Προς το περιεχόμενο

ΜΙΣΗ ΤΙΜΗ


GREGORYMO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

3 λεπτά πριν, KoreanW είπε

50% το είπες και το σχολίασα. Αν θες ξαναδιάβασε αυτό που έγραψα.

Επίσης 50% δε λέει πολλά. Από τί 50%
Αν η φοιτήτρια αγόρασε ακριβά, πρέπει και συ να πιαστείς ;

Θα δεις τί συσκευές είναι,
σε τί κατάσταση βρίσκονται,
με τα ίδια λεφτά τί μπορείς να αγοράσεις σήμερα (θα έχεις και εγγυηση), 
γενικώς θα δεις αν σε συμφέρει να νοικιάσεις το διαμέρισμα με αυτές τις συσκευές ή με άλλες που θα αγόραζες ολοκαίνουριες.

Αγορά θα κάνεις, δε σου κάνει χατήρι η φοιτήτρια.
Για να μη σου ότι στις ξεφορτώνεται τις συσκευές της.

Κοίτα, δεις :

Βάση τιμολόγιων μου δείχνει ότι αγόρασε το 2014 πράγματα για το σπίτι αξίας 2500€.

πλυντήριο

κουζίνα

ψυγείο

κρεβάτι κτλ

ΟΤΙ θέλω από αυτά μου τα δίνει στην μισή τιμή.

Το κρεβάτι, πες είναι ΟΚ.

Τα υπόλοιπα που έχουν περάσει 6 χρόνια είναι ο προβληματισμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι άσχημη ιδέα να τα πάρεις στο 50% και μετά να αυξήσεις το ενοίκιο στον επόμενο ως επιπλωμένο η με έτοιμη κουζίνα. Πάντως, ψάξε σε τίποτε σελίδες αγγελιών με μεταχειρισμένα να δεις τι παίζει, προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί με αγορα η πώληση σε μεταχειρισμενες συσκευές για κουζίνα. Αν πχ η φοιτήτρια αγόρασε το 14 την κουζίνα 300 ευρώ οπότε τώρα εσύ θα δώσεις 150 αλλά οι μεταχειρισμενες παρόμοιες έχουν 100 η πιο λίγο, τότε ίσως δεν αξίζει η αγορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Τι εννοείς ούτε καν 400€ ?

Διαχειρίζεσαι ένα διαμέρισμα και ρωτάς σε φορουμ τι να κάνεις;Αυριο θα ρωτήσεις πόσο να το νοικιάσεις;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Κοίτα, δεις :

Βάση τιμολόγιων μου δείχνει ότι αγόρασε το 2014 πράγματα για το σπίτι αξίας 2500€.

πλυντήριο

κουζίνα

ψυγείο

κρεβάτι κτλ

ΟΤΙ θέλω από αυτά μου τα δίνει στην μισή τιμή.

Το κρεβάτι, πες είναι ΟΚ.

Τα υπόλοιπα που έχουν περάσει 6 χρόνια είναι ο προβληματισμός.

Πολλά λεφτά τα 2500k για ψυγείο κουζίνα πλυντήριο κρεββάτι για φοιτητή/φοιτήτρια, αλλά αν σου έδειξε τιμολόγια οκ. 

Edit: Αν γνωρίζεις τα μοντέλα ψάξε στο Web τι παίζει από τιμές αν και λογικά θα έχουν αποσυρθεί αυτά τα μοντέλα. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Δεν είναι άσχημη ιδέα να τα πάρεις στο 50% και μετά να αυξήσεις το ενοίκιο στον επόμενο ως επιπλωμένο η με έτοιμη κουζίνα. Πάντως, ψάξε σε τίποτε σελίδες αγγελιών με μεταχειρισμένα να δεις τι παίζει, προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί με αγορα η πώληση σε μεταχειρισμενες συσκευές για κουζίνα. Αν πχ η φοιτήτρια αγόρασε το 14 την κουζίνα 300 ευρώ οπότε τώρα εσύ θα δώσεις 150 αλλά οι μεταχειρισμενες παρόμοιες έχουν 100 η πιο λίγο, τότε ίσως δεν αξίζει η αγορά. 

ΕΔΩ, υποτίθεται ότι ξέρω και καλά την χρήση. Μια φοιτήτρια έμενε μόνη της.

1 λεπτό πριν, Βασίλης_29 είπε

Πολλά λεφτά τα 2500k για ψυγείο κουζίνα πλυντήριο κρεββάτι για φοιτητή/φοιτήτρια, αλλά αν σου έδειξε τιμολόγια οκ. 

Διαλέγω, ότι θέλω από αυτά στην μισή τιμη. Όχι όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, GREGORYMO said:

Κοίτα, δεις :

Βάση τιμολόγιων μου δείχνει ότι αγόρασε το 2014 πράγματα για το σπίτι αξίας 2500€.

πλυντήριο

κουζίνα

ψυγείο

κρεβάτι κτλ

ΟΤΙ θέλω από αυτά μου τα δίνει στην μισή τιμή.

Το κρεβάτι, πες είναι ΟΚ.

Τα υπόλοιπα που έχουν περάσει 6 χρόνια είναι ο προβληματισμός.

Εμένα μου φαίνονται πολλά.
Τα τιμολόγια δε λένε τίποτε, αν αυτή αγόρασε πχ από κατάστημα με ακριβές τιμές.
Εσύ σε κάθε περίπτωση κοιτάς το συμφέρον σου, κι αν δεν το κοιτάς βλέπεις τουλάχιστον το δίκιο για όλους.

Γενικώς η πρώην φοιτηρια θα έχει κόστος μεταφορικών,
οι συσκευές είναι δικές της και δεν είναι δικό σου το πρόβλημά της να τις ξεφορτωθεί
θα μπορούσαν να είναι συσκευές χρησιμοποιημένες παλιές κανιβαλισμένες τουρκοκινεζιές που έχουν τα φοιτητικό σπίτια.
Στο πατρικό της δε θα έχει πού να τις βάλει και θα τις έχει περίσσιες.

Μπορείς να πιέσεις πιο χαμηλά.
Θεωρώ ότι 50% είναι γενικά πολλά,
εσύ με τα ίδια λεφτά μπορείς να αγοράσεις από οποιονδήποτε ο,τιδήποτε.

Εδώ βρίσκεις καινούριες επώνυμες συσκευές στις ευκαιρίες με λιγότερα λεφτά από τα χιλιάρικα αυτά.
Όχι να πάρεις μεταχειρισμένες παλιές.
Επειδή θες τη γνώμη.

Επεξ/σία από KoreanW
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Δεν είναι άσχημη ιδέα να τα πάρεις στο 50% και μετά να αυξήσεις το ενοίκιο στον επόμενο ως επιπλωμένο η με έτοιμη κουζίνα. Πάντως, ψάξε σε τίποτε σελίδες αγγελιών με μεταχειρισμένα να δεις τι παίζει, προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί με αγορα η πώληση σε μεταχειρισμενες συσκευές για κουζίνα. Αν πχ η φοιτήτρια αγόρασε το 14 την κουζίνα 300 ευρώ οπότε τώρα εσύ θα δώσεις 150 αλλά οι μεταχειρισμενες παρόμοιες έχουν 100 η πιο λίγο, τότε ίσως δεν αξίζει η αγορά. 

ΣΩΣΤΑ, το λες ότι αν το αγόρασε 300€ και μου δίνει 150€, αλλά στο internet έχει 100€, θα χάσω 50€. Απλά, παίρνοντας 3 συσκευές, μειώνω την πιθανότητα να την πιω γιατί μπορεί κάποια να χαλάσει άμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

ΕΔΩ, υποτίθεται ότι ξέρω και καλά την χρήση. Μια φοιτήτρια έμενε μόνη της.

Διαλέγω, ότι θέλω από αυτά στην μισή τιμη. Όχι όλα.

Αν τα θέλεις με σκοπό να νοικιαστει το ακίνητο ως επιπλωμενο τότε τα κρατάς όλα αλλιώς μην κρατάς τίποτα, γενικά αυτοί που ψάχνουν επιπλωμένα σπίτια θέλουν να υπάρχει όλο το σετ με τα βασικά και απαραίτητα έπιπλα/συσκευές, δεν θα έχει κάποιο νόημα η πλεονέκτημα κατ' εμέ να το νοικιάσεις πχ μόνο με πλυντήριο η ψυγείο κοκ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμενα δεν αξιζει... αφενος γιατι παιρνεις μεταχειρισμένα είδη που αυριο μπορει να χαλασουν και να σου κοστισουν εν τελει περισσοτερο απο καινουργια (γιατι αν χαλασει μια πλακετα σε πλυντήριο 6 ετων καλυτερα πετα το δεν αξιζει η επισκευη του), και αφετερου γιατι αν θες να το νοικιασεις επιπλωμενο μπορεις να πας να παρεις οικονομικότερα επιλογής σου... με 1250 € επιπλώνεις ανετα γκαρσονιερα με καινουργια επιπλα και παιρνεις και ψυγειο φουρνακι πλυντήριο του κουτιου αν ντε κ καλα θες να το νοικιαζεις επιπλωμενο πλεον...

 

Επισης το οτι νοικιαζεισ επιπλωμενο δεν ειναι παντα θετικο, οι πιο πολλοι δε θελουν επιπλωμένα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχε υπόψιν πως αν το νοικιάζεις ως επιπλωμένο αναλαμβάνεις και την ευθύνη αντικατάστασης σε οτιδήποτε χαλάσει με λογική χρήση, π.χ. χαλάει αύριο το ψυγείο, πρέπει άμεσα να φέρεις τεχνικό για επισκευή ή ακόμα και να το αντικαταστήσεις με άλλο αντίστοιχων δυνατοτήτων.

Δες πόσο παραπάνω νοικιάζονται τα επιπλωμένα από τα σκέτα διαμερίσματα στην περιοχή σου, αν η διαφορά είναι €100 το μήνα κατά μέσο όρο τότε και όλα να τα αγοράσεις σε ένα χρόνο έχεις κάνει απόσβεση της επένδυσης, αν είναι λιγότερα αυξάνεται αναλογικά και ο χρόνος που θα έχεις το άγχος στο κεφάλι σου.

Προσωπικά θα έκανα μια προσφορά στην νοικάρισα να τα πάρω όλα αλλά σε καλύτερη τιμή από το 50%, π.χ. αντί για €1250 που είναι τώρα €1000 στρογγυλά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι λευκές συσκευές δεν απαξιώνονται τόσο γρήγορα όσο τα προϊόντα τεχνολογίας, δεν υπάρχει τόσο συχνή ανανέωση των μοντέλων. Ωστόσο, το 2014 είναι πλέον αρκετά μακρινό. 

Γκούγκλαρε τα μοντέλα να δεις αν πωλούνται ακόμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Βασίλης_29 είπε

Αν τα θέλεις με σκοπό να νοικιαστει το ακίνητο ως επιπλωμενο τότε τα κρατάς όλα αλλιώς μην κρατάς τίποτα, γενικά αυτοί που ψάχνουν επιπλωμένα σπίτια θέλουν να υπάρχει όλο το σετ με τα βασικά και απαραίτητα έπιπλα/συσκευές, δεν θα έχει κάποιο νόημα η πλεονέκτημα κατ' εμέ να το νοικιάσεις πχ μόνο με πλυντήριο η ψυγείο κοκ. 

Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω ΑΚΟΜΑ αποφασίσει αν θα ενοικιάσω επιπλομενο η όχι !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την στιγμή που δεν τα θέλεις για εσένα, δεν αξίζει να επενδύσεις τότε.Μόνο αν έχεις σκοπό να το νοικιάζεις αυστηρά επιπλωμένο, άρα θα δεσμέυσεις και τον ενοικιαστή να χρησιμοποιησεί αυτά τα πράγματα.

Αν πρόκειται για φοιτητική περιοχή, τότε αξίζει με 1000, γιατί θα βρεις άμεσα ενδιαφερομένο να ψάχνει επιπλωμένο σπίτι.

Αν πρόκειται για κλασική γειτονιά, οι ενδιαφερομένοι ίσως να θέλουν μόνο δικά τους πράγματα. Τότε της λές, δεν αγοράζω τίποτα και ότι δεν θέλεις, άστο μέσα. (Ετσι μου είχε πει και εμενα ο ιδιοκτήτης , όταν έφευγα απο φοιτητής. Εβαλα μια αγγελία στην σχολή και τα έδωσα όλα σε ενα βράδυ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Narayan είπε

Έχε υπόψιν πως αν το νοικιάζεις ως επιπλωμένο αναλαμβάνεις και την ευθύνη αντικατάστασης σε οτιδήποτε χαλάσει με λογική χρήση, π.χ. χαλάει αύριο το ψυγείο, πρέπει άμεσα να φέρεις τεχνικό για επισκευή ή ακόμα και να το αντικαταστήσεις με άλλο αντίστοιχων δυνατοτήτων.

Δες πόσο παραπάνω νοικιάζονται τα επιπλωμένα από τα σκέτα διαμερίσματα στην περιοχή σου, αν η διαφορά είναι €100 το μήνα κατά μέσο όρο τότε και όλα να τα αγοράσεις σε ένα χρόνο έχεις κάνει απόσβεση της επένδυσης, αν είναι λιγότερα αυξάνεται αναλογικά και ο χρόνος που θα έχεις το άγχος στο κεφάλι σου.

Προσωπικά θα έκανα μια προσφορά στην νοικάρισα να τα πάρω όλα αλλά σε καλύτερη τιμή από το 50%, π.χ. αντί για €1250 που είναι τώρα €1000 στρογγυλά.

Το περιθώριο για παζάρι, μου το άφησε και η ίδια.

Δεν έχω αποφασίσει αν το ενοικιάσω επιπλομενο η όχι γιατί υπάρχουν υπέρ και κατά.

Δεν αγοράζω από τον οποιοδήποτε αλλά από μια ενοικιαστρια που είχα 6 χρόνια και υπάρχει και καλά μια συνεργασία.

Το θέμα αν ένα πλυντήριο 6 ετών είναι ικανοποιητικα να το πάρω μισή τιμη η μία κουζίνα που υποτίθεται μαγείρεψε ελάχιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...