Προς το περιεχόμενο

Κτέο και πρόστιμο


sonikk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, sonikk είπε

μαλλον θα αστειευεσαι.η παιδεια και ο πολιτισμος ενος ανθρωπου δεν επιβαλλεται απο κανενα νομο. 

προσωπικα εχω ελαστικα ενος ετους,service παντα στην ωρα τους και τα παντα ειναι λειτουργικα και προσεγμενα.πιστευω οτι το προλαμβανειν ειναι καλυτερο και γλυτωνεις χρηματα απο ζημιες,εξοδα και εχεις και μικροτερη καταναλωση.

 

εγώ τα ξέρω αυτά και συμφωνώ. δυστυχώς στη μππανανία δεν είναι εφαρμοστέα. συμφωνούμε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πες ρε TS Τσάκαλος τι σκατα ρωτάς εδώ αφού δεν ακούς τι σου λένε όσοι σου απαντάνε; Και ποιος νομίζεις ότι είσαι για να σε πάρουμε στα σοβαρά; Το αποσκοπεί αυτό το θέμα; Θες να δεις εάν σε περνάει να κάνεις τι; Να περάσεις ΚΤΕΟ η όχι; Έχεις εκπροθεσμο όχημα; Τι τρέχει με εσένα , Έλα πες 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι θα το κάνουν κάποια στιγμή θα το κάνουν, αυτό είναι σίγουρο... Το πότε δεν ξέρω. Στατιστικά πάντως και εγώ στα 10 άτομα, ο ένας δεν έχει περάσει, οπότε μιλάμε για μειοψηφια. Το κακό είναι ότι όταν θα είναι στα πρόθυρα να εφαρμοστεί το μέτρο το κάνουν βουκινο όπως είχε γίνει και με τις ασφάλειες και ούτε γάτα, ούτε ζημιά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εν τω μεταξύ έχει τόσους γνωστούς που δεν έχουν περασμένο ΚΤΕΟ, αλλα είπε να ρωτήσει κι εδώ να δει τι παίζει.

Κατά τα άλλα, μέσα σε 4 ώρες έβγαλε συμπέρασμα από τους γνωστούς του και όχι από εδώ, γιατί εδώ τον κοροϊδεύουμε τελικά, οπότε καλό είναι να το λήξουμε το θέμα από ότι μας λέει ο TS.

Αυτά.

Υ.Γ. Εμπειρία έχω από ληγμένο ΚΤΕΟ των γονιών μου το οποίο πληρώθηκε όταν το αυτοκίνητο πήγε για έλεγχο. Οπότε δε μπορώ να συνεισφέρω κάτι άλλο

Υ.Γ.2 Δε με ενδιαφέρει να πιστέψω κάποιον ούτε τι γίνεται με το ΚΤΕΟ και την εφορία. Προσωπικά σκοπό δεν έχω να καθυστερήσω.

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα μηχανάκια τι ισχύει;εχει προστιμο και στην εφορεια και στο κτεο;

Εχω ενα παπι που ηταν χωρις μοτερ, τωρα το φτιαξαμε και πρεπει να περασει κτεο,αλλα ειναι εκπροθεσμο καιρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, StamTheMan είπε

Στα μηχανάκια τι ισχύει;εχει προστιμο και στην εφορεια και στο κτεο;

Εχω ενα παπι που ηταν χωρις μοτερ, τωρα το φτιαξαμε και πρεπει να περασει κτεο,αλλα ειναι εκπροθεσμο καιρο.

Ισχύει ότι ακριβώς και στα αυτοκίνητα, προς το παρόν δεν έχει πρόστιμο στην εφορεία. Πηγαίνεις στο ΚΤΕΟ, το περνάς και αν είναι πάνω από 6 μήνες εκπροθεσμο πληρώνεις κάπου στα 80€ σύνολο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Κανονικά από την στιγμή που υπάρχει η δυνατότητα, θα έπρεπε να γίνονται καθημερινά διασταυρώσεις για τους ανασφάλιστους (όχι 1-2 φορές το χρόνο για εκφοβισμό) κι αυτούς που δεν έχουν περάσει ΚΤΕΟ.

Αλλά εδώ δεν γίνεται ο έλεγχος εφαρμογής του ΚΟΚ, σιγά μην γίνουν αυτά και δυσαρεστήσουμε τους πελάτες μας εεε συγγνώμη ψηφοφόρους μας...

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, sonikk είπε

ασφαλεια εχουν . παρατηρηστε ομως τι γινεται με το κτεο. εγω ξερω παρα πολλους που δεν εχουν κτεο και ποτε δεν εχει ερθει προστιμο μεσω εφοριας. Δεν εχει σχεση το κτεο με την ασφαλεια.Ουτε καν!

Το θέμα δηλαδή για να καταλάβω είναι αν έρθει πρόστιμο μέσω εφορίας ; Αν οποιαδήποτε στιγμή θα θελήσουν να κάνουν κάποια συναλλαγή με το αυτοκίνητο (μεταβίβαση,πώληση κτλ) θα το πληρώσουν τότε . Καθώς μεταβίβαση χωρίς ΚΤΕΟ δεν γίνεται . 

Επίσης από τέλος του 2019 έχει αρχίσει ουσιαστικά να γίνεται έλεγχος με βάση δεδομένων.

Ο εντοπισμός όμως των οχημάτων θα γίνει μέσω ηλεκτρονικής διασταύρωσης της βάσης δεδομένων των οχημάτων που έχουν περάσει ΚΤΕΟ, η οποία υπάρχει στο Υπουργείο Μεταφορών και της βάσης του Υπουργείου Οικονομικών στην οποία είναι καταγεγραμμένα όλα τα οχήματα.

οποτε στην ουσία για να φας πρόστιμο πρέπει να έχεις περάσει έστω μια φορά ΚΤΕΟ και να έχει μπει σε κάποια βάση δεδομένων είτε ιδιωτικού ΚΤΕΟ είτε του παλιού κρατικού .

Επεξ/σία από St3liosGr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και εχουν βεβαιωθει στην εφορια εκπροθεσμα ΚΤΕΟ.

Δεν γινεται παντα, δεν γινεται συχνα, εικαζω οτι ειναι τυχαια και δειγματοληπτικα γιατι οντως θα ειχε βουηξει ο τοπος.

Το οτι δεν ξερετε κανεναν καποιοι, δεν σημαινει απολυτως τιποτα.

Το οτι δεν εχει συμβει σε εσας, δεν σημαινει απολυτως τιποτα.

Και εγω δεν ξερω προσωπικα κανεναν να εχει φαει προστιμο για ανασφαλιστο, αυτο δεν σημαινει οτι δεν εχει συμβει.

Μην το κανετε σαν τον Covid κ το ΚΤΕΟ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, N3M3SiS είπε

Φυσικα και εχουν βεβαιωθει στην εφορια εκπροθεσμα ΚΤΕΟ.

Δεν γινεται παντα, δεν γινεται συχνα, εικαζω οτι ειναι τυχαια και δειγματοληπτικα γιατι οντως θα ειχε βουηξει ο τοπος.

Το οτι δεν ξερετε κανεναν καποιοι, δεν σημαινει απολυτως τιποτα.

Το οτι δεν εχει συμβει σε εσας, δεν σημαινει απολυτως τιποτα.

Και εγω δεν ξερω προσωπικα κανεναν να εχει φαει προστιμο για ανασφαλιστο, αυτο δεν σημαινει οτι δεν εχει συμβει.

Μην το κανετε σαν τον Covid κ το ΚΤΕΟ.

Μα σχεδόν κανένας δεν ξέρει κανέναν να του έχει βεβαιωθεί πρόστιμο για ΚΤΕΟ στην εφορεία, ειδικά ο ένας που ξέρω παίζει τελευταία φορά να πέρασε αρχές δεκαετίας 2000. Το πιο πιθανό αν βεβαιώθηκε πρόστιμο σε κάποιον και να πήγε εφορεία , είναι να έγινε σε κανένα παρκαρισμένο, από έλεγχο της τροχαίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, N3M3SiS είπε

Ε, εγω ξερω.

Υ.Γ. Οι  ελεγχοι της τροχαιας θα πανε στην εφορια, εαν βεβαιωθει παραβαση η οποια δεν πληρωθει.

Δεν σε αμφισβητώ αλλά με τι κριτήρια δηλαδή τον επιλεξανε να "φάει" πρόστιμο από την στιγμή που υπάρχουν τόσες χιλιάδες εκπροθεσμα; Έπαιξε Κίνο το σύστημα και επέλεξε τους 20 πιο τυχερούς;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, greekfragma είπε

άντε να περάσει στο taxis να φάτε τα προτιματάκια όσοι δε περνάτε ΚΤΕΟ μπας και βάλετε μυαλό και συντηρήσετε σωστότερα τα οχήματά σας.

έχω βαρεθεί να βλέπω στους δρόμους δημόσιους χάρους με λάστιχα με λινά-10ετίας, να φρενάρουν με τα σίδερα και να βγαίνουν σπίθες, να έχουν σπασμένους καθρέφτες και να μη τους νοιάζει και τόσα άλλα....

μπανανία.

Όπως αναφέρει και ο κύριος πιο κάτω όλα είναι θέμα οδηγικής παιδείας και κατά πόσο σκέφτεσαι ότι το αυτοκίνητο ή η μηχανή σου ή οποιοδήποτε άλλο όχημα είναι δικά σου και πρέπει να τα σέβεσαι. Πάνω από όλα η ασφάλεια σου στον δρόμο. Αν όλοι είχαν σαν σκέψη αυτό δεν θα έβλεπες κινητή βόμβα στο δρόμο ποτέ. Ο καθένας λέει αφού με πάει καλό είναι. Το κακό δεν αργεί να γίνει όμως. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, sonikk είπε

Μια ερωτηση παιδια.Εχει φαει καποιος προστιμο επειδη εληξε το κτεο του? Δεν εννοω σε ελεγχο απο τροχαια στο δρομο. Εννοω προστιμο οπως γινεται με τα ανασφαλιστα αυτοκινητα που σου ερχεται το προστιμο αν δεν κανω λαθος μεσω εφοριας.

ευχαριστω.

Αν είσαι νοικοκύρης περνάς το όχημα ΚΤΕΟ όπως ορίζεται και δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα.

Όπως επίσης έχεις πάντα ασφάλεια γιατί σε περίπτωση στραβης ξεπουλιεσαι ολόκληρος και όχι μην τυχόν γίνει διασταύρωση από το υπουργείο.

Έχω και εγώ γνωστούς που έχουν παιδεια γύφτων χωρίς ασφαλεια και ΚΤΕΟ και προσωπικά δεν με απασχολεί τι κάνουν,η αν θα φάνε πρόστιμο.

Κανονικά σε ανασφαλιστα οχηματα  και χωρίς ΚΤΕΟ οι ποινές θα έπρεπε να είναι βαρύτατες.

Επεξ/σία από davarisx
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...