Προς το περιεχόμενο

Γερμανικά Αρχάριων - Δίλημμα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κακά τα ψέματα τη γλωσσα θα τη μαθεις ουσιαστικά εκει. Αυτες οι λογικες ταδε μηνες για αυτο το επιπεδο και ακομα τοσοι για το επομενο ειναι μονο για να εχουμε να δειχνουμε χαρτια.Εδω βλεπεις αλλοδαπους στην ελλαδα που ποτε δεν διαβασαν γραμματικη πως μιλανε,με λαθη η οχι,με προφορα η οχι το θεμα ειναι οτι μια χαρα συννενουνται μετα απο χρονια.Η παθητική απορροφηση λογου και κειμενων ναι μεν ειναι απαραιτητη στην αρχη,  αλλα δε φτανεις σε ενα πλατό. Πρεπει να αναγκαστεις εσυ να παραξεις λογο, ομιλια και γραφη δηλαδη .Πιο καλα να βρεις εναν γερμανοφωνο στο ιντερνετ για να μιλατε μονο επι πληρωμη παρα να κανεις επιπλεον μαθηματα αφου εχεις τη βαση

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσπάθησε να διαβάζεις περιοδικά και να ακούς ειδήσεις από μεγάλα κανάλια, όχι τοπικά δηλαδή. Εγώ έτσι έμαθα πολύ γρηγορότερα. Ποτέ δεν έγινα τέλειος στην ομιλία, αλλά καταλάβαινα πολύ γρηγορότερα απ' ότι αν το πάλευα μόνος μου μόνο με επικοινωνία στο σύνολο.

Βέβαια, εξαρτάται σε ποιό κρατίδιο θα βρεθείς...Αν βρεθείς νότια, θα φας μεγάλη ήττα. Θα λες, είμαι στη Γερμανία, ή σε κανένα κατσικοχώρι και μιλάω με τον παππού της Χάιντι; Αυτό για τους παλιούς.

ΥΓ. Ο πιο εκνευριστικός κανόνας είναι που κάποια ρήματα σύνθετα με προθέσεις, έσπαγε το ρήμα στα δύο και πήγαινε η πρόθεση στο τέλος της πρότασης (vorstellen, stellen-vor κλπ)...Αν το λέω καλά.

Επεξ/σία από Lanike71
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Lanike71 είπε

Προσπάθησε να διαβάζεις περιοδικά και να ακούς ειδήσεις από μεγάλα κανάλια, όχι τοπικά δηλαδή. Εγώ έτσι έμαθα πολύ γρηγορότερα. Ποτέ δεν έγινα τέλειος στην ομιλία, αλλά καταλάβαινα πολύ γρηγορότερα απ' ότι αν το πάλευα μόνος μου μόνο με επικοινωνία στο σύνολο.

Βέβαια, εξαρτάται σε ποιό κρατίδιο θα βρεθείς...Αν βρεθείς νότια, θα φας μεγάλη ήττα. Θα λες, είμαι στη Γερμανία, ή σε κανένα κατσικοχώρι και μιλάω με τον παππού της Χάιντι; Αυτό για τους παλιούς.

ΥΓ. Ο πιο εκνευριστικός κανόνας είναι που κάποια ρήματα σύνθετα με προθέσεις, έσπαγε το ρήμα στα δύο και πήγαινε η πρόθεση στο τέλος της πρότασης (vorstellen, stellen-vor κλπ)...Αν το λέω καλά.

Ναι ισχύει.... Έχουν τεράστιες λέξεις. 

Το πρόβλημα με εμένα είναι ότι τελικά το τμήμα με τα πολλά άτομα δεν τράβηξε.

Με έβαλαν σε ένα τμήμα που είναι όλοι πτυχιούχοι με ειδικότητες και γνωρίζουν πάνω από 3 γλώσσες. Είδε η καθηγήτρια ότι αυτοί τραβάνε στην ανηφόρα και έβαλε πολλά. Ε οκ στον 1 μήνα έπαιξα και του είπα σταματάω τέλος. 

Έκανα τα ρήματα κλπ αλλά δεν γίνεται, οι άλλοι πάνε με 200 και εγώ με 50.

Θα βρω άλλο τρόπο να τον φέρω στα μέτρα μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...