Προς το περιεχόμενο

Remote δουλειές στο Ηνωμένο Βασίλειο


archer100

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, gthe είπε

Επισης το wfh θέλει και τις κατάλληλες συνθηκες ηρεμίας, ησυχίας κτλ στο σπίτι Αυτο ισχύει σε όποια χωρα και να εισαι. Καλό σαν επιλογή, κακό να γίνει κανόνας για εμένα. Ο κανόνας πρέπει να ειναι να εργαζόμαστε στο γραφείο και να έχουμε προσωπική ζωή σπίτι. 

Γιατί στο γραφείο έχεις ησυχία και ηρεμία; Ειδικά όπως έχουν γίνει πλέον τα περισσότερα γραφεία ως openspace, δεν υπάρχει πουθενά ησυχία. Αν υπολογίσεις ότι κατά μέσο όρο ο Έλληνας κάνει τουλάχιστον 40 λεπτά πήγαινε-έλα καθημερινά και 15 λεπτά να παρκάρει.Το Ντεπόν έκανε χρυσές δουλειές.

Σήμερα τα περισσότερα σπίτια δεν ήταν έτοιμα για wfh. Και επειδή λόγω πανδημίας τα παιδιά ήταν στο σπίτι, τότε υπήρχε η φασαρία.

Αν παραμείνει το wfh και τα παιδιά πηγαίνουν κανονικά σχολείο, θα επικρατεί απόλυτη ηρεμία στο σπίτι και δεν θα έχεις τα άγχος της καθημερινότητας συγκοινωνίες-κίνηση-παρκάρισμα. Ακόμα και η διατροφή μας θα αλλάξει κατά πολύ. Δεν θα χαλάς το 5€ την ημέρα για καφέ, κουλούρι στο γραφείο.

Προσωπική ζωή μπορείς να έχεις κανονικά μετά το wfh και να κανονίζεις με φίλους-συναδέλφους.

Επεξ/σία από SilentVoice
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

11 λεπτά πριν, *nenya* είπε

Το ιδανικό για μενα θα ηταν να γινει μια συζήτηση μεσα στην εταιρεια και να ρωτανε ποιος θελει να εργαστει εξ'αποστασεως και ποιος επιθυμει να πηγαινει στο γραφειο. Αν με ρωτησουν, θα πω οτι θελω να συνεχισω να εργαζομαι απ'το σπιτι (και εχω αποδειξεις οτι το συνολο δουλειας που βγαζω εχει αυξηθει σε συγκριση με οταν πηγαινα στο γραφειο...και ειχα μπλα-μπλα τριγυρω μου και συνεχεις διακοπες απο συναδελφους). Αλλοι παλι δεν αντεχουν να εργαζονται εξ'αποστασεως γιατι πχ υπαρχουν μικρα παιδια στο σπιτι και ολο τους διακοπτουν. Αυτοί έχουν επιστρεψει στο γραφειο.

Καποια ποστα ειναι εφικτο να γινουν 100% εξ'αποστασεως, καποια αλλα βεβαια απαιτουν εξοπλισμο που δεν μπορει να μεταφερθει εκτός εταιρειας κλπ. Αναλογα την περιπτωση λοιπον αε παιρνονται οι αποφασεις. Με την προϋπόθεση φυσικα να τηρείται το συμφωνηθεν ωραριο του καθενος αναλογα την συμβαση εργασίας.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

Προσωπικά θα επέλεγα να δουλεύω κυρίως από το σπίτι. Ίσως 1-2 μέρες γραφείο την εβδομάδα ή και πιο αραιά.

Δυστυχώς το περιβάλλον εργασίας είναι αρκετά αρρωστημένο, με αποτέλεσμα τις περισσότερες φορές να είμαι πολύ πιο παραγωγικός από το σπίτι.

Εδώ σε εμάς να φανταστείτε θέλουν να έχουν ένα ποσοστό onsite μόνο και μόνο για να φαίνεται ότι δεν είναι άδειο το τμήμα μας... Για να καταλάβετε σε τι υπέρτατο βαθμό έχει φτάσει η υποκρισία και η κοροιδία... Τραγικές καταστάσεις πραγματικά.... Αλλά τι να κάνουμε επιλέξαμε να γυρίσουμε Ελλάδα και θα πρέπει να υποστούμε αυτήν την μίζερη πραγματικότητα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, gthe είπε

Συμφωνώ πως είναι θέμα χρόνου να βρεθεί η φόρμουλα να γίνει ειδικά λόγω των τελευταίων συνθηκών (covid κτλ). 

Επί του παροντος θα έλεγα ότι διαφωνώ στο κατά πόσο είναι benefit να δουλεύεις wfh από άλλη χώρα. Και εξηγώ τι εννοώ... Καταρχήν τα timezones δημιουργούν θέμα. Πάρε για παράδειγμα το θεμα του topic εδώ... Εταιρια στο uk, δουλειά από Ελλάδα δλδ +2 ώρες. Είσαι διατεθημενος να δουλεύεις 11.00-19.30 (πολλές φορές 20.00  μιας και γενικά 18.00 τελειωνουμε αν πέσει δουλειά) κάθε μέρα; 

Επισης το wfh θέλει και τις κατάλληλες συνθηκες ηρεμίας, ησυχίας κτλ στο σπίτι Αυτο ισχύει σε όποια χωρα και να εισαι. Καλό σαν επιλογή, κακό να γίνει κανόνας για εμένα. Ο κανόνας πρέπει να ειναι να εργαζόμαστε στο γραφείο και να έχουμε προσωπική ζωή σπίτι. 

Όσον αφορά τα μισθολογικα η αγορά θα πληρώσει ανταγωνιστικες τιμές ανά χώρα και αν καθιερωθεί το wfh... Αυτό ίσχυε και δεν θα αλλάξει. Αν ήταν έτσι θα παίρναμε όλοι 100κ+ στην Ευρώπη για να δουλεύουμε σε εταιρίες που εδρεύουν us(που δεν ισχύει προφανώς ούτε τώρα) 

Γιατί, ποιος είπε ότι η δουλειά σου πρέπει είναι 9-5; Έχεις κάποια core meetings 9 - 3 ( 11-17 ωρα Ελλαδως), και απλα εχεις ξεκινησει εσυ την δουλεια σου 2 ωρες νωριτερα. Ο κανονας πρεπει να ειναι οτι ο καθενας θα δουλευει οπως του αρεσει, και τον βολευει. Και αμα εχεις ενα αλφα σενιοριτη, μπορεις να το διαπραγματευτεις ευκολα. 

Στην τελικη δεν χρειαζεται δε και καλα να δουλευεις απο το σπιτι, θα μπορουσες να νοικιαζεις εναν μικρο χωρο. UK δεν ειναι καλη χωρα για home office, γιατι για να παρεις μισθο UK, πρεπει να εισαι φορολογικος κατοικος UK, και να εισαι οντως εκει 6 μηνες οπως ανεφερε το παλικαρι. Σε αλλες Ευρωπαικες χωρες, λογο ελευθερης μετακοινησης, μπορεις να εισαι πολυ λιγοτερο καιρο εκει, οντας φορολογικος κατοικος της εκαστοτε χωρες με τις αποδοχες ομως τις εκαστοτε αγορας, οχι μεταφρασμενες στα ελληνικα.

Επιπλέον το homeoffice δεν εχει να κανει μονο για εξωτερικο. Σημαντικο ειναι να μενεις επαρχια, και να δουλευεις για μια εταιρια στην Αθηνα, με τον αντιστοιχο μισθο.

 

Επεξ/σία από Papakaliati
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, adrfinance είπε

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

Προσωπικά θα επέλεγα να δουλεύω κυρίως από το σπίτι. Ίσως 1-2 μέρες γραφείο την εβδομάδα ή και πιο αραιά.

Δυστυχώς το περιβάλλον εργασίας είναι αρκετά αρρωστημένο, με αποτέλεσμα τις περισσότερες φορές να είμαι πολύ πιο παραγωγικός από το σπίτι.

Εδώ σε εμάς να φανταστείτε θέλουν να έχουν ένα ποσοστό onsite μόνο και μόνο για να φαίνεται ότι δεν είναι άδειο το τμήμα μας... Για να καταλάβετε σε τι υπέρτατο βαθμό έχει φτάσει η υποκρισία και η κοροιδία... Τραγικές καταστάσεις πραγματικά.... Αλλά τι να κάνουμε επιλέξαμε να γυρίσουμε Ελλάδα και θα πρέπει να υποστούμε αυτήν την μίζερη πραγματικότητα.

Μη νομιζεις και εξω ετσι ειναι. Αγγλια που ημουν, οι περισσοτεροι εκαναν αμαν και πως για να δουλεψουν remote, εστω και 1-2 ημερες την εβδομαδα. Το περιβαλλον του γραφειου ηταν πληρως αρρωστημενο. 

Προσωπικα εχω κλεισει πανω απο 15 χρονια εργασιας σε onsite ρολους και εχω εργαστει κυριολεκτικα σε πανω απο 50 διαφορετικα περιβαλλοντα εργασιας (βοηθησε και ενας συγκεκριμενος ρολος που ειχα για χρονια και περιλαμβανε δουλεια σε διαφορετικα σημεια της ιδιας μεγαλης εταιριας). Παροτι ειμαι κοινωνικος σαν ατομο και εκανα καλες εργασιακες σχεσεις, το προβλημα μου ειναι πως τις χ,υ ωρες που θελω να δουλεψω, θελω να τις δουλεψω και οχι να τις σπαταλαω σε κουσκουσ, κουτσομπολιο, τσιγαρα, βολτες, και χιλια αλλα δυο (υπαρχει ο ελευθερος χρονος για ολα αυτα), η να υποκρινομαι πως δουλευω κοιτωντας απλα τον υπολογιστη και να κοναω το ποντικι, χωρις πρακτικα να κανω τιποτε, απλα για να βλεπει το αφεντικο και οι συναδελφοι οτι δουλευω. Θελω να αφοσιωνομαι σε αυτο που κανω απερισκεπτος και ει δυνατον για ωρες, να δημιουργω κατι και να μαθαινω κατι μεσα απο αυτο. Και θελω να το κανω οχι με το μαστιγιο του εργοδοτη πανω απο το σβερκο μου, οπως γινεται σε καποιες θεσεις κατεργα, αλλα το κανω επειδη ειναι δικη μου φιλοσοφια. 

Ετσι λοιπον, προσωπικα ειναι δυσκολο να ταιριαξω σε καποιο εργασιακο περιβαλλον, διοτι ειτε θα ειναι ενα περιβαλλον σχετικα χαλαρο που θα περιλαμβανει διαφορους αργοσχολους, κουσκουσαριδες, η "κοιταωτηνοθονηκαικανωπωςδουλευωαλλαδενκανωτιποτακηδες" (πρεπει να καθιερωθει καποια επισημη ονομασια για αυτο το ειδος εργαζομενων) που η παρουσια τους θα με ενοχλει, η θα βρεθω, ατυχως, σε καποιο περιβαλλον υποτιθεται γαλερας, και παροτι προσωπικα θα εχω μεγαλη ορεξη να δουλεψω, η φιλοσοφια του αφεντικου πανω απ το κεφαλι, του micromanagement, κλπ θα με κανει να σιχαθω το ρολο απο το πρωτο λεπτο. 

Η εργασια remote για μενα προσωπικα ειναι 100 φορες ποιοτικοτερη απο οποιαδηποτε onsite θεση, δεν τιθεται καν θεμα συζητησης. Και ολα αυτα με το καλημερα, χωρις να βαλουμε μεσα παραμετρους οπως το commuting, τη διαμορφωση του χωρου σου ακριβως οπως τον θελεις, το dress code, και πολλα πολλα αλλα.

Τελος να μην αναφερθω οτι για τεραστιο ποσοστο εργαζομενων, το remote ειναι σωτηρια λυση, διοτι παροτι πολλοι δε μιλανε, η εργασια στο γραφειο ειναι απλα ανυποφορη λογω αγριου μπουλινγκ, τοξικοτατων συναδελφων, αθλιων μανατζερ, κλικων, τρομερης φασαριας, στενοτητας χωρου σχεδον να μη μπορεις να κουνηθεις, μεγαλης αποστασης απο το σπιτι, και πολλα πολλα αλλα

Επεξ/σία από archer100
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, archer100 είπε

Μη νομιζεις και εξω ετσι ειναι. Αγγλια που ημουν, οι περισσοτεροι εκαναν αμαν και πως για να δουλεψουν remote, εστω και 1-2 ημερες την εβδομαδα. Το περιβαλλον του γραφειου ηταν πληρως αρρωστημενο. 

Προσωπικα εχω κλεισει πανω απο 15 χρονια εργασιας σε onsite ρολους και εχω εργαστει κυριολεκτικα σε πανω απο 50 διαφορετικα περιβαλλοντα εργασιας (βοηθησε και ενας συγκεκριμενος ρολος που ειχα για χρονια και περιλαμβανε δουλεια σε διαφορετικα σημεια της ιδιας μεγαλης εταιριας). Παροτι ειμαι κοινωνικος σαν ατομο και εκανα καλες εργασιακες σχεσεις, το προβλημα μου ειναι πως τις χ,υ ωρες που θελω να δουλεψω, θελω να τις δουλεψω και οχι να τις σπαταλαω σε κουσκουσ, κουτσομπολιο, τσιγαρα, βολτες, και χιλια αλλα δυο (υπαρχει ο ελευθερος χρονος για ολα αυτα), η να υποκρινομαι πως δουλευω κοιτωντας απλα τον υπολογιστη και να κοναω το ποντικι, χωρις πρακτικα να κανω τιποτε, απλα για να βλεπει το αφεντικο και οι συναδελφοι οτι δουλευω. Θελω να αφοσιωνομαι σε αυτο που κανω απερισκεπτος και ει δυνατον για ωρες, να δημιουργω κατι και να μαθαινω κατι μεσα απο αυτο. Και θελω να το κανω οχι με το μαστιγιο του εργοδοτη πανω απο το σβερκο μου, οπως γινεται σε καποιες θεσεις κατεργα, αλλα το κανω επειδη ειναι δικη μου φιλοσοφια. 

Ετσι λοιπον, προσωπικα ειναι δυσκολο να ταιριαξω σε καποιο εργασιακο περιβαλλον, διοτι ειτε θα ειναι ενα περιβαλλον σχετικα χαλαρο που θα περιλαμβανει διαφορους αργοσχολους, κουσκουσαριδες, η "κοιταωτηνοθονηκαικανωπωςδουλευωαλλαδενκανωτιποτακηδες" (πρεπει να καθιερωθει καποια επισημη ονομασια για αυτο το ειδος εργαζομενων) που η παρουσια τους θα με ενοχλει, η θα βρεθω, ατυχως, σε καποιο περιβαλλον υποτιθεται γαλερας, και παροτι προσωπικα θα εχω μεγαλη ορεξη να δουλεψω, η φιλοσοφια του αφεντικου πανω απ το κεφαλι, του micromanagement, κλπ θα με κανει να σιχαθω το ρολο απο το πρωτο λεπτο. 

Η εργασια remote για μενα προσωπικα ειναι 100 φορες ποιοτικοτερη απο οποιαδηποτε onsite θεση, δεν τιθεται καν θεμα συζητησης. Και ολα αυτα με το καλημερα, χωρις να βαλουμε μεσα παραμετρους οπως το commuting, τη διαμορφωση του χωρου σου ακριβως οπως τον θελεις, το dress code, και πολλα πολλα αλλα.

Τελος να μην αναφερθω οτι για τεραστιο ποσοστο εργαζομενων, το remote ειναι σωτηρια λυση, διοτι παροτι πολλοι δε μιλανε, η εργασια στο γραφειο ειναι απλα ανυποφορη λογω αγριου μπουλινγκ, τοξικοτατων συναδελφων, αθλιων μανατζερ, κλικων, τρομερης φασαριας, στενοτητας χωρου σχεδον να μη μπορεις να κουνηθεις, μεγαλης αποστασης απο το σπιτι, και πολλα πολλα αλλα

μπράβο φίλε. respect. με εκφράζεις καλύτερα από όσο θα μπορούσα να εκφραστώ εγώ ο ίδιος! και πραγματικά χαίρομαι που δεν είμαι ο μόνος που νιώθω έτσι...

Επεξ/σία από adrfinance
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο σπίτι εργάζεσαι αν έχεις κάποιο πλεονέκτημα όπως παραπάνω χρήματα / εύκολη εύρεση εργασίας. Αν δεν υπάρχει κανένα πλεονέκτημα συγκριτικά με το να εργαστείς έξω τότε θα έλεγα πως η inhouse εργασία είναι καλύτερη διότι το κοινωνικό στοιχείο είναι ζωτικής σημασίας όπως φυσικά  και το ότι έχεις περισσότερη βοήθεια, μπαίνεις πιο εύκολα σε πρόγραμμα κτλ.

Εργάζομαι 10 χρόνια από το σπίτι. Μπορεί να σας φαίνεται σαν παράδεισος αλλά δεν είναι. Έχω μάθει με το καιρό να ορίζω το πρόγραμμα μου στο notepad και να πειθαρχώ με αυτό, να βάζω deadlines. Αν δεν βγει όπως το θέλω τότε θα δουλέψω περισσότερο την επόμενη μέρα μέχρι να βγει. Είναι ψυχοπλακωτικό να μην έχεις κανέναν άνθρωπο και μπορεί να σε αρρωστήσει βαριά αλλά από την άλλη άμα έχεις τότε μπορεί να σου δημιουργήσει πρόβλημα με την εργασία σου ειδικά αν υπάρχει μεγάλη αστάθεια στο σπίτι σου και φασαρίες κάτι το οποίο έζησα στο πετσί μου και μπορούσε να μου κάνει μεγάλη ζημιά. Έχω μία τηλεόραση δίπλα μου η οποία δεν ανοίγει κυριολεκτικά ποτέ γιατί δε με αφήνει η εργασία να δω.  

ΓΙα εμένα ήταν μονόδρομος η δουλειά από το σπίτι διότι όλες οι δεξιότητες μου είναι διαδικτυακές και επίσης έχω από μικρός κάποια σοβαρά προβλήματα υγείας όπως κατάθλιψη, άγχος, κρίσεις πανικού, αναπνευστικά προβλήματα σε βαθμό που είναι αδύνατον να εργαστώ έξω. Ακόμη και να πάω μία βόλτα ή για να διασκεδάσω είναι πολύ δύσκολο πόσο μάλλον να εργαστώ κιόλας. Για όσους έχουν προβλήματα υγείας τότε μπορεί να αποτελεί μία επιλογή εφόσον έχουν τις δεξιότητες βέβαια. Δεν θα μιλήσω τώρα για τοξικά αφεντικά/συναδέλφους, τα σιχένομαι αλλά δε το θεωρώ σοβαρό λόγο για να κρίνεις την εργασία έξω ως κάτι κακό. Προφανώς αν η δουλειά σου έχει τέτοια τότε πρέπει να την αλλάξεις ή να γίνεις εσύ πιο επιθετικός με τους άλλους για να σε σέβονται.

Αν είχα την επιλογή τότε ίσως προτιμούσα να εργαστώ έξω. Χέρομαι που έχω ένα τρόπο να εργάζομαι παρόλα τα προβλήματα που έχω αλλά δεν είναι κανάς παράδεισος το σπίτι. Έχω συνηθήσει με τα χρόνια την απομόνωση και τον εγκλεισμό. Για κάποιον άλλον που ζούσε έντονα κονωνικά μέχρι χθες, δεν θα είναι εύκολο και ίσως τον αρρωστήσει. Τα κοινωνικά δίκτυα και το ραδιόφωνο βοηθάνε κάπως ειδικά αν έχεις συναδέλφους να μιλάς στο διαδίκτυο αλλά δεν αρκούν. Δε συγκρίνονται με τη πραγματική επαφή.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Papakaliati είπε

Γιατί, ποιος είπε ότι η δουλειά σου πρέπει είναι 9-5; Έχεις κάποια core meetings 9 - 3 ( 11-17 ωρα Ελλαδως), και απλα εχεις ξεκινησει εσυ την δουλεια σου 2 ωρες νωριτερα. Ο κανονας πρεπει να ειναι οτι ο καθενας θα δουλευει οπως του αρεσει, και τον βολευει. Και αμα εχεις ενα αλφα σενιοριτη, μπορεις να το διαπραγματευτεις ευκολα. 

Στην τελικη δεν χρειαζεται δε και καλα να δουλευεις απο το σπιτι, θα μπορουσες να νοικιαζεις εναν μικρο χωρο. UK δεν ειναι καλη χωρα για home office, γιατι για να παρεις μισθο UK, πρεπει να εισαι φορολογικος κατοικος UK, και να εισαι οντως εκει 6 μηνες οπως ανεφερε το παλικαρι. Σε αλλες Ευρωπαικες χωρες, λογο ελευθερης μετακοινησης, μπορεις να εισαι πολυ λιγοτερο καιρο εκει, οντας φορολογικος κατοικος της εκαστοτε χωρες με τις αποδοχες ομως τις εκαστοτε αγορας, οχι μεταφρασμενες στα ελληνικα.

Επιπλέον το homeoffice δεν εχει να κανει μονο για εξωτερικο. Σημαντικο ειναι να μενεις επαρχια, και να δουλευεις για μια εταιρια στην Αθηνα, με τον αντιστοιχο μισθο.

Η εργασία 9-5 αν κάνεις project management όπως εγώ είναι επιτακτική... Πρέπει κάποιες κοινές ώρες να δουλεύει η ομάδα μαζί, δεν γίνεται να κάνει ο καθένας ότι θέλει (μαζί με εμένα προφανώς) Και αν συνεργαζεσαι και με us branch πηγαίνει πάρα πολύ εύκολα 10.00 PDT δλδ 18.00 UK ή 20.00 Ελλάδας για ένα απλό meeting. 

Εγω ήμουν αυτός που ανέφερε το θέμα του φορολογικού κατοίκου; Τι διαφορά δλδ βλέπεις στο uk σε σχέση με άλλες ευρωπαϊκές χώρες σε αυτό; Καμία σχέση δεν έχει η ελεύθερη μετακίνηση εντός Ευρώπη με τους φορολογικούς κανόνες. Παντού για να παρεις μισθό μιας χώρας πρέπει να διαμένεις στη χώρα 183 μέρες το χρόνο. Αν δεν ίσχυε αυτό θα θέλαμε όλοι μισθό Ελβετίας!!! Και κάνεις δεν θα ήθελε μισθό Βουλγαρίας προφανώς. 

Επεξ/σία από gthe
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, gthe είπε

Η εργασία 9-5 αν κάνεις project management όπως εγώ είναι επιτακτική... Πρέπει κάποιες κοινές ώρες να δουλεύει η ομάδα μαζί, δεν γίνεται να κάνει ο καθένας ότι θέλει (μαζί με εμένα προφανώς) Και αν συνεργαζεσαι και με us branch πηγαίνει πάρα πολύ εύκολα 10.00 PDT δλδ 18.00 UK ή 20.00 Ελλάδας για ένα απλό meeting. 

Εγω ήμουν αυτός που ανέφερε το θέμα του φορολογικού κατοίκου; Τι διαφορά δλδ βλέπεις στο uk σε σχέση με άλλες ευρωπαϊκές χώρες σε αυτό; Καμία σχέση δεν έχει η ελεύθερη μετακίνηση εντός Ευρώπη με τους φορολογικούς κανόνες. Παντού για να παρεις μισθό μιας χώρας πρέπει να διαμένεις στη χώρα 183 μέρες το χρόνο. Αν δεν ίσχυε αυτό θα θέλαμε όλοι μισθό Ελβετίας!!! Και κάνεις δεν θα ήθελε μισθό Βουλγαρίας προφανώς. 

Πρέπει κάποιες ωρες να δουλεύει η ομάδα μαζί, όχι 8 ωρες καθημερινά. Και εμείς έχουμε us branch, αλλά μια φορά την βδομάδα έχουμε συνάντηση, όχι κάθε μέρα.
Άμα έμενες χρόνια Ελβετία, διατηρείς οικία στην Ελβετία, τότε ναι μπορείς να έχεις μισθό Ελβετίας, ακόμα και αν μένεις 11 μήνες τον χρόνο Ελλάδα, η πηγαίνοντας μια φορά τον μήνα/δίμηνο για 3 μέρες για παράδειγμα.

Αν μένεις και δουλεύεις home office Ολλανδία ας πούμε, τι σε εμποδίζει να μετακινήσεις Ελλάδα μόνιμα, νοικιάζοντας ένας φτηνότερο διαμέρισμα στην Ολλανδία; Απολύτως τίποτα.

Επεξ/σία από Papakaliati
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, Papakaliati είπε

Πρέπει κάποιες ωρες να δουλεύει η ομάδα μαζί, όχι 8 ωρες καθημερινά. Και εμείς έχουμε us branch, αλλά μια φορά την βδομάδα έχουμε συνάντηση, όχι κάθε μέρα.
Άμα έμενες χρόνια Ελβετία, διατηρείς οικία στην Ελβετία, τότε ναι μπορείς να έχεις μισθό Ελβετίας, ακόμα και αν μένεις 11 μήνες τον χρόνο Ελλάδα, η πηγαίνοντας μια φορά τον μήνα/δίμηνο για 3 μέρες για παράδειγμα.

Αν μένεις και δουλεύεις home office Ολλανδία ας πούμε, τι σε εμποδίζει να μετακινήσεις Ελλάδα μόνιμα, νοικιάζοντας ένας φτηνότερο διαμέρισμα στην Ολλανδία; Απολύτως τίποτα.

Όλα τα παραδείγματα που λες ειναι από παρατυπα ως παράνομα. Ναι μεν σε χερσαία ευρωπαϊκά σύνορα κάνεις δεν μπορεί αν ταξιδέψεις οδικώς να τσεκάρει ποτέ μπήκες βγήκες στη χώρα... Από την άλλη αν λοιπόν συντηρείς ένα σπίτι Ολλανδία/Ελβετία κτλ είσαι κάτοικος της συγκεκριμένες χώρας και εργαζόμενος της συγκεκριμένης χώρας σύμφωνα με την συμβαση σου. Το αν εσύ τελικά πηγές πίσω Ελλάδα 11 μήνες δεν σημαίνει ότι είναι και νόμιμο να φορολογηθείς στην χώρα που δεν διαμένεις μόνιμα. 

Ο νόμος είναι ένας και παγκόσμιος, είσαι φορολογικός κάτοικος κάθε χρόνο στη χώρα που διαμένει 183 μέρες. Παραθυράκια υπάρχουν προφανώς αλλά μην τα παρουσιάζουμε ως κανονα...

Πες απλα το uk (όπως η Ιρλανδία, η Μάλτα, η  Κύπρος και κάθε άλλο νησί εντός Ευρώπης) κάνει δυσκολότερο να μην ελεγχθεις για τον μόνιμο τόπο κατοικίας σου. 

Επεξ/σία από gthe
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μιλάω για τίποτα παράτυπο η παράνομο, αλλά 100% νόμιμα, για θα οποία βέβαια πρέπει φυσικά να απευθυνθείς σε δικηγόρο για να το σιγουρεψεις.

Αλλά και φορολογικός κάτοικος Ελλάδας να είσαι, αμά μιλάς την τοπική γλώσσα, είσαι σενιορ και έχεις δουλέψει στην τοπική αγορά, εύκολα βρίσκεις εργασία σαν εξωτερικός συνεργάτης με μισθό εκάστοτε χώρας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Papakaliati είπε

Δεν μιλάω για τίποτα παράτυπο η παράνομο, αλλά 100% νόμιμα, για θα οποία βέβαια πρέπει φυσικά να απευθυνθείς σε δικηγόρο για να το σιγουρεψεις.

Αλλά και φορολογικός κάτοικος Ελλάδας να είσαι, αμά μιλάς την τοπική γλώσσα, είσαι σενιορ και έχεις δουλέψει στην τοπική αγορά, εύκολα βρίσκεις εργασία σαν εξωτερικός συνεργάτης με μισθό εκάστοτε χώρας. 

Πρώτα είπες... Αν συντηρείς ένα σπίτι Ολλανδία/Ελβετία τι σε εμποδίζει να μετακομίσεις μόνιμα Ελλάδα με μισθό της ξένης χώρας; Απάντησα πιστεύω ολοκληρωμένα... Αν ΔΕΝ δηλώσεις στην εταιρία σου ότι κατοικείς μόνιμα Ελλάδα είναι παράτυπο γιατί αυτοί αποδίδουν φόρο Ολλανδίας/Ελβετίας ενώ έπρεπε να αποδοθεί φόρος Ελλάδας μιας και διαμένεις μόνιμα Ελλάδα(>183 μέρες). 

Και απαντώ στο δεύτερο... Σαν freelancer προφανως μπορείς να κάνεις ένα contract σε όποια χώρα θέλεις(και σε παραπάνω από μια κιόλας), θα κάνεις το συμβόλαιο σου θα το καταθέσεις στην ελληνική εφορία, θα γίνει δήλωση αποφυγης διπλής φορολογίας και θα φορολογηθουν οι απολαβές σου με ελληνικές κλίμακες για τα χρήματα που κέρδισες. Τι σχέση έχει αυτό με εναν employee μιας εταιρίας που ο μισθός του περνάει από το λογιστήριο της εταιριας και έχει μια σύμβαση για gross salary και πρεπει να του αποδοθεί net; Καμία. 

Επεξ/σία από gthe
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, archer100 είπε

Ποια ειναι η συνηθης αναλογια;

Φιλος εργάζεται remote για μεγάλη πολυεθνικη που στη χώρα θα επαιρ ε 6Κ εδω του δίνουν 1300. Δεν ειναι χαζοί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας δίνουν τους ίδιους μισθούς ειλικρινά. Χίλιες φορές μισθοί Ελλάδας και σπίτι παρά να ξαναπατήσω γραφείο να ακούω το HR και τους λοιπούς αργόσχολους που το remote τους ξεσκέπασε όλους αυτούς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, fsbmaniac είπε

Φιλος εργάζεται remote για μεγάλη πολυεθνικη που στη χώρα θα επαιρ ε 6Κ εδω του δίνουν 1300. Δεν ειναι χαζοί.

I call BS. Εκτός αν λέμε 6κ μικτά, με 1.3 καθαρά που και πάλι δεν το δέχεσαι. 6κ σε Ευρώπη, αν μιλάμε για καθαρά εκτός Ελβετίας, είναι μισθός ανά έχεις πολλά προσόντα, άμα τα έχεις δεν θα σε ρίχνανε στα 1.3 κ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Papakaliati είπε

I call BS. Εκτός αν λέμε 6κ μικτά, με 1.3 καθαρά που και πάλι δεν το δέχεσαι. 6κ σε Ευρώπη, αν μιλάμε για καθαρά εκτός Ελβετίας, είναι μισθός ανά έχεις πολλά προσόντα, άμα τα έχεις δεν θα σε ρίχνανε στα 1.3 κ.

Ελβετια σωστος. Γύρισε Ελλάδα 1350 καθαρά. Και πληρωμένο internet και τηλεφωνο. Για Αθηνα νομίζω έδιναν κατι παραπάνω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...