Προς το περιεχόμενο

Aποτέφρωση νεκρών.Τι πιστεύετε? Πείτε την γνώμη σας?Αξίζει?


sonikk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, OliverTwist1985 είπε

Εγω παλι ειχα την πεποίθηση οτι οταν σε βαζουν στο κρεματοριο, γινεσαι σκονη αυτοματα. Οποτε ολα καλα, ολα ωραια.

Ελα ομως που ειδα βιντεο πως ακριβός το κανουν...ειναι ενας μπαρμπας και χτυπαει τα κοκαλα για να τα σπασει οπως χτυπαμε τα καρβουνα στο τζακι.. Γιατι τα κοκκαλα ΔΕΝ γινοντε σκονη τοσο απλα αλλα θελουν σπασιμο σε κομματακια..

Να ξερεις οτι χτυπανε τα κοκαλα του ανθρωπου σου που μολις εχει πεθανει, και αν το δέχεστε, να το κανεις σε γονεις, παπουδες, παιδια κλπ...

Όντως η καύση δεν είναι τόσο απλό όσο το να σε βάζουν στον φούρνο και τέλος, θέλει και το 2ο στάδιο για να γίνουν τα κόκκαλα σκόνη, αλλά και πάλι σε σύγκριση με την παραδοσιακή ταφή, τις εκταφές κλπ κλπ μου φαίνεται και πάλι πολύ προτιμότερο

Επεξ/σία από cthulhucarbide
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

2 λεπτά πριν, OliverTwist1985 είπε

καμια σχεση ουτε παπας ειμαι ουτε παταω στην εκκλησια τα τελευταια 15 χρονια. ΒΛΕΠΩ ομως οτι εχει μια αγριοτητα η καυση νεκρων που πολυ κοσμος δεν γνωριζει.

Χιλιες φορες το νεκρο μου το παιδι να αναπαυθει στο ταφο, παρα να γινουν τα κοκαλακια του σκονη απο το πολυ χτυπημα.

δεν ξερω γιατι αναφερεσαι απαραιτητα σε παιδι αλλα ολες οι ηλικιες ακολουθουν τους νομους της φυσης.δηλαδη ο νεκρος δεν αντιλαμβανεται τιποτα απολυτως! και ξαναλεω το βλεπεις τελειως λανθασμενα. το υποτιθεμενο νεκρο παιδι σου στο ταφο δεν αναπαυεται.αυτες ειναι εκφρασεις του παπαδαριου που ζουν για το χρημα.το υποτιθεμενο νεκρο τεκνο σου σαπιζει και λιωνει απο βακτηρια και μυκητες που τρωνε την σαρκα του καθε μερα,ωρα και λεπτο. αυτο και αν ειναι φρικαλεο!

4 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Με την τελευταία πρόταση στα λόγια μου ερχεσαι. Όσοι δεν γουστάρουν παπάδες και εκκλησίες, προοδευτικοι και αντιδράσρικοι ψάχνουν επιχειρήματα να υποβαθμισουν και να αποδομήσουν αυτό που δεν τους αρέσει. 

Μα δεν το παιζω ουτε προοδευτικος,ουτε αντιδραστικος. Αναφερομαι σε μια αναγκαιοτητα και σε μια πραξη οπου κανοντας το ο καθενας βοηθαει εστω και στο κατ΄ελαχιστο τα παιδια μας και τις νεοτερες γενιες για ενα πιο καθαρο περιβαλλον και μια εξελιξη σε πολλα επιπεδα.

Σεβομαι τα πιστευω σου αλλα πρακτικα δεν βοηθουν σε τιποτα.Το μονο που καταφερνεις ειναι να μολυνεις το περιβαλλον,να μην υπαρχει προοδος και εξελιξη σε μια κοινωνια.

Οι αποψεις σου μου θυμιζουν νοοτροπιες 80αρηδων και 90αρηδων.Δυστυχως νεα παιδια  εχουν μυαλα γερασμενα! Δεν μου κανει εντυπωση,αλλα το θεωρω θλιβερο!

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ακομη δεν εχω καταλαβει γιατι να πληρωνουμε οταν πεθαινει καποιος...
Πετα με εκει στην Θαλασσα να γινουν οι Συναγριδες τουμπανα.

  • Like 2
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Με την τελευταία πρόταση στα λόγια μου ερχεσαι. Όσοι δεν γουστάρουν παπάδες και εκκλησίες, προοδευτικοι και αντιδράσρικοι ψάχνουν επιχειρήματα να υποβαθμισουν και να αποδομήσουν αυτό που δεν τους αρέσει. 

Παπαδαριό εκκλησία και θρησκοληπτοι έχουν οδηγήσει την Ελλάδα 50 χρόνια πίσω, αντί να σε ενδιαφέρει πως θα πάει μπροστά ο τόπος έχεις νοοτροπία 90αρη, συνέχισε το βιολί σου τώρα. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, costis ni είπε

Μια κι ανοίξατε το μακάβριο αυτό θεματάκι, να σας πληροφορήσω οτι εδώ στην Κρήτη δεν τους θάβουμε στα χώματα τους νεκρούς αλλά σε κενοτάφιο Αιγυπτιακού στύλ (παράδοση από τη Μινωϊκή εποχή).  Δηλαδή οι τάφοι οπτικά φαίνονται όπως όλοι, αλλά στην πραγματικότητα είναι ένα μικρό υπόγειο δωματιάκι ας το πούμε που έχει ελεύθερο χώρο προς όλες τις πλευρές του φέρετρου. Το φέρετρο δεν ακουμπάει κάν στο πάτωμα, έχει δύο μεταλλικές δοκούς για να κάθεται πιό ψηλά. έτσι ο συχωρεμένος σε 4-5 χρόνια έχει μείνει μόνο κόκκαλα. Για ιδιόκτητο τάφο, μαζεύουμε τα κόκαλα σε μια μαξιλαροθήκη και τα βάζουμε κάτω όταν μπαίνει ο επόμενος. Είχα πάει σε μια κηδεία κάποτε στο 1ο Νεκροταφείο στην Αθήνα κι ήμουν σε φάση ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΕΔΩ??? Πραγματικά συχαμένο πράγμα, ακόμα θυμάμαι πως μύριζε το χώμα.

Παρεμπιπτόντως και για να ξανάρθουμε στο θέμα, ο πατέρας μου πριν χρόνια είχε δηλώσει υπέρ της καύσης, με την επιθυμία να βάλουμε το κουτί με την τέφρα πάνω στο βίντεο. (Είναι ηλεκτρονικός το επάγγελμα). Τώρα που έρχεται σιγα-σιγά η ώρα θα τον ξαναρωτήσω, αν και δε βολεύει νομίζω μεταφορά ως την Αθήνα.

Ακριβώς αυτό. Εγώ γεννήθηκα και μεγάλωσα στην Αθήνα, αλλά όλες οι κηδείες στις οποίες παρέστην μέχρι τα 15 ήταν στην Κρήτη.

Με το που πήγα σε κηδείες παππούδων φίλων στα ΒΠ, σοκαρίστηκα από τη μυρωδιά και τη διαδικασία. Πάρα πολύ πρωτόγονη και αναξιόπιστη διαδικασία ταφής, αναμειγνύονται εκεί πέρα νεκρός, χώματα, πέτρες. Χάνει η μάνα το παιδί και το παιδί τη μάνα. Απόρησα πώς γίνεται στην Κρήτη να είναι τόσο προσεγμένες οι κηδείες και ΤΟΣΟ χύμα στην Αθήνα. Μετά, που μεγάλωσα και σπούδασα, κατάλαβα: Η Κρήτη έχει πολύ πιο Μεσογειακή και αρχαία κληρονομιά, ο σεβασμός και η φροντίδα στο νεκρό είναι hardcoded στην κουλτούρα των ανθρώπων. Στην κεντρική και βόρεια Ελλάδα, κάνουν σα να αναγκάστηκαν κάποτε να υιοθετήσουν τρόπο ταφής που δεν είχαν συνηθίσει. Τι διάολο κάνανε οι Αρβανίτες δλδ, χύμα τους παράταγαν τους νεκρούς και τους φαίνεται ακόμα και σήμερα τόσο δύσκολο να τους σεβαστούν;

Εν πάσει περιπτώσει, υπάρχουν ταφές και ταφές, αυτό θέλω να πω. Επιπλέον, η καύση, όσο άθεος/άθρησκος κι αν είναι κανείς, είναι μία διαδικασία που στερείται πνευματικότητας. Η ταφή είναι πάνω από όλα συμβολική: Από τη Γη, στη Γη. Εφόσον γίνει σωστά, χωρίς χωνευτήρια, κομπρεσέρ νερού και βαριεστημένους εργάτες να φτυαρίζουν μείγμα σάρκας, οστών και λάσπης.

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, sonikk είπε

δεν ξερω γιατι αναφερεσαι απαραιτητα σε παιδι αλλα ολες οι ηλικιες ακολουθουν τους νομους της φυσης.δηλαδη ο νεκρος δεν αντιλαμβανεται τιποτα απολυτως! και ξαναλεω το βλεπεις τελειως λανθασμενα. το υποτιθεμενο νεκρο παιδι σου στο ταφο δεν αναπαυεται.αυτες ειναι εκφρασεις του παπαδαριου που ζουν για το χρημα.το υποτιθεμενο νεκρο τεκνο σου σαπιζει και λιωνει απο βακτηρια και μυκητες που τρωνε την σαρκα του καθε μερα,ωρα και λεπτο. αυτο και αν ειναι φρικαλεο!

Μα δεν το παιζω ουτε προοδευτικος,ουτε αντιδραστικος. Αναφερομαι σε μια αναγκαιοτητα και σε μια πραξη οπου κανοντας το ο καθενας βοηθαει εστω και στο κατ΄ελαχιστο τα παιδια μας και τις νεοτερες γενιες για ενα πιο καθαρο περιβαλλον και μια εξελιξη σε πολλα επιπεδα.

Σεβομαι τα πιστευω σου αλλα πρακτικα δεν βοηθουν σε τιποτα.Το μονο που καταφερνεις ειναι να μολυνεις το περιβαλλον,να μην υπαρχει προοδος και εξελιξη σε μια κοινωνια.

Οι αποψεις σου μου θυμιζουν νοοτροπιες 80αρηδων και 90αρηδων.Δυστυχως νεα παιδια  εχουν μυαλα γερασμενα! Δεν μου κανει εντυπωση,αλλα το θεωρω θλιβερο!

Στα λόγια μου έρχεσαι και πάλι, δεν σου αρέσει μια άποψη/πρακτική, αντί να το πεις ευθέως οτι είσαι άθεος, προοδευτικός, κατά της εκκλησίας και των θρησκειών, βάζεις διάφορες άλλες παραμέτρους aka περιβάλλον, εμπόδιο στην κοινωική εξέλιξη, παπάδες/εκκλησία, οπισθοδρομικές απόψεις γερόντων, για να περάσεις το σωστό του δικού σου σκεπτικού από την άλλη πόρτα. Δεν έχει να κάνει ούτε με το περιβάλλον ούτε τι θα δουνε οι επόμενοι, έχει να κάνει ξεκάθαρα με αυτά που είπα στην αρχή. Δεν θεωρώ τις απόψεις μου θλιβερές ούτε οπισθοδρομικές, στο παρελθόν είχα την πολυέλεια να περάσω αυτή την φάση στην ζωή μου, δηλαδή το να εκδηλώνω αντιδραστικότητα θυμό και νεύρα σε οτιδήποτε παραδοσιακό, θρησκευτικό, δογματικό, εθιμοτυπικό, αργότερα κατάλαβα τα λάθη μου και άλλαξα, μπορώ να καταλάβω εύκολα τι παίζεται λοιπόν στο σκεπτικό σου σε αυτό το θέμα και σε αρκετά άλλα. Όπως είπα και στην αρχή, το δικαίωμα στην αποτέφρωση πρέπει να υπάρχει, τώρα δεν θα μας επιβάλλει κανένας για το πως θα θάψουμε τους δικούς μας, εσύ έμμεσα προσπαθείς να θέσεις ένοχο κάποιον που θέλει να θάψει τους δικούς του με την κανονική ταφή μιλώντας για περιβάλλον κτλ. Ξαναλέω, με την αποτέφρωση επιβαρύνεται το περιβάλλον το ίδιο ή και χειρότερα, κατανάλωση ενέργειας για την καύση και μετά τα υπολείμματα της καύσης τα οποία θα είναι επίσης σε μια παραπλήσια μάζα με αυτή του θανόντος αν αφαιρεθεί το λίπος και ο μυικός ιστός που εξαϋλώνεται και απελευθερώνεται στην ατμόσφαιρα, ακόμα βέβαια και ηλεκτροστατικό φίλτρο στην καμινάδα να υπάρχει για την συγκράτηση των στερεών, συσσωρεύονται όλα τα υπολείμματα τα οποία πρέπει και αυτά θα ταφούν κάπου, ή στην θάλασσα να τα εναποθέσεις, πάλι μόλυνση του περιβάλλοντος έχουμε, ανακύκλωση τέφρας επίσης χρησιμοποιύνται χημικά και ενέργεια. Στο μεν νεκροταφείο ο χώρος είναι κλειστός, τοποθετούν τον νεκρό σε νέο χώρο ή ξεθάβουν έναν άλλον, ο νεκρός αποσυντίθεται και λιώνει στο ίδιο χώμα, δεν αλλάζει κάτι, με το πέρασμα των ετών λιώνουν και τα κόκκαλα, δεν υφίσταται κάτι λοιπόν.

Τα επιχειρήματα λοιπόν για το περιβάλλον είναι άκυρα, αν σε ενδιαφέρει το περιβάλλον να πιέσεις την κυβέρνηση να βάλει κάδους ανακύκλωσης που πλέον τους αλλάζουν θέσεις κάθε τρεις και λίγο με αποτέλεσμα να μην μπορούμε να βρουμε αν όχι κοντά στο σπίτι μας σε μια εύλογη απόσταση και να παίζουμε την γάτα με το ποντίκι για να βρουμε κάδο να πετάξουμε αυτά που μαζέψαμε, το περιβάλλον δεν σώζεται ούτε με τις αποτεφρώσεις ούτε με τίποτε, είναι κάτι που απλά θα το υποστούμε εμείς ή οι επόμενοι χωρίς να μπορεί να γίνει τίποτα, εγώ έχω πάψει να ασχολούμαι. Επίσης να μην έχεις τόση εμπιστοσύνη σε όλες αυτές τις οικολογικές μεθόδους που ακούγονται τα τελευταία χρόνια γιατί δεν είναι τόσο αθώες όσο δείχνουν, π.χ για την ανακύκλωση χαρτιού χρησιμοποιούνται χλωριούχες ενώσεις, για την επανάχρηση αλουμινίου και μεταλλικών υλικών απαιτείται πολύ υψηλό ποσόν θερμικής ενέργειας.

41 λεπτά πριν, giorgoskouro είπε

Παπαδαριό εκκλησία και θρησκοληπτοι έχουν οδηγήσει την Ελλάδα 50 χρόνια πίσω, αντί να σε ενδιαφέρει πως θα πάει μπροστά ο τόπος έχεις νοοτροπία 90αρη, συνέχισε το βιολί σου τώρα. 

Συνέχισε κι άλλο, επιβεβαιώνεις οτι είπα πριν.

Εσύ τι κάνεις για να πάει μπροστά ο τόπος; Κάθεσαι και κράζεις από το insomnia? Πολύ έξυπνο.

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με το "αξίζει?" το πρώτο που σκέφτηκα ειναι(off topic): Σάββατο βράδυ... η νέα Παρασκευή 😂
Α αυτό το αίσθημα ξεκίνησε όταν είδα το θέμα προς τα που πάει η οικονομία 😅

Επεξ/σία από FiLw
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...