Προς το περιεχόμενο

Western Digital 6TB Red Plus - παραξενα χαμηλο write speed


epivitor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε ολους, πριν δυο μερες αγορασα εναν Western Digital 6TB Red Plus για το συστημα της υπογραφης μου και εχω ενα πολυ περιεργο προβλημα.

Οταν του μεταφερω αρχεια, το write speed στην αρχη για περιπου 30 δευτερολεπτα ειναι μεταξυ 90-100MB/s (οπως το περιμενα), αλλα μετα πεφτει στα 40-45MB/s μεχρι το τελος της μεταφορας.

Το περιεργο ειναι πως οταν χρησιμοποιω τον δισκο σαν εξωτερικο με ενα hdd docking station που εχω, η ταχυτητα εγγραφης ειναι σταθερα στα 90-100MB/s.

Ο αλλος εσωτερικος δισκος που εχω (Western Digital 4TB Red) πιανει και αυτος σταθερα 90-100ΜΒ/s στην εγγραφη.

Δοκιμασα στον 6ΤΒ τα καλωδια που εχω στον 4ΤΒ και παλι κανει τα ιδια.

Ολα τα διαγνωστικα δε δειχνουν κανενα προβλημα.

Τι μπορει να συμβαινει ρε παιδια?

Capture.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 λεπτά πριν, epivitor είπε

Γεια σε ολους, πριν δυο μερες αγορασα εναν Western Digital 6TB Red Plus για το συστημα της υπογραφης μου και εχω ενα πολυ περιεργο προβλημα.

Οταν του μεταφερω αρχεια, το write speed στην αρχη για περιπου 30 δευτερολεπτα ειναι μεταξυ 90-100MB/s (οπως το περιμενα), αλλα μετα πεφτει στα 40-45MB/s μεχρι το τελος της μεταφορας.

Το περιεργο ειναι πως οταν χρησιμοποιω τον δισκο σαν εξωτερικο με ενα hdd docking station που εχω, η ταχυτητα εγγραφης ειναι σταθερα στα 90-100MB/s.

Ο αλλος εσωτερικος δισκος που εχω (Western Digital 4TB Red) πιανει και αυτος σταθερα 90-100ΜΒ/s στην εγγραφη.

Δοκιμασα στον 6ΤΒ τα καλωδια που εχω στον 4ΤΒ και παλι κανει τα ιδια.

Ολα τα διαγνωστικα δε δειχνουν κανενα προβλημα.

Τι μπορει να συμβαινει ρε παιδια?

Capture.PNG

Bios update κάνε για αρχή και βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Dark_Nightfall είπε

Με τον samsung σου κάνει το ίδιο;

Οχι, ο ssd και ο 4tb δουλεύουν μια χαρά. Ξέχασα να πω ότι ο 4tb είναι χωρισμένος σε 2 partitions (το ένα 2tb και το άλλο 1,6tb).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από που γίνεται η μεταφορά?Τι read speed έχει δηλαδή το σημείο από όπου παίρνεις τα αρχεία?

Επισης τα policies του σκληρού όταν είναι εσωτερικός και μετά εξωτερικός. Θα τα βρεις στο device manager.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, epivitor είπε

Γεια σε ολους, πριν δυο μερες αγορασα εναν Western Digital 6TB Red Plus για το συστημα της υπογραφης μου και εχω ενα πολυ περιεργο προβλημα.

Οταν του μεταφερω αρχεια, το write speed στην αρχη για περιπου 30 δευτερολεπτα ειναι μεταξυ 90-100MB/s (οπως το περιμενα), αλλα μετα πεφτει στα 40-45MB/s μεχρι το τελος της μεταφορας.

Το περιεργο ειναι πως οταν χρησιμοποιω τον δισκο σαν εξωτερικο με ενα hdd docking station που εχω, η ταχυτητα εγγραφης ειναι σταθερα στα 90-100MB/s.

Ο αλλος εσωτερικος δισκος που εχω (Western Digital 4TB Red) πιανει και αυτος σταθερα 90-100ΜΒ/s στην εγγραφη.

Δοκιμασα στον 6ΤΒ τα καλωδια που εχω στον 4ΤΒ και παλι κανει τα ιδια.

Ολα τα διαγνωστικα δε δειχνουν κανενα προβλημα.

Τι μπορει να συμβαινει ρε παιδια?

Capture.PNG

Πολύ περίεργα συμπεριφέρεται ο δίσκος σου.... κάτι δεν πάει καλά. Εγώ έχω ένα παρόμοιο (λίγο χειρότερο) δίσκο της WD και στην αρχή αντιγράφει με 2.5 GB/s και μόλις τελειώσει η cache του πέφτει στα 220 MB/s. Ο απλός WD Red 3ΤΒ που έχω αντιγράφει στην αρχή με 2GB/s και μετά πέφτει στα 130 MB/s.

Μήπως ο δίσκος από τον οποίο αντιγράφεις τα αρχεία είναι αργός; Μήπως ακόμα χειρότερα αντιγράφεις από τον ίδιο δίσκο; Μήπως έχεις κανένα antivirus που κάνει real time scan;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, epivitor είπε

Οχι, ο ssd και ο 4tb δουλεύουν μια χαρά. Ξέχασα να πω ότι ο 4tb είναι χωρισμένος σε 2 partitions (το ένα 2tb και το άλλο 1,6tb).

Φτιάξε ενιαίο partition σε gpt (προυποθέτει η εγκατάστασή σου να είναι σε uefi mode).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, atheatos είπε

Από που γίνεται η μεταφορά?Τι read speed έχει δηλαδή το σημείο από όπου παίρνεις τα αρχεία?

Επισης τα policies του σκληρού όταν είναι εσωτερικός και μετά εξωτερικός. Θα τα βρεις στο device manager.

Και απο τον ssd οταν μεταφερω συμβαινει το ιδιο. Οταν μεταφερω απο τον 6TB στον sdd πιανει σταθερα πανω απο 140MB/s. Τα policies ειναι τα ιδια και στους 3 δισκους.

5 ώρες πριν, elpenor είπε

Πολύ περίεργα συμπεριφέρεται ο δίσκος σου.... κάτι δεν πάει καλά. Εγώ έχω ένα παρόμοιο (λίγο χειρότερο) δίσκο της WD και στην αρχή αντιγράφει με 2.5 GB/s και μόλις τελειώσει η cache του πέφτει στα 220 MB/s. Ο απλός WD Red 3ΤΒ που έχω αντιγράφει στην αρχή με 2GB/s και μετά πέφτει στα 130 MB/s.

Μήπως ο δίσκος από τον οποίο αντιγράφεις τα αρχεία είναι αργός; Μήπως ακόμα χειρότερα αντιγράφεις από τον ίδιο δίσκο; Μήπως έχεις κανένα antivirus που κάνει real time scan;

Καλη η ιδεα σου για το antivirus αλλα και με κλειστο παλι τα ιδια μου κανει.

Capture2.PNG

1 λεπτό πριν, Dark_Nightfall είπε

Φτιάξε ενιαίο partition σε gpt (προυποθέτει η εγκατάστασή σου να είναι σε uefi mode).

Για ποιο λογο να το κανω αυτο? Ο 4TB δουλευει μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, masteripper είπε

smr ?

Δες και το καλώδιο...χθες έπαθα μια καλή πρεμούρα με 1 παλιο καλώδιο SATA,1Mb/s.....μολις το άλλαξα full speed ahead

 

2 ώρες πριν, panoc είπε

Καλώς ήρθες στο κόσμο των σαπιων SMR δίσκων. Μια αναζήτηση για τους SMR δίσκους θα σε διαφωτίσει. 

Ο εξωτερικός WD Passport 5TB @5400RPM που έχω είναι SMR και είναι 2-3 φορές πιο γρήγορος από το WD Red Plus 6TB @72005400RPM του OP. Επίσης τα test στο internet του WD Red Plus λένε ότι είναι γρήγορος δίσκος και ακόμα και αν δεν ήταν τι εξήγηση υπάρχει που δεν λειτουργεί σωστά ούτε η Cache που γράφει τα πρώτα data;

Αν ο δίσκος δεν είναι ελαττωματικός το πιο πιθανό είναι το πρόβλημα να είναι στα SATA που δίνει το chipset ή στο καλώδιο ή στο OS/drivers ή από κάποιο bloatware/antivirus (πχ το MSI Gaming App είναι γνωστό ότι κάνει choke τα SATA) ή να είναι γεμάτοι και heavily fragmented.

@epivitor Σιγουρέψου ότι οι δίσκοι είναι σε AHCI mode στο BIOS και κάνε uninstall τους Intel SATA AHCI / Rapid Storage drivers της Intel. Δοκίμασε να κάνεις boot από ένα linux USB και δες αν πάλι οι ταχύτητες εγγραφής είναι τόσο μικρές.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panoc είπε

Καλώς ήρθες στο κόσμο των σαπιων SMR δίσκων. Μια αναζήτηση για τους SMR δίσκους θα σε διαφωτίσει. 

Και ο 4ΤΒ και ο 6ΤΒ ειναι CMR. Οπως ειπα στο πρωτο post οταν ο δισκος δουλευει σαν εξωτερικος με ενα hdd docking station που εχω, ειναι μια χαρα. Του περασα 600gb με τη μια και η ταχυτητα δεν επεσε κατω απο 90MB/s - συχνα πανω απο 100MB/s.

1 ώρα πριν, elpenor είπε

Ο εξωτερικός WD Passport 5TB @5400RPM που έχω είναι SMR και είναι 2-3 φορές πιο γρήγορος από το WD Red Plus 6TB @7200RPM του OP. Επίσης τα test στο internet του WD Red Plus λένε ότι είναι γρήγορος δίσκος και ακόμα και αν δεν ήταν τι εξήγηση υπάρχει που δεν λειτουργεί σωστά ούτε η Cache που γράφει τα πρώτα data;

Αν ο δίσκος δεν είναι ελαττωματικός το πιο πιθανό είναι το πρόβλημα να είναι στα SATA που δίνει το chipset ή στο καλώδιο ή στο OS/drivers ή από κάποιο bloatware/antivirus (πχ το MSI Gaming App είναι γνωστό ότι κάνει choke τα SATA) ή να είναι γεμάτοι και heavily fragmented.

@epivitor Σιγουρέψου ότι οι δίσκοι είναι σε AHCI mode στο BIOS και κάνε uninstall τους Intel SATA AHCI / Rapid Storage drivers της Intel. Δοκίμασε να κάνεις boot από ένα linux USB και δες αν πάλι οι ταχύτητες εγγραφής είναι τόσο μικρές.

O 6ΤΒ Red Plus ειναι στις 5400 αν δεν κανω λαθος. Ισως το προβλημα να ειναι στο chipset της μητρικης με δισκους πανω απο 4ΤΒ. Θα δοκιμασω να κανω ενα ενιαιο partition τον 4ΤΒ που ειναι τωρα χωρισμενος σε 2 να δω τι θα συμβει. Οι δισκοι ειναι σε AHCI και δεν εχω εγκατεστημενους τους Intel SATA AHCI / Rapid Storage drivers. Πολυ καλη η ιδεα σου να δω τι γινεται με linux, ετσι θα καταλαβουμε αν φταιει καμια ρυθμιση στα windows ή η motherboard.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, epivitor είπε

O 6ΤΒ Red Plus ειναι στις 5400 αν δεν κανω λαθος.

Ναι έχεις δίκιο μπερδεύτηκα με τον Pro, CMR @5400RPM είναι ο Red Plus.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...