Προς το περιεχόμενο

SSD on a budget: INTENSO 3813430 120GB 14.50€ e-shop. [ΤΕΛΟΣ]


eyw

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

43 minutes ago, vocals_ said:

... https://www.skroutz.gr/s/11715792/Kingston-A400-120GB.html#specs

Χρειάζομαι κι εγώ έναν για ανάσταση υπολογιστή γονιών και για 3-5ε (αυτός βγαίνει στα 21 ευρώ πχ) μήπως αξίζει καλύτερα;

εγώ θα προτιμούσα τον πατριώτη λόγω αντοχής και ας είναι 3.40€ ακριβότερος. Εχω 1 παλιό μηχανάκι με IDE ακόμα και είναι πειρασμός. Για καλύτερα 860 PRO.

9 hours ago, eyw said:

Τίμιος δίσκος: PATRIOT PBU120GS25SSDR BURST 120GB από 16.40€ skroutz. e-shop 17.90€, αντοχή 75TBW.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Εγω τους 120 που είχα τους έχω αλλάξει όλους γιατί γέμισαν με λειτουργικό και προγραμματα (χωρίς καθόλου data) και ένα παλιότερο 250 σε ένα laptop είναι προς άμεση αλλαγή.

 

Τοτε κατι κανεις λαθος,φιλικα παντα.
Γενικοτερα ειναι για να ανασταινεις παλια μηχανηματα,χωρις ομως να σου απαγορευει κατι να τους βαλεις και σε main μηχανημα.
Εγω οποτε βρισκω ssd σε προσφορα ( μεχρι 16 ευρω ) τον τσιμπαω,παντα θα εμφανιστει καποιος που θα θελει αναβαθμιση απο hdd,πλεον ολοι εχουν 

εξωτερικους δισκους,οποτε ειναι ευκολη η μεταβαση. 

Επεξ/σία από StamTheMan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω συνυπογράφω ότι σε άλλους που οπότε βάζουν προγράμματα όλο πατάνε next next next και όλα μπαίνουν στον ssd παιχνίδια βίντεο κλπ βάζω πάντα 250-256. Σε μένα που ξέρω τι κάνω και αφήνω λειτουργικό - office κλπ στον ssd και όλα τα άλλα στον hdd, 120 φτάνουν και περισσεύουν. Άντε κάνα πρόγραμμα ακόμα που το θέλω συχνά να βάλω στον ssd. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Να ρωτήσω κάτι? Τι τους κάνετε τους 120GB δίσκους σήμερα? Μόνο το λειτουργικό βάζετε ή είναι για lite χρήση?

Μέσα έχω εγκατεστημένο το λειτουργικό, MATLAB, Photoshop CC και τα βασικά προγράμματα (Google Chrome, Office κτλ.) Μόνο τα παιχνίδια είναι στον HDD. Αυτή τη στιγμή υπάρχει 11,1 GB ελεύθερος χώρος. 😛

Επεξ/σία από neosstoforum
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας μην ξεχνάμε ότι ακόμα και αν θες κανονικό μηχανικό HDD δίσκο τα 14.50€ ή τα 17.90€ δεν φτάνουν.
Οι SSD είναι μοναδική επιλογή, οι HDD αρχίζουν από 29€, δυστυχώς.
Κάποιος μεγάλος των HDD ας ασχοληθεί με το θέμα, οι κανονικοί δίσκοι έχουν πολύ μέλλον μπροστά τους.
Επίσης οι SSD θέλουν κάμποσες "ρυθμισούλες" και ειδική μεταχείριση, τους HDD απλώς τους εγκαθιστάς και μετά τους ξεχνάς.

Πράγματι υπάρχει πτώση τιμών στους SSD αλλά μόνον σε σειρές και μοντέλα που αποσύρονται ή είναι υπό αντικατάσταση.
Είμαι περίεργος να δω τι θα γίνει στο διάστημα μεταξύ black Friday και cyber Monday, ποιοί θα ξεστοκάρουν τι και σε ποιά τιμή.

Επεξ/σία από eyw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, neosstoforum είπε

Μέσα έχω εγκατεστημένο το λειτουργικό, MATLAB, Photoshop CC και τα βασικά προγράμματα (Google Chrome, Office κτλ.) Μόνο τα παιχνίδια είναι στον HDD. Αυτή τη στιγμή υπάρχει 11,1 GB ελεύθερος χώρος. 😛

Στα λογια μου ερχεσαι.

Επισης παντα σεταρω τον δισκο μου για μεγαλυτερη αξιοπιστια/διαρκεια ζωης κατι που χρειαζεται παντα μεγαλυτερο ελευθερο χωρο. Ειδικα σε ολους αυτους τους φθηνους SSD πιστευω οτι ειναι απαραιτητο

Μην ξεχναμε οτι ενας SDD για να λειτουργησει σωστα δεν πρεπει να ειναι γεματος πανω απο το 70-80%. Αλλιως καθυστερει και αρχιζει να εχει μεγαλες φθορες στα ελευθερα κελια του που χρησιμοποιουνται συνεχεια για εγγραφη temporary δεδομενων. Και οχι δεν θα κατσω να σεταρω ολα τα temporary απο windows και προγραμματα για να πηγαινουν αλλου για 10€ παραπανω που εχει ενας μεγαλυτερος και φυσικα θα προτιμησω μια μεγαλυτερη διαρκεια ζωης και αξιοπιστια του δισκου μου.

Προσωπικες αποψεις παντα.

Ειχα μια απορια οτι κατι δεν κανω καλα αλλα τελικα τον ιδιο γεματοι ειναι και σε εσας οσοι εχετε παραπανω απο Windows και Office εκει μεσα.

Δεν αποτελει διαμαχη. Απορια ηταν.

Ευχαριστω.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Boubis1411 είπε

Ναι αλλά παλιό σύστημα δεν θα έχει support 

περασα τα "παραθυρα" 10 σε πιο παλια συστηματα απο αυτα που αναφερθηκαν . Κανενα θεμα με την υποστηριξη. Απλα προφανως, πιο αργα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Loinen είπε

περασα τα "παραθυρα" 10 σε πιο παλια συστηματα απο αυτα που αναφερθηκαν . Κανενα θεμα με την υποστηριξη. Απλα προφανως, πιο αργα.

Θα τα δοκιμάσω τότε.... Σε ευχαριστώ πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/10/2020 στις 4:41 ΠΜ, eyw είπε

INTENSO 3813430 120GB 14.50€ e-shop.
από 15.64€ στο skoutz (+1.14€ ). Προσφορά διότι το e-shop δεν χρεώνει μεταφορικά και 14.50€ είναι τελική τιμή.
Και όσο αντέξει, 2 χρόνια εγγύηση χωρίς περιορισμούς!

Τίμιος δίσκος: PATRIOT PBU120GS25SSDR BURST 120GB από 16.40€ skroutz. e-shop 17.90€, αντοχή 75TBW.

Ενδιαφέρον κ thanks!
 

Αυτό με το 75ΤΒW, τι ακριβώς σημαίνει; Αντοχή/αξιοπιστία του σκληρού κατά κάποιο τρόπο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερώτηση: θα πάρω έναν για έναν υπολογιστή γραφείου με μικρές απαιτήσεις. Ο τωρινός σκληρός είναι 160gb και χρησιμοποιεί τα 40gb. Ο προβληματισμός μου είναι ο εξής: τοποθέτηση την κάνω μόνος μου αλλά εγώ δεν θέλω να ξαναστήσω από την αρχή, θέλω να κάνω  ghosting. Είναι εύκολο; Χρειάζομαι εξωτερικό σκληρό; Γιατί αν είναι να τον πάω στον τεχνικό και να μου πάρει 30€ τότε πάει το value of money του θέματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, TheGrisGrisMan είπε

Ενδιαφέρον κ thanks!
 

Αυτό με το 75ΤΒW, τι ακριβώς σημαίνει; Αντοχή/αξιοπιστία του σκληρού κατά κάποιο τρόπο;

Σημαίνει ότι η αναμενόμενη διάρκεια ζωής του σκληρού των 120GB είναι έγραφες έως 75ΤΒ.

Φυσικά αυτό σημαίνει όμως ότι τα 75ΤΒ εγγράφων κατανέμονται ομοιόμορφα μέσα στα κελιά του.

Στην πραγματικότητα όμως ειδικά σε αυτό το μέγεθος χωρητικότητας ένα πολύ μεγάλο μέρος του εγγράφεται μονο μια ή ελάχιστες φορές. Πχ η εγκατάσταση των Windows και των βασικών προγραμμάτων. Θα εγγραφούν και θα παραμείνουν σχεδόν για πάντα σε ένα κελι εγγραφής.

Όσο περισσότερο γεμίζεις τον δισκο σου τοσο μειώνεται ο χώρος που χρησιμοποιείται για βοηθητικές temporary εγγραφές. Αυτό εκτός από καθυστέρηση που μπορεί να μην είναι σημαντική φθειρει τα υπόλοιπα κελιά που χρησιμοποιούνται για τέτοια χρήση. Κάτι που μειώνει την αναμενόμενη διάρκεια ζωής του δίσκου σου ή τουλάχιστον μέρος της χωρητικότητα του.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, for4 είπε

ερώτηση: θα πάρω έναν για έναν υπολογιστή γραφείου με μικρές απαιτήσεις. Ο τωρινός σκληρός είναι 160gb και χρησιμοποιεί τα 40gb. Ο προβληματισμός μου είναι ο εξής: τοποθέτηση την κάνω μόνος μου αλλά εγώ δεν θέλω να ξαναστήσω από την αρχή, θέλω να κάνω  ghosting. Είναι εύκολο; Χρειάζομαι εξωτερικό σκληρό; Γιατί αν είναι να τον πάω στον τεχνικό και να μου πάρει 30€ τότε πάει το value of money του θέματος.

Είναι πανεύκολο. Ψάξε "migrate to new ssd", υπάρχουν πάρα πολλά guides και αντίστοιχα πάρα πολλά προγράμματα που κάνουν αυτό που θες

Δε χρειάζεσαι άλλο δίσκο, μόνο τον παλιό και τον καινούριο. Αν έχεις και ένα τέτοιο, μπορείς να το κανεις πριν καν ανοίξεις το κουτί (ή σε περίπτωση που θέλεις να μπει σε λαπτοπ που δεν έχει θεση για δεύτερο ssd)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πηρα τον πατριοτ τη περασμενη εβδομαδα στα 15.7 για ενα sata 2 laptop που ανοιγει μια φορα το μηνα και εχει μεσα 2-3 προγραμματα συνολο 10 gb, κωτσο με πιασανε 😄

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

απο την αλλη μερια με μια 750 τι,

μερικοι τρεξαν το coduty cold war,

δηλαδη οι 750 κ παρομοιες μουμιοποιουνται, 

θα τρεχουν...αλλα 13! χρονια σε πολλα συστηματα, μεχρι εξαλλειψης του pcixpress 16x.

αρα εχει απ ολα 

Επεξ/σία από peiraiask
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...