Προς το περιεχόμενο

Κτέο και πρόστιμο


sonikk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, sonikk είπε

ασφαλεια εχουν . παρατηρηστε ομως τι γινεται με το κτεο. εγω ξερω παρα πολλους που δεν εχουν κτεο και ποτε δεν εχει ερθει προστιμο μεσω εφοριας. Δεν εχει σχεση το κτεο με την ασφαλεια.Ουτε καν!

ΜΑζί μιλάμε χώρια καταλαβαινόμαστε.

Για το πρόστιμο που πάει εφορία

https://troxoikaitir.gr/article/stin-eforia-ta-prostima-ekprothesmoy-eleghoy-kteo

https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia/93540/sto-taxisnet-to-prostimo-ton-150-evro-gia-to-kteo-i-diadikasia

https://www.real.gr/oikonomia/arthro/kath_odon_ta_prota_prostima_gia_to_kteo-585126/

https://www.tanea.gr/print/2018/09/29/economy/ta-kteo-kai-i-eforia/

 

Και περι προβλήματος με την ασφάλεια 

https://forum.4troxoi.gr/node/90727

https://qbrokers-hellas.com/v2/wp-content/uploads/2018/06/ΓΕΝΙΚΟΙ-ΕΙΔΙΚΟΙ-ΟΡΟΙ-AYTOKINHTOY-QBROKERS-2018.pdf σελιδα 54 πάνω πάνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

μπορω να σου δωσω ακομη 100 site με τις ανακοινωσεις...ουδεποτε εφαρμοστηκε το προστιμο για το κτεο.πολλα τα προβληματα. μονο το προστιμο για τα ανασφαλιστα τελικα περασε. αν βρεθει ενας που εχει ληξει το κτεο του και εχει φαει προστιμο εγω θα γινω αστροναυτης!

Επεξ/σία από sonikk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sonikk είπε

μπορω να σου δωσω ακομη 100 site με τις ανακοινωσεις...ουδεποτε εφαρμοστηκε το προστιμο για το κτεο.πολλα τα προβληματα. μονο το προστιμο για τα ανασφαλιστα τελικα περασε. αν βρεθει ενας που εχει ληξει το κτεο του και εχει φαει προστιμο εγω θα γινω αστροναυτης!

Στο δευτερο ποστ υπάρχει η απάντηση.

και 

Από 1η Ιανουαρίου 2016, το πρόστιμο για εκπρόθεσμο ΚΤΕΟ για καθυστέρηση ελέγχου πέραν των 6 μηνών θα διαμορφώνεται σε 150€ και θα βεβαιώνεται από την εφορία επιπλέον του προστίματος στο ΚΤΕΟ. 

https://www.kteohellas.gr/category/30/ποινεσ-εκπροθεσμου-ελεγχου-κτεο.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Στο δευτερο ποστ υπάρχει η απάντηση.

και 

Από 1η Ιανουαρίου 2016, το πρόστιμο για εκπρόθεσμο ΚΤΕΟ για καθυστέρηση ελέγχου πέραν των 6 μηνών θα διαμορφώνεται σε 150€ και θα βεβαιώνεται από την εφορία επιπλέον του προστίματος στο ΚΤΕΟ. 

https://www.kteohellas.gr/category/30/ποινεσ-εκπροθεσμου-ελεγχου-κτεο.html

Το "θα" μάλλον σου διέφυγε, όταν γράφτηκε η συγκεκριμένη πρόταση δεν ίσχυε κάτι τέτοιο, απλά είχε ανακοινωθεί πως θα ισχύσει.

Όπως γράφτηκε και παραπάνω εδώ στην Ελλάδα είναι άπειρες οι περιπτώσεις που ενώ κάτι ανακοινώθηκε τελικά δεν ίσχυσε ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Joshua21 είπε

Το "θα" μάλλον σου διέφυγε, όταν γράφτηκε η συγκεκριμένη πρόταση δεν ίσχυε κάτι τέτοιο, απλά είχε ανακοινωθεί πως θα ισχύσει.

Όπως γράφτηκε και παραπάνω εδώ στην Ελλάδα είναι άπειρες οι περιπτώσεις που ενώ κάτι ανακοινώθηκε τελικά δεν ίσχυσε ποτέ.

6ο ποστ Έφαγε ο πατέρας μου 150άρι γιατί τον ειδοποίησαν και το ξέχασε. Πάλι καλά που δεν παίζουν μπλόκα στην περιοχή μου. Μπορεί να αργήσουν λίγο περαν του 6μήνου να στο χρεώσουν αλλά πηγαίνοντας στο ΚΤΕΟ πέφτει ειδοποίηση αμέσως

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sonikk είπε

Μια ερωτηση παιδια.Εχει φαει καποιος προστιμο επειδη εληξε το κτεο του? Δεν εννοω σε ελεγχο απο τροχαια στο δρομο. Εννοω προστιμο οπως γινεται με τα ανασφαλιστα αυτοκινητα που σου ερχεται το προστιμο αν δεν κανω λαθος μεσω εφοριας.

ευχαριστω.

Για τα ανασφάλιστα έχει γίνει μέχρι στιγμής τουλάχιστον 2-3 φορές αντιπαράθεση της λίστας των κυκλοφορούντων του taxis με τη λίστα των ασφαλισμένων των ασφαλιστικών εταιρειών και έχουν βεβαιωθεί πρόστιμα.

Αντιπαράθεση ανάμεσα στη λίστα των κυκλοφορούντων με τη λίστα των ελεγμένων από ΚΤΕΟ όμως δεν έχει γίνει ακόμα, αν είχε γίνει θα είχε βουίξει ο τόπος.

2 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

6ο ποστ Έφαγε ο πατέρας μου 150άρι γιατί τον ειδοποίησαν και το ξέχασε. Πάλι καλά που δεν παίζουν μπλόκα στην περιοχή μου. Μπορεί να αργήσουν λίγο περαν του 6μήνου να στο χρεώσουν αλλά πηγαίνοντας στο ΚΤΕΟ πέφτει ειδοποίηση αμέσως

Δεν μου λέει κάτι αυτό, έστω ότι δω σε κάποιο post κάποιον να γράφει ότι ο γάιδαρος πετάει πρέπει να το πιστέψω? :)

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Για τα ανασφάλιστα έχει γίνει μέχρι στιγμής τουλάχιστον 2-3 φορές αντιπαράθεση της λίστας των κυκλοφορούντων του taxis με τη λίστα των ασφαλισμένων των ασφαλιστικών εταιρειών και έχουν βεβαιωθεί πρόστιμα.

Αντιπαράθεση ανάμεσα στη λίστα των κυκλοφορούντων με τη λίστα των ελεγμένων από ΚΤΕΟ όμως δεν έχει γίνει ακόμα, αν είχε γίνει θα είχε βουίξει ο τόπος.

Δεν μου λέει κάτι αυτό, έστω ότι δω σε κάποιο post κάποιον να γράφει ότι ο γάιδαρος πετάει πρέπει να το πιστέψω? :)

η αληθεια ειναι ακριβως και σε απολυτο βαθμο οπως την περιγραφει ο joshua.

 

12 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

6ο ποστ Έφαγε ο πατέρας μου 150άρι γιατί τον ειδοποίησαν και το ξέχασε. Πάλι καλά που δεν παίζουν μπλόκα στην περιοχή μου. Μπορεί να αργήσουν λίγο περαν του 6μήνου να στο χρεώσουν αλλά πηγαίνοντας στο ΚΤΕΟ πέφτει ειδοποίηση αμέσως

δεν ισχυει. πηγα το 2018 εκπροθεσμος κατα εξι μηνες για να περασω κτεο. βεβαιωθηκε η εκπροθεσμη μου παραμεληση με 60 ευρω παραβολο στο δημοσιο και πληρωσα και 30 ευρω το κτεο. καμια ειδοποιηση απο εφορια κανενα προστιμο.τιποτα απολυτως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2 λεπτά πριν, sonikk είπε

η αληθεια ειναι ακριβως και σε απολυτο βαθμο οπως την περιγραφει ο joshua.

δεν ισχυει. πηγα το 2018 εκπροθεσμος κατα εξι μηνες για να περασω κτεο. βεβαιωθηκε η εκπροθεσμη μου παραμεληση με 60 ευρω παραβολο στο δημοσιο και πληρωσα και 30 ευρω το κτεο. καμια ειδοποιηση απο εφορια κανενα προστιμο.τιποτα απολυτως!

Τότε ο φίλος λέει ψέμματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να το ληγουμε παιδια....

ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΓΙΑ ΚΤΕΟ ΜΕΣΩ TAXIS ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ,ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΑΝ ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ.

Διασταυρωσεις στοιχειων ηλεκτρονικα για κτεο δεν εχουν γινει ποτε.Μονο ανακοινωσεις βγηκαν που δεν εφαρμοστηκαν ποτε!

 

2 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Τότε ο φίλος λέει ψέμματα

κανε ενα copy-paste σαρωνοντας το εγγραφο του προστιμου στο taxisnet που σας επιβληθηκε.διαφορετικα δεν πιστευω τιποτα. Ακομη και το υπουργειο να ρωτησεις τα ιδια θα σου πουν.Οι διασταυρωσεις για κτεο εχουν παγωσει.οι λογοι πολλοι....

μονο αν δω το εγγραφο επιβολης προστιμου θα το πιστεψω! sorry κιολας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, sonikk είπε

Για να το ληγουμε παιδια....

ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΓΙΑ ΚΤΕΟ ΜΕΣΩ TAXIS ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ,ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΑΝ ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ.

Διασταυρωσεις στοιχειων ηλεκτρονικα για κτεο δεν εχουν γινει ποτε.Μονο ανακοινωσεις βγηκαν που δεν εφαρμοστηκαν ποτε!

κανε ενα copy-paste σαρωνοντας το εγγραφο του προστιμου στο taxisnet που σας επιβληθηκε.διαφορετικα δεν πιστευω τιποτα. Ακομη και το υπουργειο να ρωτησεις τα ιδια θα σου πουν.Οι διασταυρωσεις για κτεο εχουν παγωσει.οι λογοι πολλοι....

μονο αν δω το εγγραφο επιβολης προστιμου θα το πιστεψω! sorry κιολας...

Τι να λήξουμε;Εσύ το ξεκίνησες το θεμα!!!Εσύ ρωτησες!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Τι να λήξουμε;Εσύ το ξεκίνησες το θεμα!!!Εσύ ρωτησες!

αν εχεις να προσθεσεις κατι ελευθερα.απλα δεν υπαρχει κατι αλλο.στους 100 οι 99 και περασμενο κτεο δεν εχουν και προστιμο δεν εχουν φαει.τι αλλο θες να πουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sonikk είπε

αν εχεις να προσθεσεις κατι ελευθερα.απλα δεν υπαρχει κατι αλλο.στους 100 οι 99 και περασμενο κτεο δεν εχουν και προστιμο δεν εχουν φαει.τι αλλο θες να πουμε?

Τα νούμερα απο που σου βγαίνουν;Ξερεις τόσο κόσμο χωρίς κτέο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

άντε να περάσει στο taxis να φάτε τα προτιματάκια όσοι δε περνάτε ΚΤΕΟ μπας και βάλετε μυαλό και συντηρήσετε σωστότερα τα οχήματά σας.

έχω βαρεθεί να βλέπω στους δρόμους δημόσιους χάρους με λάστιχα με λινά-10ετίας, να φρενάρουν με τα σίδερα και να βγαίνουν σπίθες, να έχουν σπασμένους καθρέφτες και να μη τους νοιάζει και τόσα άλλα....

μπανανία.

Επεξ/σία από greekfragma
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, greekfragma είπε

άντε να περάσει στο taxis να φάτε τα προτιματάκια όσοι δε περνάτε ΚΤΕΟ μπας και βάλετε μυαλό και συντηρήσετε σωστότερα τα οχήματά σας.

έχω βαρεθεί να βλέπω στους δρόμους δημόσιους χάρους με λάστιχα με λινά-10ετίας, να φρενάρουν με τα σίδερα και να βγαίνουν σπίθες, να έχουν σπασμένους καθρέφτες και να μη τους νοιάζει και τόσα άλλα....

μπανανία.

μαλλον θα αστειευεσαι.η παιδεια και ο πολιτισμος ενος ανθρωπου δεν επιβαλλεται απο κανενα νομο. 

προσωπικα εχω ελαστικα ενος ετους,service παντα στην ωρα τους και τα παντα ειναι λειτουργικα και προσεγμενα.πιστευω οτι το προλαμβανειν ειναι καλυτερο και γλυτωνεις χρηματα απο ζημιες,εξοδα και εχεις και μικροτερη καταναλωση.

18 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Τα νούμερα απο που σου βγαίνουν;Ξερεις τόσο κόσμο χωρίς κτέο;

τυγχανει να ξερω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...