Προς το περιεχόμενο

ΜΙΣΗ ΤΙΜΗ


GREGORYMO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μ' αρέσει που πολλοί γράφετε ότι λευκές συσκευές του 2014 είναι απαξιωμένες. 

Τι να πω εγώ που έχω ψυγείο, φούρνο, πλυντήριο ρούχων, πλυντήριο πιάτων, 2 air-condition, όλα του 2007-2008. Και είναι όλα εξαιρετικά και λειτουργούν άψογα.

Μια χαρά λοιπόν είναι συσκευές του 2014 και καμία απαξίωση δεν έχουν.

Το μόνο που επιβάλλεται στην περίπτωση του TS είναι:
1) να σκεφτεί αν πράγματι θέλει να νοικιάζει το διαμέρισμα ως επιπλωμένο.
2) έρευνα αγοράς για το αν συμφέρει να πάρει τις συγκεκριμένες συσκευές ή κάποιες άλλες. 

Επεξ/σία από Aurumnus
  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, bilya said:

πάντως με αυτά που λενε εδώ μερικοί πρέπει να αλλάζουν λευκές συσκευές κάθε 5ετια.

μια και έχω συμμετάσχει στην κουβέντα που προηγήθηκε,
στην 5ετία δεν χρειάζεται να αλλάζεις συσκευές για να έχεις ιδέα του περιθωρίου κέρδους στην αγορά

1 minute ago, Aurumnus said:

Μ' αρέσει που πολλοί γράφετε ότι λευκές συσκευές του 2014 είναι απαξιωμένες. 

Τι να πω εγώ που έχω ψυγείο, φούρνο, πλυντήριο ρούχων, πλυντήριο πιάτων, 2 air-condition, όλα του 2007-2008. Και είναι όλα εξαιρετικά και λειτουργούν άψογα.

Μθα χαρά λοιπόν είναι συσκευές του 2014 και καμία απαξίωση δεν έχουν.

Το μόνο που επιβάλλεται στην περίπτωση του TS είναι 1) να σκεφτεί αν πράγματι θέλει να νοικιάζει το διαμέρισμα ως επιπλωμένο 2) έρευνα αγοράς για το αν συμφέρει να πάρει τις συγκεκριμένες συσκευές ή κάποιες άλλες. 

εμπορική απαξίωση έχουν, μην τα μπερδεύουμε
όχι τεχνολογική ή λειτουργική

δε θα πας να τις πουλήσεις τις συσκευές του 2014 και να περιμένεις να πιάσεις τα λεφτα σου

Επεξ/σία από KoreanW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, KoreanW είπε

μια και έχω συμμετάσχει στην κουβέντα που προηγήθηκε,
στην 5ετία δεν χρειάζεται να αλλάζεις συσκευές για να έχεις ιδέα του περιθωρίου κέρδους στην αγορά

με αυτά που γράφουν εδώ μερικοί ειναι λες κ μετά την 5ετια ξεκινάνε κ χαλάνε.

Ειδικά πλυντήριο/κουζίνα είναι αρκετά δύσκολο ακόμα κ πρόβλημα να βγάλουν στην 10ετια. 

Αν αξίζουν για τα λεφτα που τα δίνει η κοπέλα στον TS είναι άλλο θέμα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, bilya said:

με αυτά που γράφουν εδώ μερικοί ειναι λες κ μετά την 5ετια ξεκινάνε κ χαλάνε.

Ειδικά πλυντήριο/κουζίνα είναι αρκετά δύσκολο ακόμα κ πρόβλημα να βγάλουν στην 10ετια. 

Αν αξίζουν για τα λεφτα που τα δίνει η κοπέλα στον TS είναι άλλο θέμα.

το αφηρημένο «μερικοί» απαντά σε μένα;
σου θίξανε τις συσκευές και θα θίξεις εμένα;
μίλα ανοιχτά γέροντα

δεν μπορώ να βοηθήσω τί φταίει:
«μερικοί» 😄 όταν ψωνίζουν με τα ίδια λεφτά 
αγοράζουν το μεταχειρισμένο από το καινούριο LOL

μοιράσου το μαζί μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Συσκευές εξαετίας, με άγνωστη χρήση, σε τιμές απόκτησης προ εξαετίας...

Προσωπικά, δεν θα έμπαινα καν σε τέτοια διαδικασία, γενικά στην ενοικίαση επιπλωμένου, γιατί αυξάνεται ο κίνδυνος αβαρίας/ζημιάς/φυσιολογικής φθοράς.

Πάντως, αν ενδιαφέρεται ο TS, βλέπει πόσο θα του στοίχιζαν σήμερα ανάλογης ποιότητας πράγματα, καινούργια, και αποφασίζει αν τον συμφέρει κι αν η διαφορά τιμής είναι τέτοια που αξίζει να πορευτεί και χωρίς εγγύηση.

Έτσι στον αέρα, χωρίς να ξέρουμε καν τι συσκευές είναι, πέραν του "ψυγείο, πλυντήριο", τι να πούμε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάσει τιμολογίου για να τις πήρε η κοπέλα 2500, τότε μιλάμε για καλές συσκευές. Επίσης σιγά την χρήση που θα έκανε ένα άτομο, άντε το πολύ δύο απο κανέναν φιλοξενούμενο.

Μιλάμε για οικιακές συσκευές 5ετίας, άρα η πρόταση για εμένα είναι τελείως win win και για τους δύο.

Δοκίμασέ τες πρώτα, πρότεινε 1000 και θα σου πει κι ευχαιριστώ.

Στον επόμενο νοικάρη ανεβάζεις το νοίκι, και σε 10 μήνες έχεις κάνει απόσβεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπανε κάνε TS μια γύρα σε site αγγελιών, marketplace etc να δεις πόσο πουλιούνται οι συσκευές. Και ανάλογα βλέπεις ή συζητάς την τιμή.

Πάντως -μη βαρέσετε- είναι συνηθισμένο το σπίτι να μην έχει ψυγείο, κουζίνα, πλυντήριο ή είναι κάτι το ειδικό κατόπι συνεννόησης με τον ενοικιαστή; Μου φαίνεται τρομερά περίεργο για αυτό ρωτάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβάζω κατα διαστήματα ερωτήσεις που κάνουν μερικοί και πραγματικά δε ξέρω τι να πω. ό,τι να ναι. Πιο γενικές ερωτήσεις πεθαίνεις,

Αν δε ξέρεις εσύ ο ίδιος, που βλέπεις τις συσκευές, αν αξίζουν, περιμένεις να σου απαντήσουν άλλοι;

Να απαντήσουν σε τι; Στο αόριστο κάποια..... συσκευή στη μισή τιμή; Κάποιος, κάπου κάποτε.....

Σκεφτείτε λίγο πριν ανοίξετε ένα θέμα

Εντωμεταξύ αμφιβάλλω αν υπάρχει κανείς εδώ που έχει αλλάξει λευκή συσκευή σε λιγότερο από 10 χρόνια αν δεν υπάρχει λόγος. Αυτές τις συσκευές τις αλλάζεις όταν χαλάνε.

Ψυγείο, πλυντήριο και κουζίνα στο σπίτι αλλάχτηκαν μόνο όταν χαλάσανε και δε λειτουργούσανε. το πλυντήριο μάλιστα κράτησε πάνω από 20 χρόνια κι αν δε χαλούσε θα το είχα ακόμα. Οπότε τι 5ετίες λέτε; Μη μπερδεύεστε με κινητά 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δες τα μοντέλα των συσκευών αν είναι καλά, και δες και τις συσκευές από κοντά αν βρίσκονται σε καλή κατάσταση. Μετά κινείσαι ανάλογα με αυτά που θα βρεις, και με δεδομένο το τι θέλεις να κάνεις.

Μπορεί οι συσκευές να είναι ευκαιρία και να σου τις δίνει η φοιτήτρια επειδή σε ξέρει και δεν θέλει να ασχολείται με μεταφορές και αγγελίες.

Και μπορεί οι συσκευές να είναι μάπα και να σου τις δίνει η φοιτήτρια γιατί δεν μπορεί να τις πουλήσει ενώ πρέπει και να πληρώσει να τις μεταφέρει.

Σε γενικές γραμμές, καλές λευκές συσκευές πενταετίας με λίγη χρήση και βεβαιωμένη απροβλημάτιστη λειτουργία στην μισή τιμή αγοράς είναι καλύτερη αγορά από καινούριες μπάζο συσκευές φετινές με διετή εγγύηση και άγνωστη λειτουργία (πίστεψε με, ΔΕΝ θες να μάθεις τις διαδικασίες DOA και επισκευής στα σημερινά φτηνά).

Να το πω πιο απλά, ένα πλυντήριο που αγόρασα 600€ το 2015 και δουλεύει μια χαρά με μικρές φθορές σήμερα είναι καλύτερο από ένα καινούριο των 300€. Αν μετακόμιζα, θα προτιμούσα να πληρώσω μεταφορικά και να το έπαιρνα μαζί μου αντί να πάρω ένα καινούριο των 300€ και να προσπαθήσω να σκοτώσω το παλιό. Οι λευκές συσκευές δεν είναι τηλεοράσεις ή κινητά τηλέφωνα.

Το τι ακριβώς παίζει στην περίπτωσή σου πρέπει να το ψάξεις να το βρεις. Επίσης, έχε υπόψιν σου πως αν πράγματι θέλεις να νοικιάσεις επιπλωμένο πλέον το σπίτι, σε συμφέρει σε ένα βαθμό η αγορά καινούριων συσκευών λόγω της υποχρέωσής σου ως ιδιοκτήτης για την εύρυθμη λειτουργία τους. Σε αυτή την περίπτωση, η εγγύηση μπορεί να σου γλυτώσει λεφτά δυνητικά, και είναι και κλασσικός λόγος που πηγαίνουμε στην επέκταση εγγύησης μάλιστα.

 

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ χονδρικά επειδή το συζητούσα προχθές κ με φιλο Τα γράφω τώρα που σχόλασα πιο αναλυτικα

 

κουζινα με αέρα 200€

Πληντηριο 6kg 200€

Ψυγειο 1.4μ 200€

Κρεβάτι διπλο με στρώμα 150

Κομοδίνα 2 50€

τραπεζι κ 4 καρέκλες κουζίνας 100€

Ντουλάπα Τριπλή (εάν δεν έχει το σπίτι) 120€

γραφειο καρέκλα βιβλιοθήκη 120€

Καναπες κρεβάτι 110€

 

συνολο; 1250...!!!! Και καινουργια Ε...
 

 

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, spyroskonst είπε

Βάσει τιμολογίου για να τις πήρε η κοπέλα 2500, τότε μιλάμε για καλές συσκευές. Επίσης σιγά την χρήση που θα έκανε ένα άτομο, άντε το πολύ δύο απο κανέναν φιλοξενούμενο.

Μιλάμε για οικιακές συσκευές 5ετίας, άρα η πρόταση για εμένα είναι τελείως win win και για τους δύο.

Δοκίμασέ τες πρώτα, πρότεινε 1000 και θα σου πει κι ευχαιριστώ.

Στον επόμενο νοικάρη ανεβάζεις το νοίκι, και σε 10 μήνες έχεις κάνει απόσβεση.

αυτό πιστεύω και εγω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, KoreanW είπε

το αφηρημένο «μερικοί» απαντά σε μένα;
σου θίξανε τις συσκευές και θα θίξεις εμένα;
μίλα ανοιχτά γέροντα

δεν μπορώ να βοηθήσω τί φταίει:
«μερικοί» 😄 όταν ψωνίζουν με τα ίδια λεφτά 
αγοράζουν το μεταχειρισμένο από το καινούριο LOL

μοιράσου το μαζί μας

διαβάζοντας κανείς τις πρώτες σελίδες βγαζει σαν συμπέρασμα οτι μεταχειρισμένες συσκευές είναι για πέταμα, μακρυά κτλπ. Δεν πρόσεξα καν ποιος έγραφε τι κ πως εξού κ το μερικοί.

Οπως είπα κ στον TS να δει τι μοντέλο παίρνει με τα λεφτα που του ζητάνε κ να πράξει αναλόγως.

Εσυ μπορεί να μην συμφωνείς αλλά καλή κ ακριβή συσκευή 5ετιας ειναι κλάσης ανώτερη απο φθηνη no name καινούρια. 

Επεξ/σία από bilya
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ψυγείο μήπως έχει εγγύηση; γιατι το τελευταίο lg που αγόρασα ερχόταν με 10 χρόνια εγγύηση στον συμπιεστη. Επίσης και τα πλυντήρια έχουν μεγαλύτερη εγγύηση στο μοτέρ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Aurumnus είπε

Μ' αρέσει που πολλοί γράφετε ότι λευκές συσκευές του 2014 είναι απαξιωμένες. 

Τι να πω εγώ που έχω ψυγείο, φούρνο, πλυντήριο ρούχων, πλυντήριο πιάτων, 2 air-condition, όλα του 2007-2008. Και είναι όλα εξαιρετικά και λειτουργούν άψογα.

Μια χαρά λοιπόν είναι συσκευές του 2014 και καμία απαξίωση δεν έχουν.

Το μόνο που επιβάλλεται στην περίπτωση του TS είναι:
1) να σκεφτεί αν πράγματι θέλει να νοικιάζει το διαμέρισμα ως επιπλωμένο.
2) έρευνα αγοράς για το αν συμφέρει να πάρει τις συγκεκριμένες συσκευές ή κάποιες άλλες. 

Ως απαξίωση η απομείωση νοείται κυρίως η πτώση της τιμης πώλησης μεταχειρισμένου σε σχέση με τα χρόνια και όχι τόσο η λειτουργική έκπτωση και η απαξίωση τεχνικών χαρακτηριστικών, αν και σε αυτά έχουμε απαξίωση σε κάποιες συσκευές. Και φυσικά υπάρχει απαξίωση σε οτιδήποτε πωλείται με το που θα το αγοράσεις και θα βγει από το κουτί, δεν λέμε ότι οι συσκευές είναι για τα σκουπίδια, αλλά δεν μπορείς να ξέρεις σε τι κατάσταση είναι οι συσκευές όχι τόσο εξωτερικά που φαίνεται αλλά εσωτερικά αν δεν είσαι τεχνικός και αν θα σου τύχει κάτι σε ένα έτος και αν θέλει αλλαγή, αυτό από μόνο του είναι αρκετό για να επιβάλλει σημαντική  μείωση της τιμής αλλιώς αγοράζεις καινούργιο. Οι τιμές των περισσότερων μεταχειρισμένων που πωλούνται είναι από λίγο ως πολύ παραπάνω από όσο θα έπρεπε, το ότι έχουμε τις συσκευές Χ χρόνια και λειτουργούν όπως στην αρχη δεν λέει κάτι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχει νόημα πιστεύω να εκφέρει κάποιος άποψη αν δεν μάθει τα μοντέλα και δεν δει τα πράγματα από κοντά. Εγώ από το 2014 στα ενοικιαζόμενα έχω αναγκαστεί να τα αλλάξω όλα, πλυντήρια, ψυγεία, κουζίνες (φτηνά Βeko, Pitsos, Zanusi) και να επισκευάσω τα κρεβάτια (τάβλες, ατσάλινη δοκό / Ιkea), τα παλιά τα άφησα έξω και τα πήρε ο παλιατζής, ήταν για πέταμα.

Ταυτόχρονα έχω σπίτι μου (4μελής οικογένεια με τα ανίψια από δίπλα να έρχονται και μαζί με το γιο μου να καταστρέφουν τα πάντα + άθλιο ρεύμα από ΔΕΗ ) πλυντήριο Brand, κουζίνα Elco και καλό κρεβάτι εδώ και 15 χρόνια. Τα έχω βαρεθεί αλλά δεν λένε να χαλάσουν να πάρω άλλα, είναι κυριολεκτικά σαν καινούργια.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι πχ ένα πλυντήριο Brand 7ετίας ελάχιστα χρησιμοποιημένο αξίζει να το πάρει στη μισή τιμή αρκεί να ξέρει να το ελέγξει για φθορές.

Μην ξεχνάμε ότι μπορεί στην ΕΕ να μην υπάρχει πληθωρισμός αλλά οι καλές λευκές συσκευές έχουν ακριβύνει τα τελευταία 5 χρόνια συν ότι σήμερα τα φτηνά (ακόμα και επώνυμα) πράγματα είναι άθλιας ποιότητας.

Επίσης μπορεί η ενοικιάστρια να μην έχει που να τα πάει οπότε να μπορεί να ρίξει πολύ την τιμή.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...