Προς το περιεχόμενο

Ακουστικά βαρηκοΐας


tata22

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει κάνει κάποιος χρήση Ακουστικών βαρηκοΐας ?

Είναι βολικά, έχετε να προτείνετε κάποια σοβαρή εταιρία,

Είναι όντως τόσο ακριβά , γιατί σε κάποια εταιρεία που πήγα τα καλά ξεκινούσαν από 2.500€

Επεξ/σία από tata22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

😊

Όλα ειναι θέμα συνήθειας. 

Point is έχουν βγει αρκετές νεανικές προτάσεις οπότε δεν τίθεται θέμα εμφανίσης. Δεν χρειάζεται να είναι in ear πια. Αντιθέτως τα εκτός αυτιού είναι κομψοτατα 

Η τεχνολογία καλπάζει. Ειδικά αυτό το νέο της Signia που σου επιτρέπει να δεις από που έρχεται ο ήχος πρέπει να ναι γαματο και επιτέλους κοντοζυγωνει ο καιρός που δεν θα με κράζουν επειδή δεν πήρα χαμπάρι τον αντίπαλο που ερχόταν από δεξιά 😂

Οι τιμές ναι είναι στα ύψη. Είναι προϊόν υψηλής τεχνολογίας... Δεν είναι γυαλιά. 

 

Στην υψηλή τιμή παρέχεται και full support κατά το διάστημα κατοχής. Εν μέσω covid πχ άνοιξε το τεχνικό τμήμα της Siemens κατ εξαίρεση για μένα γιατι είχα meeting και αντιμετώπιζα θέμα με τον ήχο. 

Αξίζει; Φυσικά!!! Καθότι από ανάπηρο σε κάνει σχεδόν πλήρως λειτουργικό. Και έτσι έχεις και τα "benefits" του κουφου (αν μπορούμε να πούμε ότι η αναπηρία έχει benefits αλλά I am enjoying the silence ο π ο τ ε θέλω 😁) και είσαι ένα κλικ μακριά από το να σαι λειτουργικός. 

Δοκιμάζεις όλες τις μεγάλες εταιρίες να δεις ποια σου κάνει. Και επιλέγεις σύμφωνα με με τα δικά σου standards. Δεν υπάρχει σωστό ή λάθος. Το μόνο σίγουρο είναι ότι πληρώνεις!!! 

3 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Άκουσα το όνομα μου; Με φώναξε κάνεις; 

Ε; 

Μισό να πατήσω το μηδέν!!! 

 

😂

Επεξ/σία από chill
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, tata22 είπε

Έχει κάνει κάποιος χρήση Ακουστικών βαρηκοΐας ?

Είναι βολικά, έχετε να προτείνετε κάποια σοβαρή εταιρία,

Είναι όντως τόσο ακριβά , γιατί σε κάποια εταιρεία που πήγα τα καλά ξεκινούσαν από 2.500€

ναι

δεν είναι βολικά , φέρνουν την επικοινωνία στο άτομο , άρα είναι απαραίτητα σε πολλές περιπτώσεις

Ναι είναι ακριβά , στην Αμερική βγαίνουν και φασόν με καλύτερες τιμές, έχουν αρχίσει να εμφανίζονται και εδώ. Θέλουν αλλαγή κάθε 4-5 χρόνια , άρα 100 ευρώ το μήνα στην άκρη για την αγορά.

Siemens φοράω , πάει όμως συγχωνέυτηκε και ονομάστηκε Signia στο τέλος. Το ζευγάρι περίπου 4.000 ευρώ.

Σημαντικό κομμάτι η εφαρμογή από τον ακοοπροθετιστή, και ένα καλό ακουόγραμμα για να ξεκινήσεις από καλή βάση.

Έχω τρομερή δυσκολία στην ισορροπία μεταξύ αυτιών, το αλλάζω κατά καιρούς , μία δεξιά μία αριστερά

Δεν προτείνω καμία εταιρία, είναι πως θα σου ταιριάξει. Εμένα μου ταίριάζουν τα 3κάναλα, επειδή με αυτά μεγάλωσα , όμως καταργήθηκαν εδώ και 20 χρόνια , και δεν θέλω να πάω σε άλλη εταιρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έβαλε πρόσφατα ο πατέρας μου. Είναι ακριβά. Έβαλε στο ένα αυτί και στοίχισε 1300 ευρώ εκ των οποίων τα 400 περίπου στα καλύπτει το ταμείο. Ο πατέρας μου έχει πάρει αυτό

https://www.ebay.com/itm/Single-Phonak-Venture-Audeo-V90-V70-V50-V30-Size-312-Audeo-B312-Hearing-Aid/263423996727?hash=item3d554b3337%3Ag%3Af~gAAOSw2gxY3Vvu&LH_ItemCondition=3

Phonak V30-312.

Θέλει νομίζω μπαταρία κάθε 90 ώρες, περίπου 1 τη βδομάδα. Μπαταρίες εγώ του είχα πάρει από εναν Λιθουανό στο ebay με 18 euro τις 84, ενώ εδώ ζήταγαν 20 ευρώ για τις 30, την ίδια ακριβώς μάρκα, την ίδια μπαταρία. 

Δε το φοράει έξω με τη μάσκα, γιατί είναι πάρα πολύ εύκολο να βγει και να το χάσεις. Επίσης πρέπει να έχεις το νου σου να μη το φοράς όταν πας να κάνεις μπάνιο, γιατί κανά δυο φορές το πρόλαβε και το βγαλε στο τσακ. Αν πέσει νερό πάνω το χαιρετάς. 

Αυτό που πρέπει να θυμάσαι είναι ότι θέλει αρκετές ρυθμίσεις μέχρι να έρθει στα δικά σου δεδομένα. Στην πρώτη ρύθμιση που του κάναν όταν το αγόρασε, ήταν σαν να μη το είχε, και είχε απογοητευτεί και έλεγε πεταμένα λεφτά. Στη δεύτερη ρύθμιση του το ρύθμισε πιο δυνατά σε σχέση με το τι έπρεπε και ενώ μιλάγαμε κανονικά, μας έλεγε να μη φωνάζουμε. Τώρα είναι στην τρίτη ρύθμιση και νομίζω του το χει ρυθμίσει λίγο πιο χαμηλά σε σχέση με το τι πρέπει. 

Εννοείται πριν αγοράσεις σου κάνει ακοόγραμμα αυτός που πάς να το αγοράσεις. 

 

Επεξ/σία από seventh_son
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Ίσως αξίζει η αγορά από εξωτερικό , ωστόσο θα σου πω ότι έχω παιδικό φίλο που φοράει χρόνια ακουστικά βαρηκοΐας από

akoustika.varikoias.gr   και όπως είπε και παραπάνω ο schinas τα siemens δεν είναι απαραίτητα φθηνά αλλά άπαξ και τα βολευτείς , δε τα βγάζεις ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως η αγορά από εξωτερικό έχει το καλό της μειωμένης τιμής αλλά  για τη ρύθμιση πάλι θα χρειαστεί να επικοινωνήσεις με κάποιον ειδικό-ακοολόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, SchinasN είπε

Άντε αγοράζεις από έξω. Που τα ρυθμίζεις;

Οχι αυτο δεν παιζει, κινδυνευεις να βρεθεις χωρις ρυθμιστη και αυτο ειναι πολυ σημαντικο, αυτα τα προιοντα ειναι αχρηστα χωρις ρυθμιση.

Η Ελλαδα δεν ειναι ακριβη χωρα αλλωστε και δινει και ο ΕΟΠΥΥ καποια λεφτα.

Σε καθε περιπτωση δεν αποδιδουν οπως τα γυαλια,δεν εχουν δηλαδη ευκολα τοσο μεγαλη επιτυχια και ακριβεια.

Οι μαρκες δεν παιζουν μεγαλο ρολο,δηλαδη τα πολλα λεφτα δεν σημαινουν απαραιτητα καλυτερο προιον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Στις 12/1/2021 στις 4:45 ΜΜ, chrisaxa είπε

Ίσως αξίζει η αγορά από εξωτερικό , ωστόσο θα σου πω ότι έχω παιδικό φίλο που φοράει χρόνια ακουστικά βαρηκοΐας από

akoustika.varikoias.gr   και όπως είπε και παραπάνω ο schinas τα siemens δεν είναι απαραίτητα φθηνά αλλά άπαξ και τα βολευτείς , δε τα βγάζεις ποτέ.

Περνάω

 επιτροπή την Δευτέρα ΚΕΠΑ για βαρηκοια τι ερωτήσεις κάνουν έχω σχεδόν κώφωση

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 17/10/2020 at 20:45, tata22 said:

Έχει κάνει κάποιος χρήση Ακουστικών βαρηκοΐας ?

Είναι βολικά, έχετε να προτείνετε κάποια σοβαρή εταιρία,

Είναι όντως τόσο ακριβά , γιατί σε κάποια εταιρεία που πήγα τα καλά ξεκινούσαν από 2.500€

Απο την εμπειρία με τον πατέρα μου θα έλεγα να γυρίσεις όλα τα μαγαζιά με τις μάρκες και να κάνεις δοκιμές σε όσα μπορείς. Σε κάθε ένα άκουγε με διαφορετικό ήχο και χροιά μέχρι που κατέληξε σε ένα της Oticon. Μου απέρριψε κορυφαίες μάρκες γιατί δεν άκουγε το ίδιο καλά. Και φυσικά θέλει αρχική ρύθμιση όπως και επαναπρογραμματισμό κάθε χρόνο έπειτα απο ακουόγραμμα. Καθαρισμό μη ψαρώσεις αν στον κάνουν "δώρο", στο χρεώνουν στην αρχική τιμή, το κάνεις πανεύκολα εσύ. Όπως και αλλαγή φίλτρων.

Το είχαμε πάρει κάπου στα 1000€-1100€ και πήρε πίσω απο ΕΟΠΥΥ γύρω στα 500€.

Επεξ/σία από teo_3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...