Προς το περιεχόμενο

Sigma 17-50mm F2.8 EX DC OS HSM vs Canon EF-S 18-55mm f3.5-5.6 IS STM


nullindex

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Αξίζει η μετάβαση στον Sigma σε σχέση με τον kit Canon EF-S 18-55mm f3.5-5.6 IS STM?

Η μηχανή είναι η Canon 1300D. Νομίζω πως λείπει οξύτητα στον kit για αυτό και σκέφτομαι την αλλαγή.

Έχει κάποιος τον Sigma να μας πει εντυπώσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ειχα τον αντιστοιχο σε Nikon D7000. Σιγουρα πιο οξυς απο τον κιτ αλλα μην περιμενεις να δεις τρομερες διαφορες. Το μεγαλο του πλεονεκτημα ηταν το 2.8 για μενα παρα η διαφορα στην ποιοτητα με τον κιτ φακο. Εαν εχεις σκοπο να παραμεινεις σε apc τοτε αξιζει να τον παρεις, θα τον εχεις κ οταν θα παρεις αλλη μηχανη. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα στην d7100 ως μόνιμο μου φακό για σχεδόν 2 χρόνια τον sigma που αναφερεις. Κάποια στιγμή για λίγο χρονικό διάστημα πηγα σε Sony μηχανή αλλά τελικά οι Nikon με βολεύουν καλύτερα και γύρισα στην εταιρεία με την d7500 και τον 18-55 af-p dx vr.

Ακόμα «κλαίω» που άλλαξα για λίγο στρατόπεδο και εδωσα τον sigma. Για μένα είναι τοπ κροπ φακός, μεγάλη διαφορά σε οξύτητα και ευκρίνεια από τον 18-55 για μένα, χώρις να θέλω να έρθω σε κάποια αντιπαράθεση με τον φίλο Σάκης από πάνω. Ότι και αν έχω κάνει με τον 18-55 σε ρυθμίσεις κλπ, την λεπτομέρεια του sigma δεν την έχω πάρει. Κάτι πάει να κάνει ο dx 35 f1.8 αλλά είναι πιο περιοριστικός λόγω mm. 
 

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σαν κύριο έχω τον κλασσικό 50mm f/1.8 stm εδώ και πολύ καιρό. Τώρα τελευταία που ξαναέβαλα τον kit γιατί ήθελα το zoom σε συγκεκριμένες συνθήκες, απογοητεύτηκα κάπως. Μου φάνηκε οτι δεν έπαιρνα την λεπτομέρεια που ήθελα και που με τον 50αρη δεν θα μπορούσα να φωτογραφίσω λόγω συνθηκών. 

Το σταθερό f/2.8 είναι πολύ δελεαστικό στην τιμή που πωλείται, για αυτό έχω μπει σε σκέψεις..

@stratigos24 έχεις κάποιο δείγμα από φωτογραφίες σου με τον Sigma?

Επεξ/σία από nullindex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nullindex είπε

@stratigos24 έχεις κάποιο δείγμα από φωτογραφίες σου με τον Sigma 

Urban Moodhttps://www.flickr.com/photos/128280524@N03/

Κάτω από την κάθε φωτο λέει με τι εξοπλισμό βγήκε. Σε οποία φωτογραφία λέει 17-50 είναι με τον sigma που σε ενδιαφέρει. Έχει και με τον 18-55 για να συγκρίνεις.

 

Επεξ/σία από stratigos24
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια ένσταση μόνο για το φακό μιας και βλέπω ότι έχεις την 1300d, είναι πως ο φακός μπορεί να θέλει καλιμπραρισμα (af micro adjustment) για να δουλέψει σωστά στο 2.8 (να εστιάζει σωστά ακριβως και όχι λίγο μπροστα ή λίγο πίσω από το θέμα)   κάτι που δε σου προσφέρει σαν επιλογή η μηχανή σου παρά μόνο οι 7d, 70d, 77d, 80d και 90d από crop μηχανές της canon. 
Σε εμένα χρειάστηκε καλιμπραρισμα και ήθελε τιμή -7. 

Επεξ/σία από stratigos24
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Μια ένσταση μόνο για το φακό μιας και βλέπω ότι έχεις την 1300d, είναι πως ο φακός μπορεί να θέλει καλιμπραρισμα (af micro adjustment) για να δουλέψει σωστά στο 2.8 (να εστιάζει σωστά ακριβως και όχι λίγο μπροστα ή λίγο πίσω από το θέμα)   κάτι που δε σου προσφέρει σαν επιλογή η μηχανή σου παρά μόνο οι 77d, 80d και 90d από crop μηχανές της canon. 
Σε εμένα χρειάστηκε καλιμπραρισμα και ήθελε τιμή -7. 

Ευχαριστώ για την πληροφορία! Τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση, αν υπάρχει κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά έχει παραπάνω από διπλάσια τιμή.

Είναι σίγουρο δηλαδή ότι θα υπάρχει θέμα με το focus?

Υπάρχει κάποια διαδικασία που μπορεί να γίνει από εμένα ή σε κάποιο κατάστημα αν τελικά καταλήξω στον Sigma?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Υπάρχει και canon 17-55 2.8 που δεν θα έχει κανένα πρόβλημα , έτσι ;

Είναι σίγουρο ότι δε θα κάνει πρόβλημα στο focus? Εμένα και ο 35mm 1.8 ήθελε -3.

45 λεπτά πριν, nullindex είπε

Ναι, αλλά έχει παραπάνω από διπλάσια τιμή.

Είναι σίγουρο δηλαδή ότι θα υπάρχει θέμα με το focus? Δεν είναι σίγουρο, αλλά είναι πολύ πιθανό. Εγώ και στον sigma χρειάστηκα και στον 35mm 1.8 και στον tamron 24-70 φίλου και στον 50 1.4του ίδιου φίλου που έχω δοκιμάσει στη μηχανή μου. Και ο φίλος χρειάστηκε σε αυτούς που είπα (24-70, 50 1.4) αλλά και στους tamron 70-200 2.8 g2, Sigma 35mm art 1.8 και μάλιστα άλλο calibration ήθελαν στην d750 και άλλο στην d850 που πήρε μετά.

Υπάρχει κάποια διαδικασία που μπορεί να γίνει από εμένα ή σε κάποιο κατάστημα αν τελικά καταλήξω στον Sigma?

Δεν ξέρω πώς γίνεται στην περίπτωση που αντιμετωπίσεις τέτοιο πρόβλημα. Ίσως αν ο φακός έχει πολύ απόκλιση, να τον στείλουν πίσω για καλιμπράρισμα στο εργοστάσιο (και θα γυρίσει ολόσωστα για τη μηχανλη σου;;;), αλλά αν είναι για λίγες μονάδες (στα πλαίσια του ΄΄φυσιολογικού΄΄ αν υπάρχει τέτοια περίπτωση δηλαδή να θεωρούνε κάποια απόκλιση φυσιολογική) δε ξέρω πώς γίνεται.

Μπορείς να καλέσεις 1-2 φωτογραφικά καταστήματα πριν την αγορά και να τους ρωτήσεις τον προβληματισμό σου, σε στυλ, έχω την 1300 και θέλω να πάρω αυτόν τον φακό που έχετε (17-50) αλλά αν έχω πρόβλημα με την εστίαση στο f2.8, 3.2 κλπ που διαβάζω στο internet ότι μπορεί να έχει back ή front focus και η μηχανή μου δεν έχει af micro adjustment, τί μπορεί να γίνει;; Mήπως σου πούνε τη διαδικασία που γίνεται σε αυτήν την περίπτωση.

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν έχει πρόβλημα με φακο canon , το λύνει η αντιπροσωπεία. Δεν τον ενδιαφέρει το πως . 

Αν όμως είναι με άλλου κατασκευαστή, ο ένας θα πετάει το μπαλάκι στον άλλο. 

Σε λύση λιγότερο ακριβή από τον canon , υπάρχει ο sigma 17-70mm F2.8-4 DC Macro OS HSM

που είναι συμβατός με το usb dock της sigma , με το οποίο μάλλον ρυθμίζονται τα πάντα.

Αυτός από e-infinity έρχεται με 340€ (χωρίς το dock). 

Προσωπικά δεν θα έμπλεκα με τρίτου κατασκευαστή , χωρίς καμία δυνατότητα ρύθμισης. 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Αν έχει πρόβλημα με φακο canon , το λύνει η αντιπροσωπεία. Δεν τον ενδιαφέρει το πως . 

Αν όμως είναι με άλλου κατασκευαστή, ο ένας θα πετάει το μπαλάκι στον άλλο. 

Σε λύση λιγότερο ακριβή από τον canon , υπάρχει ο sigma 17-70mm F2.8-4 DC Macro OS HSM

που είναι συμβατός με το usb dock της sigma , με το οποίο μάλλον ρυθμίζονται τα πάντα. (από όσο διαβάζω και είναι καλ'ο, είναι ότι μπορείς να καλιμπράρεις σε παραπάνω εστιακές αποστάσεις, πχ -3 στα 17mm, -5 στα 35mm και +7 στα 70mm... τυχαίο παράδειγμα)

Αυτός από e-infinity έρχεται με 340€ (χωρίς το dock). 

Προσωπικά δεν θα έμπλεκα με τρίτου κατασκευαστή , χωρίς καμία δυνατότητα ρύθμισης. 

Ναι, αλλά αν θέλει μικρορύθμιση, πάλι το λύνει η αντιπροσωπεία; Αν ο φακός είναι οκ και ο αισθητήρας af της μηχανής λαμβάνει λάθος τιμές και βάζει λάθος (που έτσι πολλές φορές εμφανίζεται το πρόβλημα), τότε τί γίνεται; 


Ακόμα, τον 17-70 τον σκέφτηκα και εγώ (δε ξέρω κατα πόσο καλύτερος ή χειρότερος είναι από τον 17-50) αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι το sigma dock τον ρυθμίζει μέσα του και δε χρειάζεσαι μικρορύθμιση στη μηχανή. Aν ρυθμίζει τον φακό πάνω στη μηχανή και αλλάζει σε αυτόν τις τιμές, τότε ναι, καλύτερα να πάει στον 17-70 και να αγοράσει έξτρα και το doc.

Επεξ/σία από stratigos24
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με το dock , έχει από -20 ως +20 σε κάθε εστιακή απόσταση , και όχι μία για όλες, όπως με αυτές της μηχανής. 

Μπορείς δηλαδή στα 18mm να βάλεις -20 στα 35 +20 στα 50mm -20 και στα 70mm +20.

Φυσικά αυτά γράφονται στο firmware του φακού. Απαιτούνται δοκιμές.

Ακόμη και αν δεν έχεις το dock , εφόσον ο φακός είναι συμβατός, γνωστοί τεχνικοί τα έχουν και αναλαμβάνουν να καλιμπραριστεί ο φακός, με συγκεκριμένη μηχανή. 

 

Δείτε στο 4.25 πως φαίνονται διορθώσεις για κάθε εστιακή απόσταση !

Επίσης το 1mm πιο wide και τα 15mm στο tele μετράνε αρκετά. 

 

Για τους μαμά φακούς, αν έχει πρόβλημα , πάνε μαζί με τη μηχανή στην αντιπροσωπεία και τα φτιάχνουν ή σου αλλάζουν φακό . Λύνεται πάντως . 

ΑΛλά σίγουρα άλλο 670€ και άλλο 340€ . 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Nαι, είναι μεγάλη διαφορά στην τιμή.
στο wide είναι ίδιοι με τον 17-70, 20mm στο τέλε έχει παραπάνω που είναι όντως βασικό αλλά (λάθος κατάλαβα, συγκρίνεις τον 17-55 με αυτόν... και όχι τον 17-50) από την άλλη με τον 17-70 το 2.8 το έχει ξεχάσει από τα 25mm και πάνω που κλείνει και όσο ανεβαίνει mm ανεβαίνει και το f. Κάποτε το είχα ψάξει και αν δεν κάνω λάθος στα 50mm έχει πάει ήδη f3.5. f4

Ας ψάξει λοιπόν όλα τα πάραπάνω και να δει τί συμφέρει.

@nullindexΕνημέρωσε μας αν κάνεις καμιά ερώτηση σε μαγαζιά τί σου είπαν να ξέρουμε.

Edit: Το βρήκα το f του 17-70 πώς μεταβάλλεται:

 

Focal length 17mm 23mm 28-48mm 49-70mm
Max. aperture ƒ/2.8 ƒ/3.2 ƒ/3.5 ƒ/4
Min. aperture ƒ/22 at all focal lengths

 

Kαι ενημερωτικά, όπως είχα γράψει αλλού: 

Άρα η διαφορά με τον 17-70 είναι ένα ολόκληρο στοπ φωτεινότητας στα 50mm, 1/2 του στοπ στα 28-48 και1/3 του στοπ στα 23mm.

Πηγή: https://www.imaging-resource.com/lenses/sigma/17-70mm-f2.8-4-dc-macro-os-hsm-c/review/

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες!

Θα μιλήσω με κάποια μαγαζιά και θα σας πω τι μου είπαν.

Αν είναι να δώσω τα λεφτά για τον φακό της Canon, ίσως να ήταν καλύτερα να πάρω κάποιο άλλο σώμα? H 80D έχει 696 στο e infinity αυτή τη στιγμή..

Άρχισαν οι πειρασμοί και οι σκέψεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...