Προς το περιεχόμενο

ΜΙΣΗ ΤΙΜΗ


GREGORYMO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Bitbit είπε

διαβάζω κατα διαστήματα ερωτήσεις που κάνουν μερικοί και πραγματικά δε ξέρω τι να πω. ό,τι να ναι. Πιο γενικές ερωτήσεις πεθαίνεις,

Αν δε ξέρεις εσύ ο ίδιος, που βλέπεις τις συσκευές, αν αξίζουν, περιμένεις να σου απαντήσουν άλλοι;

Να απαντήσουν σε τι; Στο αόριστο κάποια..... συσκευή στη μισή τιμή; Κάποιος, κάπου κάποτε.....

Σκεφτείτε λίγο πριν ανοίξετε ένα θέμα

Εντωμεταξύ αμφιβάλλω αν υπάρχει κανείς εδώ που έχει αλλάξει λευκή συσκευή σε λιγότερο από 10 χρόνια αν δεν υπάρχει λόγος. Αυτές τις συσκευές τις αλλάζεις όταν χαλάνε.

Ψυγείο, πλυντήριο και κουζίνα στο σπίτι αλλάχτηκαν μόνο όταν χαλάσανε και δε λειτουργούσανε. το πλυντήριο μάλιστα κράτησε πάνω από 20 χρόνια κι αν δε χαλούσε θα το είχα ακόμα. Οπότε τι 5ετίες λέτε; Μη μπερδεύεστε με κινητά 

Μπορει οι περισσότεροι να μην αλλάζουν λευκές συσκευές κάθε 5 η 10 έτη, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως οι συσκευές δεν χαλάνε και κάποια στιγμή όταν παρουσιαστεί μια βλάβη και στο παρελθόν έχει παρουσιάσει ξανά βλάβη 2-3 φορές, ε τότε σκέφτεσαι να αγοράσεις καινούργια γιατί όσο έδωσες για να αποκτήσεις την συσκευή κοντεύεις να δώσεις για τις επισκευες συνολικά. Αρκετοί σκέφτονται καλύτερα να αγοράζουν κάτι φθηνό κι αν χαλάσει με την πρώτη να το πετάξουν πάρα να κρατάει την συσκευή χρόνια και να την επισκευάζει. Υπάρχουν συσκευές που παθαίνουν βλάβη και σε λίγα χρόνια όχι κατ' ανάγκη στην 5-10ετια.

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Μπορεί όντως να μην έχει που να τα πάει αλλά οι συμβουλές μερικών να κάτεβάσει την τιμή μόνο και μόνο για αυτό είναι να μην πω τι είναι. Για μένα,  άνοιξε και δες μέσα την κατάσταση του φούρνου. Αν είναι καθαρός σχετικά πάρτην. Για το πληντύριο ένα άτομο έξι χρόνια είναι σαν μια οικογένεια 2 χρόνια και πολλά λέω, οπότε δεν το συζητάω καν. Φυσικά πριν από αυτά πρέπει να προηγηθεί έλεγχος τιμών, μπορείς και με σκρουτζ να δεις περίπου ιστορικό αρκεί να βρεις το μοντέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, argimeg είπε

Μπορεί όντως να μην έχει που να τα πάει αλλά οι συμβουλές μερικών να κάτεβάσει την τιμή μόνο και μόνο για αυτό είναι να μην πω τι είναι.

Το πιο πιθανό είναι ότι αν πάρει κάποια ο ιδιοκτήτης με κατεβασμένη τιμή η ενοικιάστρια θα βγει κερδισμένη σε σχέση με το να μην πάρει κανένα. Ιδίως αν σκοπεύει να πάει σε κάποια επαρχία όπως αυτή που μένω εγώ (όπου τα μεταφορικά είναι πανάκριβα) εκτιμώ ότι το πιο πιθανό είναι να τα χαρίσει ή να τα δώσει για ένα κομμάτι ψωμί.

Εσύ με κατηγορείς ότι προτείνω στον OP να εκμεταλλευτεί την ενοικιάστρια που έχει ανάγκη ενώ εγώ αντιθέτως τον πιέζω να πάει να διαπραγματευτεί γιατί έχω βρεθεί στη θέση της ενοικιάστριας και ξέρω πόσο δύσκολο (σχεδόν αδύνατο) είναι να πουλήσεις μεταχειρισμένα πράγματα στην περίπτωση που δεν έχεις που να τα αποθηκεύσεις και φεύγεις από μία πόλη στην οποία πλέον δεν έχεις καν που να μείνεις. Ακόμα και αν αποφασίσει να τα πουλήσει πχ 1 μήνα πριν φύγει μετά θα μείνει χωρίς κρεβάτι/ψυγείο/κουζίνα κλπ.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, paylidis είπε

Πολύ χονδρικά επειδή το συζητούσα προχθές κ με φιλο Τα γράφω τώρα που σχόλασα πιο αναλυτικα

κουζινα με αέρα 200€

Πληντηριο 6kg 200€

Ψυγειο 1.4μ 200€

Κρεβάτι διπλο με στρώμα 150

Κομοδίνα 2 50€

τραπεζι κ 4 καρέκλες κουζίνας 100€

Ντουλάπα Τριπλή (εάν δεν έχει το σπίτι) 120€

γραφειο καρέκλα βιβλιοθήκη 120€

Καναπες κρεβάτι 110€

συνολο; 1250...!!!! Και καινουργια Ε...
 

τις τιμές που τις βρίσκεις; 150 ευρώ το κρεβάτι με το στρώμα; στρώμα αφρού; κουζίνα με αέρα 200 ευρώ; τι κουζίνα; 120 ευρλω για τρίφυλλη ντουλάπα να πέσει πάνω σου;

φίλε μου έχεις να πάρεις μία απόφαση. γνώμη μου δες εάν παίρνει παζάρι η κοπέλα και πάρε τις συσκευές. φοιτήτρια = ζωή 9 μήνες στο σπίτι, ένα άτομο, η χρήση των συσκευών θα είναι ελάχιστη, μόνο δες εάν δουλεύουν, σε τι κατάσταση είναι το στρώμα κτλ. 

για να πάρει η κοπέλα μαζί της θα χρειαστεί κανά 200άρι στο νερό συν μπορεί να πάθουν ζημιά κατά την μεταφορά συν ότι πρέπει να έχει χώρο να τα αποθηκεύσει. εάν τα ήθελε, θα τα έπαιρνε μαζί της. εάν δεν τα πάρεις εσύ, λογικά θα τα σκοτώσει σε καμιά αγγελία έξω από καμιά σχολή. 

για αρκετούς, είναι πολύ βολικό να υπάρχουν κάποια ή όλα τα έπιπλα γιατί θα πρέπει να αγοράσουν καινούργια όταν πάνε κάπου και είμαι σίγουρος το 50άρι ή το 80άρι θα μπορείς να το βγάλεις από το ενοίκιο τον μήνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, james01gr είπε

τις τιμές που τις βρίσκεις; 150 ευρώ το κρεβάτι με το στρώμα; στρώμα αφρού; κουζίνα με αέρα 200 ευρώ; τι κουζίνα; 120 ευρλω για τρίφυλλη ντουλάπα να πέσει πάνω σου;

Μια χαρά βρίσκεις κ μια χαρά είναι για νοικιαρικο σπίτι. Ενδεικτικα δες για έπιπλα woodwell για αυτές τις τιμές. Κ προφανως όχι αφρού στρώμα δεν είμαστε φαντάροι 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Στις 19/10/2020 στις 2:29 ΜΜ, GREGORYMO είπε

Είχα ενοικιάσει ένα διαμέρισμα σε μια φοιτήτρια το 2014 και τώρα που φεύγει μου προτείνε να πάρω πλυντήριο, κουζίνα και ψυγείο στην ΜΙΣΗ τιμή από όσο τα αγόρασε. 

Τι λέτε ?

Είναι λογικη προσφορά ?

ΥΓ. Υποτίθεται ότι ένα άτομο εκανε χρήση.

 

 

Για πιο λόγο να νοικιάσεις επιπλωμένο διαέρσιμα στις εξευτελιστικές τιμές των ένοικίων στην  Ελλάδα

Για να έχεις το κάθε τυχαίο να σε πρίζει "μου χάλασε το ψυγείο ... πάρε μου άλλο" ; 

Θες να γίνεις χομπίστατας επιστάτης ; 

Πες της:

  • Άφησέ τα αν δε μπορείς να τα μεταφέρεις και αν τα θέλει ο επόμενος φοιτητής του τα πουλάς αυτού. ΣΟΥ ΚΑΝΩ ΤΗ ΧΑΡΗ δηλαδή να στα κρατήσω μέχρι τότε".
  • Εσύ (η φοιτήτρια) γλιτώνεις το μπελά να τα κουβαλήσεις
  • Ο επόμενος φοιτήτης να τρέχει να βρίσκει πράγματα
  • Εσύ (o ts) "πουλάς" τη διευκόλυνση στον μελλοντικό ενοικιαστή το ότι δηλαδή δε θα τον απασχολήσει πολύ το να το ξαναεξοπλίσει από την αρχή.

ενώ και εσύ πλέον δεν έχεις να ασχολήσε αν ο επόμενος σου βγει κάφρος, σπάσει κάτι και σε πρίζει να του πάρεις καινούργιο, να του φτιάχνεις τις χαζομάρες που κάνει κλπ κλπ

Ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ λάθος να νοικιάζεις επιπλομένα διαμερίσματα εκτός αν τα δίνεις ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ακριβότερα ή αν απο την αρχή ξεκαθαρίσεις κα΄πως ότι η συσκευές είναι "as is" αν τις θ΄λεει ο άλλος, δεν επιδιορθωνονται και δεν σε απασχολούν εσενα πλέον.

Αυτές οι δουλειές είναι για ανθρώπους που διαχειρίζονται ακίνητα ως επάγγελμα, όχι για έναν που έχει 1 και μοναδικό ακίνητο και απλά θέλει να το νοικιάζει χωρις πολούς μπελάδες.

my 2 cents

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, DrLo είπε

Για πιο λόγο να νοικιάσεις επιπλωμένο διαέρσιμα στις εξευτελιστικές τιμές των ένοικίων στην  Ελλάδα

Για να έχεις το κάθε τυχαίο να σε πρίζει "μου χάλασε το ψυγείο ... πάρε μου άλλο" ; 

Θες να γίνεις χομπίστατας επιστάτης ; 

Πες της:

  • Άφησέ τα αν δε μπορείς να τα μεταφέρεις και αν τα θέλει ο επόμενος φοιτητής του τα πουλάς αυτού. ΣΟΥ ΚΑΝΩ ΤΗ ΧΑΡΗ δηλαδή να στα κρατήσω μέχρι τότε".
  • Εσύ (η φοιτήτρια) γλιτώνεις το μπελά να τα κουβαλήσεις
  • Ο επόμενος φοιτήτης να τρέχει να βρίσκει πράγματα
  • Εσύ (o ts) "πουλάς" τη διευκόλυνση στον μελλοντικό ενοικιαστή το ότι δηλαδή δε θα τον απασχολήσει πολύ το να το ξαναεξοπλίσει από την αρχή.

ενώ και εσύ πλέον δεν έχεις να ασχολήσε αν ο επόμενος σου βγει κάφρος, σπάσει κάτι και σε πρίζει να του πάρεις καινούργιο, να του φτιάχνεις τις χαζομάρες που κάνει κλπ κλπ

Ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ λάθος να νοικιάζεις επιπλομένα διαμερίσματα εκτός αν τα δίνεις ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ακριβότερα ή αν απο την αρχή ξεκαθαρίσεις κα΄πως ότι η συσκευές είναι "as is" αν τις θ΄λεει ο άλλος, δεν επιδιορθωνονται και δεν σε απασχολούν εσενα πλέον.

Αυτές οι δουλειές είναι για ανθρώπους που διαχειρίζονται ακίνητα ως επάγγελμα, όχι για έναν που έχει 1 και μοναδικό ακίνητο και απλά θέλει να το νοικιάζει χωρις πολούς μπελάδες.

my 2 cents

Έχεις ΔΙΚΙΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου αρεσει πως θεωρειται οτι ενα πλυντηριο 10 ετων ειναι για πεταμα η ενα ψυγειο λες και εσκαβε στα αμπελια...να χαλασει η αντλια 10-15 ευρω ,ενας ιμαντας να κοπει 5 ευρω ενα κολλαρο 5 ευρω

κανε ενα παζαρι και παρτα και το διαμερισμα σου θα ειναι πολυ δελεαστικο για ενοικιαση και στους ορους γραψε οτι δεν φερεις καμμια ευθυνη για οποια βλαβη προκυψει

εδω ξερω γονεις που προτιμουν τα επιπλωμενα για να μην αγοαρζουν συδκευες και επιπλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, kostasbm είπε

μου αρεσει πως θεωρειται οτι ενα πλυντηριο 10 ετων ειναι για πεταμα η ενα ψυγειο λες και εσκαβε στα αμπελια...να χαλασει η αντλια 10-15 ευρω ,ενας ιμαντας να κοπει 5 ευρω ενα κολλαρο 5 ευρω

Συμφωνω,λες και οσοι τα λενε αυτα αλλαζουν πλυντηριο καθε 4 χρονια,τι ακουμε..

 

14 λεπτά πριν, kostasbm είπε

κανε ενα παζαρι και παρτα και το διαμερισμα σου θα ειναι πολυ δελεαστικο για ενοικιαση

το ρεζουμε ειναι αυτο

 

15 λεπτά πριν, kostasbm είπε

στους ορους γραψε οτι δεν φερεις καμμια ευθυνη για οποια βλαβη προκυψει

Σε αυτο διαφωνω καθετα,ο αλλος θα σου πει οτι νοικιαζει και τις συσκευες,γενικοτερα αυτα απωθουν τον κοσμο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, kostasbm είπε

μου αρεσει πως θεωρειται οτι ενα πλυντηριο 10 ετων ειναι για πεταμα η ενα ψυγειο λες και εσκαβε στα αμπελια...να χαλασει η αντλια 10-15 ευρω ,ενας ιμαντας να κοπει 5 ευρω ενα κολλαρο 5 ευρω

κανε ενα παζαρι και παρτα και το διαμερισμα σου θα ειναι πολυ δελεαστικο για ενοικιαση και στους ορους γραψε οτι δεν φερεις καμμια ευθυνη για οποια βλαβη προκυψει

εδω ξερω γονεις που προτιμουν τα επιπλωμενα για να μην αγοαρζουν συδκευες και επιπλα

Ξέχασες και το 40-50αρι στον τεχνικο για να σου διαγνώσει την βλάβη και να σου βάλει το ανταλλακτικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, kostasbm είπε

κανε ενα παζαρι και παρτα και το διαμερισμα σου θα ειναι πολυ δελεαστικο για ενοικιαση και στους ορους γραψε οτι δεν φερεις καμμια ευθυνη για οποια βλαβη προκυψει

Και μετά έλας μπες στο insomnia να σου λεει " Δε με ενδιαφέρει τι γράφουν οι όροι, είναι καταχριστικοί, ο νομος τάδε κλπ κλπ"

και δίκιο να χεις ... γιατί πρέπει να κάθεσαι να ασχολείσαι;

θα στο πληρώσει κανεις αυτό το βάσανο;

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοειται οτι αν δε μπορεις να κανεις αυτα  ξεχασε το ,θα πληρωνεις και για αλλαγη λαμπας στο πορτατιφ

1 ώρα πριν, DrLo είπε

Και μετά έλας μπες στο insomnia να σου λεει " Δε με ενδιαφέρει τι γράφουν οι όροι, είναι καταχριστικοί, ο νομος τάδε κλπ κλπ"

και δίκιο να χεις ... γιατί πρέπει να κάθεσαι να ασχολείσαι;

θα στο πληρώσει κανεις αυτό το βάσανο;

κοιταζω τα θετικα και απο τους δικους μου που ψαχνουν για διαμερισμα και πληρωνουν,δε κοιταζω τα αρνητικα.............μπορει και ο ενοικιαζων να ειναι στραβοξυλο αλλα και ο ενοικιαστης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες,για να τελειωνουμε,η ενοικιαστρια αν βαλει αγγελια στο facebook ( που σιγουρα θα εχει μπει σε ομαδες με τοπικες αγγελιες ) θα τα δωσει ανετα ολα,και επειδη θα τα δωσει κομματι κομματι θα πιασει ισως καλυτερη τιμη. Το να τα παρει ο TS ειναι win win και για τους 2.
Βλεπω καποια εχθρα προς την ενοικιαστρια,οτι δηθεν παει να βγαλει κερδος κτλ κτλ,και μια κακομοιρια με το να παρακινειτε τον TS να της τα παρει για ενα κομματι ψωμι.
Εσεις πρεπει να εισαστε εκεινοι που παζαρευουν ακομα και τα αυγα στο σουπερ μαρκετ ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...