Προς το περιεχόμενο

Επιστροφή κινητού.


AntiCambeR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην παρέα.

1 φίλος είχε 1 παλιό Xiaomi  κάπου 2 χρόνια, νομίζω το Redmi Note 5, δεν θυμάμαι.

Του είχα προτείνει πρίν κάπου 2-3 μήνες συγκεκριμένα κινητά απο 150€(Πχ Redmi Note 8), έως 250€ (Nova 5T) και να πως αν αποφασίσει για αγορά πρώτα να με ρωτήσει και ανάλογα το χρηματικό ποσό που θέλει να διαθέσει να του προτείνω ότι καλύτερο.

Σήμερα με παίρνει τηλέφωνο για καφέ και μου λέει πως πήρε σήμερα απο τον Κωτσόβολο το Huawei Y7 2019 στα 150€!Του λέω απευθείας πως στο Σκρούτζ έχει 115€ και πως υπήρχε καλύτερη επιλογή, πχ το Xiaomi Redmi Note 9s στα 175€ απο κατάστημα με 2 χρόνια εγγύηση δική του.Αυτά του τα είπα απο κοντά και είπε πως δεν θέλει πάλι Xiaomi και πως τα Huawei πιστεύει πως είναι καλύτερα.Το καλό είναι πως δεν έχει ανοίξει την συσκευασία γιατί θέλει να βρεί tempered glass.

Δηλαδή πήρε χειρότερο και απο αυτό που είχε.

Μόλις έβαλα φίλτρα στο Σκρούτζ για 64/4 με FHD και μου έβγαλε έβγαλε στα 147€ το Huwawei P smart Z που είναι πολύ καλύτερο:

https://m.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=9625&idPhone2=9694

https://nanoreview.net/en/soc-compare/qualcomm-snapdragon-450-vs-hisilicon-kirin-710

Γίνεται να επιστρέψει το κινητό και να πάρει πίσω τα χρήματα;Αν φυσικά τον πείσω να πάρει άλλο.Υπάρχει καλύτερη επιλογή στα 150€;

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Καλησπέρα στην παρέα.

1 φίλος είχε 1 παλιό Xiaomi  κάπου 2 χρόνια, νομίζω το Redmi Note 5, δεν θυμάμαι.

Του είχα προτείνει πρίν κάπου 2-3 μήνες συγκεκριμένα κινητά απο 150€(Πχ Redmi Note 8), έως 250€ (Nova 5T) και να πως αν αποφασίσει για αγορά πρώτα να με ρωτήσει και ανάλογα το χρηματικό ποσό που θέλει να διαθέσει να του προτείνω ότι καλύτερο.

Σήμερα με παίρνει τηλέφωνο για καφέ και μου λέει πως πήρε σήμερα απο τον Κωτσόβολο το Huawei Y7 2019 στα 150€!Του λέω απευθείας πως στο Σκρούτζ έχει 115€ και πως υπήρχε καλύτερη επιλογή, πχ το Xiaomi Redmi Note 9s στα 175€ απο κατάστημα με 2 χρόνια εγγύηση δική του.Αυτά του τα είπα απο κοντά και είπε πως δεν θέλει πάλι Xiaomi και πως τα Huawei πιστεύει πως είναι καλύτερα.Το καλό είναι πως δεν έχει ανοίξει την συσκευασία γιατί θέλει να βρεί tempered glass.

Δηλαδή πήρε χειρότερο και απο αυτό που είχε.

Μόλις έβαλα φίλτρα στο Σκρούτζ για 64/4 με FHD και μου έβγαλε έβγαλε στα 147€ το Huwawei P smart Z που είναι πολύ καλύτερο:

https://m.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=9625&idPhone2=9694

https://nanoreview.net/en/soc-compare/qualcomm-snapdragon-450-vs-hisilicon-kirin-710

Γίνεται να επιστρέψει το κινητό και να πάρει πίσω τα χρήματα;Αν φυσικά τον πείσω να πάρει άλλο.Υπάρχει καλύτερη επιλογή στα 150€;

Το φόρουμ ρωτάς;Το μαγαζί απο όπου το αγόρασε πρέπει να ρωτήσεις.

Αν και εγω δεν θα έμπλεκα με ξένες αγορές.Πολύ εύκολα μπλεκεις και βρίσκεις τον μπελά σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον αφήνεις με την επιλογή του και δε μπλέκεις περαιτέρω.

αν έρθει η στιγμή να το μετανιώσει μη πεταχτείς αμέσως να του πεις "εγώ στα λεγα". απλά μην απαντήσεις. θα καταλάβει.

σε πολλές περιπτώσεις φίλων γνωστών συγγενών μιλάμε σπαταλάμε χρόνο διάθεση και καμιά φορά χρήμα και εκείνοι κάνουν κάτι άλλο....ε θα δεις οτι κάποια στιγμή απλά δεν επιμένεις και λες 1 φορά τη γνώμη σου και τέλος.

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AntiCambeR είπε

Καλησπέρα στην παρέα.

1 φίλος είχε 1 παλιό Xiaomi  κάπου 2 χρόνια, νομίζω το Redmi Note 5, δεν θυμάμαι.

Του είχα προτείνει πρίν κάπου 2-3 μήνες συγκεκριμένα κινητά απο 150€(Πχ Redmi Note 8), έως 250€ (Nova 5T) και να πως αν αποφασίσει για αγορά πρώτα να με ρωτήσει και ανάλογα το χρηματικό ποσό που θέλει να διαθέσει να του προτείνω ότι καλύτερο.

Σήμερα με παίρνει τηλέφωνο για καφέ και μου λέει πως πήρε σήμερα απο τον Κωτσόβολο το Huawei Y7 2019 στα 150€!Του λέω απευθείας πως στο Σκρούτζ έχει 115€ και πως υπήρχε καλύτερη επιλογή, πχ το Xiaomi Redmi Note 9s στα 175€ απο κατάστημα με 2 χρόνια εγγύηση δική του.Αυτά του τα είπα απο κοντά και είπε πως δεν θέλει πάλι Xiaomi και πως τα Huawei πιστεύει πως είναι καλύτερα.Το καλό είναι πως δεν έχει ανοίξει την συσκευασία γιατί θέλει να βρεί tempered glass.

Δηλαδή πήρε χειρότερο και απο αυτό που είχε.

Μόλις έβαλα φίλτρα στο Σκρούτζ για 64/4 με FHD και μου έβγαλε έβγαλε στα 147€ το Huwawei P smart Z που είναι πολύ καλύτερο:

https://m.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=9625&idPhone2=9694

https://nanoreview.net/en/soc-compare/qualcomm-snapdragon-450-vs-hisilicon-kirin-710

Γίνεται να επιστρέψει το κινητό και να πάρει πίσω τα χρήματα;Αν φυσικά τον πείσω να πάρει άλλο.Υπάρχει καλύτερη επιλογή στα 150€;

Το αν γίνεται επιστροφή ρωτήστε το κατάστημα που το πήρε. Εμείς που να ξέρουμε;  αλλά βλέπω ότι αυτός  δεν θέλει να το αλλάξει κι εσύ προσπαθείς να τον πείσεις. Άρα αστον στην ησυχία του τον άνθρωπο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Καλησπέρα στην παρέα.

1 φίλος είχε 1 παλιό Xiaomi  κάπου 2 χρόνια, νομίζω το Redmi Note 5, δεν θυμάμαι.

Του είχα προτείνει πρίν κάπου 2-3 μήνες συγκεκριμένα κινητά απο 150€(Πχ Redmi Note 8), έως 250€ (Nova 5T) και να πως αν αποφασίσει για αγορά πρώτα να με ρωτήσει και ανάλογα το χρηματικό ποσό που θέλει να διαθέσει να του προτείνω ότι καλύτερο.

Σήμερα με παίρνει τηλέφωνο για καφέ και μου λέει πως πήρε σήμερα απο τον Κωτσόβολο το Huawei Y7 2019 στα 150€!Του λέω απευθείας πως στο Σκρούτζ έχει 115€ και πως υπήρχε καλύτερη επιλογή, πχ το Xiaomi Redmi Note 9s στα 175€ απο κατάστημα με 2 χρόνια εγγύηση δική του.Αυτά του τα είπα απο κοντά και είπε πως δεν θέλει πάλι Xiaomi και πως τα Huawei πιστεύει πως είναι καλύτερα.Το καλό είναι πως δεν έχει ανοίξει την συσκευασία γιατί θέλει να βρεί tempered glass.

Δηλαδή πήρε χειρότερο και απο αυτό που είχε.

Μόλις έβαλα φίλτρα στο Σκρούτζ για 64/4 με FHD και μου έβγαλε έβγαλε στα 147€ το Huwawei P smart Z που είναι πολύ καλύτερο:

https://m.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=9625&idPhone2=9694

https://nanoreview.net/en/soc-compare/qualcomm-snapdragon-450-vs-hisilicon-kirin-710

Γίνεται να επιστρέψει το κινητό και να πάρει πίσω τα χρήματα;Αν φυσικά τον πείσω να πάρει άλλο.Υπάρχει καλύτερη επιλογή στα 150€;

Αυτό που μαλλον γίνεται είναι να το επιστρέψει και να του δώσουν πιστωτικό. Κάποια καταστήματα επιστρέφουν και τα χρήματα πίσω καποια όχι. Ρωτάς το κατάστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, koutsis είπε

Το αν γίνεται επιστροφή ρωτήστε το κατάστημα που το πήρε. Εμείς που να ξέρουμε;  αλλά βλέπω ότι αυτός  δεν θέλει να το αλλάξει κι εσύ προσπαθείς να τον πείσεις. Άρα αστον στην ησυχία του τον άνθρωπο...

 

28 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Αυτό που μαλλον γίνεται είναι να το επιστρέψει και να του δώσουν πιστωτικό. Κάποια καταστήματα επιστρέφουν και τα χρήματα πίσω καποια όχι. Ρωτάς το κατάστημα

Ρώτησα μήπως έχει τύχει σε κάποιον που προσπάθησε να το επιστρέψει.Πιθανότατα μόνο πιστωτικό θα δίνουν.

Δεν του έχω πει κάτι για να το πάει πίσω.

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνεις οτι αν του συστησεις κατι άλλο, σε ακουσει και μετα κατι παει στραβα (εστω και για ασχετο λογο) θα βρεθεις απολογουμενος; Τετοιο μπλεξιμο γιατι να το αποδεχτεις ; Μονο αν ειναι πολυ καλος σου φίλος καντο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως λενε και παραπάνω,απλά προτεινε και άσε τον άλλον να ειναι υπεύθυνος για την τελική αποφαση.Μη τον πιεσεις.Αλλωστε εαν δεν παθει  δεν θα μαθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαναχωρηση και επιστροφή χρημάτων γίνεται αν η αγορά έχει γίνει εξ αποστάσεως. Αν πήγε σε φυσικό κατάστημα και αγόρασε το κινητό μπορεί να αρνηθούν να το πάρουν και πίσω, ακόμα και σφραγισμενο όπως είναι τώρα.

Αν όμως το πάρουν πίσω το πιο πιθανό είναι να του δώσουν πιστωτικό. Δεν αποκλείεται πάντως να του επιστρέψουν και τα χρηματα! Μου έχει συμβεί εμένα προσωπικά στα public. Περίμενα να μου δώσουν πιστωτικό και αυτοί μου επέστρεψαν τελικά τα χρήματα! 

Αν τελικά τον πείσεις να το αλλάξει (θα σε συμβούλευα να το κάνεις γιατί σε αυτά τα λεφτά όντως υπάρχουν καλύτερες επιλογές) θα πρέπει να ρωτήσει στον Κωτσο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε Mediamarkt ειχα παρει και λεφτα πισω, σε ανοιγμενη συσκευασια! Σιγουρα πιστωτικο θα παρει, για μετρητα κομματακι δυσκολο, αυτο που θα του ελεγα αφου θελει Huawei θα ηταν να αφησει την σειρα Υ και να παει στην P,  ενα P20 lite ή P40 lite e πιο φθηνα ειναι. Ειλικρινα απορω γιατι ειναι τοσο ακριβα και το Υ6 (καθαρη αυτοκτονια σε αυτα τα λεφτα) και το Υ7... Ειχα εταιρικο το Υ5 και ειχα τοσο τραγικη εμπειρια που ουτε με σφαιρες δεν ξαναπαω σε σειρα Υ και πολυ δυσκολα σε Huawei...

Επεξ/σία από eko13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

αν αποφασίσει για αγορά πρώτα να με ρωτήσει και ανάλογα το χρηματικό ποσό που θέλει να διαθέσει να του προτείνω ότι καλύτερο.

Αφου εσυ εκανες την καλη κινηση και εδειξες ενδιαφερον και αυτος σε εγραψε και εκανε την αγορα του,αστον με την συσκευη που πηρε και ειναι χαρουμενος.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, greekfragma είπε

τον αφήνεις με την επιλογή του και δε μπλέκεις περαιτέρω.

αν έρθει η στιγμή να το μετανιώσει μη πεταχτείς αμέσως να του πεις "εγώ στα λεγα". απλά μην απαντήσεις. θα καταλάβει.

σε πολλές περιπτώσεις φίλων γνωστών συγγενών μιλάμε σπαταλάμε χρόνο διάθεση και καμιά φορά χρήμα και εκείνοι κάνουν κάτι άλλο....ε θα δεις οτι κάποια στιγμή απλά δεν επιμένεις και λες 1 φορά τη γνώμη σου και τέλος.

ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ ΦΙΛΟΣ!ΤΕΡΑΣΤΙΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιλήσαμε πρίν λίγο στο τηλέφωνο.Τελικά είχε το Redmi 5, ουσιαστικά δεν έκανε αναβάθμιση, ίδια cpu+gpu, μόνο μεγαλύτερη οθόνη με καλύτερο screen to body ratio, καλύτερη μπαταρία και ελάχιστα καλύτερη κάμερα.

https://m.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=9625&idPhone2=8768

Του εξήγησα πως ναι μεν θα κάνει την δουλειά του ως απλός χρήστης, αλλά θα είχε καλύτερη ανάλυση οθόνης και γενικά πιο "δυνατό" κινητό συν 64/4 αντί για 3/32.

Τουλάχιστον του είπα ας έπαιρνες το ίδιο απο Σκρούτζ στα 115€.

Παραδέχτηκε πως του το είχα πει να με ρωτήσει και πως έχω δίκιο.

Εφόσον τον πείραξαν τα bugs της Xiaomi στο Redmi 5 θα του πρότεινα το P Smart Z με τον Kirin 710F στα 144€.

Πχ και στον αδερφό μου που κάποια στιγμή θα πάρει κινητό και είναι τελείως άσχετος, έχει καταλάβει πως γνωρίζω και πως πρέπει να με ρωτήσει.Του έχω χαρίσει το S4 mini Plus, δεν είχε ποτέ του smartphone, εγώ το είχα σαν 1ο.Οταν του λέω πάρεις 1 καινούριο με 150€ θα καταλάβεις την διαφορά, γιατί μου λέει πως είναι μια χαρά, όπως και εγώ είχα βολευτεί με αυτό 3 χρόνια και μόλις πήρα το XZ1 κατάλαβα την τεράστια διαφορά και το Samsung το είχα στην άκρη για 2ο, με έπρηξε να του το χαρίσω και αυτό έκανα, λειτουργεί ακόμα τέλεια απο το 2015, μόνο 1 φθηνή imitation αποσπώμενη μπαταρία του άλλαξα.

Η μητέρα μου που ήθελε tablet, της πήρα σε προσφορά στα 189€ στην BF το Huawei Mediapad T5 10" 4/64, το λιώνει κάθε μέρα στο FB, You Tube+Messenger.Της είχα πει πως αν έπαιρνε πιο φθηνό θά κολλούσε και θα είχε χάλια οθόνη.Η που θα έβρισκα κανά Samsung σε προσφορά, στα 150-200€ είχα δει 2-3 Samsung και είχαν χάλια οθόνη TFT, το Huawei έχει αρκετά καλή.

 

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αν το πηρε online τοτε νομιζω πως μπορει να κανει υπαναχωρηση. Αν οχι, μπορει να παρει πιστωτικο, αν και δεν ξερω αν θα το θελει.

Σε καθε περιπτωση, μην ανακατευτεις πολυ, οσες φορες το εχω κανει εχω μπλεξει. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...