Προς το περιεχόμενο

Aυτοκίνητο diesel που δεν μετακινείται για πέντε μήνες.Υπάρχει περίπτωση ζημιάς από το στάσιμο πετρέλαιο στο ντεπόζιτο?


sonikk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, mp123 είπε

Μην ακούω μ@λ@ κιες για αντιμυκητιακο . Τζάμπα λεφτά θα δώσεις κσι τίποτα δεν προσφερει.Μην βάλεις τίποτε τέτοιο μέσα. Αν μπορεί κάποιος να βάζει μια φορά τον μήνα το αμάξι έχει καλος αλλοιώς βγάλε την μπαταρια και άστο. Δεν παθαίνει απόλυτος τίποτα.

πως δεν παθαινει ! για 5 μηνες και καλο πετρελαιο μπορει οχι , αλλα για παραπανω σε συνδιασμο με πλουσιο σε βιοντιζελ βλ.shell avin , μια χαρα θα πιασει μακα .

στο κατω κατω καλο θα κανει κακο οχι .

εγω με το παραπανω που εδωσα (protech 2101)  εχω ξεκολλησει τρομπα με τσιχλα σε ολο το συστημα , οχι τα μπεκ , αυτα καθαριστηκαν εκτος , αλλα το πειραμα πετυχε στην τρομπα  , μιζαρισμα -ωρες ηρεμια , μιζαρισμα-ωρες ηρεμια και πηρε και εφυγε μια χαρα !!!

υ.γ δεν ειχε χρηματα για εξαγωγη τρομπας για αυτο και η παραπανω απόπειρα  .

εγω φυσικα και θα εβαζα !

πανε τα παλια καλα πετρελαια , που δεν νιωθανε και πεταγαν και τις τουφες να γουσταρουν .

τουλαχιστον με τα προτυπα euro που εχουν γινει σκ@τ@ τα νεα αμαξια βλεπουμε μπλε ουρανο , σε κατι καιρο πεκινο κ.α παντα γκρι ειναι ! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οδηγώ ντίζελ αυτοκίνητο καινούργιας τεχνολογίας με pdf.

εκτιμώ ότι και αυτοκίνητο του φίλου είναι με dpf.

Οι μικροοργανισμοί στο ντίζελ θα είναι πάντα εκεί. Ειδικά λόγω βιοντίζελ που έχουν όλα τα πετρέλαια. οπότε μην σας πιάνει πανικός. Ζούμε με αυτά.

μερικές παρατηρήσεις:

1. τα αυτοκίνητα δεν χαλάνε και τόσο εύκολα. αν ήταν έτσι παραπάνω από τα μισά θα τα παίρναμε χαλασμένα ήδη από τις εκθέσεις που μπορεί να κάθονται 6 μήνες.

2. δεν έχω βάλει ποτέ αντι μυκητιακό . φοβάμαι να βάλω το οποιοδήποτε πρόσθετο. ούτε ξέρω τι δουλειά θα κάνει. Αυτό που ξέρω είναι ότι αν ένα ντεπόζιτο πιάσει υπερβολικούς μύκητες και ρίξεις δραστικό "φάρμακο" τότε όλη αυτή η λάσπη θα πάει καρφί στο φίλτρο καυσίμου (προσοχή όχι στο φίλτρο μικροσωματιδίων pdf- αυτό θα γίνει δευτερογενώς). Πρέπει τότε να είσαι έτοιμος αφού δουλέψεις αρκετά το αυτοκίνητο και έχει ξεκολλήσει η λάσπη να αλλάξεις άμεσα φίλτρο καυσίμου. Αν δεν αλλάξεις τότε μετά μπορεί να έχεις θέματα. Θεωρώ μικρότερο το ρίσκο του να μην ρίξεις αντιμηκυτιακό, για 6 μήνες ακινησία.

3. η βέλτιστη λύση (αν γίνεται) είναι μία βόλτα ανά 10 μέρες για κανά 15λεπτο. 5 λεπτά να ζεσταθεί με χαλαρή οδήγηση και 10 λεπτά στην 3η με σταθερά 2500 έως 3000 στροφές. το αμάξι δεν πρόκειται να πάθει τίποτε λόγω μικροοργανισμών.

4. αν το 3. δεν μπορείς να το κάνεις τότε έστω ανά 10 μέρες (ας είναι και παραπάνω) μία βόλτα του τετραγώνου ώστε να αναδευτεί το ντίζελ (είναι το καλύτερο αντιμυκητιακό - και πολύ πιο φθηνό αφού θα πληρώσεις μόνο τη βόλτα του ενός χλμ). απλά όταν το ξαναοδηγήσεις κανονικά αμέσως μια καλή βόλτα για 20 λεπτά στις 2500 έως 3000 στροφές να κάνει μια αναγέννηση το pdf. Πάλι νομίζω θα είσαι οκ. Άλλωστε μία βόλτα ανά 10 μέρες στους 6 μήνες είναι 18 βόλτες. Ε δεν θα βουλώσει το  dpf κάνοντας κλιμακωτά 18 χλμ ένα ντίζελ όχημα.

5. αν δεν μπορείς να κάνεις ούτε το 4 και πράγματι το αυτοκίνητο μείνει εντελώς ακίνητο για 6 μήνες τότε γέμισε το ρεζερβουάρ τουλάχιστον να μειωθεί η πιθανότητα ανάπτυξης έξτρα μικροοργανισμών λόγω υγρασίας.

6. σε κάθε περίπτωση όσο πιο προστατευμένο το έχεις (π.χ εσωτερικό γκαράζ, στεγασμένο χώρο, υπόστεγο) και όσο μειώνεις τις αυξομειώσεις θερμοκρασίας (κυρίως μεταξύ μέρας και νύχτας) τόσο μειώνεται ο κίνδυνος ανάπτυξης υπερβολικών μικροοργανισμών.

Επεξ/σία από ikucic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Όντως ισχύει 

Το πετρέλαιο κίνησης μετά από καιρό δημιουργεί μύκητα ο οποίος κάνει ζημιά στα μέρη του κινητήρα του αυτοκινήτου!!! Δεν νομίζω όμως για τόσο μικρό διάστημα 5 μηνών να υπάρχει πρόβλημα. Για ηλεκτρογεννήτρια στον χρόνο με δύο χρόνια σίγουρα. 

Δεν ξέρω για το πετρέλαιο θέρμανσης εάν ισχύει κάτι τέτοιο! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν την αφήσεις 2-3 χρόνια, θα έχει χάσει σε απόδοση, στους 8-10 μήνες μέσο ορο δεν παθαίνει τίποτα. 

Στο 6μηνο φυσικά δεν τίθεται θέμα συζήτησης. 

Υπηρχε ένα παρόμοιο θέμα εδώ. 

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που άφησα το smartακι μου που είναι diesel 5 ημέρες σε ακινησία απλά πριν το αφήσω το είχα φουλάρει αν και πάντα το κάνω κάθε εβδομάδα ασχέτως αν εχει πέσει λίγο ή σχεδόν καθόλου ο δείκτης το πάω την ημέρα που είναι η προσφορά της shell

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/11/2021 στις 2:17 ΜΜ, Qwerty_ είπε

Εγώ που άφησα το smartακι μου που είναι diesel 5 ημέρες σε ακινησία απλά πριν το αφήσω το είχα φουλάρει αν και πάντα το κάνω κάθε εβδομάδα ασχέτως αν εχει πέσει λίγο ή σχεδόν καθόλου ο δείκτης το πάω την ημέρα που είναι η προσφορά της shell

Δεν κάνεις καθόλου χιλιόμετρα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις θέμα για 5 μήνες.

Βάζε το "καλό" πετρέλαιο για να μη πιάνει μέσα μύκητες αν το αφήνεις και κάθεται καιρό.

 

Στις 18/10/2020 στις 5:30 ΜΜ, mp123 είπε

Μην ακούω μ@λ@ κιες για αντιμυκητιακο . Τζάμπα λεφτά θα δώσεις κσι τίποτα δεν προσφερει.Μην βάλεις τίποτε τέτοιο μέσα. Αν μπορεί κάποιος να βάζει μια φορά τον μήνα το αμάξι έχει καλος αλλοιώς βγάλε την μπαταρια και άστο. Δεν παθαίνει απόλυτος τίποτα.

Μια χαρά δουλειά θα κάνει αν βρει.

Δε φαντάζεσαι τι γλιτσα πιάνει μέσα.

Είχα βγάλει το ρεζερβουαρ απ το φορτηγό παλιότερα, αφού είχα αγανακτήσει με το να αλλάζω φίλτρο κάθε τρεις και λίγο. 

Λευκή γλίτσα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/10/2020 στις 8:33 ΠΜ, georgerapp είπε

Εχουν βιοντίζελ πλεον μεσα , οποτε με καιρο εν αδράνεια πιάνει κόλλα το σύστημα και θα έχεις θεματακια .

οποτε πριν την στάση να βάλεις αντιμυκητιακο , να το δουλέψεις για να πάει παντού , οχι μονο δεξαμενή , αλλα και τρομπα μπεκ φίλτρα , και το αφήνεις .

 

https://www.skroutz.gr/s/13623442/Protec-P2101-Καθαρισμός-Προστασία-συστήματος-Diesel-Common-Rail-375ml.html

Αυτο ειναι πολύ καλο φάρμακο .

Αυτο δεν ειναι για μυκητες αλλα καθαριστικο.Εχει αλλο αυτή η εταιρια  https://www.skroutz.gr/s/13623350/Protec-P1230-Αντιβακτηριακό-πετρελαίου-1-1000-250ml.html

Στις 18/10/2020 στις 10:54 ΠΜ, Ukforthemoment είπε

Φουλάρεις καυσιμο,ξέχειλα ώστε να μην έχει αέρα μέσα για να αναπτυχθούν οι μύκητες.

Εξυπνο!!!

Στις 18/10/2020 στις 5:30 ΜΜ, mp123 είπε

Μην ακούω μ@λ@ κιες για αντιμυκητιακο . Τζάμπα λεφτά θα δώσεις κσι τίποτα δεν προσφερει.Μην βάλεις τίποτε τέτοιο μέσα. Αν μπορεί κάποιος να βάζει μια φορά τον μήνα το αμάξι έχει καλος αλλοιώς βγάλε την μπαταρια και άστο. Δεν παθαίνει απόλυτος τίποτα.

https://photos.app.goo.gl/Kq6eoyeAzQyL1n4U6

https://photos.app.goo.gl/Wzh1BSVrnXbcGfab9

Στις 19/11/2021 στις 10:11 ΜΜ, phanispal είπε

Με τη βενζίνη τι ισχύει;

Τα ίδια.Αυτη βγάζει κάτι σαν μούχλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@vasilis

Το 2101 της protec έχει ξεκολλήσει τρομπα κολλημένη απο βιοντιζελ σε σημείο οι σωληνώσεις να έχουν πιάσει τσιχλα κ να μενει στα χέρια . 

Βγαλαμε μπεκ τα στειλαμε για καθάρισμα κ σε μπετονακι χωσαμε το 2101 με καλό πετρέλαιο κ μιζα , μετα απο λιγο ξανα μιζα , μερικες φορες ακομα , το αφησαμε βράδυ κ την επόμενη πήρε μπροστά το φορτηγάκι κ δεν απασχόλησε από τότε . 

Είναι δυνατό . 

Σωστό κ αυτο που παρεθεσες κ εσυ . 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, vasilllis είπε

εχει βιοκαυσιμο.Βγάζει μια πρασινίλα σαν μούχλα.

Το έχεις δει;Γιατί πάντα εχω μπιτόνι με σκέτη βενζίνη στο σπίτι για να φτιάχνω μίγμα για αλυσοπρίονο και ποτέ δεν έχω δει κάτι.Και έχει κάτσει και χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/11/2021 στις 9:18 ΠΜ, thanasisxask είπε

Δεν κάνεις καθόλου χιλιόμετρα; 

Κάνω αλλά ο ψυχαναγκασμός αν πέσουν οι βουλίτσες της ένδειξης της στάθμης της βενζίνης με οδηγεί να το γεμίζω ξανά δεν περιμένω να αδειάσει για να το πάω 

Εγώ στα 1,000 χλμ ρίχνω καθαριστικό για πετρέλαιο της worth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...