Προς το περιεχόμενο

Το eBay λανσάρει υπηρεσία ελέγχου γνησιότητας αθλητικών παπουτσιών


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

Συμφωνώ αλλά στις μέρες μας έχουν εκφυλιστεί  αρκετά τα πράματα. 

Δηλαδή δεν ισχύει πια το "ό,τι δίνεις παίρνεις" τουλάχιστον όχι όπως παλιά ...

Οι τιμές έχουν εκτροχιαστεί απλά και μόνο πουλώντας το brand χωρίς να συμβαίνει το ίδιο για το κόστος κατασκευής ή τα περιφερειακά. (εδώ η apple για παράδειγμα σου ζητάει πχ 1000 ευρώ για κάτι που τις κόστισες πχ 50 ευρώ να το κατασκευάσει και δεν σου βάζει καν φορτιστή μέσα γιατί σου λέει έχεις απο πριν ... Αγνοώντας ότι δεν ισχύει αυτό για όλους και το πιο σημαντικό για όσους ισχύει δεν σημαίνει απαραίτητα ότι αυτό που έχουν "απο πριν" ειναι σε πλήρως λειτουργική κατάσταση πχ σε πολλούς έχει χαλάσει το καλώδιο μέσα στο πρώτο 6μηνο... ) 

Θυμάμαι όταν ήμουν teenager έπαιρνα παπούτσι έστ και αθλητικά 100-150 ευρώ και ήταν ΠΑΠΟΥΤΣΙ λέρωνε δύσκολα (με την έννοια ότι το υλικό που είχε δεν "πότιζε" εύκολα οπότε και λάσπες να είχε με ένα νεράκι και τρύψιμο το εύγαζες) άντεχε στο πληντύριο δεν έλιωναν οι σώλες κτλ...

Πήρα πέρσι 200 ευρώ adidas boost και νόμιζα ότι ήταν μαϊμού (αν και σε επικοινωνία με την adidas μου είπαν πως ειναι αυθεντικά) 

δες τα χάλια ολοκαίνουργιο αφόρετο παπούτσι (2 απο τις φωτογραφίες που τους είχα στείλει τότε -και τα δύο μεταξύ άλλων είχαν το ίδιο ελάττωμα- ) 

sxkUeepVfb6M62etf1c0dysp4QEZcYwFeFU3kEgb

EbS7Vv8PrR3h7fYznCY4dyVoKdqH_X6zfqsKPEDi

Για να μην πω πως γίνανε μετά απο 1 χρόνο..... 

Το έχουν ξεφτιλίσει γενικά όχι μόνο στα παπούτσια όσο το δυνατόν λιγότερη ποιότητα (ε να μην ειναι τόσο χάλια όσο οι μαϊμούδες...  σε όσο το δυνατόν υψηλότερη τιμή και γιαυτό οι μαϊμούδες μοιάζουν με τα original για να το συνδέσω και με αυτό που σχολίασες δεν γίνανε καλύτερες οι μαϊμούδες τα original γίνανε χειρότερα!) 

Και σαν να μην φτάνει αυτό πρέπει (βάσει εμπειρίας μου γιατί παίρνω και απο εξωτερικό ) να πάει και με την χώρα και στην ελλάδα να ακόμη και original να είναι Β,Γ διαλογής γιατί συνήθως αν αγοράσω απο εδώ παπούτσια ειναι ακόμη χειρότερη η ποιότητα (αλλά αυτό που είπα με το ρίξιμο της ποιότητας είναι γενικό όχι μόνο στην ελλάδα απλά εδώ πρέπει να ειναι λιγο χειρότερα!) 

ok, το πράμα είναι απλό 

δεν ξανα αγοράζεις adidas

btw σας ζηλεύω μπαγάσηδες, από ότι έχω καταλάβει οι περισσότεροι που γράφετε πρέπει να είστε της δικής μου κλάσης (40 παρά :P ) αλλά ακόμα αγοράζετε και ασχολείστε με sneakers 

ελέω δουλειάς, ζήτημα να φοράω αθλητικά 2-3 ώρες τη βδομάδα  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εάν ήθελαν θα μπορούσαν να αποτρέψουν την παραγωγή μαϊμούδων με έξυπνα τεχνολογικά μέσα. Μοναδικό ζεύγος serial number barcode για κάθε ζευγάρι παπούτσια ακόμα και ενσωματωμένο rfid που να διαβάζεται από κινητό με NFC και με το αντίστοιχο app ή online πλατφόρμα της εκάστοτε εταιρίας να γίνεται η εξακρίβωση της γνησιότητας. Εννοείται μέσω εξειδικευμένου και μυστικού (bar/QR) code generator που θα παραμένει επτασφράγιστο μυστικό στην "μαμά" εταιρία. Λύσεις υπάρχουν και είναι και πάρα πολύ εύκολες και εξαιρετικά χαμηλού κόστους οι υλοποιήσεις τους.

Όλες οι εταιρίες λίγο πολύ έχουν εξετάσει μεθόδους "anti-counterfeiting", αλλά γιατί δεν έχει υλοποιηθεί κάποια ιδέα σε μαζική παραγωγή?

Ο σκοπός της άποψής μου δεν είναι για να ταχθώ υπέρ ή κατά των απομιμήσεων ούτε να θέσω προβληματισμό για το αν είναι ηθικά σωστό ή λάθος να υποστηρίζεται η αγορά των απομιμήσεων. Σίγουρα σε έναν ιδανικό κόσμο είναι προφανές, βάσει κοινής λογικής, ποιό θα ήταν το ηθικά και πρακτικά "σωστό" δεδομένων και των αντίστοιχων ηθικά και πρακτικά "σωστών" τιμών προσφοράς των αγαθών. Κυρίως θα ήθελα να δοθεί τροφή για προβληματισμό ως προς το γιατί υπάρχει αυτή η τεράστια αγορά των απομιμήσεων και γιατί παραμένει "ανεκτή" από τις γνήσιες κατασκευάστριες εταιρίες.

Εξυπηρετεί λοιπόν ΟΛΟΥΣ η ύπαρξη των λεγόμενων "μαϊμούδων"? Ας εξετάσουμε μερικούς λόγους:

1) Ανεβαίνει το βιοτικό επίπεδο των "φτωχών" (αγοράζεις μια τυπικά καλή απομίμηση με το 1/5 της αξίας του γνήσιου). Επίσης ανεβαίνει και το βιοτικό επίπεδο των "πλουσίων" που αγοράζουν μαρκάτες απομιμήσεις από τα Outlet μεταχειρισμένων έναντι λίγων ψωροευρώ και τα μοστράρουν γιατροί, δικηγόροι και άλλοι στα όποια συνέδρια και στα δικαστήρια και αισθάνονται και υπέροχα που το κάνουν! :D

2) Ακόμα περισσότερο hype και διαφήμιση για την εκάστοτε "μαμά" εταιρία. Όσο να'ναι είναι τιμή σου και καμάρι σου να προσπαθούν να σε αντιγράψουν με τέτοιο ζήλο!

3) Άρα αφού γίνεται τέτοια διαφήμιση τα γνήσια προϊόντα δικαιολογούν τις τιμές τους και κατά συνέπεια συνεχίζουν να πουλάνε ακόμη περισσότερο σε όσους έχουν τα χρήματα να αγοράσουν τα γνήσια. Βολεύει πάρα πολύ τα γνήσια προϊόντα να είναι τόσο "δυσεύρετα" ανάμεσα σε τόσες απομιμήσεις, τόσο που οι τιμές τελικής πώλησής τους εκτοξεύονται σε ασύλληπτα επίπεδα συγκριτικά με το συνολικό κόστος παραγωγής τους [συμπεριλαμβάνονται κόστη σχεδίασης, ανάπτυξης, παραγωγής, διαφήμισης, συσκευασίας και διανομής τους].

4)  Απασχολείται επιπλέον εργατικό δυναμικό στον πλανήτη.  (αν και πολλές φορές με μισθούς εξευτελιστικούς αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση)

5) Γίνεται τζίρος σε καταστήματα εν μέσω παρατεταμένης κρίσης, που χωρίς τις απομιμήσεις δεν θα γινόταν. Υπάρχουν πάρα πολλά καταστήματα που επιβιώνουν από πωλήσεις απομιμήσεων κυρίως. 

6) Το παραεμπόριο (ή καλύτερα σκέτο εμπόριο) απομιμήσεων πάντοτε υπήρχε στην ιστορία της ανθρωπότητας και εξυπηρετεί συμφέροντα όλων δυστυχώς ή ευτυχώς. Είναι μέρος της εξίσωσης της παγκόσμιας αγοράς αλλιώς θα είχε εξαλειφθεί. Αντιθέτως όχι μόνο δεν εξαλείφεται αλλά αναπτύσσεται και εμφανίζει αυξημένους τζίρους χρόνο με το χρόνο.

Εσείς τι πιστεύετε? :)

 

 

23 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

ok, το πράμα είναι απλό 

δεν ξανα αγοράζεις adidas

btw σας ζηλεύω μπαγάσηδες, από ότι έχω καταλάβει οι περισσότεροι που γράφετε πρέπει να είστε της δικής μου κλάσης (40 παρά :P ) αλλά ακόμα αγοράζετε και ασχολείστε με sneakers 

ελέω δουλειάς, ζήτημα να φοράω αθλητικά 2-3 ώρες τη βδομάδα  

 

Και μετά κατηγορούμε τις απομιμήσεις των αθλητικών! Το business dress code έχει κάνει πολύ μεγαλύτερη ζημιά!!! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, TechnoState είπε

@polaki .... δηλαδή κ ελέω συλλεκτικής φύσης σου, το βρίσκεις απόλυτα λογικό, κάποιοι κατασκευαστές (ας πούμε adidas μιας κ αναφέρθηκε) να σου χρεώνουν 4-7 φορές πάνω την αξία του παπουτσιού (σε σχέση με το κόστος κατασκευής/ όπου κόστος βάζω κ το rnd μέσα) την στιγμή που η ποιότητα τους (μιλάω για αυθεντικά/επώνυμα) έχει παραμείνει στάσιμη ή έχει πέσει κατακόρυφα (ειδικά σε τεχνολογίες laser cut, χωρίς ραφές κ διάφορα marketing tricks)?????

Επειδή στην πραγματική ζωή, το κόστος παραγωγής, πρέπει να έχει σχέση με την τιμή πώλησης, οτιδήποτε διαφορετικό καταντάει αισχρό (βλέπε apple)... πρέπει να ωριμάσουμε.

Μην το δικαιολογείς μόνο, απο την συλλεκτική σου σκοπιά κ επειδή σε κάνει να νιώθεις ιδιαίτερος, για την συλλογή που έχεις καταφέρει να φτιάξεις. (Που γι'αυτό το λόγο μόνο, σε καταλαβαίνω).

Κ για να σε προλάβω, έχω μερικές δεκάδες παπούτσια (κ συλλεκτικά) όλων των ειδών, με αποτίμηση (κτήσης) αρκετά έως πολλά χρήματα. Μπορώ να καταλάβω πλέον αν είναι κάτι ποιοτικό ή όχι (χωρίς να περιμένω πότε θα "λιώσει" απο τα χρόνια που θα το φορέσω) κ ναι έχω χαρεί περισσότερο (σε αντοχή, κόστος, άνεση κ ποιότητα) "μαϊμού" chuck taylor από αυθεντικά con's (εξαιρώντας τα κορδόνια στην συγκεκριμένη περίπτωση, κ κάποια μισοτελειωμένα/ακοπα εξώγαζα, εκεί έπασχαν).

Παρόλα αυτά, θα προτιμούσα τα δεκάδες εκατομμύρια που ρίχνουν σε χρυσά συμβόλαια marketing, σε αστέρια του αθλητισμού, οι Nike, Adidas etc να έπεφταν στην γραμμή παραγωγής κ σε γενικότερη εξέλιξη (βελτίωση προϊόντων)... όσο να'ναι με χαλάει να σκάω €πουλα για σαπάκια στην adidas για να κάνει βόλτες με το r8 του ο tsitsifast (μαγκιά του, απο την απέναντι πλευρά).

Δύσκολο πράγμα ή καταναλωτική συνείδηση.

Ανοίγεις μεγάλη κουβέντα και σίγουρα δεν μπορεί να συζητηθεί μέσα σε ένα forum. 

Μία εταιρεία απ'τον αιώνα τον άπαντα δίνει χρήματα εκεί που πιστεύει ότι θα της γυρίσουν πίσω. Και που είναι αυτό για μία ΜΗ φτασμένη, στην ποιότητα. Γι'αυτό και βλέπεις αρκετές μάρκες να έχουν καλή ποιότητα αρχικά, και στην πορεία να πέφτουν. Πχ τα Hawkers. Ξεκίνησαν με polarized φακούς και πάμφθηνα το 2014-2015, τώρα είναι πολύ λιγότερα τα ζευγάρια αυτά και σαφέστατα πιο ακριβά. Οριακά αξίζουν ή όχι τα λεφτά τους. Αν με ρωτάς, όχι πλέον. 

Οι φτασμένες εταιρείες επενδύουν στο marketing, οπότε ναι έχει νόημα να δώσουν 20mil στον Μέσι να φοράει Nike. Ή Adidas, δεν ξέρω τί φοράει δεν με ενδιαφέρει. Και θα το κάνουν γιατί το κόστος αγοράς ΔΕΝ είναι το πρώτο κριτήριο στο target group που απευθύνονται. Είναι να δημιουργήσουν το brand awareness και το hype γενικότερα. Φοράς τα νέα Lebron, είσαι cool. Φοράς Lebron 3 χρόνια πριν, χμμμμ.. φοράς Lebron όμως 15 χρόνια πριν, ε είσαι ΠΙΟ COOL και από COOL. Είσαι OG.... Τραγικό μεν, αλλά έτσι πάει η φάση.

Το ότι η ποιότητα πέφτει, ναι πέφτει ΜΕΝ, αλλά πέφτει σαν ποιότητα κατασκευής. Τα υλικά είναι σαφέστατα πολύ καλύτερα σε σχέση με πριν 30 χρόνια, και το λέω γιατί έχω κάποια από τα original Jordan όταν ήμουν 12 χρονών. Τα Jordan 6 πχ τα infrared (τα ονομάσαμε τώρα infrared για τα θύματα τους collectors σαν εμένα, τότε ήταν απλά Jordan 6 μαυροκόκκινα) του τότε η βελούδινη επιφάνεια που είχαν τότε δίπλα στους αστραγάλους ξεφλούδιζε/ξεχνούδιζε μετά από λίγες φορές που το ακουμπούσες. 

Επίσης, για όσους θυμούνται τα νιάτα μας.... ΒΡΩΜΑΓΑΝ. Τώρα για να κάνεις αθλητικό να βρωμάει πρέπει να το φοράς κάθε μέρα και να μην αλλάζεις ούτε κάλτσα. Και stansmith παλιά έχω, που και τώρα τα καινούρια για τα μπάζα εξαερισμό ποδιού έχουν, αλλά σε σχέση με το παλιό καμία επαφή. Το παλιό 5 φορές να το έβαζες, ήταν για πέταμα απτη μυρωδιά. Θα δεχτώ βέβαια ότι παίζουν ρόλο και οι κάλτσες. Αλλά και αυτές πέφτουν στην κατηγορία του καλύτερου υλικού. Γενικά, υπάρχει σαφέστατη βελτίωση. Τώρα για τεχνολογίες ρούχων τύπου dryfit κλπ δεν μιλάω καν. Πριν 20 χρόνια έπαιζες μπάλα και γινόσουν +4 κιλά απ'τον ιδρώτα που ήταν στη μπλούζα σου.

Άρα τί θέλω να πω.. σαφέστατα και έχει πέσει χρήμα στο research & development, σαφέστατα λιγότερο από το marketing. Οι δε εταιρείες δεν ενδιαφέρονται τόσο πολύ (εως καθόλου) για την ποιότητα κατασκευής από άποψη ΑΝΤΟΧΗΣ (όχι ποιότητα υλικών, καθαρά και μόνο ΑΝΤΟΧΗΣ) ίσως και επίτειδες. Αρχικά ΞΕΡΟΥΝ ότι δεν θα τα φοράς 3 χρόνια. Και να τα φοράς, δεν θα τα φοράς κάθε μέρα. Έχουμε όλοι αλλάξει καταναλωτική συνείδηση και δεν φοράμε πλέον το ίδιο παπούτσι καααααααθε μέρα. Στο σχολείο εγώ θυμάμαι τα Air 180 (που είναι και αρκετά ευαίσθητα από άποψη υφάσματος) τα φόραγα ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ + ΣΚ εκτός απ'τις 2 ημέρες που είχαμε γυμναστική και παίζαμε μπασκετ (έβαζα Jordan), μου κράτησαν 2 χρόνια μέχρι να τα ξεφορτωθώ ΕΓΩ επειδή ΤΡΥΠΙΣΕ η αερόσολα. Σε πόσα παπούτσια σας έχετε καταφέρει τα τελευταία 15 χρόνια να τρυπίσετε την αερόσολα? Σε κανένα, γιατί απλά δεν τα φοράτε τόσο πολύ. 

Και για να κλείσω επειδή κουράζω, ο κόσμος ΔΕΝ λειτουργεί με κόστος κατασκευής/κόστος πώλησης. Έτσι λειτουργούν μόνο χαμηλής αναγνωρισιμότητας brands, ή και χωρίς καν να είναι αυτό που λέμε brand. Αν τα Jordan κάνανε 70€, η Nike δεν θα πούλαγε διπλάσια. Οι πιθανότητες ήταν να πουλούσε ΤΑ ΜΙΣΑ, ακριβώς επειδή ΠΛΕΟΝ δεν θα είχαν στα μάτια μας την ίδια ΑΞΙΑ. 

Αυτό λοιπόν δεν θα αλλάξει. Παρόλα αυτά ειλικρινά το Χ παπούτσι που βλέπεις και σου αρέσει είναι Adidas. Κοστολογείται πχ 120€. Εσύ ως καταναλωτής κρίνεις αν θα τα δώσεις ή όχι. Το να δώσεις όμως 40 σε έναν έξω απ'το mall για να στα δώσει σε μία σακούλα supermarket, αντικειμενικά και από όποια πλευρά και αν θες να το συζητήσουμε είναι ΛΑΘΟΣ. 

 

Επεξ/σία από polaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, nzeppos είπε

Για να μην δημιουργηθεί παρεξήγηση, το σχόλιό μου αφορούσε αποκλειστικά στο eBay ως συνέχεια του αντίστοιχου post του φίλου Ziaba. Για το Amazon δεν έχω κάτι να πω, εκτός του ότι είμαι τακτικός πελάτης τόσο για ατομικές όσο και για ομαδικές παραγγελίες σε πολύ συχνή βάση. Και το προτιμώ ακριβώς για τους λόγους που ανέφερες.

Στο  amazon δυστυχώς υπάρχουν θέματα ασφαλείας και το ακόμη χειρότερο είναι ότι αδιαφορούν .

Και αναφέρομαι σε ποσά πάνω απο 500 ευρώ απο προίοντα που πουλούν μέσα απο το amazon κάποιοι .Βέβαια δεν χάνεις τα χρήματα σου ,αλλά δεσμεύονται και περιμένεις μέρες να επιστραφούν και πιθανόν να μην έχεις την οικονομική δυνατότητα να βρείς το ίδιο ποσό για να κάνεις απο αλλού την αγορά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, peet είπε

Στο  amazon δυστυχώς υπάρχουν θέματα ασφαλείας και το ακόμη χειρότερο είναι ότι αδιαφορούν .

Και αναφέρομαι σε ποσά πάνω απο 500 ευρώ απο προίοντα που πουλούν μέσα απο το amazon κάποιοι .Βέβαια δεν χάνεις τα χρήματα σου ,αλλά δεσμεύονται και περιμένεις μέρες να επιστραφούν και πιθανόν να μην έχεις την οικονομική δυνατότητα να βρείς το ίδιο ποσό για να κάνεις απο αλλού την αγορά .

Ενώ το pp τα επιστρέφει εκείνη την ώρα ντούκου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, ziaba είπε

Ενώ το pp τα επιστρέφει εκείνη την ώρα ντούκου 

Δεν είπα κάτι τέτοιο ,ούτε τάχθηκα υπερ του paypal ,γιατί ώς πωλητής το πληρώνω και μάλιστα ακριβά .

Απλά επεσήμανα ότι και amazon πετάνε αετό ,δυστυχώς .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Herald είπε

Aυτό ισχύει για πολλά προιόντα με το εργοστάσιο. Πχ. τα wolfskin που φτιάχνονται Τουρκία, υπάρχουν και απομιμήσεις που φτιάχνονται στο ίδιο εργοστάσιο. Συνήθως όμως χρησιμοποιούν κατώτερα υλικά,.

Ομολογώ πως κάτι τέτοιο πραγματικά αρνουμαι ακομα να το πιστέψω αλλα ισχυει φιλε μου. Το θεμα όμως είναι αυτο που λένε και τα αμερικανάκια. Γιατι είναι μαιμου αφού κατασκευάζονται το ίδιο και πιστεψε με πολλά από αυτά με τα ίδια υλικα; Δεν ξέρω απο ηλεκτρονικά ή ρουχα (μπλούζες, παντελόνια) αλλά απο πατούμενο πραγματικά αυθεντικό ή μαιμού πλέον δεν παίζει ρολο. Και τα δυο σκατά θα πατήσουν απλά το θέμα ειναι να βρεις αυτό με την εξίσου καλή σόλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, keysmith είπε

όταν η μαϊμού είναι ολόιδια (ή και καλύτερη) του πρωτότυπου και πρέπει να μετρήσεις τις ραφές να το ξεχωρίσεις τότε πρέπει να μας απασχολεί αν καταλάθος την αγοράσαμε; 

στο μυαλό είναι όλα.. 

Υ.Γ. Προφανώς δεν ήμαστε υπέρ των μαϊμούδων αλλά η ύπαρξη τους εγείρει πολλά φιλοσοφικά ερωτήματα περί της αξίας που δίνει κάποιος σε πράγματα μόνο και μόνο επειδή πωλούνται ακριβά και είναι μίας "μάρκας". Αξία υλικών vs εταιρική προσπάθεια για καταξίωση και όνομα, υφαρπαγή αξίας που δεν είναι μόνο τα υλικά vs ματαιότητα να θέλεις να έχει το συμβολάκι που αγαπας αλλιώς το ίδιο ποιόν (αντιγραφής) χωρίς το "σήμα" (αν έβγαινε ως δικιά του μάρκα) δεν το αγοράζεις. Το "δίκαιο" του φτωχού να κλέψει λίγο από την δόξα των πλουσίων και να μην αισθανθεί "κατώτερος" μέχρι την χαζομάρα κάποιου να πληρώνει μία περιουσία για "όμοιο" (?) πράγμα που άλλος αποκτά σε υποδεκαπλάσια τιμή. Είναι τόσο μεγάλο θέμα που δεν μπορούμε να καλύψουμε σε ένα post.   

 

Χοντρικά, καλύπτεται σε μια παράγραφο. Κάπως έτσι:

Άσε τα luxury brands στην άκρη (Hermes, και λοιπές - εκτός θέματος), και πιάσε τη Nike.

Πάρε παράδειγμα ένα παπούτσι των € 180. Με Χ χαρακτηριστικά ποιότητας.

Πάρε επίσης παράδειγμα μια απομίμησή του, των € 60, τρεις φορές κάτω. Με Χ-20% χαρακτηριστικά ποιότητας.

Αν θέλεις να αξιολογήσεις την τελική τιμή του αυθεντικού ενάντια στην τελική τιμή της απομίμησης, πρέπει να γνωρίζεις κάποιους παράγοντες:

 

1] Κόστος πρώτης ύλης

2] Κόστος σχεδιασμού

3] Κόστος κατασκευής 

4] Κόστη υποδομών και συντήρησης

5] Κόστος προσωπικού

6] Κόστος διαφήμισης και προώθησης

7] Κόστος χρήματος από την ημέρα της επένδυσης έως την ημέρα της προβλεπόμενης πώλησης

8] Κόστος διατήρησης διευρυμένου δικτύου (π.χ. παγκοσμίου)

9] Κόστος μεταφοράς και διαχείρησης στο διευρυμένο δίκτυο

10] Φόροι

11] Κέρδος

 

Η απομίμηση, στην πιο προσιτή - τρεις φορές κάτω - τιμή, δεν έχει πολλά έως τα περισσότερα κόστη που έχει η Nike. 

Είναι εξαιρετικό social experiment το πως κρίνονται πράγματα από τον ευρύτερο πληθυσμό (ειδικά αυτής της χώρας) σε ένα φόρουμ.

 

Retail & Business Experts, unite.

 

 

 

Επεξ/σία από snapshot-
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Chrisito είπε

Από γούστο απλά. Πχ μου αρέσουν τα Yeezy αλλά δεν μπορείς να τα βρεις εύκολα. Άρα τα έχω πάρει μαϊμού και μέχρι και την σόλα την έχουν κάνει το ίδιο άνετη. Κάποτε ψώνιζα ρούχα μόνο από Αμερική. Όλες μου οι Ralph Lauren από εκεί. Μιλάμε για τρομερή διάφορα ποιότητας σε σχέση με Ελλάδα. Είχα βέβαια άτομα να μου στείλουν. Οι ίδιοι οι Αμερικάνοι ξέρεις τι λένε; Γιατί να χαρακτηρίσω μαϊμού ένα προϊόν μου φτιάχνεται στην ίδια χώρα, από ίδια υλικά και μάλιστα δύο στενά πιο κάτω από το εργοστάσιο των αυθεντικών; Σε μια χώρα που μπορούν να ψωνίζουν πολθ πιο φθηνά απο εδώ  Πολλά σε βάζουν σε σκέψεις.

Α οκ.Εφόσον σου αρέσει το σχέδιο τότε το βρίσκω λογικό.Γιατί και εγώ πλέον αγοράζω μόνο συγκεκριμένη μάρκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

Συμφωνώ αλλά στις μέρες μας έχουν εκφυλιστεί  αρκετά τα πράματα. 

Δηλαδή δεν ισχύει πια το "ό,τι δίνεις παίρνεις" τουλάχιστον όχι όπως παλιά ...

Οι τιμές έχουν εκτροχιαστεί απλά και μόνο πουλώντας το brand χωρίς να συμβαίνει το ίδιο για το κόστος κατασκευής ή τα περιφερειακά. (εδώ η apple για παράδειγμα σου ζητάει πχ 1000 ευρώ για κάτι που τις κόστισες πχ 50 ευρώ να το κατασκευάσει και δεν σου βάζει καν φορτιστή μέσα γιατί σου λέει έχεις απο πριν ... Αγνοώντας ότι δεν ισχύει αυτό για όλους και το πιο σημαντικό για όσους ισχύει δεν σημαίνει απαραίτητα ότι αυτό που έχουν "απο πριν" ειναι σε πλήρως λειτουργική κατάσταση πχ σε πολλούς έχει χαλάσει το καλώδιο μέσα στο πρώτο 6μηνο... ) 

Θυμάμαι όταν ήμουν teenager έπαιρνα παπούτσι έστ και αθλητικά 100-150 ευρώ και ήταν ΠΑΠΟΥΤΣΙ λέρωνε δύσκολα (με την έννοια ότι το υλικό που είχε δεν "πότιζε" εύκολα οπότε και λάσπες να είχε με ένα νεράκι και τρύψιμο το εύγαζες) άντεχε στο πληντύριο δεν έλιωναν οι σώλες κτλ...

Πήρα πέρσι 200 ευρώ adidas boost και νόμιζα ότι ήταν μαϊμού (αν και σε επικοινωνία με την adidas μου είπαν πως ειναι αυθεντικά) 

δες τα χάλια ολοκαίνουργιο αφόρετο παπούτσι (2 απο τις φωτογραφίες που τους είχα στείλει τότε -και τα δύο μεταξύ άλλων είχαν το ίδιο ελάττωμα- ) 

sxkUeepVfb6M62etf1c0dysp4QEZcYwFeFU3kEgb

EbS7Vv8PrR3h7fYznCY4dyVoKdqH_X6zfqsKPEDi

Για να μην πω πως γίνανε μετά απο 1 χρόνο..... 

Το έχουν ξεφτιλίσει γενικά όχι μόνο στα παπούτσια όσο το δυνατόν λιγότερη ποιότητα (ε να μην ειναι τόσο χάλια όσο οι μαϊμούδες...  σε όσο το δυνατόν υψηλότερη τιμή και γιαυτό οι μαϊμούδες μοιάζουν με τα original για να το συνδέσω και με αυτό που σχολίασες δεν γίνανε καλύτερες οι μαϊμούδες τα original γίνανε χειρότερα!) 

Και σαν να μην φτάνει αυτό πρέπει (βάσει εμπειρίας μου γιατί παίρνω και απο εξωτερικό ) να πάει και με την χώρα και στην ελλάδα να ακόμη και original να είναι Β,Γ διαλογής γιατί συνήθως αν αγοράσω απο εδώ παπούτσια ειναι ακόμη χειρότερη η ποιότητα (αλλά αυτό που είπα με το ρίξιμο της ποιότητας είναι γενικό όχι μόνο στην ελλάδα απλά εδώ πρέπει να ειναι λιγο χειρότερα!) 

Ισχύει, πολύ κακό quality control και από Nike επίσης ακόμα και στα πολύ ακριβά sneaker.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

Συμφωνώ αλλά στις μέρες μας έχουν εκφυλιστεί  αρκετά τα πράματα. 

Δηλαδή δεν ισχύει πια το "ό,τι δίνεις παίρνεις" τουλάχιστον όχι όπως παλιά ...

Οι τιμές έχουν εκτροχιαστεί απλά και μόνο πουλώντας το brand χωρίς να συμβαίνει το ίδιο για το κόστος κατασκευής ή τα περιφερειακά. (εδώ η apple για παράδειγμα σου ζητάει πχ 1000 ευρώ για κάτι που τις κόστισες πχ 50 ευρώ να το κατασκευάσει και δεν σου βάζει καν φορτιστή μέσα γιατί σου λέει έχεις απο πριν ... Αγνοώντας ότι δεν ισχύει αυτό για όλους και το πιο σημαντικό για όσους ισχύει δεν σημαίνει απαραίτητα ότι αυτό που έχουν "απο πριν" ειναι σε πλήρως λειτουργική κατάσταση πχ σε πολλούς έχει χαλάσει το καλώδιο μέσα στο πρώτο 6μηνο... ) 

Θυμάμαι όταν ήμουν teenager έπαιρνα παπούτσι έστ και αθλητικά 100-150 ευρώ και ήταν ΠΑΠΟΥΤΣΙ λέρωνε δύσκολα (με την έννοια ότι το υλικό που είχε δεν "πότιζε" εύκολα οπότε και λάσπες να είχε με ένα νεράκι και τρύψιμο το εύγαζες) άντεχε στο πληντύριο δεν έλιωναν οι σώλες κτλ...

Πήρα πέρσι 200 ευρώ adidas boost και νόμιζα ότι ήταν μαϊμού (αν και σε επικοινωνία με την adidas μου είπαν πως ειναι αυθεντικά) 

δες τα χάλια ολοκαίνουργιο αφόρετο παπούτσι (2 απο τις φωτογραφίες που τους είχα στείλει τότε -και τα δύο μεταξύ άλλων είχαν το ίδιο ελάττωμα- ) 

sxkUeepVfb6M62etf1c0dysp4QEZcYwFeFU3kEgb

EbS7Vv8PrR3h7fYznCY4dyVoKdqH_X6zfqsKPEDi

Για να μην πω πως γίνανε μετά απο 1 χρόνο..... 

Το έχουν ξεφτιλίσει γενικά όχι μόνο στα παπούτσια όσο το δυνατόν λιγότερη ποιότητα (ε να μην ειναι τόσο χάλια όσο οι μαϊμούδες...  σε όσο το δυνατόν υψηλότερη τιμή και γιαυτό οι μαϊμούδες μοιάζουν με τα original για να το συνδέσω και με αυτό που σχολίασες δεν γίνανε καλύτερες οι μαϊμούδες τα original γίνανε χειρότερα!) 

Και σαν να μην φτάνει αυτό πρέπει (βάσει εμπειρίας μου γιατί παίρνω και απο εξωτερικό ) να πάει και με την χώρα και στην ελλάδα να ακόμη και original να είναι Β,Γ διαλογής γιατί συνήθως αν αγοράσω απο εδώ παπούτσια ειναι ακόμη χειρότερη η ποιότητα (αλλά αυτό που είπα με το ρίξιμο της ποιότητας είναι γενικό όχι μόνο στην ελλάδα απλά εδώ πρέπει να ειναι λιγο χειρότερα!) 


Πες τα χρυσόστομε, τα ίδια έπαθα με τα nike, τα 3 τελευταία μου ζευγάρια (AirMax 100~150e) άντεξαν μόλις 9-14 μήνες, και τα 3 χάλασαν ακριβώς με τον ίδιο τρόπο, ξεκόλλησε το μπροστά μέρος.  Πριν 4 χρόνια αγόρασα ένα μποτάκι Kricket στα 80 ευρώ (δέρμα) και το έχω ακόμα σαν καινούργιο. 

Για να πω και του στραβού το δίκαιο όμως την άνεση που νιώθω με τα airmax δεν την έχω ξανανιώσει με κανένα παπούτσι αλλά και τα 100+ κάθε χρόνο και μόνο για τα αθλητικά είναι πολλά.

Σήμερα δίνουν έμφαση στο design και στην άνεση και όχι στην αντοχή, ενδεχομένως και τα υλικά που προσφέρουν τόση άνεση να έχουν θέμα με την αντοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...