Προς το περιεχόμενο

Η Samsung κοροϊδεύει την Apple για την έλλειψη του φορτιστή, αλλά έως πότε;


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, tarantules είπε

Εντωμεταξύ , δεν έχετε πάρει πρέφα οτι εδώ κα χρόνια αυτές οι δυο εταιρίες δεν τρολλάρουν η μια την άλλη αλλά τους καταναλωτές που συνδράμουν στις πωλήσεις τους.Χαίρονται να βλέπουν τους καταναλωτές να χωρίζονται εκατέρωθεν σε στρατόπεδα και να ψωνίζουν κάθε χρόνο τα νέα τους κινητά , να εκτινάσονται οι πωλήσεις τους και τα έσοδά τους ώστε να απολαμβάνουν τις διακοπές τους σε εξωτικά resorts στην υγειά των εκάστοτε κορόϊδων.

Ένα κινητό κάθε 4-5 χρόνια να αγόραζε όλος ο κόσμος (οποιασδήποτε μάρκας) , θα κατέρρεε όλους τους ο κόσμος.Αλλά ευτυχώς γι αυτούς υπάρχουν πάμπολλοι χορηγοί εκεί έξω.....

Απο τα πιο σωστα ποστ πανω στο θεμα. Οταν και Αν ο κοσμος καταλαβει τη δυναμη του ως καταναλωτης μιας και με τα χρηματα του γινονται μεγαλες και τρανες οι εταιριες ισως εχουμε καλυτερες τιμες και αντιμετωπισεις. Μεχρι τοτε καλα κανουν οι εταιριες και ανεβαζουν το margin τους εις βαρος των πελατων τους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 150
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κουράσατε με τα ακουστικά και τον φορτιστή και οι αρθρογράφοι που το κάνατε newsbomb και οι υπόλοιποι που ψάχνετε να λύσετε το κυπριακό. Όσο και να γκρινιάζετε έτσι είναι και δεν αλλάζει. Ναι, η Apple εκμεταλλεύεται τα πρόβατα της και φυσικά κανένας υποψήφιος αγοραστής δε θα ασχοληθεί με την έλλειψη φορτιστή. Θα τα σκάσει να πάρει έξτρα φορτιστή και όλα καλά. Τι το συζητάτε ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω.

Εδώ η Huawei πουλάει μισά τηλέφωνα στο χιλιάρικο, στο μισό κουτί του iPhone κολλήσατε;

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι απο παλια που κανενα iphone δεν είχε αποσπώμενη μπαταρία, ενώ όλα τα android είχαν αποσπώμενες μπαταριες. 

Και οταν ρώταγες τους android users, τι να την κανεις την αποσπώμενη μπαταρία, σου απαντούσαν: "Οταν κολλάει το κινητο βγάζω την μπαταρία και κανει επανεκκίνηση"...

Παντα μπροστά τα παιδιά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, praktor_007 είπε

q2 2020 πρωτη η huawei δευτερη η samsung

Μιλάς για 3 μήνες , και σ μιλάω γενικά . Η Samsung σε market share είναι πρώτη . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, WolvesInTheThroneRoom είπε

Εγω πάλι θυμήθηκα μια αλλη ιστορια. Οταν η Apple ελεγε οτι τα μεγαλα κινητα ειναι αχρηστα, τα πενακια ιου και πολλά αλλα. Φυσικά για τις δεκάδες κωλοτούμπες της Apple δεν βλέπουμε αρθρα. Καλά κανει η Samsung. Εταιρειες ειναι. Ναι πιθανοτατα θα τα αφαιρεσει και αυτη. Μέχρι τοτε ομως θα κραζει. Οπως κανει και η Apple. Η διαφορά ειναι πως στο insomnia δεν θα δεις ποτε αρθρο που θα υπάρξει εστω η παραμικρή υπονοια οτι η Apple δεν ειναι δώρο στην ανθρωποτητα

Τι θες να πεις; Ότι η Apple δεν είναι ένα δώρο για την ανθρωπότητα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, WolvesInTheThroneRoom είπε

Εγω πάλι θυμήθηκα μια αλλη ιστορια. Οταν η Apple ελεγε οτι τα μεγαλα κινητα ειναι αχρηστα, τα πενακια ιου και πολλά αλλα. Φυσικά για τις δεκάδες κωλοτούμπες της Apple δεν βλέπουμε αρθρα. Καλά κανει η Samsung. Εταιρειες ειναι. Ναι πιθανοτατα θα τα αφαιρεσει και αυτη. Μέχρι τοτε ομως θα κραζει. Οπως κανει και η Apple. Η διαφορά ειναι πως στο insomnia δεν θα δεις ποτε αρθρο που θα υπάρξει εστω η παραμικρή υπονοια οτι η Apple δεν ειναι δώρο στην ανθρωποτητα

ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακουστικά εξίσου σημαντικά με τον φορτιστή; 
Ας βάλουμε τις προτεραιότητες μας σε μια σειρα:
Χωρίς ακουστικά, ακούς από το/τα ενσωματωμένο/α ηχείο/α. Χωρίς φορτιστή μπορείς να χαρείς τις 2-3 ώρες μπαταρίας που θα σου δώσει το κινητό με το 50% που έρχεται και μετά να μην το ξαναχρησιμοποιήσεις μέχρι να βρεις φορτιστή... 
Θα πω βέβαια ότι εμένα προσωπικά δεν με ενδιαφέρει... Έχω 10 και φορτιστές στο σπίτι... Αυτο που θα με χάλαγε, θα ήταν να μην συμπεριλάβουν καν το καλώδιο φόρτισης Ο_Ο

8 ώρες πριν, petranthe είπε

Θυμήθηκα μια ιστορία: Όταν η Samsung κορόιδευε παλι την Apple για την έλλειψη θύρας ακουστικών. Και στην αμέσως επόμενη κυκλοφορία πήγε και έκανε το ίδιο...

Μαλλον τυχαίο γεγονός θα ήταν😭

Για την Τσαομι δεν χρειάζεται να πούμε τίποτα. Οι άνθρωποι αν μπορούσαν ν´ αντιγράψουν και το φαγωμένο μήλο θα το έκαναν...

Ενδιαφέρον βέβαια παρουσιάζει το γεγονός ότι η "Τσαομι" διατηρεί την θύρα ακουστικών σε πάρα πολλές συσκευές της (η μόνη εταιρεία που το κάνει σε τέτοια έκταση). Για τον φορτιστή, εφόσον συμπεριλαμβάνεται καλώδιο, δεν με ενδιαφέρει καθόλου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

Είναι αρκετά ενδιαφέρον το γεγονός ότι η Xiaomi λέει πως δεν αφήνει «τίποτα έξω από το κουτί» ώστε να μην ανησυχούν οι χρήστες, αν και αρκετά χρόνια τώρα η ίδια δεν συμπεριλαμβάνει κάτι εξίσου σημαντικό, τα ακουστικά.

 

Σοβαρά τώρα, εξισώνεται η σημαντικότητα του φορτιστή με την ύπαρξη ακουστικών;

Αγοράζοντας μια συσκευή καλό θα είναι τα βασικά πράγματα που χρειάζεσαι να υπάρχουν μέσα στο κουτί, ο φορτιστής, το καλώδιο και ο εξολκέας sim tray είναι κάτι βασικό γιατί θα το χρειαστείς για να κάνεις out of the box χρήση. Τα ακουστικά δεν είναι, βάζεις το κινητό στο αυτί σου ή στην ανοιχτή ακρόαση και μιλάς ή ακούς ήχους από το ηχείο.

 

Επεξ/σία από agent_smith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, pacahontas III milagros είπε

και για το notch του iPhone X κοροιδευε η samsung .... 

τουλάχιστον για τα gestures του iPhone ποτε δεν έκραξε γιατι αμέσως μετά τα ενσωμάτωσε στο one ui.... 

η δεύτερη ρομπα ειναι η Google που κοροιδευε και αυτή την Apple για την έλλειψη jack! 

Τα gestures δεν ηταν πρωτοπορεια της Apple, οπως και το notch. Η αληθεια ειναι οτι δε χρειαζεται να πρωτοπορησει και καπου μιας και τα fanboys ειναι αρκετα οποτε παιζει μπαλιτσα στον αυτοματο πιλοτο.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, varatasis είπε

Άρα φίλε ουσιαστικά απλά αλλάζει η ταχύτητα φόρτισης..Εγω ουσιαστικά το θέλω για το βράδυ που θα το βάζω για φόρτιση άρα δεν με ενδιαφέρει ο χρόνος, απλά μην μου μείνει η μπαταρία στο χέρι 

Θεωρώ πως ναι, δεν έχει και λογική να φθείρεται η μπαταρία, υπάρχει τεχνική ανάλυση γιατί και πότε υπάρχει φθορά. Μην το φοβάσαι, πάρτο μια χαρά θα είναι. 

Απ'την άλλη χωρίς πλάκα και εγώ που το έχω, άσκοπο είναι. Όχι μόνο δεν υπάρχει λόγος, αλλά είναι ένα επιπλέον εξάρτημα κάπου στο κομοδίνο. Μια χαρά είσαι και με το καλώδιο, αν δεν έχεις ήδη κάποιο ρολόι που να φορτίζει με ασύρματο, κράτα τα λεφτά σου θα πρότεινα εγώ. 

4 ώρες πριν, adi32 είπε

Δεν καταλαβαίνω γιατί τόση μανια και οπαδισμος με τα κινητά και τις εταιρείες. 

Και προς τι αυτή η μανία να παίρνουμε κάθε λίγο το νέο μοντέλο και να πετάμε χιλιάρικα για πλάκα. 

Δε νομίζω για pc να δίνει κάνεις τόσα πολλά λεφτά κάθε λίγο 

What? Oι μισοί από αυτούς που ψευτοκράζουν αλλά κατά βάθος θαυμάζουν την Χ εταιρεία, είναι αυτοί που αγοράζουν κάρτες γραφικών και κάτι ryzen κάθε 6μηνο για ένα +3% απόδοση!!! 😁😁😁

3 ώρες πριν, stran είπε

Όλες οι εταιρίες με κινητά ,android θα μπορούσαν εδώ και χρόνια να αφαιρέσουν  τον φορτιστή καθώς οι θύρες είναι universal( type c ή micro usb) . Συνεπώς θα αρκούσε ένας φορτιστής για όλα . Αυτό βέβαια δεν συμβαίνει με την apple που προσπαθεί να σε δεσμεύσει στο οικοσύστημα της με τις θύρες της .μπράβο της για το μάρκετινγκ όμως καθώς βάζοντας λιγότερα κερδίζει περισσότερα. Έχει και μετόχους να ικανοποιήσει . Τα κροκοδειλια δάκρυα για το περιβάλλον απλά αστεία 

α) Κάπου έχεις μπερδευτεί. Οι φορτιστές ΟΛΟΙ έχουν το ίδιο USB βύσμα, από την πλευρά του φορτιστή και αυτό δεν είναι ούτε type c αλλά ούτε micro usb, μπερδεύεσαι με τη θύρα που κουμπώνει στη συσκευή. Μόνο πρόσφατα άρχισαν δειλά δειλά να εμφανίζονται USB C to USB C καλώδια, και κατά συνέπεια φορτιστές. 

Συνεπώς εντελώς άκυρο το ότι ήθελε να σε δεσμεύσει στο οικοσύστημα της με τις θύρες τις, αφού πολύ απλά το android του κατοστάρικου που έχω για καβάτζα φορτίζει αποκλιστικά και μόνο από τον λευκό φορτιστή της apple, του αλλάζω απλά το καλώδιο αφού ο φορτιστής είναι κανονικού USB. 

Όσον αφορά το Type C, θα ταλαιπωρηθούμε αρκετά χρόνια ακόμα μέχρι να γίνει η μετάβαση, που εγώ προσωπικά δεν πιστεύω ότι θα γίνει ποτέ εξ΄΄ολοκλήρου, απλά θα έχουμε αντάπτορες. Δεν θα αλλάξω εγώ τους printer μου ή το mouse μου ή το εξωτερικό μου keyboard πχ επειδή το laptop μου αποφάσισε να έχει μόνο Type C θύρες. Ανάθεμα και αν υπάρχει εξωτερικό keyboard ή printer με Type C εντωμεταξύ.

β) λέτε και ξαναλέτε ότι η Apple το έκανε για να γλιτώσει κόστος. 

Έχετε ιδέα πόσο κάνει ένας φορτιστής για να κατασκευαστεί? Να σκεφτόμαστε και λίγο πριν μιλάμε... Και όχι, δεν το έκανε για να με σπρώξει να αγοράσω φορτιστή της Apple. Θα χρησιμοποιήσω του 10€ που έχω απ'τις 17 συσκευές μου. Αυτό απέτυχε να το κάνει όταν έβαζε τους αργούς φορτιστές μαζί με τηλέφωνα του 1000άρικου και δεν έκανε ούτε έναν να αγοράσει τους γρήγορους (παρά μόνο αν κάποιος τον έχανε ή του χάλαγε), το σίγουρο είναι ότι δεν θα το καταφέρει ούτε τώρα.

Επεξ/σία από polaki
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...