Προς το περιεχόμενο

Cosmote Fiber 100 Νέα Γραμμή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, σε σπίτι που μόλις νοίκιασα έκανα αίτηση για fiber to the home 100 στην κοσμοτε και δικαιουμε και το κουπονι απο sfbb. Μου βγαινει 28,90€ τον μηνα για 24μηνες συμβολαιο. Με πηρε τηλ σημερα απο κοσμοτε και μου λεει οτι δεν γινετε να βαλω 100mbps κατευθειαν πρεπει πρωτα να βαλω μια γραμμη 24mbps η 50mbps και μετα απο κανα 2μηνο θα ολοκληρωθει η διαδικασια για το fiber to the home. 

Το ερωτημα ειναι, ισχυει οτι πρεπει να εχω ηδη τουλαχιστον μια γραμμη 24mbps για να μπει μετα η αναβμιση σε ftth η μου λεει μαλακιες; Παραλογο μου ακουγεται, γιατι δεν γινετε να μπει κατευθειαν fiber;

 

Πιο πολυ με ενοχλει που μου λεει οτι ειναι αναγκαιο, επισης με ενοχλει που πρεπει να πληρωσω και τελη ενεργοποιησης για την 24mbps. Λογικα θα το κανω για να μην μεινω 2 μηνες χωρις νετ αλλα ελπιζω να μην τους παρει κανα μηνα να βαλουν το 24αρι και πληρωνω τελη ενεργοποιησης τσαμπα για 1 μηνα που θα το κρατησω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Antonis3d said:

Καλησπέρα, σε σπίτι που μόλις νοίκιασα έκανα αίτηση για fiber to the home 100 στην κοσμοτε και δικαιουμε και το κουπονι απο sfbb. Μου βγαινει 28,90€ τον μηνα για 24μηνες συμβολαιο. Με πηρε τηλ σημερα απο κοσμοτε και μου λεει οτι δεν γινετε να βαλω 100mbps κατευθειαν πρεπει πρωτα να βαλω μια γραμμη 24mbps η 50mbps και μετα απο κανα 2μηνο θα ολοκληρωθει η διαδικασια για το fiber to the home. 

Το ερωτημα ειναι, ισχυει οτι πρεπει να εχω ηδη τουλαχιστον μια γραμμη 24mbps για να μπει μετα η αναβμιση σε ftth η μου λεει μαλακιες; Παραλογο μου ακουγεται, γιατι δεν γινετε να μπει κατευθειαν fiber;

Πιο πολυ με ενοχλει που μου λεει οτι ειναι αναγκαιο, επισης με ενοχλει που πρεπει να πληρωσω και τελη ενεργοποιησης για την 24mbps. Λογικα θα το κανω για να μην μεινω 2 μηνες χωρις νετ αλλα ελπιζω να μην τους παρει κανα μηνα να βαλουν το 24αρι και πληρωνω τελη ενεργοποιησης τσαμπα για 1 μηνα που θα το κρατησω.

πρακτικα και τεχνικα ναι γινεται  να μπει  κατευθειαν ftth. τωρα για γραφειοκρατικα προβληματα δδν ξερω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ξανά άκουσα αυτό, ποιος ξέρει τι κομπίνα σκέφτηκαν πάλι εκει στον οτε.

.

Επεξ/σία από NikosKallithea
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Antonis3d είπε

Καλησπέρα, σε σπίτι που μόλις νοίκιασα έκανα αίτηση για fiber to the home 100 στην κοσμοτε και δικαιουμε και το κουπονι απο sfbb. Μου βγαινει 28,90€ τον μηνα για 24μηνες συμβολαιο. Με πηρε τηλ σημερα απο κοσμοτε και μου λεει οτι δεν γινετε να βαλω 100mbps κατευθειαν πρεπει πρωτα να βαλω μια γραμμη 24mbps η 50mbps και μετα απο κανα 2μηνο θα ολοκληρωθει η διαδικασια για το fiber to the home. 

Το ερωτημα ειναι, ισχυει οτι πρεπει να εχω ηδη τουλαχιστον μια γραμμη 24mbps για να μπει μετα η αναβμιση σε ftth η μου λεει μαλακιες; Παραλογο μου ακουγεται, γιατι δεν γινετε να μπει κατευθειαν fiber;

Πιο πολυ με ενοχλει που μου λεει οτι ειναι αναγκαιο, επισης με ενοχλει που πρεπει να πληρωσω και τελη ενεργοποιησης για την 24mbps. Λογικα θα το κανω για να μην μεινω 2 μηνες χωρις νετ αλλα ελπιζω να μην τους παρει κανα μηνα να βαλουν το 24αρι και πληρωνω τελη ενεργοποιησης τσαμπα για 1 μηνα που θα το κρατησω.

Ε το Fiber σα Fiber δεν γίνεται να το βάλεις μπαμ μπαμ. Θέλει 2 μηνες γιατι χρειαζεται έγκριση για να σκάψουν, θελει υπογραφη απο το διαχειριστή κλπ. Θεωρητικά τωρα μπορουν να σε συνδέσουν απευθείας στα 100 με FTTC αλλά μάλλον δε θέλουν να σου χρεώσουν 100αρι στα 28,90 εξ αρχής γιατί ουσιαστικά θα γράφεις από τη μερα ενεργοποιήσης της οπτικής ίνας (FTTH). 

Οπότε σου λενε οτι δε θα σου παρέχουν υπηρεσίες για 2 μήνες εκτός και αν βαλεις κατι προσωρινά. Μπορείς να βάλεις ενα 24αρι για 2 μηνες και μετα να πας στα 100. 

4 ώρες πριν, christakos07 είπε

Δε θα το δεχόμουν. Να πας σε άλλο πάροχο.

Αμα δε το δεχτει δε θα εχει και FTTH. Θεωρω οτι μονο η Cosmote του δινει προσφορα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/10/2020 στις 10:32 ΠΜ, Antonis3d είπε

Καλησπέρα, σε σπίτι που μόλις νοίκιασα έκανα αίτηση για fiber to the home 100 στην κοσμοτε και δικαιουμε και το κουπονι απο sfbb. Μου βγαινει 28,90€ τον μηνα για 24μηνες συμβολαιο. Με πηρε τηλ σημερα απο κοσμοτε και μου λεει οτι δεν γινετε να βαλω 100mbps κατευθειαν πρεπει πρωτα να βαλω μια γραμμη 24mbps η 50mbps και μετα απο κανα 2μηνο θα ολοκληρωθει η διαδικασια για το fiber to the home. 

Το ερωτημα ειναι, ισχυει οτι πρεπει να εχω ηδη τουλαχιστον μια γραμμη 24mbps για να μπει μετα η αναβμιση σε ftth η μου λεει μαλακιες; Παραλογο μου ακουγεται, γιατι δεν γινετε να μπει κατευθειαν fiber;

Πιο πολυ με ενοχλει που μου λεει οτι ειναι αναγκαιο, επισης με ενοχλει που πρεπει να πληρωσω και τελη ενεργοποιησης για την 24mbps. Λογικα θα το κανω για να μην μεινω 2 μηνες χωρις νετ αλλα ελπιζω να μην τους παρει κανα μηνα να βαλουν το 24αρι και πληρωνω τελη ενεργοποιησης τσαμπα για 1 μηνα που θα το κρατησω.

και εμενα το ιδιο μου ειπεανε σε καταστημα να βαλω πρωτα 24... τι λετε ρε μ@@@ες να γινει καμια χαζομαρα να μεινω με τη ν24αρα μετα... πηρα τηλ στην κοσμοτε και μου ειπανε οχι δν ισχυει αυτο και μου εκαναν αμεσως γαι 100αρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρό θέμα για καταγγελία στην ΕΕΤΤ. Μάλλον λάθος. Όχι σοβαρό. Σοβαρότατο.

Μιλάμε για καθαρή εξαπάτηση καταναλωτή, με πιθανό δόλο, να ασχοληθεί αυτός που το πρότεινε, μετά την ενεργοποίηση του χαμηλού πακέτου ... να δώσει για αναβάθμιση στο μεγαλύτερο πακέτο ... και να τσεπώσει μπόνους πώλησης.

Προσωπικά δεν θα το άφηνα χωρίς καταγγελία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλές ανακρίβειες  γράφονται.

Εαν η πολυκατοικια σου δεν εχει ακομά συνδεση fiber, θα πρέπει α) να σκαφτει να ερθει καλώδιο προς την πολυκατοικία β) να ερθει μετα το τεχνικό τμήμα να βαλει οπτικη ίνα σε ολους τους ορόφους της πολυκατοικίας.

Από εκεί και μετά αν εισαι τυχερός ως πρώτος πελάτης της πολυκατοικίας αυτοί που θα περάσουν τις οπτικές ίνες στην πολυκατοικία  θα τις φέρουν απο το box του ορόφου στο διαμερισμά σου και θα συνοδευτούν από τον τεχνικό που θα κάνει την σύνδεση (και θα φέρει το nokia που συνδέεται στην οπτική) την ίδια μέρα . Αλλιώς ένα ραντεβού για εγκατάσταση της οπτικής ίνας στο διαμέρισμα σου (ξεχωριστό από τα της πολυκατοικίας) και δεύτερο να έρθει ο τεχνικός να συνδεθεί στο δίκτυο . 

Ακόμα και στην εγκατάσταση των οπτικών ινών εντός της πολυκατοικίας, άλλο συνεργείο περνάει τις γραμμές και άλλος τεχνικός έχει το εργαλείο να κολλήσει τις ίνες και να ελέγξει την ταχύτητα τους. Η διαδικασία παίρνει χρόνο, εγώ ακόμα περιμένω τον τεχνικό να φέρει το νόκια και να κάνει την τελική σύνδεση. 

Πρωτα θα μπεις σε  adsl cosmote μεχρι να γινει η τελική σύνδεση στην ίνα. Αυτή είναι η διαδικασία όπως έγινε σε 4 διαφορετικές εγκαταστάσεις που έχω προσωπική εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Οπως έγραψε και ο makedon1 γράφονται πάρα πολλές ανακρίβειες που το μονο που δε κάνουν είναι να βοηθουν τον χρήστη που ζήτησε βοήθεια από το forum. H διαδικασία είναι χρονοβόρα για τους λόγους  που  προανέφερε ο makedon1 και ο λόγος που σου ζήτησαν να βάλεις είναι μια απλή γραμμή πρώτα ειναι διότι η αναβάθμιση σε FTTH γίνεται σε υπαρχουσα γραμμή από πακέτο επιδοτησης του ΕΣΠΑ .@ pasxaliskar 100αρα FTTC η 100αρα FFTH ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ έκανα αίτηση στην Wind 28 Ιουλίου που εστάλει απο το κατάστημα στις 18 Αυγούστου. Τους ζήτησα καινούργιο αριθμό. Δεν μου είπαν τίποτα να  βαλω πρώτα χαλκό και μετά να αλλάξω σε οπτική. Απλώς περίμενα. ήρθε το συνεργείο της  cosmote πέρασε το δίκτυο στην πολυκατοικία σε όλους τους ορόφους στα μέσα Σεπτεμβρίου. Στις 20 Οκτωβρίου ήρθε μήνυμα ότι εστάλει ο εξοπλισμός. Zyxel ρουτερ και το nokia. Στις 22 Παρέλαβα και με πήραν τηλέφωνο αμέσως να κλείσουν ραντεβού με τεχνικό. ΑΥτό έγινε στις 29 Οκτωβρίου και οι τεχνικοί της wind περάσαν την οπτική ίνα στο διαμέρισμα μου. Ποτέ δεν ανέφερε κανένας την υποχρέωση να έχω ντε και καλά πρώτα χαλκό που θα αναβαθμίσουν. Μου είπαν οτι την 4η Νοεμβρίου θα έρθει ο κούριερ να τους υπογράψω ένα χαρτί για να ενεργοποιήσουν το κουπόνι μου το οποίο το είχα δώσει στο κατάστημα ήδη απο 18 Αυγουστου, την ημέρα της αίτησης.

Αγαλια αγαλια ή λογω oruc reis gulen gulen☺️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμφωνω οτι εφοσον η διαδικασια παιρνει χρονο (2 μηνες) τοτε καλο ειναι αμα θελω να βαλω 24αρι το οποιο θεωρητικα ενεργοποιειται τσακ μπαμ για να εχω ιντερνετ μεχρι να γινουν οο εργασιεε για το ftth, 10 μερες μου ειπαν θα παρει για να εχω 24αρι. Αλλα θα μου χρεωσουν και 38€ κοστος ενεργοποιησης για το 24αρι και θα πληρωνω και 24€ τον μηνα για οσο εχω το 24αρι χωρις καν τηλεφωνο. Δηλαδη ενω με το 100αρι εχω δωρεαν ενεργοποιηση θα μου τα παρουν απο την ενεργοποιηση για το 24αρι και ενω το 100αρι θα δινω 28.90€ για 24αρι θα δινω 5€ λιγοτερα μονο! 

Επειδη ειμαι μαλακας λοιπον συμφωνησα σε ολα αυτα και 5 Νοεμβριου , 20 μερες περιπου αφου ειχα κανει την αιτηση δηλαδη και οχι 10 που μου λεγανε, ειχα ραντευου με τον τεχνικο 9-1 το πρωι, ο οποιος δεν ηρθε ποτε και ουτε με πηρε τηλ... Απο τα νευρα μου να εχω περιμενει τοσες μερες και να με πιστολιαζουν και στο ραντευου τους την ειπα και ακυρωσα τελειως την αιτηση μου για νεα γραμμη... 

Τωρα ψαχνομαι για Wind που ειναι ο μονος αλλος παροχος που φερνει ftth στο σπιτι μου. Αυτη την φορα δεν θα βαλω καν 24αρι αμα μου ζητησουν εξοδα ενεργοποιησης, αμα ειναι δωρεαν καλως αλλιως θα περιμενω 2 μηνες για 100αρι δεν με νοιαζει πλεον εχω ξενερωσει..

Επεξ/σία από Antonis3d
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 25/10/2020 στις 12:16 ΠΜ, kostasgr78 είπε

Σοβαρό θέμα για καταγγελία στην ΕΕΤΤ. Μάλλον λάθος. Όχι σοβαρό. Σοβαρότατο.

Μιλάμε για καθαρή εξαπάτηση καταναλωτή, με πιθανό δόλο, να ασχοληθεί αυτός που το πρότεινε, μετά την ενεργοποίηση του χαμηλού πακέτου ... να δώσει για αναβάθμιση στο μεγαλύτερο πακέτο ... και να τσεπώσει μπόνους πώλησης.

Προσωπικά δεν θα το άφηνα χωρίς καταγγελία.

Σε ακουσα και εκανα καταγγελια, σημερα που ηταν η προθεσμια τους να μου απαντησουν με πηραν τηλεφωνο και μου ειπαν δεν θα μου χρεωσουν τελη ενεργοποιησης. Ευχαριστω για την προταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...