Προς το περιεχόμενο

SSD on a budget: INTENSO 3813430 120GB 14.50€ e-shop. [ΤΕΛΟΣ]


eyw

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, for4 είπε

ερώτηση: θα πάρω έναν για έναν υπολογιστή γραφείου με μικρές απαιτήσεις. Ο τωρινός σκληρός είναι 160gb και χρησιμοποιεί τα 40gb. Ο προβληματισμός μου είναι ο εξής: τοποθέτηση την κάνω μόνος μου αλλά εγώ δεν θέλω να ξαναστήσω από την αρχή, θέλω να κάνω  ghosting. Είναι εύκολο; Χρειάζομαι εξωτερικό σκληρό; Γιατί αν είναι να τον πάω στον τεχνικό και να μου πάρει 30€ τότε πάει το value of money του θέματος.

HD clone 9, απλά πράγματα (και δωρεάν για απλό ghosting) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, for4 είπε

ερώτηση: θα πάρω έναν για έναν υπολογιστή γραφείου με μικρές απαιτήσεις. Ο τωρινός σκληρός είναι 160gb και χρησιμοποιεί τα 40gb. Ο προβληματισμός μου είναι ο εξής: τοποθέτηση την κάνω μόνος μου αλλά εγώ δεν θέλω να ξαναστήσω από την αρχή, θέλω να κάνω  ghosting. Είναι εύκολο; Χρειάζομαι εξωτερικό σκληρό; Γιατί αν είναι να τον πάω στον τεχνικό και να μου πάρει 30€ τότε πάει το value of money του θέματος.

Aomei backupper κι ένα φλασάκι 64αρι έστω και usb2 και είσαι έτοιμος.

Αν υπάρχει κενή θύρα sata στο motherboard δεν χρειάζεται ούτε το φλασάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/10/2020 στις 8:33 ΠΜ, SeNNinhA είπε

Να ρωτήσω κάτι? Τι τους κάνετε τους 120GB δίσκους σήμερα? Μόνο το λειτουργικό βάζετε ή είναι για lite χρήση?

Το λέω γιατί με 50€ βάζεις 500gb και με 100€ 1Tb.

Εγω τους 120 που είχα τους έχω αλλάξει όλους γιατί γέμισαν με λειτουργικό και προγραμματα (χωρίς καθόλου data) και ένα παλιότερο 250 σε ένα laptop είναι προς άμεση αλλαγή.

Εγω περίμενα ότι τέτοιους πια θα τους έδιναν δώρο για να τους ξεφορτωθούν. Μου φαίνονται πια πολλά τα 15 ή σχεδόν 20€.

Απλή απορία.

Θα συμφωνήσω και εγώ. Ο SSD για να λειτουργήσει σωστά δεν πρέπει να είναι γεμάτος, στην τελική δίνεις άλλα 15 και παίρνεις 250ρι. Και στο αρχαίο laptop της μάνας σου να τον βάλεις κάποια στιγμή θα σου είναι πιο χρήσιμος από έναν 120ρι.

Άν θες να ρήξεις 60ε  για αναβαθμίσεις σε core 2 duo είναι πεταμένα λεφτά. Δώσ'το 50 ευρώ και συν τα 60 πάρε ενα tablet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, vocals_ είπε

Είναι το παλιό μου πισι με Phenom ΙΙ X3 720 με sata 2 όπως τα λες. Ευχαριστώ

Επίσης για αυτό που συζητάτε, στο πισακι αυτό έχω partition 60gb με win 10 και τα ελάχιστα προγράμματα: 40gb free/60gb

Κάποια στιγμή είχα ενα άλλο μοντέλο 120αρι intenso (η σειρά με το άσπρο αυτοκόλλητο)
Με καθημερινή "σκληρή" χρήση, χάλασε στα 2 χρόνια.
Σε ένα άλλο λαπτοπ όμως που γίνεται lite χρήση, δουλεύει κανονικά εδώ και 4-5 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 18/10/2020 at 06:33, SeNNinhA said:

Να ρωτήσω κάτι? Τι τους κάνετε τους 120GB δίσκους σήμερα? Μόνο το λειτουργικό βάζετε ή είναι για lite χρήση? ...

ακριβώς αυτό.
Εννοείται ότι υπάρχει συνοδός κανονικός HDD δίσκος. Ετσι μέχρι δικό σου overprovisioning σε παίρνει να κάνεις.

Quote

... Εγω περίμενα ότι τέτοιους πια θα τους έδιναν δώρο για να τους ξεφορτωθούν. Μου φαίνονται πια πολλά τα 15 ή σχεδόν 20€.

ήδη το κάνουν, σκοτώνουν τις παλιές σειρές. Για δώρο υπομονή μέχρι την μαύρη Friday...

.

On 18/10/2020 at 09:38, sexymwro7 said:

Δε βλεπουν ολοι τσοντες. Ή τουλαχιστον δεν τις κατεβαζουν ολες κιολας σε 4k ποιοτητα με dolby digital surround ηχο...  ...

τι, που, πως, πόσο, ποιός? Από επιστημονικό ενδιαφέρον μήπως θα μπορούσαμε να εμβαθύνουμε στο θέμα?

.

6 hours ago, TheGrisGrisMan said:

... Αυτό με το 75ΤΒW, τι ακριβώς σημαίνει; Αντοχή/αξιοπιστία του σκληρού κατά κάποιο τρόπο;

Οπως ο SeNNinhA στην σελ 3.
Με πιο πολλά λόγια είναι ένδειξη για το πόσες φορές μπορούν να σβηστούν-ξαναγραφτούν τα κουτάκια (pages, συνήθως 2k-16k) που αποθηκεύονται τα data.
Στους Samsung 860 PRO μεχρι 1200 φορές (είναι 2bit MLC), Samsung 860 EVO έως 600 φορές (TLC).
Γιαυτό και η 2πλάσια αντοχή 300TBW για 256GB (endurance) των PRO σε σχέση με EVO (150 για 250GB).
Με απλά λόγια μπορείς να γράφεις και σβήνεις 1 βδομάδα 24/7 (παρά 1h + κάτι ψιλά) πριν λήξη η εγγύηση ή τα cells αρχίσουν να ξεχνάνε. (για PRO, 3.5 μέρες για EVO)

Επεξ/σία από eyw
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια εγω εχω ενα vaio vpcf11m1e και επειδη δν εχω ιδεα απο λαπτοπ μπορω να αγορασω αυτο τον δισκο να τον βαλω και να εχω και τον εσωτερικο? η εναν απο τους 2? αν ξερει καποιος ειδημων να μου απαντησει γτ τν θελω για την σχολη μου(προγραμματιστης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, gorilas13 said:

Θα συμφωνήσω και εγώ. Ο SSD για να λειτουργήσει σωστά δεν πρέπει να είναι γεμάτος, στην τελική δίνεις άλλα 15 και παίρνεις 250ρι. ...

και γω θα συμφωνήσω. Διαφωνώ με τα  +15€ διότι φτάνεις 29.5€ και είσαι μέσα στα χωράφια των 500GB HDD, αλλά αυτό είναι για άλλη συζήτηση.

Επεξ/σία από eyw
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Lestat Somewhere I Belong είπε

καλησπερα παιδια εγω εχω ενα vaio vpcf11m1e και επειδη δν εχω ιδεα απο λαπτοπ μπορω να αγορασω αυτο τον δισκο να τον βαλω και να εχω και τον εσωτερικο? η εναν απο τους 2? αν ξερει καποιος ειδημων να μου απαντησει γτ τν θελω για την σχολη μου(προγραμματιστης)

Ναι μπορείς αλλά επαναλαμβάνω ότι είναι μικρής χωρητικότητα για να τον έχεις μόνο του. Εάν θέλεις να κρατήσεις ομως και τον υπάρχον HDD τοτε θα πρέπει να αφαιρέσεις το DVD player και στην θέση του να βάλεις τον HDD χρησιμοποιούντας ένα τέτοιο case

https://www.amazon.com/Deyoung-VPCF11M1e-VPCF12M1E-VPCF136FM-VPCF11s1e/dp/B019IIL8C8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SeNNinhA είπε

Ναι μπορείς αλλά επαναλαμβάνω ότι είναι μικρής χωρητικότητα για να τον έχεις μόνο του. Εάν θέλεις να κρατήσεις ομως και τον υπάρχον HDD τοτε θα πρέπει να αφαιρέσεις το DVD player και στην θέση του να βάλεις τον HDD χρησιμοποιούντας ένα τέτοιο case

https://www.amazon.com/Deyoung-VPCF11M1e-VPCF12M1E-VPCF136FM-VPCF11s1e/dp/B019IIL8C8

εχεις να προτεινεις καποιον μεγαλυτερης χωρητικοτητας  τοτε? γιατι ειναι πολυ πιθανο να το χρειαστω το dvd player

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Lestat Somewhere I Belong είπε

καλησπερα παιδια εγω εχω ενα vaio vpcf11m1e και επειδη δν εχω ιδεα απο λαπτοπ μπορω να αγορασω αυτο τον δισκο να τον βαλω και να εχω και τον εσωτερικο? η εναν απο τους 2? αν ξερει καποιος ειδημων να μου απαντησει γτ τν θελω για την σχολη μου(προγραμματιστης)

Αυτό είναι το μηχάνημα;

https://www.e-shop.gr/sony-vaio-vpc-f11m1e-h-grey-p-PER.908850
http://www.computercare.gr/καθαρισμός-μητρικής-αντικατάσταση-α-2/

20170714_140841-Small.jpg

Αν ναι, τότε μπορείς:
1) να βάλεις τον SSD στην θέση του HDD
2) να εγκαταστήσεις Windows, Office και όποιο άλλο πρόγραμμα θες στον SSD
3) να βγάλεις το DVD Player, να αγοράσεις ένα HDD Caddy που θα το βάλεις στην θέση του DVD Player, και μέσα στο Caddy θα βάλεις τον HDD
4) αν χρειάζεσαι το DVD Player, το μετατρέπεις σε εξωτερικό με σύνδεση USB

 

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Lestat Somewhere I Belong είπε

εχεις να προτεινεις καποιον μεγαλυτερης χωρητικοτητας  τοτε? γιατι ειναι πολυ πιθανο να το χρειαστω το dvd player

Δεν θα σου πρότεινα κάποιον μικρότερο από 500gb. Στα 55-60€ θα βρεις όσους θέλεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Αυτό είναι το μηχάνημα;

https://www.e-shop.gr/sony-vaio-vpc-f11m1e-h-grey-p-PER.908850
http://www.computercare.gr/καθαρισμός-μητρικής-αντικατάσταση-α-2/

20170714_140841-Small.jpg

Αν ναι, τότε μπορείς:
1) να βάλεις τον SSD στην θέση του HDD
2) να εγκαταστήσεις Windows, Office και όποιο άλλο πρόγραμμα θες στον SSD
3) να βγάλεις το DVD Player, να αγοράσεις ένα HDD Caddy που θα το βάλεις στην θέση του DVD Player, και μέσα στο Caddy θα βάλεις τον HDD
4) αν χρειάζεσαι το DVD Player, το μετατρέπεις σε εξωτερικό με σύνδεση USB

αυτο ειναι ναι δεν το εχω ανοιξει βεβαια μεσα αλλα αυτα τα χαρακτηριστικα εχει ακριβως και χρωμα. απλα κοιταω την πιο φθηνη λυση γτ μου το εδωσαν για τη σχολη και κοιταζω να του βαλω εναν ssd και μια μπαταρια γτ η δικη του δεν λειτουργει πλεον. αν βγαινει πιο φθηνα να κανω τα παραπανω θα τα κανω αν και τα βλεπω λιγο μπλεξιμο αντι να παρω ενα μεγαλο ssd. εχεις να προτεινεις καποιον μεγαλυτερο?

2 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Δεν θα σου πρότεινα κάποιον μικρότερο από 500gb. Στα 55-60€ θα βρεις όσους θέλεις.

https://www.skroutz.gr/s/13867020/Samsung-860-Evo-500GB.html αυτος εδω κανει? γιατι εχω και στον πυργο μου samsung 850 evo και ειμαι ευχαριστημενος

 

  •  
Επεξ/σία από Lestat Somewhere I Belong
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα laptop είμαι της προσέγγισης SSD (για προγράμματα) + HDD (για data). 

Αν ήμουν στην θέση σου, και με το σκεπτικό ότι θα το κρατήσω το μηχάνημα 4+ χρόνια (μέχρι να τελειώσω την σχολή), θα έκανα τα παραπάνω που έγραψα, με την διαφορά ότι θα έβαζα 240-256GB SSD. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lestat Somewhere I Belong είπε

αυτο ειναι ναι δεν το εχω ανοιξει βεβαια μεσα αλλα αυτα τα χαρακτηριστικα εχει ακριβως και χρωμα. απλα κοιταω την πιο φθηνη λυση γτ μου το εδωσαν για τη σχολη και κοιταζω να του βαλω εναν ssd και μια μπαταρια γτ η δικη του δεν λειτουργει πλεον. αν βγαινει πιο φθηνα να κανω τα παραπανω θα τα κανω αν και τα βλεπω λιγο μπλεξιμο αντι να παρω ενα μεγαλο ssd. εχεις να προτεινεις καποιον μεγαλυτερο?

https://www.skroutz.gr/s/13867020/Samsung-860-Evo-500GB.html αυτος εδω κανει? γιατι εχω και στον πυργο μου samsung 850 evo και ειμαι ευχαριστημενος

 
  •  

Μία χαρά είναι ο Samsung.

Ή αλήθεια είναι ότι το Dvd στις μέρες μας ειναι πια άχρηστο. Οπότε με +10€ κρατάς και τον 500gb HDD και είσαι άρχοντας. Φασαρία δεν ειναι μιας που θα ανοίξεις ούτως ή άλλως το μηχάνημα.

Παρεμπιπτόντως καθάρισε και τα ανεμιστηρακια του από τις σκόνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Lestat Somewhere I Belong είπε

καλησπερα παιδια εγω εχω ενα vaio vpcf11m1e και επειδη δν εχω ιδεα απο λαπτοπ μπορω να αγορασω αυτο τον δισκο να τον βαλω και να εχω και τον εσωτερικο? η εναν απο τους 2? αν ξερει καποιος ειδημων να μου απαντησει γτ τν θελω για την σχολη μου(προγραμματιστης)

εργαλείο. Το ίδιο έχω και εγώ και έχει αποδειχθεί σκυλί 10+ χρόνια. Του έχω βάλει ένα 850Evo και άλλα 4gb ραμ και προχωράει. Το μόνο κακό είναι ότι έχει σπάσει η βίδα της ψύκτρας της cpu και θέλει κανονικά αλλαγή πλακέτας για να φτιαχτεί και δουλεύει συχνά στο φουλ τον ανεμιστήρα. Αλλά ζημιά από θερμοκρασία κλπ δεν έχει πάθει. Θα μείνω με αυτό μέχρι να παραδώσει πνεύμα. Συν ότι δεν έχω βρει καλύτερο πληκτρολόγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...