Προς το περιεχόμενο

περί...αναβάθμισης υπολογιστή.


pkdis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην προσπάθειά μου να κάνω μια "αναβάθμιση υπολογιστή" από αυτό που έχω ήδη απογοητεύτηκα ελαφρώς από την αδυναμία μου να πάω πιο "κάτω"!
(Πάνω από 10ετία με αλλαγές σε τροφοδοτικά , SSD, GPU και προσθήκη RAM κάποια στιγμή).

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει στην ελάφρυνση του κόστους γιατί δυστυχώς το budget το έχω σκίσει σχεδόν στο διπλάσιο!!!

Τον Η/Υ τον φτιάχνω για τη γυναίκα μου και - ναι - παίζουμε games παρεούλα όταν μας το επιτρέπει ο χρόνος μας, αλλά τα χρησιμοποιούμε και στη δουλειά.
ΑΑΑ titles δεν πολύ-παίζουμε αλλά αν είχαμε τη δυνατότητα δε θα μας χαλούσε.
Τα παιχνίδια που παίζουμε κυρίως είναι το καταραμένο Archeage Unchained (ναι ξέρω κακώς), Guild Wars 2 (σπάνια πια) και φυσικά League of Legends περιστασιακά. 

Προσπαθώ να κάνω ένα PC που σε μια 10ετία θα είμαι τόσο ικανοποιημένος όσο είμαι και τώρα.

Το PC που πάει για αναβάθμιση έχει τα εξής χαρακτηριστικά:

CPU:  AMD FX-8350
M/B: GIGABYTE 970A-DS3P
GPU: GIGABYTE RX-560
RAM: 2x8GB KINGSTON PC3-12800
PSU: Corsair RM750x
SSD SAMSUNG 850 EVO
Οθόνη 22" 1920x1080

Ξεκινώ με την παραδοχή ότι οθόνη και κάρτα γραφικών παραμένουν ως έχουν και προχωρώ σε αγορά CPU, M/B, RAM, SSD M2.

Το αρχικό BUDGET ξεκίνησε στα 450€ και προχώρησε στα 550€... για τα εξής:

CPU: AMD RYZEN 5 3600XT 3.80GHZ 6-CORE WITH WRAITH SPIRE BOX (Ναι θα παραμείνει η ψύκτρα για αρχή εκτός και αν μπαίνει αβίαστα η Noctua NH-D14 που έχει τώρα ο Η/Υ) 249,90€
M/B: ASUS PRIME X570-P RETAIL 189,90€
RAM: G.SKILL F4-4000C18D-16GTZR 16GB (2X8GB) DDR4 4000MHZ TRIDENT Z RGB DUAL CHANNEL KIT 144,90€
SSD: Δυστυχώς δε βρήκα κάποιον (από οικονομική άποψη στο 1TB) από το VQL της μητρικής και προσανατολίζομαι στον SSD WESTERN DIGITAL WDS100T2B0C BLUE SN550 1TB NVME M.2 2280 PCIE GEN3X5 125,90€

Σύνολο:710€+ Όπως βλέπετε ούτε τα 550€ μου έφτασαν...

Αν θέλετε ρίξτε καμιά ιδέα, μήπως και πάρω απόφαση να πάω σε μικρότερο επεξεργαστή, φθηνότερη μητρική, λιγότερη RAM ή καθόλου m2...

 

Ευχαριστώ!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, pkdis είπε

Στην προσπάθειά μου να κάνω μια "αναβάθμιση υπολογιστή" από αυτό που έχω ήδη απογοητεύτηκα ελαφρώς από την αδυναμία μου να πάω πιο "κάτω"!
(Πάνω από 10ετία με αλλαγές σε τροφοδοτικά , SSD, GPU και προσθήκη RAM κάποια στιγμή).

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει στην ελάφρυνση του κόστους γιατί δυστυχώς το budget το έχω σκίσει σχεδόν στο διπλάσιο!!!

Τον Η/Υ τον φτιάχνω για τη γυναίκα μου και - ναι - παίζουμε games παρεούλα όταν μας το επιτρέπει ο χρόνος μας, αλλά τα χρησιμοποιούμε και στη δουλειά.
ΑΑΑ titles δεν πολύ-παίζουμε αλλά αν είχαμε τη δυνατότητα δε θα μας χαλούσε.
Τα παιχνίδια που παίζουμε κυρίως είναι το καταραμένο Archeage Unchained (ναι ξέρω κακώς), Guild Wars 2 (σπάνια πια) και φυσικά League of Legends περιστασιακά. 

Προσπαθώ να κάνω ένα PC που σε μια 10ετία θα είμαι τόσο ικανοποιημένος όσο είμαι και τώρα.

Το PC που πάει για αναβάθμιση έχει τα εξής χαρακτηριστικά:

CPU:  AMD FX-8350
M/B: GIGABYTE 970A-DS3P
GPU: GIGABYTE RX-560
RAM: 2x8GB KINGSTON PC3-12800
PSU: Corsair RM750x
SSD SAMSUNG 850 EVO
Οθόνη 22" 1920x1080

Ξεκινώ με την παραδοχή ότι οθόνη και κάρτα γραφικών παραμένουν ως έχουν και προχωρώ σε αγορά CPU, M/B, RAM, SSD M2.

Το αρχικό BUDGET ξεκίνησε στα 450€ και προχώρησε στα 550€... για τα εξής:

CPU: AMD RYZEN 5 3600XT 3.80GHZ 6-CORE WITH WRAITH SPIRE BOX (Ναι θα παραμείνει η ψύκτρα για αρχή εκτός και αν μπαίνει αβίαστα η Noctua NH-D14 που έχει τώρα ο Η/Υ) 249,90€
M/B: ASUS PRIME X570-P RETAIL 189,90€
RAM: G.SKILL F4-4000C18D-16GTZR 16GB (2X8GB) DDR4 4000MHZ TRIDENT Z RGB DUAL CHANNEL KIT 144,90€
SSD: Δυστυχώς δε βρήκα κάποιον (από οικονομική άποψη στο 1TB) από το VQL της μητρικής και προσανατολίζομαι στον SSD WESTERN DIGITAL WDS100T2B0C BLUE SN550 1TB NVME M.2 2280 PCIE GEN3X5 125,90€

Σύνολο:710€+ Όπως βλέπετε ούτε τα 550€ μου έφτασαν...

Αν θέλετε ρίξτε καμιά ιδέα, μήπως και πάρω απόφαση να πάω σε μικρότερο επεξεργαστή, φθηνότερη μητρική, λιγότερη RAM ή καθόλου m2...

Ευχαριστώ!

 

Για αυτά που θες να κάνεις δεν χρειάζεται αναβάθμιση και σίγουρα δεν θες m2 ,μια χαρά είναι o ένας απλός sata ssd που έχεις αλλαγή δίσκου δεν σημαίνει περισσότερα φπς όπως και με αλλαγή cpu για 1080p που θες το ίδιο μένεις εκεί.

ΑΑΑ τίτλους με την κάρτα και το monitor που έχεις μια χαρά θα παίξουν σε 1080p απλά μην περιμένεις 60 φπς σε όλους , μια χαρά είναι κ τα 30.

Τέλος αυτό δεν είναι pc που πάει για αναβάθμιση (βάση με αυτά που θες ) είναι το ΠΣ που ζητάς "Προσπαθώ να κάνω ένα PC που σε μια 10ετία θα είμαι τόσο ικανοποιημένος όσο είμαι και τώρα."

Αμα θες αναβάθμιση όπου θα δεις διαφορά θες καινούργιο pc όχι αναβάθμιση σε αυτό όπου έχεις ,θα πας σε 2κ monitor 32inch (ή 4κ tv ανάλογα τι θέλετε) με μια καινούργια κάρτα γραφικών όπου θα πέσουν κ τιμές και θα βγουν καινούργιες cpu , amd gpu μέχρι να μαζέψεις τα λεφτά , βάζεις αυτά που έχεις στην άκρη και όταν μαζέψεις περισσότερα πουλάς κ αυτό που έχεις κ πας για ένα καλό τούμπανο ΠΣ όπου θα δεις διαφορά.

Επεξ/σία από Dark_Beast_John_Gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, pkdis είπε

ση του κόστους γιατί δυστυχώς το budget το έχω σκίσει σχεδόν στο διπλάσιο!!!

Τον Η/Υ τον φτιάχνω για τη γυναίκα μου και - ναι - παίζουμε games παρεούλα όταν μας το επιτρέπει ο χρόνος μας, αλλά τα χρησιμοποιούμε και στη δουλειά.
ΑΑΑ titles δεν πολύ-παίζουμε αλλά αν

Σίγουρα δεν θέλεις τον 3600xt...

και αυτες τις Ram , μονο απο αυτα μπορείς να εξοικονομήσεις κανα 100 χοντρικα... 

τα παιδια θα σου δωσουν λύσεις.. 

Επεξ/σία από Eliaskat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, pkdis είπε

Στην προσπάθειά μου να κάνω μια "αναβάθμιση υπολογιστή" από αυτό που έχω ήδη απογοητεύτηκα ελαφρώς από την αδυναμία μου να πάω πιο "κάτω"!
(Πάνω από 10ετία με αλλαγές σε τροφοδοτικά , SSD, GPU και προσθήκη RAM κάποια στιγμή).

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει στην ελάφρυνση του κόστους γιατί δυστυχώς το budget το έχω σκίσει σχεδόν στο διπλάσιο!!!

Τον Η/Υ τον φτιάχνω για τη γυναίκα μου και - ναι - παίζουμε games παρεούλα όταν μας το επιτρέπει ο χρόνος μας, αλλά τα χρησιμοποιούμε και στη δουλειά.
ΑΑΑ titles δεν πολύ-παίζουμε αλλά αν είχαμε τη δυνατότητα δε θα μας χαλούσε.
Τα παιχνίδια που παίζουμε κυρίως είναι το καταραμένο Archeage Unchained (ναι ξέρω κακώς), Guild Wars 2 (σπάνια πια) και φυσικά League of Legends περιστασιακά. 

Προσπαθώ να κάνω ένα PC που σε μια 10ετία θα είμαι τόσο ικανοποιημένος όσο είμαι και τώρα.

Το PC που πάει για αναβάθμιση έχει τα εξής χαρακτηριστικά:

CPU:  AMD FX-8350
M/B: GIGABYTE 970A-DS3P
GPU: GIGABYTE RX-560
RAM: 2x8GB KINGSTON PC3-12800
PSU: Corsair RM750x
SSD SAMSUNG 850 EVO
Οθόνη 22" 1920x1080

Ξεκινώ με την παραδοχή ότι οθόνη και κάρτα γραφικών παραμένουν ως έχουν και προχωρώ σε αγορά CPU, M/B, RAM, SSD M2.

Το αρχικό BUDGET ξεκίνησε στα 450€ και προχώρησε στα 550€... για τα εξής:

CPU: AMD RYZEN 5 3600XT 3.80GHZ 6-CORE WITH WRAITH SPIRE BOX (Ναι θα παραμείνει η ψύκτρα για αρχή εκτός και αν μπαίνει αβίαστα η Noctua NH-D14 που έχει τώρα ο Η/Υ) 249,90€
M/B: ASUS PRIME X570-P RETAIL 189,90€
RAM: G.SKILL F4-4000C18D-16GTZR 16GB (2X8GB) DDR4 4000MHZ TRIDENT Z RGB DUAL CHANNEL KIT 144,90€
SSD: Δυστυχώς δε βρήκα κάποιον (από οικονομική άποψη στο 1TB) από το VQL της μητρικής και προσανατολίζομαι στον SSD WESTERN DIGITAL WDS100T2B0C BLUE SN550 1TB NVME M.2 2280 PCIE GEN3X5 125,90€

Σύνολο:710€+ Όπως βλέπετε ούτε τα 550€ μου έφτασαν...

Αν θέλετε ρίξτε καμιά ιδέα, μήπως και πάρω απόφαση να πάω σε μικρότερο επεξεργαστή, φθηνότερη μητρική, λιγότερη RAM ή καθόλου m2...

Ευχαριστώ!

Δες τιμές Σκρουτζ πολύ πιο χαμηλές από του eshop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν αλλαζεις κατι στη συνολικη εμπειρια με την αναβαθμιση που σκεφτεσαι,αμα ειναι αλλαξε gpu

μ2 κανενα νοημα δεν εχει

Επεξ/σία από 3DJIN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/10/2020 στις 6:47 ΜΜ, Τέρης Α. είπε

Το υπάρχον σύστημα που υστερεί;

Συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση! 

Καταπληκτική ερώτηση! Η σύζυγος έχει την κακιά συνήθεια να έχει 15 καρτέλλες στον chrome, να έχει ένα τεράστιο project corel ανοιχτό, minimized το game και να επιμένει να ρωτάει ¨μα γιατί κάνει τόση ώρα;". 

Εντάξει είμαι λίγο υπερβολικός αλλά κάπως έτσι συμβαίνει. Επιπλέον έχω την εντύπωση ότι η μητρική έχει "πάρει" λίγο λόγω του βάρους της Noctua και υποπτεύομαι ότι οι μπλε οθόνες που βλέπω κατά καιρούς είναι από εκεί. 

Πραγματικά δεν ξέρω αν αγοράζοντας μια νέα μητρική (που είναι δύσκολο να βρεις ΑΜ3+) και άλλα 8GB RAM αξίζει σε ένα τόσο παλιό μηχάνημα.

 

Ευχαριστώ γιατο χρόνο σου!

Στις 17/10/2020 στις 8:00 ΜΜ, Dark_Beast_John_Gr είπε

Για αυτά που θες να κάνεις δεν χρειάζεται αναβάθμιση και σίγουρα δεν θες m2 ,μια χαρά είναι o ένας απλός sata ssd που έχεις αλλαγή δίσκου δεν σημαίνει περισσότερα φπς όπως και με αλλαγή cpu για 1080p που θες το ίδιο μένεις εκεί.

ΑΑΑ τίτλους με την κάρτα και το monitor που έχεις μια χαρά θα παίξουν σε 1080p απλά μην περιμένεις 60 φπς σε όλους , μια χαρά είναι κ τα 30.

Τέλος αυτό δεν είναι pc που πάει για αναβάθμιση (βάση με αυτά που θες ) είναι το ΠΣ που ζητάς "Προσπαθώ να κάνω ένα PC που σε μια 10ετία θα είμαι τόσο ικανοποιημένος όσο είμαι και τώρα."

Αμα θες αναβάθμιση όπου θα δεις διαφορά θες καινούργιο pc όχι αναβάθμιση σε αυτό όπου έχεις ,θα πας σε 2κ monitor 32inch (ή 4κ tv ανάλογα τι θέλετε) με μια καινούργια κάρτα γραφικών όπου θα πέσουν κ τιμές και θα βγουν καινούργιες cpu , amd gpu μέχρι να μαζέψεις τα λεφτά , βάζεις αυτά που έχεις στην άκρη και όταν μαζέψεις περισσότερα πουλάς κ αυτό που έχεις κ πας για ένα καλό τούμπανο ΠΣ όπου θα δεις διαφορά.

Δεν έχεις άδικο, ωστόσο όπως απάντησα (μόλις τώρα οπότε δεν το έχεις δει ακόμα), 
έχω την εντύπωση ότι η μητρική έχει "πάρει" λίγο λόγω του βάρους της Noctua και υποπτεύομαι ότι οι μπλε οθόνες που βλέπω κατά καιρούς είναι από εκεί και δεν ξέρω αν αγοράζοντας μια νέα μητρική (που είναι δύσκολο να βρεις ΑΜ3+) και άλλα 8GB RAM αξίζει σε ένα τόσο παλιό μηχάνημα.

 

Σ΄ ευχαριστώ για το χρόνο σου!

Στις 17/10/2020 στις 8:06 ΜΜ, Eliaskat είπε

Σίγουρα δεν θέλεις τον 3600xt...

και αυτες τις Ram , μονο απο αυτα μπορείς να εξοικονομήσεις κανα 100 χοντρικα... 

τα παιδια θα σου δωσουν λύσεις.. 

Πράγματι δε χρειάζεται ο XT αλλά ήταν μικρή η διαφορά και είπα να πάω xtreme xD
Μάλλον το όλο project πάει στον κάλαθο....

Ευχαριστώγια το χρόνο σου!

Στις 18/10/2020 στις 8:19 ΠΜ, Nik1239 είπε

Δες τιμές Σκρουτζ πολύ πιο χαμηλές από του eshop

👍

Στις 18/10/2020 στις 9:37 ΠΜ, 3DJIN είπε

δεν αλλαζεις κατι στη συνολικη εμπειρια με την αναβαθμιση που σκεφτεσαι,αμα ειναι αλλαξε gpu

μ2 κανενα νοημα δεν εχει

Με φοβίζεις; Δεν αλλάζει κάτι στην συνολική εμπειρία; Έχω την εντύπωση ότι οι δύο συνθέσεις θα έχουν τεράστια διαφορά.

Πού κάνω λάθος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, pkdis είπε

Η σύζυγος έχει την κακιά συνήθεια να έχει 15 καρτέλλες στον chrome, να έχει ένα τεράστιο project corel ανοιχτό, minimized το game και να επιμένει να ρωτάει ¨μα γιατί κάνει τόση ώρα;". 

(Καλώς ορίσατε στη κοινότητα!)

Αν είναι έτσι η κατάσταση, τότε η μετάβαση σε νέο σύστημα είναι μονόδρομος. Η σύνθεση που φτιάξατε είναι πράγματι φωτιά (high end)* για την εποχή μας. Αν θα αντέξει μία δεκαετία ακόμα δε ξέρω, έτσι όπως αναπτύσεται η τεχνολογία, αυτό που χθες ήταν υπαρακετό αύριο δε θα φτάνει.

Στις 17/10/2020 στις 8:06 ΜΜ, Eliaskat είπε

Σίγουρα δεν θέλεις τον 3600xt...

και αυτες τις Ram , μονο απο αυτα μπορείς να εξοικονομήσεις κανα 100 χοντρικα... 

*Θα συμφωνήσω όμως ότι θέλει κάποιες αλλαγές.

 

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

(Καλώς ορίσατε στη κοινότητα!)

Αν είναι έτσι η κατάσταση, τότε η μετάβαση σε νέο σύστημα είναι μονόδρομος. Η σύνθεση που φτιάξατε είναι πράγματι φωτιά (high end)* για την εποχή μας. Αν θα αντέξει μία δεκαετία ακόμα δε ξέρω, έτσι όπως αναπτύσεται η τεχνολογία, αυτό που χθες ήταν υπαρακετό αύριο δε θα φτάνει.

*Θα συμφωνήσω όμως ότι θέλει κάποιες αλλαγές.

Ευχαριστώ!

Συμφωνώ απόλυτα, η τεχνολογία αναπτύσσεται ραγδαία. Παρόλα αυτά μια high end σύνθεση έχει περισσότερες πιθανότητες αντοχής στο χρόνο. Σε αυτό αποσκοπεί η λίστα παραπάνω. Ναι το γνωρίζω ήδη ότι είναι περισσότερο αντικατάσταση Η/Υ παρά αναβάθμιση. Χρησιμοποίησα τον όρο απλά και μόνο γιατί κρατάω "κομμάτια" του παλιού Η/Υ.

Λαμβάνοντας υπόψη τις συμβουλες σας ως τώρα:
θα σπρώξω τον m2 ως μελλοντική αναβάθμιση και θα παραμείνω με τον "συμβατικό" SSD.
Να πάω σε φθηνότερη μνήμη; Κάποια πρόταση; 16GB πάντως θα είναι. Ακόμα και μεγαλύτερη θα έβαζα αλλά προσπαθώ να "ρίξω το κόστος" 😆
Θα προτιμούσα να κρατήσω τη μητρική (ως chpiset), εναλλακτική πρόταση; 
Συγκρίνοντας τον 3600 με τον 3600XT από αυτά που υπάρχουν στο διαδίκτυο πιστεύω ότι μπορώ να κάνω την υποχώρηση και να πάω στον φθηνότερο! Όποιος έχει  εναλλακτική πρόταση καλοδεχούμενη! Σκοπός είναι να ρίξω το κόστος με μικρές παραχωρήσεις στην απόδοση.

Με τον 3600 και αφαιρόντας τον m2 είμαι κάτω περίπου 185€. Κάτω από το όριο των 550€ που είχα θέσει! Θα κάνω μια βόλτα στο skroutz να δω και εκεί τιμές αν και εφόσον δεν υπάρξει άλλη πρόταση.

Τώρα που το σκέφτομαι μήπως να της πάρω και ένα νέο pc case... 🤔 😅

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις FX-8350, εχεις 16Gb ram, εχεις ταχυτατο SSD, οποτε = πριν πας σε αγορες, τσεκαρε
λιγο: τι στο "φρεναρει"..!? Θα μπορουσαν να ειναι Windows -> ειδικα στα 10αρια με καποια
updates...μαμιεται το συμπαν, θα μπορουσε ισως να ειναι (και) η RX560 -> δες τα πρωτα! 🧐

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πας καρφί για 

α)

Ryzen 5600XT + B550 + 16GB ddr4/3200 κάτω από 550ευρώ

β)

intel 10600K + Z490 + 16GB ddr4/3200  κάτω από 500ευρώ

 

κρατάς τροφοδοτικό/ssd/gpu και θα δεις ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά στην απόδοση. Ο AMD FX έχει επιδόσεις ανα core χειρότερες από ένα σύγχρονο celeron των 30ευρώ

 

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pkdis είπε

θα σπρώξω τον m2 ως μελλοντική αναβάθμιση και θα παραμείνω με τον "συμβατικό" SSD

Ο τωρινός τι χωριτικότητα έχει; Ο νέος που σκέφτεστε έχει τετραπλάσιες ταχύτητες. Υποθέτω ότι αυτά που αποθηκεύει από το Corel

έχουν μεγάλη χωρητικότητα, άρα χρειάζεται ένα γρήγορο δίσκο. Το χρησιμοποιεί επαγγελματικά;

2 ώρες πριν, pkdis είπε

Να πάω σε φθηνότερη μνήμη; Κάποια πρόταση; 16GB πάντως θα είναι. Ακόμα και μεγαλύτερη θα έβαζα αλλά προσπαθώ να "ρίξω το κόστος" 😆

Σε αυτό συμφωνώ. Μπορείτε να πάτε 3.200 άντε και 3.600 στα 32GB. Σε πολλά παιχνίδια σήμερα το recomended είναι 16GB, σε 5 χρονια minimum σε 10 μάλλον θα μείνετε σε παλιά παιχνίδια.

3 ώρες πριν, pkdis είπε

Συγκρίνοντας τον 3600 με τον 3600XT από αυτά που υπάρχουν στο διαδίκτυο πιστεύω ότι μπορώ να κάνω την υποχώρηση και να πάω στον φθηνότερο!

Μικρή διαφορά σε απόδοση, μεγαλύτερη κατανάλωση και θερμοκρασία.

3 ώρες πριν, pkdis είπε

Θα κάνω μια βόλτα στο skroutz να δω και εκεί τιμές αν και εφόσον δεν υπάρξει άλλη πρόταση.

Γιατί δεν πήγατε απευθείας εκεί; Περιοχή που βρίσκεστε να σας προτείνουμε αξιόπιστα καταστήματα;

3 ώρες πριν, pkdis είπε

Τώρα που το σκέφτομαι μήπως να της πάρω και ένα νέο pc case... 🤔

Το υπάρχον ποιο είναι; Ένα καλό case είναι επένδυση. Θεωρητικά και ένα κουτί του '98 κάνει και για σημερινό σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, pkdis είπε

Συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση! 

Καταπληκτική ερώτηση! Η σύζυγος έχει την κακιά συνήθεια να έχει 15 καρτέλλες στον chrome, να έχει ένα τεράστιο project corel ανοιχτό, minimized το game και να επιμένει να ρωτάει ¨μα γιατί κάνει τόση ώρα;". 

Εντάξει είμαι λίγο υπερβολικός αλλά κάπως έτσι συμβαίνει. Επιπλέον έχω την εντύπωση ότι η μητρική έχει "πάρει" λίγο λόγω του βάρους της Noctua και υποπτεύομαι ότι οι μπλε οθόνες που βλέπω κατά καιρούς είναι από εκεί. 

Πραγματικά δεν ξέρω αν αγοράζοντας μια νέα μητρική (που είναι δύσκολο να βρεις ΑΜ3+) και άλλα 8GB RAM αξίζει σε ένα τόσο παλιό μηχάνημα.

Ευχαριστώ γιατο χρόνο σου!

Δεν έχεις άδικο, ωστόσο όπως απάντησα (μόλις τώρα οπότε δεν το έχεις δει ακόμα), 
έχω την εντύπωση ότι η μητρική έχει "πάρει" λίγο λόγω του βάρους της Noctua και υποπτεύομαι ότι οι μπλε οθόνες που βλέπω κατά καιρούς είναι από εκεί και δεν ξέρω αν αγοράζοντας μια νέα μητρική (που είναι δύσκολο να βρεις ΑΜ3+) και άλλα 8GB RAM αξίζει σε ένα τόσο παλιό μηχάνημα.

Σ΄ ευχαριστώ για το χρόνο σου!

Πράγματι δε χρειάζεται ο XT αλλά ήταν μικρή η διαφορά και είπα να πάω xtreme xD
Μάλλον το όλο project πάει στον κάλαθο....

Ευχαριστώγια το χρόνο σου!

👍

Με φοβίζεις; Δεν αλλάζει κάτι στην συνολική εμπειρία; Έχω την εντύπωση ότι οι δύο συνθέσεις θα έχουν τεράστια διαφορά.

Πού κάνω λάθος; 

Μπλε οθόνη είχα και έχω με τον Fx μου, ο λόγος ηταν τα win10 εγκατεστημένα με την έκδοση 1609 αν θυμάμαι καλά με update κάθε φορά που έβγαινε νέο. Αρχές καλοκαιριού έκανα φόρματ εγκατέστησα την τελευταία έκδοση με τα updates ενσωματωμένα και εγινε άλλο pc σε ανταπόκριση και ταχύτητα. 

Noctua έχω και εγώ η μητρική ειναι ελαστική δεν νομίζω να σπάσει εκτος και δεν έχεις βάλει to back plate.

Μνήμες θα βρεις να προσθέσεις δεν ειναι ακριβές, έλεγξε το Corel draw τι πόρους καταναλώνει, σίγουρα πρώτα χρειάζεται μνήμη μετα κάρτα γραφικών και τελευταία τον επεξεργαστή.

Έλεγξε τον ssd αν ειναι γεμάτος πέφτουν οι επιδόσεις του. 

Στην θέση σου θα έψαχνα μνήμες στα 32gb και θα αγόραζα ένα δεύτερο ssd μόνο για το Corel ώστε να μην εμπλέκεται με ανοιχτά παιχνίδια καρτέλες ίντερνετ.

 

Επεξ/σία από nick0lis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://dictionary.cambridge.org/dictionary/english/throw-good-money-after-bad

 

Μιλάμε για μια ελεεινή cpu που την βρίζαμε ακόμη και στα νιάτα της , ένας σημερινός celeron είναι ποιο γρήγορος. Είσαι πολύ τυχερός γιατί οι cpu στο μεταξύ έχουν εξελιχθεί ταχύτατα και θα έχεις ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά. Αν βρεις αγοραστή να την σβερκωθεί σε λογική τιμή να του στέλνεις γλυκά στην γιορτή του κάθε χρόνο.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@pkdis Όπως σου είπαν και οι άλλοι τα βασικά είναι να:

Μην πάρεις μνήμες στα 4000Mhz, η ιδανική ταχύτητα για Ryzen είναι 3600Mhz-3800Mhz, πάρε 3600Mhz μνήμες με τα μισά χρήματα και αν σηκώνει ο επεξεργαστής που θα πάρεις κάντες OC στα 3800.

Μην πάρεις μητρική X570, είναι για ελάχιστους ανθρώπους με πολύ συγκεκριμένες απαιτήσεις. H Β550 είναι ότι καλύτερο αλλά και B450 να πάρεις δεν θα νοιώσεις καμία διαφορά.

Μην πάρεις ακόμα NVME αφού θέλεις να περιορίσεις το budget και αν πάρεις προτίμησε τον Adata SX8200 Pro.

Και φυσικά από το skroutz/bestbuy με επεξεργαστή τον απλό 3600 όχι τον XT.

 

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...