Προς το περιεχόμενο

Aποτέφρωση νεκρών.Τι πιστεύετε? Πείτε την γνώμη σας?Αξίζει?


sonikk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, StamTheMan είπε

Πλεον τα χωματα στα νεκροταφεια ειναι τοσο χαλια,που σε ξεθαβουν για να παρουν τη θεση,και εισαι ακομα κουφαρι.

Μετα σε διαλυουν με  λαστιχο με πιεση,παιρνουν τα κοκκαλακια σου και το υπολοιπο φανταζομαι το πετανε στην τρυπα.
Και ολα αυτα παρουσια των συγγενων σου.
Οποτε ναι,δεν το λες και σεβασμο προς το νεκρο.

Μακάβριο θέμα αλλά πρέπει οι άνθρωποι να το συζητάνε και αυτό διότι έτσι γίνονται καλύτεροι σκεφτόμενοι ότι κάποια στιγμή θα εγκαταλείψουν το μάταιο τούτο κόσμο.

Στα τρία χρόνια σε βγάζουν και όποιος δεν έχει λιώσει σε οξύ και τελείωσε. Άλλη μία φρικαλεότητα γιατί σπάνιο έως απίθανο να βγει κάποιος λιωμένος.Απορώ γιατί δεν εφαρμόζεται εκεί η περιύβριση νεκρού.

Από την άλλη είναι επιλογή του καθενός αν θέλει κλασική ταφή ή πυρά η οποία σίγουρα πρακτικά έχει όλα 5α πλεονεκτήματα με το μέρος της. Ο Έλληνας όμως σαν βαθιά θρησκευόμενος θα αργήσει να αποδεχτεί την πυρά αλλά πιστεύω πως σιγά σιγά θα βρει και αυτή το δρόμο της.

Προσωπικά αν και είμαι υπέρ της πυράς έχω πει στη σύζυγο πως αν φύγω πρώτος ας επιλέξει αυτή ότι επιθυμεί περισσότερο.Με προσέχει πολλές 10ετίες και αν το επιθυμεί δεν θέλω να της στερήσω τη διαδικασία να ανάβει ένα κεράκι ή ένα καντηλάκι.Έτσι και αλλιώς ή με τον ένα τρόπο ή με τον άλλο λίγο χώμα ή στάχτη θα απομείνει.

όσο για τον TS θα του πω πως όλες οι μάννες αλλά ιδιαίτερα η παλιά Ελληνίδα μάννα περισσότερο αν χάσει το παιδί της ο πόνος είναι αβάσταχτος και θα είναι μαρτύριο να μην μπορεί να πάει στον τάφο να του ανάψει ένα κερί ή το καντηλάκι.

Επεξ/σία από papoys1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

5 λεπτά πριν, sonikk είπε

το βλεπω οικολογικα το θεμα.επισης δεν θελω να ταλαιπωρησω οσους αφηνω πισω. συν οτι δεν θελω να δωσω χαρα και μεροκαματο σε παπαδες κτλ που τρωνε με χρυσα κουταλια!

δεν ειναι θεμα αντιδρασης,ουτε κατι αλλο.το βλεπω πρακτικα το θεμα. και τα νεκροταφεια μονο μολυνση προκαλουν.απο τη στιγμη που εχεις τελειωσει προσωπικη μου αποψη ειναι οτι δεν εχει νοημα να πιανεις χωρο καπου και να σου κανουν κτισματα και αηδιες.ασε δε που οταν γινεται η εκταφη το θεαμα ειναι αποκρουστικο. οχι οτι τρομαζεις αλλα γιατι να μπανεις σε αυτη τη διαδικασια που δεν εχει και καμια αισθητικη.

Εσύ μπορεί να μην θέλεις να υπάρχουν κάπου θαμμενα τα κόκαλα των γονέων σου να πηγαίνεις να αφήνεις ένα λουλούδι να ανάβεις ένα κερί, άλλοι το θέλουν. Τα κτίσματα και τα μνηματα δεν είναι υποχρεωτικά, αν θες θάβεται ο νεκρός μόνο με χωμα με χαλίκι και από πάνω μια μαρμάρινη πλάκα με το όνομα και τα στοιχεία. Σε εκταφή δεν έχω παρευρεθεί ποτέ, στον πατέρα μου δεν κάναμε ποτέ, ούτε σε γιαγιάδες παππούδες, μπήκαν στον τάφο και τελος δεν πειραχτηκε τίποτα, παρολα αυτά, θεωρώ ότι και αυτό το θέαμα/διαδικασία είναι ένα μέρος της ζωής όπως πολλά άλλα, όποιος το αντεχει. Μολυνση από τους νεκρούς δεν υφίσταται, το σώμα αποσυντιθεται και γίνεται ένα με το χωμα, δεν περναει κάτι στον υδροφόρο ορίζοντα, στην αποτέφρωση η μόλυνση της ατμόσφαιρας είναι πολύ περισσότερη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, sakura22 είπε

Συγγνώμη που βγαίνω εκτός θέματος αλλα πριν καταλήξετε όπου καταλήξετε συζητήστε με τους δικούς σας το πολύ πιο σημαντικό θέμα της μεταμόσχευσης. Θεωρητικά από το νόμο - αν δεν κάνω λάθος- όλοι είμαστε υποψήφιοι δωρητές αλλά όταν έρθει εκείνη η στιγμή οι δικοί σου θα πάρουν την σχετική απόφαση. Οπότε αν δεν το έχετε κάνει γραφτείτε εθελοντές στον ΕΟΜ (αν και ειναι λίγο γτπ) και ενημερώστε τους δικούς σας για αυτή την επιθυμία σας. Μέχρι να φτάσουμε στα τεχνητά όργανα είναι κρίμα να χάνονται πρόωρα άνθρωποι.

υγ: δεν ξέρω για την διαδικασία στην Ελλάδα αλλά στο εξωτερικό μπορείς να δωρίσεις το σώμα σου "για την επιστήμη" (πχ για μαθήματα ανατομίας φοιτητών ιατρικής, νοσηλευτικής κλπ)

ναι πολυ σωστος σε αυτο.μου διεφυγε αυτη η επιλογη. βεβαια αυτο δεν ισχυει για υπερηλικες. πχ οταν ο αλλος ειναι 80 ετων ο αλλος τι μεταμοσχευση να γινει? ολα του τα οργανα ειναι αχρηστα.ακομη και ο νομος το απαγορευει.νομιζω δωρητης γινεσαι μεχρι μια ηλικια.δεν θυμαμαι ομως ποια ειναι.πχ τα 65? αν ξερει καποιος ας πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω εγώ κάτι άλλο; πολλές φορές ακούμε για εκταφή νεκρών, όταν πρόκειται για ειδικές περιπτώσεις εγκλημάτων, σε περίπτωση που βάλουμε φόκο στον αποθανόντα τι γίνεται μετά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Εσύ μπορεί να μην θέλεις να υπάρχουν κάπου θαμμενα τα κόκαλα των γονέων σου να πηγαίνεις να αφήνεις ένα λουλούδι να ανάβεις ένα κερί, άλλοι το θέλουν. Τα κτίσματα και τα μνηματα δεν είναι υποχρεωτικά, αν θες θάβεται ο νεκρός μόνο με χωμα με χαλίκι και από πάνω μια μαρμάρινη πλάκα με το όνομα και τα στοιχεία. Σε εκταφή δεν έχω παρευρεθεί ποτέ, στον πατέρα μου δεν κάναμε ποτέ, ούτε σε γιαγιάδες παππούδες, μπήκαν στον τάφο και τελος δεν πειραχτηκε τίποτα, παρολα αυτά, θεωρώ ότι και αυτό το θέαμα/διαδικασία είναι ένα μέρος της ζωής όπως πολλά άλλα, όποιος το αντεχει. Μολυνση από τους νεκρούς δεν υφίσταται, το σώμα αποσυντιθεται και γίνεται ένα με το χωμα, δεν περναει κάτι στον υδροφόρο ορίζοντα, στην αποτέφρωση η μόλυνση της ατμόσφαιρας είναι πολύ περισσότερη. 

θα αστειευσσαι προφανως ή δεν εχεις καμια επιστημονικη γνωση περι μολυνσης του περιβαλλοντος απο τα νεκροταφεια. διαβασε-ενημερωσου απο επιστημονικα αρθρα γι αυτα τα πραγματα και θα καταλαβεις.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Μακάβριο θέμα αλλά πρέπει οι άνθρωποι να το συζητάνε και αυτό διότι έτσι γίνονται καλύτεροι σκεφτόμενοι ότι κάποια στιγμή θα εγκαταλείψουν το μάταιο τούτο κόσμο.

Στα τρία χρόνια σε βγάζουν και όποιος δεν έχει λιώσει σε οξύ και τελείωσε. Άλλη μία φρικαλεότητα γιατί σπάνιο έως απίθανο να βγει κάποιος λιωμένος.Απορώ γιατί δεν εφαρμόζεται εκεί η περιύβριση νεκρού.

Από την άλλη είναι επιλογή του καθενός αν θέλει κλασική ταφή ή πυρά η οποία σίγουρα πρακτικά έχει όλα 5α πλεονεκτήματα με το μέρος της. Ο Έλληνας όμως σαν βαθιά θρησκευόμενος θα αργήσει να αποδεχτεί την πυρά αλλά πιστεύω πως σιγά σιγά θα βρει και αυτή το δρόμο της.

Προσωπικά αν και είμαι υπέρ της πυράς έχω πει στη σύζυγο πως αν φύγω πρώτος ας επιλέξει αυτή ότι επιθυμεί περισσότερο.Με προσέχει πολλές 10ετίες και αν το επιθυμεί δεν θέλω να της στερήσω τη διαδικασία να ανάβει ένα κεράκι ή ένα καντηλάκι.Έτσι και αλλιώς ή με τον ένα τρόπο ή με τον άλλο λίγο χώμα ή στάχτη θα απομείνει.

όσο για τον TS θα του πω πως όλες οι μάννες αλλά ιδιαίτερα η παλιά Ελληνίδα μάννα περισσότερο αν χάσει το παιδί της ο πόνος είναι αβάσταχτος και θα είναι μαρτύριο να μην μπορεί να πάει στον τάφο να του ανάψει ένα κερί ή το καντηλάκι.

Πλεον την σημερον ημερα και αυτο δυσκολο ειναι.Ξερεις τι δυσκολο ειναι για την Ελληνιδα μανουλα που μενει στον πειραια να σηκωθει το πρωι να παει στο σχιστο ?Μιση μερα οδοιπορικο,χωρια οτι το χειμωνα ειναι απαγορευτικο για τις γιαγιαδες.Νομιζω πιο ευκολο να παει στην εκκλησια να το αναψει να κατσει και δεκα λεπτα να τον μνημονευσει..

3 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Εσύ μπορεί να μην θέλεις να υπάρχουν κάπου θαμμενα τα κόκαλα των γονέων σου να πηγαίνεις να αφήνεις ένα λουλούδι να ανάβεις ένα κερί, άλλοι το θέλουν. Τα κτίσματα και τα μνηματα δεν είναι υποχρεωτικά, αν θες θάβεται ο νεκρός μόνο με χωμα με χαλίκι και από πάνω μια μαρμάρινη πλάκα με το όνομα και τα στοιχεία. Σε εκταφή δεν έχω παρευρεθεί ποτέ, στον πατέρα μου δεν κάναμε ποτέ, ούτε σε γιαγιάδες παππούδες, μπήκαν στον τάφο και τελος δεν πειραχτηκε τίποτα, παρολα αυτά, θεωρώ ότι και αυτό το θέαμα/διαδικασία είναι ένα μέρος της ζωής όπως πολλά άλλα, όποιος το αντεχει. Μολυνση από τους νεκρούς δεν υφίσταται, το σώμα αποσυντιθεται και γίνεται ένα με το χωμα, δεν περναει κάτι στον υδροφόρο ορίζοντα, στην αποτέφρωση η μόλυνση της ατμόσφαιρας είναι πολύ περισσότερη. 

Στην αθηνα αυτα δεν γινονται ,εκτος και αν εχεις οικογενειακο ταφο.Αλλιως υποχρεωτικο ξεθαψιμο εχει.

Οσο για την μολυνση το αποτεφρωτηριο στην ριτσωνα διαθετει νεου τυπου φιλτρα με σχεδον μηδενικους ρυπους.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, sonikk είπε

ναι πολυ σωστος σε αυτο.μου διεφυγε αυτη η επιλογη. βεβαια αυτο δεν ισχυει για υπερηλικες. πχ οταν ο αλλος ειναι 80 ετων ο αλλος τι μεταμοσχευση να γινει? ολα του τα οργανα ειναι αχρηστα.ακομη και ο νομος το απαγορευει.νομιζω δωρητης γινεσαι μεχρι μια ηλικια.δεν θυμαμαι ομως ποια ειναι.πχ τα 65? αν ξερει καποιος ας πει.

Δεν υπάρχει ηλικιακό όριο (στην αιμοδοσία υπάρχει). Σημασία έχει η κατάσταση των οργάνων (πχ ένας αλκοολικός 35αρης μάλλον θα έχει χειρότερο συκώτι από το μέσο 70άρη).

(Παρεπιπτόντως, μπήκα στον ΕΟΜ μήπως έχουν πρωτοτυπήσει και έχουν θέσει όριο (δεν έχουν) όπου αναφέρει σχετικά με τη δωρεά σώματος που έλεγα προηγουμένως: "Ο δωρητής σώματος προσφέρει ολόκληρο το σώμα του μετά το θάνατό του στην ιατρική επιστήμη για ερευνητικούς σκοπούς και στη περίπτωση αυτή δεν κηδεύεται. Οι δωρητές σώματος δηλώνουν την επιθυμία τους στο Ανατομείο της Ιατρικής Σχολής της περιοχής τους.")

Επεξ/σία από sakura22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, thanasisxask είπε

Να ρωτήσω εγώ κάτι άλλο; πολλές φορές ακούμε για εκταφή νεκρών, όταν πρόκειται για ειδικές περιπτώσεις εγκλημάτων, σε περίπτωση που βάλουμε φόκο στον αποθανόντα τι γίνεται μετά; 

Ό,τι γίνεται και στον υπόλοιπο κόσμο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια κι ανοίξατε το μακάβριο αυτό θεματάκι, να σας πληροφορήσω οτι εδώ στην Κρήτη δεν τους θάβουμε στα χώματα τους νεκρούς αλλά σε κενοτάφιο Αιγυπτιακού στύλ (παράδοση από τη Μινωϊκή εποχή).  Δηλαδή οι τάφοι οπτικά φαίνονται όπως όλοι, αλλά στην πραγματικότητα είναι ένα μικρό υπόγειο δωματιάκι ας το πούμε που έχει ελεύθερο χώρο προς όλες τις πλευρές του φέρετρου. Το φέρετρο δεν ακουμπάει κάν στο πάτωμα, έχει δύο μεταλλικές δοκούς για να κάθεται πιό ψηλά. έτσι ο συχωρεμένος σε 4-5 χρόνια έχει μείνει μόνο κόκκαλα. Για ιδιόκτητο τάφο, μαζεύουμε τα κόκαλα σε μια μαξιλαροθήκη και τα βάζουμε κάτω όταν μπαίνει ο επόμενος. Είχα πάει σε μια κηδεία κάποτε στο 1ο Νεκροταφείο στην Αθήνα κι ήμουν σε φάση ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΕΔΩ??? Πραγματικά συχαμένο πράγμα, ακόμα θυμάμαι πως μύριζε το χώμα.

Παρεμπιπτόντως και για να ξανάρθουμε στο θέμα, ο πατέρας μου πριν χρόνια είχε δηλώσει υπέρ της καύσης, με την επιθυμία να βάλουμε το κουτί με την τέφρα πάνω στο βίντεο. (Είναι ηλεκτρονικός το επάγγελμα). Τώρα που έρχεται σιγα-σιγά η ώρα θα τον ξαναρωτήσω, αν και δε βολεύει νομίζω μεταφορά ως την Αθήνα.

Επεξ/σία από costis ni
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Από μικρός είχα την πεποίθηση ότι όταν πεθαίνεις σε θάβουν κάπου και μένεις εκεί με την ησυχία σου για εκατοντάδες χρόνια μέχρι να μην υπάρχεις πια.

Βέβαια κάποια στιγμή κατάλαβα πως η ταφή είναι για λίγα μόνο χρόνια, μετά σε ξεθάβουν να δουν αν έλιωσες, σε μεταφέρουν χύμα με καροτσάκι οικοδομής σε άλλη θέση, και αν πάλι δεν λιώσεις σε πετάνε σε μια βαθιά τρύπα για να σε ξεφορτωθούν, το λεγόμενο χωνευτήρι.

Με λίγα λόγια η παραδοσιακή ταφή εντός νεκροταφείου είναι μια φρικαλεότητα που καμία σχέση δεν έχει με σεβασμό στον νεκρό.

Και πολύ άργησε το αποτεφρωτήριο και όσο πιο γρήγορα σπάσει το αντίστοιχο ταμπού τόσο καλύτερα.

Οι μόνοι που είναι εναντίων με αυτό είναι μια μερίδα θρησκόληπτων που προσδοκούν σε ανάσταση νεκρών (και για κάποιο λόγο θέλουν να επιβάλλουν και στους άλλους αυτό που οι ίδιοι νομίζουν, χαρακτηρίζονται με λέξη που τελειώνει σε -μπάν) και φυσικά οι παππάδες που θα χάσουν το μεροκάματο

Εγω παλι ειχα την πεποίθηση οτι οταν σε βαζουν στο κρεματοριο, γινεσαι σκονη αυτοματα. Οποτε ολα καλα, ολα ωραια.

Ελα ομως που ειδα βιντεο πως ακριβός το κανουν...ειναι ενας μπαρμπας και χτυπαει τα κοκαλα για να τα σπασει οπως χτυπαμε τα καρβουνα στο τζακι.. Γιατι τα κοκκαλα ΔΕΝ γινοντε σκονη τοσο απλα αλλα θελουν σπασιμο σε κομματακια..

Να ξερεις οτι χτυπανε τα κοκαλα του ανθρωπου σου που μολις εχει πεθανει, και αν το δέχεστε, να το κανεις σε γονεις, παπουδες, παιδια κλπ...

 

Επεξ/σία από OliverTwist1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, sakura22 είπε

Δεν υπάρχει ηλικιακό όριο (στην αιμοδοσία υπάρχει). Σημασία έχει η κατάσταση των οργάνων (πχ ένας αλκοολικός 35αρης μάλλον θα έχει χειρότερο συκώτι από το μέσο 70άρη).

(Παρεπιπτόντως, μπήκα στον ΕΟΜ μήπως έχουν πρωτοτυπήσει και έχουν θέσει όριο (δεν έχουν) όπου αναφέρει σχετικά με τη δωρεά σώματος που έλεγα προηγουμένως: "Ο δωρητής σώματος προσφέρει ολόκληρο το σώμα του μετά το θάνατό του στην ιατρική επιστήμη για ερευνητικούς σκοπούς και στη περίπτωση αυτή δεν κηδεύεται. Οι δωρητές σώματος δηλώνουν την επιθυμία τους στο Ανατομείο της Ιατρικής Σχολής της περιοχής τους.")

ναι οντως δικο μου σφαλμα εκανα λαθος.μαλιστα βρηκα και αυτο για την μεταμοσχευση οργανων που δεν υπαρχει ηλικιακο οριο..

13Υπάρχει όριο ηλικίας ή κάποια αντένδειξη για να γίνει κάποιος δωρητής οργάνων και ιστών;

Όχι. Τα όρια ηλικίας που είχαν τεθεί παλαιότερα έχουν ξεπερασθεί από τις εξελίξεις της ιατρικής. Σημαντική είναι η βιολογική και όχι η χρονολογική ηλικία, γι’ αυτό όργανα μπορούν να δώσουν τόσο βρέφη όσο και υπερήλικες. Η ύπαρξη προβλημάτων υγείας δεν αποτελεί πάντα αντένδειξη για να γίνει κάποιος δωρητής οργάνων. Η εκτίμηση της καταλληλότητας των οργάνων και ιστών προς μεταμόσχευση πραγματοποιείται μετά την διάγνωση του εγκεφαλικού θανάτου και εφόσον πληρούνται οι  προϋποθέσεις της δωρεάς.

 

5 λεπτά πριν, OliverTwist1985 είπε

Εγω παλι ειχα την πεποίθηση οτι οταν σε βαζουν στο κρεματοριο, γινεσαι σκονη αυτοματα. Οποτε ολα καλα, ολα ωραια.

Ελα ομως που ειδα βιντεο πως ακριβός το κανουν...ειναι ενας μπαρμπας και χτυπαει τα κοκαλα για να τα σπασει οπως χτυπαμε τα καρβουνα στο τζακι.. Γιατι τα κοκκαλα ΔΕΝ γινοντε σκονη τοσο απλα αλλα θελουν σπασιμο σε κομματακια..

Να ξερεις οτι χτυπανε τα κοκαλα του ανθρωπου σου που μολις εχει πεθανει, και αν το δέχεστε, να το κανεις σε γονεις, παπουδες, παιδια κλπ...

δεν σε ενοχλησε εσενα η φωτια των 1500 βαθμων και σε ενοχλησε ο μπαρμπας που θρυμματιζει τα κοκκαλα...ακουσον ακουσον!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, sonikk είπε

ναι οντως δικο μου σφαλμα εκανα λαθος.μαλιστα βρηκα και αυτο για την μεταμοσχευση οργανων που δεν υπαρχει ηλικιακο οριο..

13Υπάρχει όριο ηλικίας ή κάποια αντένδειξη για να γίνει κάποιος δωρητής οργάνων και ιστών;

Όχι. Τα όρια ηλικίας που είχαν τεθεί παλαιότερα έχουν ξεπερασθεί από τις εξελίξεις της ιατρικής. Σημαντική είναι η βιολογική και όχι η χρονολογική ηλικία, γι’ αυτό όργανα μπορούν να δώσουν τόσο βρέφη όσο και υπερήλικες. Η ύπαρξη προβλημάτων υγείας δεν αποτελεί πάντα αντένδειξη για να γίνει κάποιος δωρητής οργάνων. Η εκτίμηση της καταλληλότητας των οργάνων και ιστών προς μεταμόσχευση πραγματοποιείται μετά την διάγνωση του εγκεφαλικού θανάτου και εφόσον πληρούνται οι  προϋποθέσεις της δωρεάς.

δεν σε ενοχλησε εσενα η φωτια των 1500 βαθμων και σε ενοχλησε ο μπαρμπας που θρυμματιζει τα κοκκαλα...ακουσον ακουσον!!

ναι να πεθανει το παιδακι σου και ενας βλαχος να σπαει τα κοκαλα του.

Εσενα θα σου αρεσε?

εμενα οχι

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, OliverTwist1985 είπε

ναι να πεθανει το παιδακι σου και ενας βλαχος να σπαει τα κοκαλα του.

Εσενα θα σου αρεσε?

εμενα οχι

οταν πεθανει ο ανθρωπος δεν εχει καμια σημασια φιλε.προσπαθησε να το δεις πρακτικα και οχι ρομαντικα.καταλαβαινω τι θες να πεις αλλα προηγειται η καυση σε θερμοκρασιες ανω των 1500 βαθμων που λιωνει το κορμι και εξαυλωνει ακομη και τα κοκκαλα σε μεγαλο βαθμο.στο βιντεο που ειδες ο μπαρμπας οπως λες σπαει οτι εχει απομεινει.το 90 τοις εκατο της δουλειας εχει γινει με την καυση.

μηπως εισαι παπας και τα λες αυτα?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, sonikk είπε

οταν πεθανει ο ανθρωπος δεν εχει καμια σημασια φιλε.προσπαθησε να το δεις πρακτικα και οχι ρομαντικα.καταλαβαινω τι θες να πεις αλλα προηγειται η καυση σε θερμοκρασιες ανω των 1500 βαθμων που λιωνει το κορμι και εξαυλωνει ακομη και τα κοκκαλα σε μεγαλο βαθμο.στο βιντεο που ειδες ο μπαρμπας οπως λες σπαει οτι εχει απομεινει.το 90 τοις εκατο της δουλειας εχει γινει με την καυση.

μηπως εισαι παπας και τα λες αυτα?

καμια σχεση ουτε παπας ειμαι ουτε παταω στην εκκλησια τα τελευταια 15 χρονια. ΒΛΕΠΩ ομως οτι εχει μια αγριοτητα η καυση νεκρων που πολυ κοσμος δεν γνωριζει.

Χιλιες φορες το νεκρο μου το παιδι να αναπαυθει στο ταφο, παρα να γινουν τα κοκαλακια του σκονη απο το πολυ χτυπημα.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sonikk είπε

οταν πεθανει ο ανθρωπος δεν εχει καμια σημασια φιλε.προσπαθησε να το δεις πρακτικα και οχι ρομαντικα.καταλαβαινω τι θες να πεις αλλα προηγειται η καυση σε θερμοκρασιες ανω των 1500 βαθμων που λιωνει το κορμι και εξαυλωνει ακομη και τα κοκκαλα σε μεγαλο βαθμο.στο βιντεο που ειδες ο μπαρμπας οπως λες σπαει οτι εχει απομεινει.το 90 τοις εκατο της δουλειας εχει γινει με την καυση.

μηπως εισαι παπας και τα λες αυτα?

Με την τελευταία πρόταση στα λόγια μου ερχεσαι. Όσοι δεν γουστάρουν παπάδες και εκκλησίες, προοδευτικοι και αντιδράσρικοι ψάχνουν επιχειρήματα να υποβαθμισουν και να αποδομήσουν αυτό που δεν τους αρέσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...