απόλυτα σωστός! Ο fanboyσμός σε όλο του το μεγαλείο απλά και μόνο επειδή είχαμε το ένα σύτημα και άρα "έπρεπε" να είναι το καλύτερο! Όπως είπα και στο φίλο παραπάνω η Amiga 500 ήταν μακράν καλύτερη του 8088 με CGA που είχα εγώ αλλά όντως τότε δεν το παραδεχόμουν με τίποτα! Κι ας ψάχναμε όλη την ώρα ευκαιρία να πάμε να καούμε στις γραφικάρες της!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TasMan είπε

Έχεις δίκιο, από τουυς 386 και μετά τα PC άρχισαν να ξεφεύγουν. 

80386 στα 8Mhz με turbo boost στα 12MHz ηταν το πρωτο μου PC με πρωτη αναβαθμιση μια εγχρωμη καρτα και μια οθονη VGA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κόλλημα σοβαρό, αξεχαστες εποχες !

Εγδυσα ενα φοιτητη που δεν γνωριζα εξω απο το αμφιθεατρο του Φυσικου Πατρων οταν τον ειδα να τη φοραει, 15000 δραχμες για να του παρω καινουργια της Chelsea.

Χαιρομαι που βλεπω τοσους Amigaδες να τη θυμουνται με τοση νοσταλγια  :)

 

Amiga.jpg.f6e112bf424884224da17c0c21e3a84b.jpg

  • Like 12
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, eyw είπε

Μήπως πήρε τ'αφτί σας τίποτα για Sinclair ZX-81 (1kB και 16kB) και Sinclair ZX Spectrum 48k?

 

Τον δικό μου τον ZX  όταν "μεγάλωσα" και τον είχα χρόνια σε αχρηστία τον πέταξα στα σκουπίδια. Μουτζώστε ελεύθερα. Άπειρες ώρες στο jet pack.

  • Like 1
  • Sad 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, TasMan είπε

Έχεις δίκιο, από τουυς 386 και μετά τα PC άρχισαν να ξεφεύγουν. Θυμάσαι όμως πόσο έκανε τότε το σύστημα που περιγράφεις σε σχέση με την Amiga; Το '90 εγώ είχα ένα 8088 στα 12MHz με 640kb RAM και γραφικά CGA και Hercules! (Α, ρε εποχές...) που παρεπιπτόντως κόστισε αρκετά πάνω από 200 χιλιάρικα. Οπότε καταλαβαίνεις ότι η Amiga 500 ενός φίλου μου φάνταζε τελείως διαστημική! Σε 486 εγώ πρώτη φορά είδα το Phantasmagoria (αν το γράφω σωστά) που ερχόταν με καμμιά 10ριά CD και εκεί έπαθα πλάκα!

Και όμως ακόμα και η απλή A500 με τον 68000/7.14MHz σε πολλόυς τομείς υπερτερούσε του 386. Θες ήχο θες animation καθαρό preemptive multitasking ακόμα και στις κορυφαίες εφαρμογές για γραφικά/multimedia/ήχο με πολύ λιγότερα χρήματα από εναν συμβατό.

Άσε που μετά ήρθαν και οι Α1200/Α4000 και τις έβαλαν πάλι στην κορυφή.

Απλά πολλά λάθη της μαμάς Commodore οδήγησαν στην καταστροφή.

Επεξ/σία από toples50
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, TasMan είπε

Έχεις δίκιο, από τουυς 386 και μετά τα PC άρχισαν να ξεφεύγουν. Θυμάσαι όμως πόσο έκανε τότε το σύστημα που περιγράφεις σε σχέση με την Amiga; Το '90 εγώ είχα ένα 8088 στα 12MHz με 640kb RAM και γραφικά CGA και Hercules! (Α, ρε εποχές...) που παρεπιπτόντως κόστισε αρκετά πάνω από 200 χιλιάρικα. Οπότε καταλαβαίνεις ότι η Amiga 500 ενός φίλου μου φάνταζε τελείως διαστημική! Σε 486 εγώ πρώτη φορά είδα το Phantasmagoria (αν το γράφω σωστά) που ερχόταν με καμμιά 10ριά CD και εκεί έπαθα πλάκα!

Περίπου... Όταν στα τέλη του 1992 οι 486 έγιναν προσιτοί για το ευρύ κοινό, ενώ έναν χρόνο νωρίτερα είχε κερδίσει η AMD το δικαστήριο με την Intel που εκκρεμούσε από το 1986 και της επιτράπηκε να παράγει 386 και 486 έπεσαν κατακόρυφα οι τιμές.

Ήρθαν και οι 16 bit stereo κάρτες ήχου όπως η Pro 2.0 και οι συμβατές, οι svga κάρτες με gui acceleration, τα cd roms και τα PC έφτασαν στην κορυφή, το 1993...

Επεξ/σία από Black Flag
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να δούμε μια νέα Amiga με SD adapter (ή ακόμα και SSD) που να παίζει .adf / .lha games (και software γενικά, πχ deluxe paint)!! 
Με υποστήριξη για Usb, DB9, bluetooth joystick/gamepads. Ζητάω πολλά;
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχουν βγει pcb καινούρια για A500, A1200 και Α2000 εδώ και καιρό. Έτοιμα για soldering. Κυκλοφορούν και kits με τα επιμέρους.

Εννοείται και cases σε διάφορα χρώματα.

Εγώ όμως θέλω ένα κουτί είτε σε desktop, είτε σε midi tower συμβατό με ΑΤ, ΑΤΧ μητρικές με power, reset, turbo buttons, key lock και LED MHZ οθόνη...

Ζητάω πολλά;;;

Επεξ/σία από Black Flag
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...