Προς το περιεχόμενο

Κτέο και πρόστιμο


sonikk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλό είναι πάντως να τσεκάρετε και με την ασφαλιστική σας τι ισχύει και πόσο θα σας καλύψει, αν τυχόν εμπλακείτε σε τροχαίο, μην βρεθείτε προ εκπλήξεως. Αν και το γεγονός να τσιγγουνεύομαι να δίνω 40€ ανά δύο χρόνια το βρίσκω απαράδεκτο και δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο. Μαγκιά? Γιατί μην μου πείτε οικονομικοί λόγοι, δεν παίζει με την καμία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, prototypegr είπε

Καλό είναι πάντως να τσεκάρετε και με την ασφαλιστική σας τι ισχύει και πόσο θα σας καλύψει, αν τυχόν εμπλακείτε σε τροχαίο, μην βρεθείτε προ εκπλήξεως. Αν και το γεγονός να τσιγγουνεύομαι να δίνω 40€ ανά δύο χρόνια το βρίσκω απαράδεκτο και δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο. Μαγκιά? Γιατί μην μου πείτε οικονομικοί λόγοι, δεν παίζει με την καμία. 

Aυτο που λες ακριβως ειναι. Νεοελληνικη μαγκια (ή πιο σωστα κουτοπονηρια) μιας αλλης εποχης στην οποια γαλουχηθηκαν γεννιες και γεννιες ουγκανοειδων, η οποια ευτυχως βρισκεται στα τελειωματα της.

Προφανως και το σεναριο περι οικονομικων δυσκολιων για 40 ευρω ανα 2 ετη δεν παιζει, αφου οι βενζινες και μονο ειναι πολλαπλασιες. Εκει βλεπεις ουτε ξεχνανε να γεμισουν το τεποζιτο, ουτε εχει πονηριες...Και 40, και 400 και 4000 ευρω θα βρουν για βενζινες μεσα στη 2ετια...

ΥΓ. Τα 150 ευρω προστιμο για τετοια παραμπτωματα ειναι πολυ λιγα. Ενα μηδενικο ακομα στο τελος χρειαζεται και θα κοπει η μαγκια μια κι εξω και στους τελευταιους των ουγκανων που ζουν αναμεσα μας.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω δεν είναι μόνο το 40αρι του ΚΤΕΟ, είναι και αρκετοί που έχουν σαπιμια και ξέρουν πως θα κοπούν αν πάνε να περάσουν, και για να τα συμμαζέψουν θα χρειαστούν χρήματα παραπάνω από όσο αξίζει το όχημα τους, οπότε κυκλοφορούν έτσι.

Κάποιος που είναι σχολαστικός, συντηρεί το όχημα του, με τα σέρβις και τα λάστιχα του, δεν νομίζω να κολλάει στα 40€ να πάει 15 λεπτά να το περάσει και να φύγει κύριος.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, jimzak είπε

Εγώ πιστεύω δεν είναι μόνο το 40αρι του ΚΤΕΟ, είναι και αρκετοί που έχουν σαπιμια και ξέρουν πως θα κοπούν αν πάνε να περάσουν, και για να τα συμμαζέψουν θα χρειαστούν χρήματα παραπάνω από όσο αξίζει το όχημα τους, οπότε κυκλοφορούν έτσι.

Κάποιος που είναι σχολαστικός, συντηρεί το όχημα του, με τα σέρβις και τα λάστιχα του, δεν νομίζω να κολλάει στα 40€ να πάει 15 λεπτά να το περάσει και να φύγει κύριος.

Γιαυτο το λογο ακριβως πρεπει το προστιμο να παρει ακομα ενα μηδενικο στο τελος. Ωστε το διλημμα στον καθε δυνητικο Χαρο, να μην ειναι "Κανω σερβις και ΚΤΕΟ ή την σκαπουλαρω με 150ρακι και κυκλοφορω εξω μεχρι να πεσω σε μπλοκο", αλλά "κανω σερβις, κανω ΚΤΕΟ ή τρωω προστιμο μεγαλυτερο απο  το κοστος σερβις-ΚΤΕΟ".

Συν το γεγονος οτι κοβεται και η μαγκια σε ολους οσους το κανουν οντως απο μαγκια και "πονηρια".

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που μου έχουν πει λογιστές και μηχανικοί είναι ότι τα ιδιωτικά ΚΤΕΟ δεν είναι ακόμη έτοιμα για διασταύρωση στοιχείων. Αν αληθεύει δεν μπορώ να το γνωρίζω.

Σίγουρα δεν μπορούν να το κάνουν για αυτοκίνητα που δεν πέρασαν ΚΤΕΟ πριν ανακοινωθεί το μέτρο διότι δεν ήταν όλα ηλεκτρονικά κ δεν υπάρχει ενιαία βάση δεδομένων. Θεωρητικά μπορούν να το κάνουν για όσα αυτοκίνητα περνάνε μετά την ανακοίνωση.

Είχα να περάσω ΚΤΕΟ τρία χρόνια, πριν αρχίσετε, έκανα όλα τα service, λάστιχα κ προληπτικούς ελέγχους, πάντα πυροσβεστήρα νέο κ καλύτερο από ότι προβλέπει ο ΚΟΚ και φαρμακείο για εγχείριση, για δικούς μου λόγους δεν πήγαινα να το περάσω. Με έγραψαν πριν 3 εβδομάδες στο αεροδρόμιο για ΚΤΕΟ. Το πρόστιμο είναι 200 ευρώ αν το πληρώσεις σε 10 ημέρες, αλλιώς πάει στην εφορία με προσαυξήσεις. Πήγα σε ένα ΚΤΕΟ, χωρίς να πάω για service κ φυσικά πέρασα διότι το αυτοκίνητο ήταν στην πένα. Πήγα μετά στην τροχαία με το χαρτί του ΚΤΕΟ, όπως μου είπε ο ευγενικότατος αστυνομικός που με έγραψε, και πλήρωσα 25 ευρώ τελικά. Στην τροχαία με ρώτησαν γιατί κοπέλα μου δεν το παιρνούσες αφού κάνεις τα service; εμ τι να σας εξηγώ κ εσάς τώρα...

Το Κτεο μαζί με το πρόστιμο ήταν 135 ή 125 ευρώ.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, vampira είπε

Αυτό που μου έχουν πει λογιστές και μηχανικοί είναι ότι τα ιδιωτικά ΚΤΕΟ δεν είναι ακόμη έτοιμα για διασταύρωση στοιχείων. Αν αληθεύει δεν μπορώ να το γνωρίζω.

Σίγουρα δεν μπορούν να το κάνουν για αυτοκίνητα που δεν πέρασαν ΚΤΕΟ πριν ανακοινωθεί το μέτρο διότι δεν ήταν όλα ηλεκτρονικά κ δεν υπάρχει ενιαία βάση δεδομένων. Θεωρητικά μπορούν να το κάνουν για όσα αυτοκίνητα περνάνε μετά την ανακοίνωση..

Τι να σας πω... Εμένα πάντως, από το πρώτο ΚΤΕΟ που το πέρασα το 2009 στο χαρτί που μου έδωσαν , έχουν καταγραφεί τα χιλιόμετρα σε κάθε έλεγχο μέχρι και σήμερα, που σημαίνει ότι έχει καταγραφεί το όχημα στην βάση δεδομένων και έχω αλλάξει 2 ΚΤΕΟ ιδιωτικά .

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, jimzak είπε

Ισχύει ότι ακριβώς και στα αυτοκίνητα, προς το παρόν δεν έχει πρόστιμο στην εφορεία. Πηγαίνεις στο ΚΤΕΟ, το περνάς και αν είναι πάνω από 6 μήνες εκπροθεσμο πληρώνεις κάπου στα 80€ σύνολο.

ισχυει οτι ειπε ο φιλος.δεν υπαρχει προς το παρον προστιμο στην εφορια. Μια διευκρινηση..οταν εγω το ειχα περασει κτεο ως εκπροθεσμος πανω απο εξι μηνες νομιζω πληρωσα 65 ευρω το παραβολο εκπροθεσμου που αυτα τα λεφτα πανε στο κρατος και 35 ευρω το κτεο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, NiKoSmile είπε

Η εκπρόθεσμη κάρτα καυσαερίων έχει πρόστιμο;

Από όσο ξέρω , όχι. Λήγει στον ένα χρόνο αλλά οι περισσότεροι την βγάζουν στα 2 μαζί με το ΚΤΕΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, BackFromHell είπε

Aυτο που λες ακριβως ειναι. Νεοελληνικη μαγκια (ή πιο σωστα κουτοπονηρια) μιας αλλης εποχης στην οποια γαλουχηθηκαν γεννιες και γεννιες ουγκανοειδων, η οποια ευτυχως βρισκεται στα τελειωματα της.

Προφανως και το σεναριο περι οικονομικων δυσκολιων για 40 ευρω ανα 2 ετη δεν παιζει, αφου οι βενζινες και μονο ειναι πολλαπλασιες. Εκει βλεπεις ουτε ξεχνανε να γεμισουν το τεποζιτο, ουτε εχει πονηριες...Και 40, και 400 και 4000 ευρω θα βρουν για βενζινες μεσα στη 2ετια...

ΥΓ. Τα 150 ευρω προστιμο για τετοια παραμπτωματα ειναι πολυ λιγα. Ενα μηδενικο ακομα στο τελος χρειαζεται και θα κοπει η μαγκια μια κι εξω και στους τελευταιους των ουγκανων που ζουν αναμεσα μας.

Τι ειναι το τεποζιτο?

7 ώρες πριν, jimzak είπε

Εγώ πιστεύω δεν είναι μόνο το 40αρι του ΚΤΕΟ, είναι και αρκετοί που έχουν σαπιμια και ξέρουν πως θα κοπούν αν πάνε να περάσουν, και για να τα συμμαζέψουν θα χρειαστούν χρήματα παραπάνω από όσο αξίζει το όχημα τους, οπότε κυκλοφορούν έτσι.

Κάποιος που είναι σχολαστικός, συντηρεί το όχημα του, με τα σέρβις και τα λάστιχα του, δεν νομίζω να κολλάει στα 40€ να πάει 15 λεπτά να το περάσει και να φύγει κύριος.

Τι ειναι τα σαπιμια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NiKoSmile είπε

Η εκπρόθεσμη κάρτα καυσαερίων έχει πρόστιμο;

35€ είναι το πρόστιμο της τροχαίας αν δεν έχεις κάρτα καυσαερίων σε ισχύ, και μπορεί να φτάσει έως και 200€ ανάλογα με τις εκπομπές ρύπων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

35€ είναι το πρόστιμο της τροχαίας αν δεν έχεις κάρτα καυσαερίων σε ισχύ, και μπορεί να φτάσει έως και 200€ ανάλογα με τις εκπομπές ρύπων.

Το βρήκα, από 35€ έως και 200€ ανάλογα με τους εκπεμπόμενους ρύπους που θα βεβαιώσει ο έλεγχος. Βέβαια έλεγχοι από την τροχαία δεν γίνονται πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, NiKoSmile είπε

Το βρήκα, από 35€ έως και 200€ ανάλογα με τους εκπεμπόμενους ρύπους που θα βεβαιώσει ο έλεγχος. Βέβαια έλεγχοι από την τροχαία δεν γίνονται πλέον.

Και τι κάνει τώρα δλδ η τροχαία? :)

Πάνω από 35€ είναι εφικτό μόνο αν σε σταματήσει κλιμάκιο με φορητό αναλυτή καυσαερίων και σε βρει εκτός ορίων. Αν σε σταματήσει κάποιο όργανο (τροχαία, άμεση δράση ή ότι άλλο έχει δικαίωμα να βεβαιώνει παραβάσεις) και δεν έχεις κάρτα σε ισχύ τότε σου βεβαιώνει 35€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jimzak είπε

Από όσο ξέρω , όχι. Λήγει στον ένα χρόνο αλλά οι περισσότεροι την βγάζουν στα 2 μαζί με το ΚΤΕΟ.

Oχι όταν πας να την βγάλεις στο ΚΤΕΟ.Αν σε σταματήσει τροχαία έχει πρόστιμο .

Κάπου διάβαζα ότι δεν έχουν κάρτες για τις ΚΕΚ!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...