Προς το περιεχόμενο

Αναβαθμιση σε Νεο PC για light gaming χαμηλο budget


Vasilis1818

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Vasilis1818   Θα συμφωνησω με τον απο πανω ακριβως σε ολα.    

 

θα σε συμβουλεψω να κανεις μονο 2 αλλαγες.  

1. βρες εναν FX 8320/8350 μεταχειρισμενο απο καλο και αξιοπιστο πωλητη, και βαλτον επανω. Στα μεταχειρισμενα, ο τελευταιος που πρεπει να φοβασαι ειναι ο επεξεργαστης. 

2.  Αγορασε κλειδακι με 5-10€ και περασε τα Windows 10.  οι FX δουλευουν ακομα καλυτερα στα 10αρια, ελεω καλυτερης διαχειρισης Multitasking...!! 

 

ετσι θα κανεις μια πολυ φθηνη αναβαθμιση..!!! !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, raul7 είπε

@LaMereda δεν ξέρω σε ποιο κομμάτι σε απογοήτευσε, φαντάζομαι σε κάποιο game που ήθελε single core όπως τα περισσότερα και οι ιντελ της εποχής τα πήγαιναν καλύτερα. Όσον αφορά το multitasking που στην προκειμένη περίπτωση είναι το μέρος που σκαλώνει το σύστημα, σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ πως ένας διπύρηνος pentium με ht θα τα πάει καλύτερα σε αυτό το κομμάτι.

Σαν παράδειγμα το έφερα για την χαοτική διαφορά που υπάρχει στο single core. Προφανώς και αν πήγαινε σε κάτι καινούργιο θα κοιτούσε κάτι σε 4c/8t όπως ο R3 3100 ή i3-10100.

Απλά για εμένα αυτά τα 50€ που ζητάνε για FX-8100 είναι πραγματικά πεταμένα χρήματα και τον βλέπω να ψάχνεται πάλι για αναβάθμιση σε σύντομο διάστημα, πόσο μάλλον αν θελήσει να παίξει και κάποιο πιο απαιτητικό παιχνίδι.

Στη θέση του θα πουλούσα το σετάκι που έχει τώρα (επεξεργαστή-μητρική-μνήμη) γύρω στα 50€ και βάζοντας άλλα 150€ θα έπαιρνα ένα νέο σετ από αυτά που αναφέρθηκαν παραπάνω.

Καλές αγορές.

Επεξ/σία από LaMereda
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο,τι μπορεί να βρει θα είναι καλύτερος απο 4300 βασικα ανέφερα τους φθηνότερους και στα 95 watt προφανως και 125αρηδες δέχονται undervolting αν διαθέσεις λιγο χρονο ενασχολησης!

Όσο για τα παράθυρα τα τωρινά σε ποια κατάσταση βρισκονται? Λογικα θα μπορείς να αναβαθμισεις απο 8αρια σε 10αρια (αν ήταν 7 θα ήμουν σίγουρος μεχρι πρόσφατα, εχω καιρο..)

 

εχω καιρο να αναβαθμισω απο 8αρια (αναθεματισμενο κινητο γραφω ζορικα!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...