Προς το περιεχόμενο

Ετοιμάζει… Amiga 500 για το 2021 η Retro Games;


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 188
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, toples50 είπε

Και όμως ακόμα και η απλή A500 με τον 68000/7.14MHz σε πολλόυς τομείς υπερτερούσε του 386. Θες ήχο θες animation καθαρό preemptive multitasking ακόμα και στις κορυφαίες εφαρμογές για γραφικά/multimedia/ήχο με πολύ λιγότερα χρήματα από εναν συμβατό.

Άσε που μετά ήρθαν και οι Α1200/Α4000 και τις έβαλαν πάλι στην κορυφή.

Απλά πολλά λάθη της μαμάς Commodore οδήγησαν στην καταστροφή.

Αυτό ήθελα να αναφέρω αλλά με πρόλαβες.

Πιο 386-486 κτλ ρε παιδιά ;
Animation και multitasking είδαμε μετά τα win2000 (σε dual socket) συνοδευόμενο όπως πάντα με Blue screen of death.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και φυσικα δεν ηταν μονο για gaming... Υπολογιστης (με κεφαλαιο Υ) με προσωπικοτητα, οχι αλλο ενα απροσωπο PC...

https://en.wikipedia.org/wiki/Amiga_productivity_software

Επεξ/σία από kostis76
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Αυτό ήθελα να αναφέρω αλλά με πρόλαβες.

Πιο 386-486 κτλ ρε παιδιά ;
Animation και multitasking είδαμε μετά τα win2000 (σε dual socket) συνοδευόμενο όπως πάντα με Blue screen of death.

Εγω πάντως Flight Simulator 4 έπαιζα στον 80286 μια χαρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κολλητος μου ειχε ενα spectrum 48k, ο Ξάδερφος μου εναν cpc464 και εγω εναν Amstrad 1512 με CGA. 
 

Σε κάποια φάση βλέπω Amiga 500 με αυτο το demo της κοκκινολευκης φούσκας που ανεβοκατέβαινε. Τι έκανα για να μαζέψω λεφτα ως πιτσιρίκος.... Οκτώβριος του 1989 όμως... στην Γλυφαδα ειχε ενα μαγαζι μέσα σε μια στοά το Colosseum. Την πήρα μαζι με το 1984S και 4 παιχνίδια:

Thundercats 

Ports of call

Nemesis 

Nebulus 

Έπειτα με διάφορες επισκέψεις στον Εγκέφαλο και αλλα μαγαζιά της γειτονιάς, αυτη η αγάπη μεγάλωσε και εξελίχθηκε. Την ημέρα που ειδα για πρώτη φορα το Shadow of the beast, έγινε πάθος... 

τι να πω;;; Agony? Kick Off? Monkey Island? Defender of the crown? Turrican? Lemmings? Loom? Moonstone? SWIV? Apidya? Shadow of the beast 1&2? Another World? Alien Breed? Gods? Captain Blood? Elite? Rainbow Islands? Bubble Bobble?

Δεν εχω αρκετές σελίδες για να γράψω ονομαστικά τις παιχνιδαρες! Μην αρχίσω με τα mod trackers μουσική κτλ...

ο υπολογιστής αυτος ειναι ενα ΕΠΟΣ! Απο όπου και να το δεις.... μεγαλονωντας έκανα την ανεπανάληπτη βλακεία να την πουλησω με 1000 δισκέτες και πολλα πολλα big box παιχνίδια .... 

μετα απο πολλα χρονια, πήρα ξανα μια στο κουτί της, σε τέλεια κατάσταση, και τωρα πια ειναι στην θέση που της αξίζει.... Μέλος της οικογένειας!!!!

κλεινωντας μου κανει εντύπωση που τ πιτσιρίκια μου καθώς παίζουν PS4, PC κτλ ακομα θεωρούν την Amiga ως κατι πολύ ξεχωριστό και ενστικτωδώς(;;) την εκτιμούν αφάνταστα .... 

την αγάπη μου σε όλους τους Amigaκηδες και μη! 

  • Like 18
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

2xAmiga 500 1ΜΒ

1xAmiga 500 Plus 2ΜΒ

2xAmiga 600

2xAmiga 1200 με Blizzard 1230 32MB

1xEscom Amiga 1200

1xAmiga 2000 2MB Fast + Apollo 2030 Turbo 32MB

1xAmiga 4000/30

1xAmigaOne 500 με AmigaOS 4.1

Θα σέβεστε! 😁

 

Μακάρι να πραγματοποιηθεί γιατί είναι κρίμα η Amiga να μην έχει μοντέρνα retro έκδοση.

 

Επεξ/σία από billxl
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nyne είπε

Νομιζω οτι η αγαπη για την Amiga δεν κρυβεται...Παρα πολλα σχολια,υπαρχουν κ απειρες ομαδες στο fb,ευελπιστω να παει πολυ καλα αυτο το project...

θυμομαστε εποχες 80 που πηγαιναμε δημοτικο γυμνασιο κ ενα ηλεκτρονικο παιχνιδι ηταν υπερ σουπερ διασκεδαση.

κ να το αγορασεις τωρα εχει παντοφλα!

γυναικα,σπιτι,παιδι,εφορια,πελατες,

βενζινες, σογια, φινιτο αμιγκο!

wife n bussiness rules..τελος..χαχαχ.

μονο οι πλουσιοι θα παιζουν ...τετρις χαχαχ

στα καφενεια ακουνε τραγκα κ σχολια στις εφημεριδες,

ακομη πιο budjet entertainment..!

Επεξ/σία από peiraiask
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, vaio1892 είπε

ΡΕ ΠΑΙΔΕΣ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΕΠΑΙΖΕ ΤΟ SENSIBLE WORLD OF SOCCER?

Ποτέ δεν κατάλαβα πως αυτό το game εδραιώθηκε όταν υπήρχε το kick off 2. Είχα καμιά δεκαριά δισκέττες με replays:D

----------

Τεσπα, κακά τα ψέματα. Όταν άρχισαν να βγαίνουν τα άπειρα Adventures και RPGs διαμάντια για PC, η Amiga μας πήρε την κάτω βόλτα. Κανείς δεν της έδινε σημασία. Κανα PinballDreams/Fantasies και κανένα Rick Dangerous παίζαμε τα περάσει η ώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...