Προς το περιεχόμενο

Βρεφικό καρότσι από Πολωνία


DrDeath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,
σε 4 μήνες έρχεται ο διάδοχος και ψάχνω καρότσι, κάθισμα αυτοκινήτου και λοιπό εξοπλισμό.
Βρήκα ένα κατάστημα στην Πολωνία καρότσι 2 σε 1 και γενικά όλα τα παρελκόμενα για ένα βρέφος σε αρκετά χαμηλότερες τιμές
αλλά δεν έχω ιδέα κατά πόσο είναι ΟΚ το συγκεκριμένο κατάστημα. Οι τιμές βέβαια είναι αν όχι ίδιες παραπλήσιες με άλλα πολωνικά καταστήματα.

Δεν υπάρχει σε κανένα από όσα είδα Paypal.
Έχει κανείς ιδέα για το σύστημα πληρωμής PayU ή το Blik? Είναι κάτι ανάλογο με το Paypal?

Το κατάστημα το βρήκα μέσω ceneo.pl (το skroutz της Πολωνίας αν κατάλαβα καλά)

Δείτε εδώ διαφορές τιμής :
https://www.megaurwis.pl/wozki-2w1/769-coletto-wozek-verona-eco-2w1.html 1399zl
https://www.megaurwis.pl/foteliki-0-13-kg/772-coletto-fotelik-verona.html 295zl

Σύνολο 1694zl + 80zl μεταφορικά βγαίνει 395 €

Εδώ έχει 850€
https://www.skroutz.gr/s/23703223/Coletto-Verona-Eco-3-in-1-V-09-With-Gold-Frame.html

Παρόμοιες διαφορές παίζουν σε όλα.
Αξίζει το ρίσκο της αγοράς χωρίς Paypal? Παρέχουν κάποια δυνατότητα refund τα συστήματα πληρωμής που χρησιμοποιούν εκεί? (υποθέτω πως ναι αλλά δεν έβγαλα άκρη).

Αν έχει κάνει κανείς παρόμοια αγορά ή με το PayU λχ ας αφήσει ένα σχόλιο, θα με βοηθούσε πολύ.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες και στο https://allegro.pl/ είναι το αντίστοιχο πολωνικό eBay με καταστήματα κυρίως. Το χρησιμοποιουσα κατά κόρον εκεί, πολύ αξιόπιστο.

Το μπλικ είναι στην ουσία ένας κωδικός που δημιουργείς στο app της πολωνικης τράπεζας κ μέσω αυτού κάνεις την αγορά χωρίς να δώσεις την κάρτα σου. Με τον ίδιο τρόπο μπορείς να βγάλεις λεφτά κ από τα ΑΤΜ τους αν δεν έχεις την κάρτα σου μαζί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με το καλο και εναν πονο.

Ενα θα σου πω μην πάρεις πακέτο οχ πολυμορφικο κρεβατακι κλπ.

Ενα ενα και ξεχωριστα, φθηνα να ναι γιατι μετα δεν θα σε χρειαστουν.

Κρεβατακι ενα απλο οπως μεγαλωσαμε ολοι μας.

Παρκοκρεβατο και μια αν όχι μικρη ντουλαπα, συρταριερα μεγαλη. 

Οσο για το καροτσι πολυ ογκωδες για το τιποτα.

Συμβουλη γιατι την πάτησα δεν ηξερα και αγορασα ενα τέτοιου τυπου και μετα αλλο.

Θα πας να το δεις απο κοντα οτι σου αρεσει, λητω, orchestra, mothercare. Κανονας να μπορεις με το ενα χερι και μονο να το κανεις περιστροφή 360 μοιρες να ειναι δηλαδη διαχειρισιμο και οχι να σε κουραζει, κυριως την γυναικα. Να εχει ευκολο κλεισιμο, δηλαδη να διπλώνει στην μεση και να το παιρνεις σαν βαλιτσα με το ενα χερι, οχι να χρειάζεστε και τα δυο.

Εμενα με σχετικα μεγαλο πορτμπαγκάζ οταν εβαζα το πρώτο δεν χωρουσε τιποτα αλλο, με το δευτερο. Μια χαρα. Θα σου δειξω τι ειχα τι πήρα.

Αλλα να τα δεις απο κοντα ολα. Μην αγορασεις κατι γρηγορα, εγω πήρα πιπιλες, μπιμπερο κλπ και ακομα ειναι καινουργια, γιατι; Επειδη καθε παιδι ειναι διαφορετικο και του καθονται αλλα. Ειχα παρει της chiico και μετα της avent που ειναι κορυφη για μενα. Πιο ακριβα αλλα αξιζανε τα λεφτα τους. 

Πηρα αυτο για αρχη σε μαυρο

https://www.skroutz.gr/s/22138459/Lorelli-Bertoni-Lora-3-in-1-Red-Black-Lighthouse.html

Για να το κλεισω επρεπε να βγαζω την καλαθουνα, εγω καροτσι, η γυναίκα το μωρό, μονη της δεν μπορουσε να το κατεβασει από σκαλα. 

Πηρα μετα αυτο

https://www.skroutz.gr/s/16402770/Joie-Litetrax-4-Sandstone.html

Η μερα με την νυχτα, το ευχαριστιεμαι σε καθε βολτα. Θα βρω βιντεο απο YouTube.

https://youtu.be/-mGROB1IeCE

Εδω εισαι χωρις να ταλαιπωρεισαι και να μπλεκεις.

https://www.skroutz.gr/s/21112576/Joie-Chrome-Travel-Set-3-in-1-Ember.html

Οτι αλλο σκεφτεσαι μου λες, αν μπορώ να σε βοηθησω, γιατι εγω πέταξα πολλα λεφτα σε περιττα εξοδα

Επεξ/σία από Liverpool89
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, DrDeath είπε

Το PayU είναι της ίδιας λογικής? Κωδικός ηλεκτρονικής πληρωμής από τράπεζα?

ναι, δεν υπαρχει παυπαλ στην πολωνια σε ηλεκτρονικα μαγαζια, το payu εχουν. Ζουσα εκει και ξερω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, OliverTwist1985 είπε

ναι, δεν υπαρχει παυπαλ στην πολωνια σε ηλεκτρονικα μαγαζια, το payu εχουν. Ζουσα εκει και ξερω

Τι σχέση έχει το ότι ζούσες στην Πολωνία?

Εγώ πάντως μόνο ένα ηλεκτρονικό κατάστημα γνωρίζω στην Πολωνία, και αυτό δέχεται κανονικά paypal:

http://www.inaweraflavours.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Τι σχέση έχει το ότι ζούσες στην Πολωνία?

Εγώ πάντως μόνο ένα ηλεκτρονικό κατάστημα γνωρίζω στην Πολωνία, και αυτό δέχεται κανονικά paypal:

http://www.inaweraflavours.com/

αν θες να πληρωνεσε σε τραπεζα πολωνικη και να εχεις πολωνικη εταιρια, δεν υποστηρίζουν paypal. Αρα ειναι απολυτος λογικο το να μην εχει. αυτο που εστειλες εσυ μπορει να στα στελνει απο πολωνια αλλα η επιχειρηση να ειναι απο αλλου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, OliverTwist1985 είπε

αν θες να πληρωνεσε σε τραπεζα πολωνικη και να εχεις πολωνικη εταιρια, δεν υποστηρίζουν paypal. Αρα ειναι απολυτος λογικο το να μην εχει. αυτο που εστειλες εσυ μπορει να στα στελνει απο πολωνια αλλα η επιχειρηση να ειναι απο αλλου..

Από Πολωνία είναι, έχω αγοράσει άπειρες φορές από αυτό τo site, όχι μόνο η διεύθυνση της επιχείρησης βάση των τιμολογίων είναι Πολωνία, αλλά και από το tracking βλέπω πως επίσης τα αγαθά παραλαμβάνονται από εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Από Πολωνία είναι, έχω αγοράσει άπειρες φορές από αυτό τo site, όχι μόνο η διεύθυνση της επιχείρησης βάση των τιμολογίων είναι Πολωνία, αλλά και από το tracking βλέπω πως επίσης τα αγαθά παραλαμβάνονται από εκεί.

κατι εχει κανει....δεν αφηνουν paypal πολωνια...τεσταρισμενα στο λεω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, OliverTwist1985 είπε

κατι εχει κανει....δεν αφηνουν paypal πολωνια...τεσταρισμενα στο λεω

Ίσως και να έχει κάνει κάτι, ίσως έτσι σας έλεγαν επειδή δεν γούσταραν τις υπέρογκες προμήθειες του paypal, δεν ξέρω.

Πάντως η ουσία είναι το συγκρεκριμένο site διαψεύδει τον ισχυρισμό σου, είναι Πολωνικό και δέχεται paypal :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Liverpool89  Κατ' αρχάς σ' ευχαριστώ για τις ευχές και τον κόπο σου να μου απαντήσεις, όπως και όλους όσους απάντησαν.

Το Joie το έχω ακούσει και από άλλους αλλά είναι στα 410 euros χωρίς κανένα αξεσουάρ.  Καλά 500 δλδ + ότι για να βάλεις port bebe ή αυγό δεν βγαίνει το κάθισμα και τότε είναι πραγματικά ογκώδες.

Είδα από κοντά τα Coletto και κάποια άλλα της κατηγορίας τους που με λιγότερα χρήματα τα παίρνεις όλα (ποδόσακο κουνουπιέρα αδιάβροχο κλπ) οι τροχοί είναι με gel και όχι αέρα και η κύλισή τους είναι απίστευτη. δεν περνάει κανένας κραδασμός στο μωρό.

Θα δω και άλλα φυσικά αλλά η αγορά κατά 90% θα γίνει από Πολωνία. Για το ίδιο καρότσι 200+ euros διαφορά δεν τα δίνω. Προτιμώ να τα φάω σουβλάκια. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Ίσως και να έχει κάνει κάτι, ίσως έτσι σας έλεγαν επειδή δεν γούσταραν τις υπέρογκες προμήθειες του paypal, δεν ξέρω.

Πάντως η ουσία είναι το συγκρεκριμένο site διαψεύδει τον ισχυρισμό σου, είναι Πολωνικό και δέχεται paypal :)

δεν πληρώνετε σε πολωνικη τραπεζα μαλλον.

αυτοι εχουν το payu που εχει μικροτερες προμηθειες για το μαγαζι και περισοτερες για τις πολωνικες τραπεζες... και ειναι legit

Επεξ/σία από OliverTwist1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, OliverTwist1985 είπε
23 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Ίσως και να έχει κάνει κάτι, ίσως έτσι σας έλεγαν επειδή δεν γούσταραν τις υπέρογκες προμήθειες του paypal, δεν ξέρω.

Πάντως η ουσία είναι το συγκρεκριμένο site διαψεύδει τον ισχυρισμό σου, είναι Πολωνικό και δέχεται paypal :)

δεν πληγώνετε σε πολωνικη τραπεζα μαλλον.

αυτοι εχουν το payu που εχει μικροτερες προμηθειες για το μαγαζι και περισοτερες για τις πολωνικες τραπεζες...

Στα λόγια μου έρχεσαι, το προτιμούν επειδή έχει λιγότερες προμήθειες...

Το ίδιο ακριβώς ισχύει και για τα ελληνικά ιντερνετικά καταστήματα, τα περισσότερα δεν έχουν paypal στις επιλογές πληρωμής λόγω υψηλής προμήθειας, και όχι επειδή οι ελληνικές τράπεζες "δεν υποστηρίζουν paypal", και μάλιστα μερικά από αυτά που έχουν το paypal ως επιλογή το προσφέρουν μόνο με "καπέλο" ~2,5%...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Στα λόγια μου έρχεσαι, το προτιμούν επειδή έχει λιγότερες προμήθειες...

Το ίδιο ακριβώς ισχύει και για τα ελληνικά ιντερνετικά καταστήματα, τα περισσότερα δεν έχουν paypal στις επιλογές πληρωμής λόγω υψηλής προμήθειας, και όχι επειδή οι ελληνικές τράπεζες "δεν υποστηρίζουν paypal", και μάλιστα μερικά από αυτά που έχουν το paypal ως επιλογή το προσφέρουν μόνο με "καπέλο" ~2,5%...

 στην πολωνια, το paypal δεν σε αφηνει καθολου να το βαλεις σαν επιλογη στο σαιτ σου (πχ λιανικης) αν εχεις πολωνικο αφμ

Επεξ/σία από OliverTwist1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, OliverTwist1985 είπε

οχι στην πολωνια, το paypal δεν σε αφηνει καθολου να το βαλεις σαν επιλογη στο σαιτ σου αν εχεις πολωνικο αφμ

Από ότι βλέπω θα γράψεις οτιδήποτε προκειμένου να μην παραδεχτείς ότι ο ισχυρισμός σου "δεν υπαρχει παυπαλ στην πολωνια σε ηλεκτρονικα μαγαζια" ήταν λανθασμένος, στην αρχή έλεγες ότι στις Πολωνικές τράπεζες δεν παίζει paypal, μετά είπες ότι απλά οι Πολωνοί προτιμούν άλλο τρόπο πληρωμής λόγω μικρότερης προμήθειας, τώρα λες ότι η paypal δεν συνεργάζεται με όσους έχουν Πολωνικό ΑΦΜ...

Η ουσία πάντως δεν αλλάζει, το συγκεκριμένο site διαψεύδει τον ισχυρισμό σου μια και είναι Πολωνικό, τα παραστατικά που κόβει έχουν διεύθυνση Πολωνίας, και τα αγαθά τα αποστέλλει από Πολωνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...