Προς το περιεχόμενο

Φωτογράφιση αντικειμένων αξίζει η μετάβαση από s10plus σε canon 650d η παρόμοια?


sils

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως γράφω στον τίτλο έχω εξικοιωθει Παρά πολύ με φωτογραφιση αντικειμένων από κινητά (αλλά πάντα είχα ναυαρχίδας s7,9,10 )λέω λοιπόν να το πάω ένα βήμα παραπέρα και να πάω στην κατηγορία dslr αλλά οπωσδήποτε με οθόνη καιοχιμονο με σκοπευτικό Μιας και έχω μια Α200 αλλά με κουράζει αυτό.

οπως καταλαβαίνετε τα αντικείμενα προορίζονται για eshop και προβολή αυτών μέσω διαφημίσεων.

εχω στην διάθεση μου ένα  light box,cymbal,2μικρα στούντιο φώτα,τρίποδα αλλά το αποτέλεσμα δεν μου αρέσει (Πολύ φασαρία ,ψυχρή φωτογραφία )όσο όταν τραβάω σε φυσικό φως  μιλάω πάντα με το κινητό αλλά εκεί έχω θέμα σε αντανακλάσεις δεν μπορώ να βάλω τον φόντο που θέλω κτλ

λοιπον αξίζει να πάω σε μια πχ canon 650-750d θα δω διαφορά στην φωτογραφία η θα κάνω άλλη μια περιττή αγορά?

υπαρχει κάτι αξιόλογο σε μεταχειρισμένο στα 200με 250 ευρώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα ειναι για eshop δεν χρειαζεται μια που χρειαζεται υψηλη αναλυση ,βασικα χρειαζεσαι χαμηλη αναλυση για να ειναι ελαφριες η φωτο ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν κατάλαβα καλά οι φώτο σε φυσικό φως σου αρέσουν αλλά όχι αυτές σε τεχνητό φως?

Ανεβάζεις μερικές εδώ? Κάποιες που σου αρέσουν και κάποιες που δεν σου αρέσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλαξε την εφαρμογή του κινητού ή βάλε manual mode και παίξε λίγο με το white balance, iso και ταχύτητα κλείστρου. Θα δες τεράστιες διαφορές στην ποιότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, sils είπε

Όπως γράφω στον τίτλο έχω εξικοιωθει Παρά πολύ με φωτογραφιση αντικειμένων από κινητά (αλλά πάντα είχα ναυαρχίδας s7,9,10 )λέω λοιπόν να το πάω ένα βήμα παραπέρα και να πάω στην κατηγορία dslr αλλά οπωσδήποτε με οθόνη καιοχιμονο με σκοπευτικό Μιας και έχω μια Α200 αλλά με κουράζει αυτό.

οπως καταλαβαίνετε τα αντικείμενα προορίζονται για eshop και προβολή αυτών μέσω διαφημίσεων.

εχω στην διάθεση μου ένα  light box,cymbal,2μικρα στούντιο φώτα,τρίποδα αλλά το αποτέλεσμα δεν μου αρέσει (Πολύ φασαρία ,ψυχρή φωτογραφία )όσο όταν τραβάω σε φυσικό φως  μιλάω πάντα με το κινητό αλλά εκεί έχω θέμα σε αντανακλάσεις δεν μπορώ να βάλω τον φόντο που θέλω κτλ

λοιπον αξίζει να πάω σε μια πχ canon 650-750d θα δω διαφορά στην φωτογραφία η θα κάνω άλλη μια περιττή αγορά?

υπαρχει κάτι αξιόλογο σε μεταχειρισμένο στα 200με 250 ευρώ?

     Καλημέρα σας , το τι αξίζει θα το απαντήσετε εσείς , όπως επίσης το αν θα μεταβειτε σε κάποιο φωτογραφικό σύστημα όποιας μάρκας .

    Εσείς μόνο μπορείτε να απαντήσετε και να καθορίσετε τις απαιτήσεις που έχετε σε ότι αφορά την παρουσίαση των ειδών κι' αν αυτή μπορεί να είναι σε μια απλή μορφή , την οποία μπορεί να σας καλύψει η χρήση κάποιου smartphone η επιθυμείτε να δώσετε άλλη διάσταση στις εικόνες των ειδών .

   Εσείς μπορείτε να απαντήσετε , αν πηγαίνοντας σε ένα φωτογραφικό σύστημα , έχετε τον απαιτούμενο χρόνο για να ασχοληθείτε , να εξοικειωθειτε μαζί του , να κάνετε εξάσκηση , να δείτε ποιός φακός καλύπτει τις ανάγκες εσωτερικής φωτογράφισης , τι άλλα εργαλεία χρειάζεστε κλπ .

  Βλέπετε ήδη μέσα από αυτά που γράφω , τις απαντήσεις .

  Ναι , για κάποια απλά , οικονομικά σε τιμή πώλησης προϊόντα ευρείας χρήσης ας πούμε , δεν βλέπω τον λόγο για κάτι περισσότερο από ένα smartphone . Αν όμως τα προϊόντα είναι σε άλλη κατηγορία , πιο εξειδικευμένη , νομίζω πως απαιτείται αντίστοιχη παρουσίαση , την οποία ο φακός ενός smartphone δεν μπορεί να αποδώσει το ζητούμενο .

   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σας Απλά το θέμα είναι κατά πόσο θα δω εγώ την διαφορά και κατά πόσο αξίζει η αγορά μιας μηχανής για αυτό το σκοπό μου αρέσει να φωτογραφίζω προϊόντα και να βγάζω ένα πολύ καλό αποτέλεσμα Αλλά μέχρι πρότινος με κούραζε η dslr που έχει μόνο σκοπευτικό για αυτό και θέλω να δοκιμάσω μία καλή μηχανή αλλά που να έχει οθόνη όπως το κινητό Και βέβαια και την ίδια ευκολία για παράδειγμα όταν θέλεις να τονίσεις το αντικείμενο και να θολώσει το πίσω φόντο το blur effect αν το λέω καλά στο κινητό γίνεται πολύ απλά βάζοντας σε αυτή την επιλογή σε μία dslr γίνεται αυτό τόσο απλά Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως απλά θες καλύτερα φώτα. 
 

Τραβας σε base ISO με το τεχνητό φως σου; Υποθέτω πως ναι. Αν όχι και έχεις θόρυβο, μια «κανονική» μηχανή με prime φακό θα βοηθήσει. 
Επισης θα σου έλεγα να δοκιμάσεις με IPhone που γενικά δεν έχουν το oversharpening των Samsung. Ίσως σε ικανοποιήσει το αποτέλεσμα. 
 

Φτηνη μηχανή με οθόνη σε Canon είναι η Μ100. Απλά δεν έχει hotshoe. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκέψου στο κόστος, ότι άμα φωτογραφίζεις αντικείμενα ίσως να χρειαστείς και έναν μάκρο φακό ή κάποιον φακό να μπορεί να εστιάζει πολύ κοντά στο αντικείμενό σου. Οι φακοί των κινητών είναι σχεδόν fixed γι'αυτό σου βγαίνουν όλα φλατ.

Μήπως χρειάζεσαι μια rx100 iii ;

Επεξ/σία από al3xis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευκολία όπως το κινητό, αποκλείεται να έχεις. Ξέρεις ποια είναι το αυτα που δεν υπολογίζουν οι περισσότεροι και πάνε χαμένες οι Dslr / mirrorless?

  1. Το σημαντικά μεγαλύτερο μέγεθος που απαγορευει τη φορητότητα όλο το 24ωρο όπως τα κινητά  
  2. Ότι θέλει πραγματικά πολλές ώρες διάβασμα ώστε να κατανοήσεις την τέχνη της φωτογραφίας και να βελτιώσεις τις λήψεις σου και να εκμεταλλευτείς τις δυνατότητες Dslr / mirrorless

Ποια είναι η πρόταση μου ? Ξεκινάς με το #2 και όταν έχεις αφιερώσει αρκετές ώρες και έχεις καταλάβει κάποια πράγματα, εφόσον φτάσεις στο σημείο να μην σε καλύπτει το κινητό και να ξέρεις τι θες απο θέμα δυνατοτήτων και τεχνικών που δεν δίνει το κινητό, πας σε Dslr / mirrorless.

Αν έχεις λεφτά για πέταμα βέβαια, μπορείς να κάνεις ότι θες, με όποια σειρά θες :)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Ευκολία όπως το κινητό, αποκλείεται να έχεις. Ξέρεις ποια είναι το αυτα που δεν υπολογίζουν οι περισσότεροι και πάνε χαμένες οι Dslr / mirrorless?

  1. Το σημαντικά μεγαλύτερο μέγεθος που απαγορευει τη φορητότητα όλο το 24ωρο όπως τα κινητά  
  2. Ότι θέλει πραγματικά πολλές ώρες διάβασμα ώστε να κατανοήσεις την τέχνη της φωτογραφίας και να βελτιώσεις τις λήψεις σου και να εκμεταλλευτείς τις δυνατότητες Dslr / mirrorless

Ποια είναι η πρόταση μου ? Ξεκινάς με το #2 και όταν έχεις αφιερώσει αρκετές ώρες και έχεις καταλάβει κάποια πράγματα, εφόσον φτάσεις στο σημείο να μην σε καλύπτει το κινητό και να ξέρεις τι θες απο θέμα δυνατοτήτων και τεχνικών που δεν δίνει το κινητό, πας σε Dslr / mirrorless.

Αν έχεις λεφτά για πέταμα βέβαια, μπορείς να κάνεις ότι θες, με όποια σειρά θες :)

Ωραια τοποθετηση φιλε μου αλλα νομιζω πως το κινητο το εχω φτασει στα ορια του και ελεγα εαν αξίζει να παω ενα βημα πιο πάνω απλα δεν ξερω εαν στην φωτογραφία προιοντων θα εχω οντως καλύτερο αποτελεσμα.

 τι γινεται με το κινητό...... εμπειρικα ξερω πιος φωτισμος ειναι ο καταλληλος και πιες ωρες μπορω να βγαλω την ...καλη φωτογραφία .

Αλλα ως εκει με το κινητο δεσμεύεται η ωρα το φως που μπορεις να τρβηξεις καλη φωτο δυστηχος.

Αλλα και απο την αλλη δεν θελω να στοκαρω πραγματα και να σκονιζονται παρατημενα σε ενα ραφη θελω οτι παιρνω να το αξιοποιώ στο 110 %

Περα απο αυτα ειδα φωτογραφηκες με bluetooth wifi με φιλικο menu σε touch screens κατι που δεν ηξερα για να πω Την αλήθεια .

Και η αληθεια ειναι οτι σε μια προωθηση ή μια πωληση η φωτπγραφια και το βιντεο ειναι το 95% τις επιτυχιας.

Εαν ημουν αθηνα θα πηγαινα τα προιοντα σε φωτογράφο αλλα επαρχια ειναι λιγο δυσκολο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τιθεται θεμα αν αξιζει ή οχι. Θα εχεις σιγουρα καλυτερες φωτογραφιες με dslr / mirrorless αλλα δεν θα το πετυχεις ετσι ευκολα και απλα, ουτε φτηνα. Το πιο πιθανο ειναι οτι θα χρειαστεις καλυτερα φωτα, και ενα καλο φακο μιας και ο 18-55mm που φορανε μαμα οι περισσοτερες μηχανες δεν ειναι για πολλα πολλα. Απο εκει και περα, ισχυει οτι ειπαν και αλλοι πιο πριν. Θελει διαβασμα και να ασχοληθεις σοβαρα, αλλιως πιθανοτατα να βγαζεις χειροτερες φωτογραφιες και να σπαταλας και πιο πολυ χρονο. Πρεπει να ειναι δηλαδη ξεκαθαρη επιλογη οτι θα θυσιασεις χρονο, κοπο και χρημα για καλυτερη ποιοτητα, και δεν ειναι ολοι διατεθημενοι να το κανουν αυτο, ή πιθανοτατα υποτιμουν την πολυπλοκοτητα της καταστασης, και θεωρουν οτι επειδη η dslr ειναι καλυτερη μηχανη, θα λαβουν και καλυτερα αποτελεσματα με λιγο κοπο. Το κινητο σου παρεχει την υπερτατη ευκολια, με αποδεκτο αποτελεσμα, ενω μια μετρια-καλη dslr μπορει να σου δωσει σημαντικα καλυτερες φωτογραφιες υπο προϋποθεσεις ομως.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, dazed είπε

Δεν τιθεται θεμα αν αξιζει ή οχι. Θα εχεις σιγουρα καλυτερες φωτογραφιες με dslr / mirrorless αλλα δεν θα το πετυχεις ετσι ευκολα και απλα, ουτε φτηνα. Το πιο πιθανο ειναι οτι θα χρειαστεις καλυτερα φωτα, και ενα καλο φακο μιας και ο 18-55mm που φορανε μαμα οι περισσοτερες μηχανες δεν ειναι για πολλα πολλα. Απο εκει και περα, ισχυει οτι ειπαν και αλλοι πιο πριν. Θελει διαβασμα και να ασχοληθεις σοβαρα, αλλιως πιθανοτατα να βγαζεις χειροτερες φωτογραφιες και να σπαταλας και πιο πολυ χρονο. Πρεπει να ειναι δηλαδη ξεκαθαρη επιλογη οτι θα θυσιασεις χρονο, κοπο και χρημα για καλυτερη ποιοτητα, και δεν ειναι ολοι διατεθημενοι να το κανουν αυτο, ή πιθανοτατα υποτιμουν την πολυπλοκοτητα της καταστασης, και θεωρουν οτι επειδη η dslr ειναι καλυτερη μηχανη, θα λαβουν και καλυτερα αποτελεσματα με λιγο κοπο. Το κινητο σου παρεχει την υπερτατη ευκολια, με αποδεκτο αποτελεσμα, ενω μια μετρια-καλη dslr μπορει να σου δωσει σημαντικα καλυτερες φωτογραφιες υπο προϋποθεσεις ομως.

Ενας φιλος μου δινει την canon 750d με τον μαμα φακο από αυτά που είδα μου φαίνεται πολύ user friendly Τι λες Θα με καλύψει ή όντως θα χρειαστώ πάρα πολύ χρόνο έχω μία ιδέα όμως από manual ρυθμίσεις Μιας και είχα την Α200 τη Sony οπου με την σονυ δεν μπορω να πετυχω καλυτερες φωτογραφιες αντικειμενων απο το κινητο αλλα πολυ καλυτερες σε τοπιακαι ανοιχτους χωρους.

Σε ευχαριστώ πολύ

Και να συμπληρώσω το αρνητικό που έχει για μένα μία dslr που δεν έχει οθόνη και έχει μόνο σκοπευτικό είναι ότι όταν τη βάζεις πάνω στο τρίποδο και πειραματίζεσαι με τις ρυθμίσεις δεν βλέπεις στην οθόνη πώς θα βγει η φωτογραφία όπως γίνεται τώρα πια σε όλες τις dslr τις καινούργιες τις mirrorless και τα κινητά για αυτό το λόγο πιστεύω δεν μπορώ να πετύχω καλύτερη φωτογράφιση αντικειμένων με την Α200

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες να μας δειξεις μερικες φωτογραφιες σου η να μας πεις ακριβως τι φωτα εχεις τωρα; Απλα μην περιμενεις την dslr σαν την μαγικη λυση, επειδη ειναι ελεγχομενες  οι συνθηκες κανονικα και ενα κινητο θα μπορουσε να δωσει μια χαρα φωτογραφιες στην περιπτωση σου σε manual settings απλα σιγουρα ειτε με κινητο ειτε με μηχανη θα χρειαστουν μια επεξεργασια μετα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, sils είπε

Ενας φιλος μου δινει την canon 750d με τον μαμα φακο από αυτά που είδα μου φαίνεται πολύ user friendly Τι λες Θα με καλύψει ή όντως θα χρειαστώ πάρα πολύ χρόνο έχω μία ιδέα όμως από manual ρυθμίσεις Μιας και είχα την Α200 τη Sony οπου με την σονυ δεν μπορω να πετυχω καλυτερες φωτογραφιες αντικειμενων απο το κινητο αλλα πολυ καλυτερες σε τοπιακαι ανοιχτους χωρους.

Σε ευχαριστώ πολύ

Και να συμπληρώσω το αρνητικό που έχει για μένα μία dslr που δεν έχει οθόνη και έχει μόνο σκοπευτικό είναι ότι όταν τη βάζεις πάνω στο τρίποδο και πειραματίζεσαι με τις ρυθμίσεις δεν βλέπεις στην οθόνη πώς θα βγει η φωτογραφία όπως γίνεται τώρα πια σε όλες τις dslr τις καινούργιες τις mirrorless και τα κινητά για αυτό το λόγο πιστεύω δεν μπορώ να πετύχω καλύτερη φωτογράφιση αντικειμένων με την Α200

Το σωμα ειναι οκ, δεν εχεις και πολλες απαιτησεις ετσι και αλλιως. Το μεγαλο ζητημα ειναι ο φακος, μιας και λογικα θα τον χρησιμοποιεις στα 55mm οπου το διαφραγμα ειναι 5,6 και θα εχεις ουτε το μισο φως απο οτι εχει το κινητο σου τωρα. Επισης, ειδα οτι ανεφερες και το blur effect που κανουν τα κινητα, και εκει ειναι ακομα χειροτερα τα πραγματα μιας και χρειαζεσαι (γρηγορο, δηλαδη με χαμηλο διαφραγμα) prime φακο και το κοστος ανεβαινει κατακορυφα.

Αυτο που αναφερεις για αρνητικο με τις οθονες κλπ ειναι μια μονο παραμετρος της ευκολιας που ξεχνας οταν αφηνεις το κινητο και πας σε dslr. Στην αρχη ειδικα, θα ειναι ενα ατελειωτο trial & error μεχρι να βρεις την ισορροπια στις ρυθμισεις που θα σου αρεσει. Φωτα (speedlights) θα χρειαστεις σχεδον σιγουρα παντως, μιας και δεν νομιζω να σε καλυψει το σταθερο φως, εκτος και αν πας το ISO στα υψη και χασεις σε ποιοτητα. Με λιγα λογια, τιποτα δεν θα γινει πιο ευκολο, το αντιθετο μαλλον. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, dazed είπε

Το σωμα ειναι οκ, δεν εχεις και πολλες απαιτησεις ετσι και αλλιως. Το μεγαλο ζητημα ειναι ο φακος, μιας και λογικα θα τον χρησιμοποιεις στα 55mm οπου το διαφραγμα ειναι 5,6 και θα εχεις ουτε το μισο φως απο οτι εχει το κινητο σου τωρα. Επισης, ειδα οτι ανεφερες και το blur effect που κανουν τα κινητα, και εκει ειναι ακομα χειροτερα τα πραγματα μιας και χρειαζεσαι (γρηγορο, δηλαδη με χαμηλο διαφραγμα) prime φακο και το κοστος ανεβαινει κατακορυφα.

Αυτο που αναφερεις για αρνητικο με τις οθονες κλπ ειναι μια μονο παραμετρος της ευκολιας που ξεχνας οταν αφηνεις το κινητο και πας σε dslr. Στην αρχη ειδικα, θα ειναι ενα ατελειωτο trial & error μεχρι να βρεις την ισορροπια στις ρυθμισεις που θα σου αρεσει. Φωτα (speedlights) θα χρειαστεις σχεδον σιγουρα παντως, μιας και δεν νομιζω να σε καλυψει το σταθερο φως, εκτος και αν πας το ISO στα υψη και χασεις σε ποιοτητα. Με λιγα λογια, τιποτα δεν θα γινει πιο ευκολο, το αντιθετο μαλλον. 

Σε ευχαριστω πολυ

Τι Φακο θα πρεπει να διαλεξω για να εχω το αποτελεσμα που θελω?

είδα τώρα πάντως ότι οι dslr έχουν οθόνες και ειδικά oi Canon είναι και Touch

Μηπως να ψαξω κατι σε mirrorless εχεις να μου προτεινεις κατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...