Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα σε clean install σε iMac early 2008


Tommy_35

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας, έκανα clean install στον iMac early 2008 μου, κάνοντας χρήση του command+R. Μου εγκατέστησε το Mac OS Yosemite και όλα καλά μέχρι που εγκατέστησα τον firefox. Ενόσω ρύθμιζα την αρχική σελίδα του firefox στις ρυθμίσεις της εφαρμογής, ο υπολογιστής πάγωσε. Αναγκαστικά τον έκλεισα απο το διακόπτη on/off καθότι δεν αντιδρούσε σε καμιά εντολή. Απο εκείνη τη στιγμή, όταν τον ανοίγω, κολλάει στο μήλο και φορτώνει περίπου μέχρι τη μέση όπου και σταματάει. Σε safe mode ο υπολογιστής bootaρει κανονικά. Μπήκα, απεγκατέστησα το firefox (είπα μπας και επηρεάζει) και έκανα επανεκκίνηση. Ξανά το ίδιο. Έκανα έλεγχο στο δίσκο μου απο το disk utility, όλα καλά με το δίσκο (φοβήθηκα μήπως τα παιξε). Ξανά το ίδιο. Έκανα πάλι clean install και πάλι ξανά το ίδιο. Κοντεύω να σκάσω! Please help!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι δίσκο έχει το iMac? 

Τον έχεις αλλάξει ή έχει της "μαμάς" του?

Αν είναι ο 27άρης θα μπορούσε να φταίει και η ATI κάρτα γραφικών που "αρπάζει" λόγω παλιάς πάστας ...

Δώσε μας κάποια παραπάνω πληροφορία να βοηθήσουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την άμεση απόκριση. Ο δίσκος είναι ο μαμά 320gb. Ο υπολογιστής είναι ο 20” με 4gb ram και κάρτα γραφικών ΑΤΙ Radeon 2600 pro. Τώρα είδα ότι ναι μεν είναι κολλημένος, αλλά στο background ακούγονται απο τα ηχεία οι οδηγίες του voiceover όταν μετά απο clean install πας να κάνεις τις αρχικές ρυθμίσεις. Τι να πω.. δαιμονίστηκε;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/10/2020 στις 2:52 ΜΜ, Tommy_35 είπε

Ευχαριστώ για την άμεση απόκριση. Ο δίσκος είναι ο μαμά 320gb. Ο υπολογιστής είναι ο 20” με 4gb ram και κάρτα γραφικών ΑΤΙ Radeon 2600 pro. Τώρα είδα ότι ναι μεν είναι κολλημένος, αλλά στο background ακούγονται απο τα ηχεία οι οδηγίες του voiceover όταν μετά απο clean install πας να κάνεις τις αρχικές ρυθμίσεις. Τι να πω.. δαιμονίστηκε;;

Πιθανόν κάρτα γραφικών εφόσον σε safe boot δουλεύει σωστά...

Διαφορετικα θα μπορούσε να είναι ο inverter που ανάβει το backlit της οθόνης.

Μπορείς να το τσεκάρεις τι από τα δύο φταιει αν βάλεις εξωτερική οθόνη στο Mac....

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα !

Έτοιμη απάντηση φυσικά και δεν έχω, άλλα πιστεύω ότι πρώτα πρέπει να διαπιστώσεις αν πρόκειται για πρόβλημα στο Hardware ή στο Software.
Για να κάνεις τέτοιο έλεγχο, πιστεύω ότι θα μπορούσες να ζητήσεις απ' τον υπολογιστή να ξεκινήσει (boot) από ένα LiveCD μιας ελαφράς διανομής Linux, όπως είναι π.χ. το Lubuntu. Είμαι σίγουρος ότι η διανομή αυτή τρέχει άριστα σε παλιούς iMac γιατί την έχω δουλέψει προσωπικά.
Αν κολλάει και καθώς δουλεύεις Linux LiveCD, πάει να πει ότι πρόκειται καθαρά για πρόβλημα στο υλικό και τότε τη βασική ευθύνη πιθανόν να την έχει η κάρτα γραφικών ή η μνήμη.
 Άν όμως δεν κολλάει καθόλου καθώς τρέχει δοκιμαστικά το Linux, τότε είναι σίγουρα αποκλειστικά πρόβλημα στο λογισμικό και είσαι τυχερός γιατι λύνεται εύκολα. Σβήνεις εντελώς όλα τα διαμερίσματα του δίσκου και εγκαθιστάς ξανά το MacOSX από το λεγόμενο Retail DVD.

Ελπίζω λίγο να βοήθησα,

Νιάαααου !!!!

Ο Άσπρος Γάτος

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Τελικά μετά απο έλεγχο διαπιστώθηκε ότι ήταν η κάρτα γραφικών.. ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...