Προς το περιεχόμενο

Γερμανικά Αρχάριων - Δίλημμα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, dazed είπε

Σαν καποιος που ξερει καλα εως πολυ καλα Αγγλικα, επετρεψε μου να γελασω πικρα με αυτο. Τα Αγγλικα ειναι πολυ ευκολη γλωσσα, εχουν μεν απειρους χρονους αλλα δεν χρησιμοποιουνται στην καθημερινοτητα, οποτε μονο με λεξιλογιο και βασικη γραμματικη εισαι οκ. Τα Γερμανικα ομως ειναι απο αλλο ανεκδοτο, και οπως ειπε και ο φιλος Mark Twain "Never knew before what eternity was made for. It is to give some of us a chance to learn German." 

448093-image0.jpg

german-vs-english-which-one-is-the-most-complicated-language-5-638.jpg

Σωστό αλλά σου είπα... Εκεί που ζεις και μιλάς θα μάθεις και ντουβαρι να είσαι τα βασικά. 

Είναι περίπλοκα τα γερμανικά αλλά αξίζει να τα μάθει κάποιος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

46 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Σωστό αλλά σου είπα... Εκεί που ζεις και μιλάς θα μάθεις και ντουβαρι να είσαι τα βασικά. 

Είναι περίπλοκα τα γερμανικά αλλά αξίζει να τα μάθει κάποιος. 

Φυσικα! Ειναι πολυ δυσκολη αλλα πανισχυρη γλωσσα. Τα βασικα θα τα μαθεις θες δεν θες, ειδικα αν πας σε κρατιδιο που δεν ειναι και πολυ international friendly :D

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, dazed είπε

Φυσικα! Ειναι πολυ δυσκολη αλλα πανισχυρη γλωσσα. Τα βασικα θα τα μαθεις θες δεν θες, ειδικα αν πας σε κρατιδιο που δεν ειναι και πολυ international friendly :D

Ναι θα δούμε ο Θεός ξέρει που θα πάμε... 

Πάντως είναι η γλώσσα του μέλλοντος. 

Αν μάθω τα βασικά θα είμαι κομπλέ, δεν θα πεινάσω. 

Ξεκινάμε πάλι αύριο σε νέο φροντιστήριο... 

Το παλιό δεν βρήκε τελικά άτομα και το έκλεισε το τμήμα. 

 

Συγκεκριμένα θα πάω στην Υδρόγειο που είναι από τα καλύτερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Boubis1411 είπε

Πριν φύγεις με ποιον να μιλάς όμως; πιστεύω εκεί θα τα μάθω σωστά. 

Σε 6 μήνες εντατικα σε τι επίπεδο μπορείς να ανέβεις; 

Καθημερινό διάβασμα 

Μα στο έγραψα, βρείτε γερμανόφωνο υλικό να παρακολουθείτε, δείτε Netflix, δείτε γερμανικά βίντεο στο YouTube, διαβάστε ειδήσεις στα Γερμανικα etc.

Ο καθένας μαθαίνει με άλλο ρυθμό.

12 ώρες πριν, Boubis1411 είπε

Σωστό αλλά σου είπα... Εκεί που ζεις και μιλάς θα μάθεις και ντουβαρι να είσαι τα βασικά. 

Είναι περίπλοκα τα γερμανικά αλλά αξίζει να τα μάθει κάποιος. 

Όχι, αυτό είναι λογική δεκαετίας 50, έλα μωρέ θα πας εργάτης και κάτι θα μάθεις. Υπάρχει κόσμος στη Γερμανία που ζει δεκαετίες και ξέρει μόνο πολύ στοιχειώδη πράγματα και δε μπορούν να πουν καν τι τους πονάει άμα πάνε σε νοσοκομείο...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω να σου προτείνω συμπληρωματικά ένα καταπληκτικό δωρεάν App, το Duolingo (διαθέσιμο σε Web, iOs & Android) που με έχει βοηθήσει πολύ να φρεσκάρω τα Γερμανικά μου και είναι ένας πολύ ευχάριστος και διασκεδαστικός τρόπος εξάσκησης. Μπορείς να το ξεκινήσεις και από τελείως αρχάριο level και προχωράς σιγά σιγά σε επίπεδο Β2 νομίζω. Πρόσφατα ανακοίνωσαν ότι θα κάνουν αλλαγές στο progress των levels ώστε να αντιστοιχούν καλύτερα στις γνώσεις του ευρωπαϊκου classification. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, SpectralQ είπε

Έχω να σου προτείνω συμπληρωματικά ένα καταπληκτικό δωρεάν App, το Duolingo (διαθέσιμο σε Web, iOs & Android) που με έχει βοηθήσει πολύ να φρεσκάρω τα Γερμανικά μου και είναι ένας πολύ ευχάριστος και διασκεδαστικός τρόπος εξάσκησης. Μπορείς να το ξεκινήσεις και από τελείως αρχάριο level και προχωράς σιγά σιγά σε επίπεδο Β2 νομίζω. Πρόσφατα ανακοίνωσαν ότι θα κάνουν αλλαγές στο progress των levels ώστε να αντιστοιχούν καλύτερα στις γνώσεις του ευρωπαϊκου classification. 

Εχω ξεκινήσει από το καλοκαίρι ήδη τα app.... Danke.... Έχει κάποια πολύ καλά όντως, σου βάζουν τεστ κλπ, αξίζουν με τα χίλια!! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/10/2020 στις 9:15 ΜΜ, mourouzis2005 είπε

Ποιος είναι ο στόχος των μαθημάτων; Ποιο επίπεδο; Εγώ έκανα 70 περίπου ώρες ιδιαίτερο, διάβαζα πολύ μόνος μου και έφτασα σχεδόν στα όρια του C1. Πήρα Β2 σχετικά άνετα, εντός 6 μηνών, 2 διδακτικές ώρες τη βδομάδα (δηλαδή 90 λεπτά)

Μπράβο σου πάντως σε 6 μήνες β2;;;...πολύ καλός!..και εγώ το ίδιο ωράριο ιδιαίτερο 2 φορές την εβδομάδα 1 ώρας μάθημα..και πρόπερσι πήρα το Α1 σε 4 μήνες..χεχε..ηθελα να δω πως είναι η όλη  διαδικασία..τεσπα..αλλα λόγω δουλειάς μια ξεκινούσα μια σταματούσα τα μαθηματα..και δεν γίνετε αυτό πρέπει να το πηγαίνεις συνεχόμενα..αλλιώς τα ξεχνας..και πάλι από την αρχή...μονος δεν μπορούσα λόγω του ότι μου διμιουργόντουσαν απορίες και μόνος δεν μπορούσαν να τις λύσω γραμματική κυρίως ..και έτσι δεν μπορείς να προχωρήσης παρακάτω..χρειάζεται άτομο..στην δικιά μου τουλάχιστον περίπτωση... έχεις κάποια συμβουλή να προτείνεις;;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/10/2020 στις 6:14 ΜΜ, atrwtos είπε

Μπράβο σου πάντως σε 6 μήνες β2;;;...πολύ καλός!..και εγώ το ίδιο ωράριο ιδιαίτερο 2 φορές την εβδομάδα 1 ώρας μάθημα..και πρόπερσι πήρα το Α1 σε 4 μήνες..χεχε..ηθελα να δω πως είναι η όλη  διαδικασία..τεσπα..αλλα λόγω δουλειάς μια ξεκινούσα μια σταματούσα τα μαθηματα..και δεν γίνετε αυτό πρέπει να το πηγαίνεις συνεχόμενα..αλλιώς τα ξεχνας..και πάλι από την αρχή...μονος δεν μπορούσα λόγω του ότι μου διμιουργόντουσαν απορίες και μόνος δεν μπορούσαν να τις λύσω γραμματική κυρίως ..και έτσι δεν μπορείς να προχωρήσης παρακάτω..χρειάζεται άτομο..στην δικιά μου τουλάχιστον περίπτωση... έχεις κάποια συμβουλή να προτείνεις;;  

Συγγνωμη τωρα το ειδα. Η καλυτερη συμβουλη ειναι να μαθαινεις λεξιλογιο ομαδοποιημενα για να κανεις συνειρμους (πχ φαγητα μαζι, βασικα φυτα, ζωα μαζι κοκ). Και το αλλο ειναι η γραμματικη. Πολλη γραμματικη. Υπαρχουν δυο πολυ ωραια ελληνικα βιβλια, εγω διαβαζα μονος μου πολυ απο αυτα, ειχαν και λεξιλογιο. Βασικο να εχεις feedback, δηλαδη καποιος να το διορθωνει. Ενδεικτικα εγω ξεκινησα με την ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ ΓΕΡΜΑΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ της Κουναλακη. Καταπληκτικο βιβλιο για A1-A2

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, mourouzis2005 είπε

Συγγνωμη τωρα το ειδα. Η καλυτερη συμβουλη ειναι να μαθαινεις λεξιλογιο ομαδοποιημενα για να κανεις συνειρμους (πχ φαγητα μαζι, βασικα φυτα, ζωα μαζι κοκ). Και το αλλο ειναι η γραμματικη. Πολλη γραμματικη. Υπαρχουν δυο πολυ ωραια ελληνικα βιβλια, εγω διαβαζα μονος μου πολυ απο αυτα, ειχαν και λεξιλογιο. Βασικο να εχεις feedback, δηλαδη καποιος να το διορθωνει. Ενδεικτικα εγω ξεκινησα με την ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ ΓΕΡΜΑΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ της Κουναλακη. Καταπληκτικο βιβλιο για A1-A2

Να μην πάω δηλαδή με ότι μου δίνει γα καθηγήτρια; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Boubis1411 είπε

Να μην πάω δηλαδή με ότι μου δίνει γα καθηγήτρια; 

Και με ότι σου δίνει η καθηγήτρια και με τέτοιου είδος βιβλία, σαν "εξωσχολικά" ...από οπουδήποτε και αν πάρεις βοήθεια ίντερνετ,βιβλία κτλ. είναι καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, atrwtos είπε

Και με ότι σου δίνει η καθηγήτρια και με τέτοιου είδος βιβλία, σαν "εξωσχολικά" ...από οπουδήποτε και αν πάρεις βοήθεια ίντερνετ,βιβλία κτλ. είναι καλό.

Οκ κάνω είδη κάποια τεστ στο κινητό με εφαρμογές κλπ. Θα πάρω και κάνα βιβλίο να υπάρχει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο κινητο, οσο και να το θελεις δε θα διαβάζεις. Θα σου έρχονται ειδοποιήσεις απο το Facebokk, Viber και δεν θα συγκεντρωνεσαι. Αν πας να τη βγαλεις φτηνα, απλα θα καθυστερησεις να φτάσεις σε ενα καλο επιπεδο. Αν θες ετσι, καλως. Ολα στη ζωη ειναι επιλογες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mourouzis2005 είπε

Στο κινητο, οσο και να το θελεις δε θα διαβάζεις. Θα σου έρχονται ειδοποιήσεις απο το Facebokk, Viber και δεν θα συγκεντρωνεσαι. Αν πας να τη βγαλεις φτηνα, απλα θα καθυστερησεις να φτάσεις σε ενα καλο επιπεδο. Αν θες ετσι, καλως. Ολα στη ζωη ειναι επιλογες

Σωστός έχεις ένα δίκιο σε αυτό... 

Απλά εκεί έχει κάποια τεστ ξέρεις με χρώματα, αριθμούς κλπ. 

Αλλά έχεις δίκαιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
2 ώρες πριν, newlook2 είπε

καλησπερα , https://www.youtube.com/channel/UCbxb2fqe9oNgglAoYqsYOtQ αυτο εδω δες 

καλο αλλα αυτη την στιγμη κανω ιδιαιτερα και επισης εχω και δευτερο δασκαλο μεσω μιας εφαργμογης στο κινητο . 

Πιστευω παραφορτωθηκα και στο τελος θα τα κανω σαλατα.

Αν δεν βγαλω το Α1 μεχρι τελη της χρονιας θα παω σε πριβε κατασταση εγω και η καθηγητρια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...