Προς το περιεχόμενο

SSD on a budget: INTENSO 3813430 120GB 14.50€ e-shop. [ΤΕΛΟΣ]


eyw

Προτεινόμενες αναρτήσεις

INTENSO 3813430 120GB 14.50€ e-shop.
από 15.64€ στο skoutz (+1.14€ ). Προσφορά διότι το e-shop δεν χρεώνει μεταφορικά και 14.50€ είναι τελική τιμή.
Και όσο αντέξει, 2 χρόνια εγγύηση χωρίς περιορισμούς!

Τίμιος δίσκος: PATRIOT PBU120GS25SSDR BURST 120GB από 16.40€ skroutz. e-shop 17.90€, αντοχή 75TBW.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, eyw είπε

INTENSO 3813430 120GB 14.50€ e-shop.
από 15.64€ στο skoutz (+1.14€ ). Προσφορά διότι το e-shop δεν χρεώνει μεταφορικά και 14.50€ είναι τελική τιμή.
Και όσο αντέξει, 2 χρόνια εγγύηση χωρίς περιορισμούς!

Τίμιος δίσκος: PATRIOT PBU120GS25SSDR BURST 120GB από 16.40€ skroutz. e-shop 17.90€, αντοχή 75TBW.

Πήρα έναν αλλα στα 17,90.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι? Τι τους κάνετε τους 120GB δίσκους σήμερα? Μόνο το λειτουργικό βάζετε ή είναι για lite χρήση?

Το λέω γιατί με 50€ βάζεις 500gb και με 100€ 1Tb.

Εγω τους 120 που είχα τους έχω αλλάξει όλους γιατί γέμισαν με λειτουργικό και προγραμματα (χωρίς καθόλου data) και ένα παλιότερο 250 σε ένα laptop είναι προς άμεση αλλαγή.

Εγω περίμενα ότι τέτοιους πια θα τους έδιναν δώρο για να τους ξεφορτωθούν. Μου φαίνονται πια πολλά τα 15 ή σχεδόν 20€.

Απλή απορία.

 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Να ρωτήσω κάτι? Τι τους κάνετε τους 120GB δίσκους σήμερα?

Δεν είναι όλοι οι χρήστες ίδιοι 😉

Μετά την καραντίνα , μου ζήτησαν συμβουλές 2 φίλοι ... για να αναβαθμίσουν τους υπολογιστές των πεθερών τους ... εε δεν ήθελαν να δώσουν πολλά λεφτά οι "παππούδες" κι ήθελαν κάτι οικονομικό για να ζωντανέψει ο υπολογιστής τους 

Προσωπικά και στο laptop και στο htpc έχω μικρό ssd μιας και η χρήση που κάνω είναι all around daily , τα αρχεία και οι ταινίες/σειρές είναι σε μηχανικό και σε εξωτερικό, αν κι όταν χρειαστεί να αλλάξω ναι τότε θα δω μεγαλύτερο , πάντα ανάλογα το υπάρχον budget 

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Να ρωτήσω κάτι? Τι τους κάνετε τους 120GB δίσκους σήμερα? Μόνο το λειτουργικό βάζετε ή είναι για lite χρήση?

Το λέω γιατί με 50€ βάζεις 500gb και με 100€ 1Tb.

Εγω τους 120 που είχα τους έχω αλλάξει όλους γιατί γέμισαν με λειτουργικό και προγραμματα (χωρίς καθόλου data) και ένα παλιότερο 250 σε ένα laptop είναι προς άμεση αλλαγή.

Εγω περίμενα ότι τέτοιους πια θα τους έδιναν δώρο για να τους ξεφορτωθούν. Μου φαίνονται πια πολλά τα 15 ή σχεδόν 20€.

Απλή απορία.

Εγώ πήρα πρόσφατα έναν Patriot 210 από το Eshop με 16-17€ περίπου και το χρησιμοποίησα για να αναστήσω ένα αρχαίο σύστημα.

Σε ένα σύστημα με Athlon x2 3600 διπύρηνο με 2,5gb ram που έτρεχε windows xp, έβαλα τον ssd πάνω, πήγα την ram 4 gb και πέρασα windows 7.

Σε ένα τέτοιο σύστημα και χρήση που περιορίζεται σε youtube, facebook word και excel χωρίς άλλες απαιτήσεις, περνάς τα windows μαζί με τα office και τους browsers, και έχει τεράστια διαφορά σε εκκίνηση, απόκριση και loading times.

Ο δίσκος πάλι άδειος είναι γιατί άλλα προγράμματα και παιχνίδια δεν παίζει να μπουν, ενώ για αποθήκευση αρχείων υπάρχει hdd, άρα και 256 gb να έβαζα τσάμπα θα πήγαινε. Οπότε σε τέτοιες περιπτώσεις, με 15€ έχεις την μεγαλύτερη δυνατή αναβάθμιση σε καθημερινή ταχύτητα με το μικρότερο δυνατό κόστος.. Ακόμα και σε πιο σύγχρονο σύστημα μπορεί να χωράει αν η χρήση είναι η ίδια και έχει ξεμείνει ακόμα με hdd ενώ τα οικονομικά είναι δύσκολα.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω στο λαπτοπ και τον σταθερο 120αρι εχω αλλα εχω και εξωτερικο δισκο για μεγαλυτερα αρχεια .Εχω και τον συγκεκριμενο intenso αλλα και τον patriot περισσοτερο απο 2 χρονια και δεν εχω θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SeNNinhA είπε

Να ρωτήσω κάτι? Τι τους κάνετε τους 120GB δίσκους σήμερα? Μόνο το λειτουργικό βάζετε ή είναι για lite χρήση?

Το λέω γιατί με 50€ βάζεις 500gb και με 100€ 1Tb.

Εγω τους 120 που είχα τους έχω αλλάξει όλους γιατί γέμισαν με λειτουργικό και προγραμματα (χωρίς καθόλου data) και ένα παλιότερο 250 σε ένα laptop είναι προς άμεση αλλαγή.

Εγω περίμενα ότι τέτοιους πια θα τους έδιναν δώρο για να τους ξεφορτωθούν. Μου φαίνονται πια πολλά τα 15 ή σχεδόν 20€.

Απλή απορία.

Εγω να ρωτησω πως γεμισες με λειτουργικο και προγραμματα τα 100gb πες, τι ακριβως βαζεις;

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει νομίζω υπερβάλετε λίγο. Εδώ και 3-4 χρόνια και μέχρι και πριν 1 βδομάδα είχα 120gb ssd για main, και κάνω full χρήση το pc με photoshop, premiere κτλπ. Μάλιστα για λόγους ταχύτητας είχα φορτωμένο και το Pubg στον ssd. Προφανώς όλα τα υπόλοιπα παιχνίδια σε HDD. 
Αν αδειάζεις την επιφάνεια εργασίας συχνά, δε βάζεις τπτ στον φάκελο users, και έχεις τα downloads να πηγαίνουν κατευθείαν στον HDD παλεύεται. 
Εννοείται δε προτείνεται πλέον σε κανέναν τα 120gb για νέα αγορά. 

Αλλά για το laptop της μάνας μου, για να βλέπει τον Ήλιο(σειρά) και να βρίσκει βίνδεα με σχέδια πλεξίματος, είναι υπεραρκετός.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τον πήρα για τον αδερφό της γυναίκας μου πάντως, να βάλω μόνο λειτουργικό. 

Σε Ε8600 +4 μνήμη +5850 θα σηκώσει τα 10αρια, τι λέτε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Εγω να ρωτησω πως γεμισες με λειτουργικο και προγραμματα τα 100gb πες, τι ακριβως βαζεις;

Ισχύει... Εγώ έχω 250αρι και είναι σχεδόν άδειος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε Ε8600 +4 μνήμη +5850 θα σηκώσει τα 10αρια, τι λέτε; 

 

Άνετα τα σηκώνει, μόνη προϋπόθεση να υπάρχουν drivers για windows 10, για το σύνολο του hardware.

Επεξ/σία από dess
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dess είπε

Σε Ε8600 +4 μνήμη +5850 θα σηκώσει τα 10αρια, τι λέτε; 

Άνετα τα σηκώνει, μόνη προϋπόθεση να υπάρχουν drivers για windows 10, για το σύνολο του hardware.

Οπότε καλύτερα πάμε για 7αρια.. Οκ σε ευχαριστώ πολύ φίλε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Να ρωτήσω κάτι? Τι τους κάνετε τους 120GB δίσκους σήμερα? Μόνο το λειτουργικό βάζετε ή είναι για lite χρήση?

Το λέω γιατί με 50€ βάζεις 500gb και με 100€ 1Tb.

Εγω τους 120 που είχα τους έχω αλλάξει όλους γιατί γέμισαν με λειτουργικό και προγραμματα (χωρίς καθόλου data) και ένα παλιότερο 250 σε ένα laptop είναι προς άμεση αλλαγή.

Εγω περίμενα ότι τέτοιους πια θα τους έδιναν δώρο για να τους ξεφορτωθούν. Μου φαίνονται πια πολλά τα 15 ή σχεδόν 20€.

Απλή απορία.

Δε βλεπουν ολοι τσοντες. Ή τουλαχιστον δεν τις κατεβαζουν ολες κιολας σε 4k ποιοτητα με dolby digital surround ηχο...Καποιοι εχουμε υπολογιστες απλα για χρηση γραφειου και light gaming. Γιατι να δωσεις 50 ευρω, οταν κανεις τη δουλεια σου με 20?

Επεξ/σία από sexymwro7
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...