Προς το περιεχόμενο

Μεταβίβαση μηχανής και ασφάλεια


stevengreeceGR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, jimzak είπε

Το πρόστιμο βγαίνει στο όνομα του ιδιοκτήτη σε ενδεχόμενο έλεγχο, εννοείται δεν κοιτάει όνομα κυρίου οδηγού κτλ, βλέπει το τάδε όχημα αν είναι ασφαλισμένο και σε περίπτωση που δεν είναι, βεβαιώνεται πρόστιμο στο όνομα του ιδιοκτήτη.

Ε ναι, δεν είπα κάτι διαφορετικό.

1 λεπτό πριν, stevengreeceGR είπε

Οπότε για να καταλαβω όταν γίνει η μεταβίβαση τι ακριβώς πρέπει να κάνω?

Για να είσαι σίγουρος ότι δεν θα πέσει πρόστιμο ανασφάλιστου έχεις δύο επιλογές:

1. Καταθέτεις πινακίδες μέχρι να σου έρθει το δίπλωμα και να κάνεις την κανονική ασφάλεια.

2. Φροντίζεις να μην μείνει ούτε μέρα ανασφάλιστο, είτε εφόσον η ασφάλεια του παλιού ιδιοκτήτη μείνει σε ισχύ, είτε κάνοντας εσύ δική σου ασφάλεια.

Δεν υπάρχουν άλλες επιλογές, μην το κουράζουμε χωρίς λόγο.

Στο κάτω κάτω πόση παραπάνω επιβάρυνση θα έχεις σε ασφάλιστρα για αυτόν τον μήνα? 5€? Τι συζητάμε τώρα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, stevengreeceGR είπε

Οπότε για να καταλαβω όταν γίνει η μεταβίβαση τι ακριβώς πρέπει να κάνω?

Από την στιγμή που γίνει η μεταβίβαση και το όχημα γυρίσει στο όνομα σού, είσαι εσύ υπόλογος γι' αυτό. Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις μόλις το πάρεις, είναι να βρεις κάποιον συγγενή ή φίλο με δίπλωμα ώστε να δηλωθεί σαν οδηγός και να το ασφαλίσεις.

Το όχημα ποιος θα το οδηγεί;

Edit: Τώρα διάβασα ότι το δίπλωμα σου θα βγεί τον άλλο μήνα. Κάνε μια τρίμηνη με οδηγό κάποιον κάτοχο διπλώματος και μόλις το βγάλεις γύρισε το σε εσένα.

Επεξ/σία από jimzak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jimzak είπε

Από την στιγμή που γίνει η μεταβίβαση και το όχημα γυρίσει στο όνομα σού, είσαι εσύ υπόλογος γι' αυτό. Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις μόλις το πάρεις, είναι να βρεις κάποιον συγγενή ή φίλο με δίπλωμα ώστε να δηλωθεί σαν οδηγός και να το ασφαλίσεις.

Το όχημα ποιος θα το οδηγεί;

Εγώ θα το οδηγώ. Μπορώ να βάλω τον πατέρα μου που έχει δίπλωμα. Μόλις τελειώσει το 6μηνο, αλλάζω οδηγό και βάζω εμένα να φανταστώ. Με το να βάλω τον πατέρα μου , πχ σε εν μήνα αν πάρω το δίπλωμα , οδηγώ και με σταματήσουν δεν θα έχω θέμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stevengreeceGR είπε

Εγώ θα το οδηγώ. Μπορώ να βάλω τον πατέρα μου που έχει δίπλωμα. Μόλις τελειώσει το 6μηνο, αλλάζω οδηγό και βάζω εμένα να φανταστώ. Με το να βάλω τον πατέρα μου , πχ σε εν μήνα αν πάρω το δίπλωμα , οδηγώ και με σταματήσουν δεν θα έχω θέμα?

Εννοείται θα έχεις θέμα αν οδηγείς χωρίς δίπλωμα και σε σταματήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jimzak είπε

Εννοείται θα έχεις θέμα αν οδηγείς χωρίς δίπλωμα και σε σταματήσουν.

Όχι εννοώ να έχω δίπλωμα και να με σταματήσουν με ασφάλεια στο όνομα του πατέρα μου. Σόρρυ για το πρήξιμο 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, stevengreeceGR είπε

Όχι εννοώ να έχω δίπλωμα και να με σταματήσουν με ασφάλεια στο όνομα του πατέρα μου. Σόρρυ για το πρήξιμο 😂

Όχι τότε δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Καλό θα είναι όμως όταν βγεί το δίπλωμα σου να δηλωθεί το δικό σου στην ασφάλεια ως νέος οδηγός, γιατί σε περίπτωση (χτυπά ξύλο) ατυχήματος, μπορεί να μην σε καλύψουν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jimzak είπε

Όχι τότε δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Καλό θα είναι όμως όταν βγεί το δίπλωμα σου να δηλωθεί το δικό σου στην ασφάλεια ως νέος οδηγός, γιατί σε περίπτωση (χτυπά ξύλο) ατυχήματος, μπορεί να μην σε καλύψουν.

Τέλεια. Ευχαριστώ παρα πολύ όλους που με βοηθήσατε 😎 γιατί μέχρι να συνεννοηθώ με τους δικούς μου δεν έβγαλα άκρη 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να είσαι καλά φίλε μου, καλά χιλιόμετρα και με προσοχή.

17 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

2. Φροντίζεις να μην μείνει ούτε μέρα ανασφάλιστο, είτε εφόσον η ασφάλεια του παλιού ιδιοκτήτη μείνει σε ισχύ, είτε κάνοντας εσύ δική σου ασφάλεια.

Δεν μπορεί να μείνει η ασφάλεια στο όνομα του προηγούμενου ιδιοκτήτη, από την στιγμή που θα αλλάξει κάτοχο στην άδεια, ακυρώνεται η ασφάλεια αυτόματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, jimzak είπε

Δεν μπορεί να μείνει η ασφάλεια στο όνομα του προηγούμενου ιδιοκτήτη, από την στιγμή που θα αλλάξει κάτοχο στην άδεια, ακυρώνεται η ασφάλεια αυτόματα.

Κάνεις λάθος, δεν γίνεται αυτόματα, κατά κανόνα ο πωλητής την ακυρώνει. Τσεκαρισμένο από εμένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Κάνεις λάθος, δεν γίνεται αυτόματα, κατά κανόνα ο πωλητής την ακυρώνει. Τσεκαρισμένο από εμένα.

Εγώ όταν πούλησα την μηχανή μου και ο άνθρωπος που την πήρε ήθελε να κάνει ασφάλεια στην πόλη του, ρώτησα τον ασφαλιστή μου εφόσον είχα ασφάλεια για να κινηθεί μέχρι εκεί και να την διέκοπτα μετά και μου είπε ότι, εφόσον η άδεια αλλάζει στοιχεία, η ασφάλεια ακυρώνεται αυτόματα από το σύστημα, μου είπε συγκεκριμένα, πώς να έχεις κάτι ασφαλισμένο το οποίο δεν σου ανήκει, πρέπει να είναι ασφαλισμένο στα στοιχεία που αναγράφονται στην άδεια του ιδιοκτήτη. Τώρα τι να σου πω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ασφάλεια δεν ακυρώνεται αυτόματα κατά την μεταβίβαση, πρέπει να το ζητήσει ο ασφαλισμένος από την εταιρεία. 

Ωστόσο δεν παράγει αποτελέσματα, είναι σαν να μην υπάρχει σε περίπτωση που χρειαστεί να γίνει χρήση της.

Η διασταύρωση για ανασφάλιστα τσεκάρει αν για τον τάδε αριθμό κυκλοφορίας υπάρχει ασφάλεια στο Α.Φ.Μ. του τωρινού ιδιοκτήτη.

Είτε έχει ακυρωθεί η προηγούμενη ασφάλεια είτε όχι αν ο τωρινός ιδιοκτήτης δεν το έχει ασφαλίσει θα φάει πρόστιμο σε περίπτωση ελέγχου από τροχαία ή ηλεκτρονική διασταύρωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Η ασφάλεια δεν ακυρώνεται αυτόματα κατά την μεταβίβαση, πρέπει να το ζητήσει ο ασφαλισμένος από την εταιρεία. 

Ωστόσο δεν παράγει αποτελέσματα, είναι σαν να μην υπάρχει σε περίπτωση που χρειαστεί να γίνει χρήση της.

Η διασταύρωση για ανασφάλιστα τσεκάρει αν για τον τάδε αριθμό κυκλοφορίας υπάρχει ασφάλεια στο Α.Φ.Μ. του τωρινού ιδιοκτήτη.

Είτε έχει ακυρωθεί η προηγούμενη ασφάλεια είτε όχι αν ο τωρινός ιδιοκτήτης δεν το έχει ασφαλίσει θα φάει πρόστιμο σε περίπτωση ελέγχου από τροχαία ή ηλεκτρονική διασταύρωση.

Ναι κάτι τέτοιο, δεν ακυρώνεται με την έννοια που το εννοούμε, αλλά δεν ασφαλίζει και τίποτα, δηλαδή σαν να μην υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά, αφορά μόνο τον προηγούμενο ιδιοκτήτη που σε περίπτωση που δεν την ακυρώσει δεν θα πάρει πίσω και τα χρήματα που του αναλογούν ως την λήξη της ασφάλειας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, jimzak είπε

Εγώ όταν πούλησα την μηχανή μου και ο άνθρωπος που την πήρε ήθελε να κάνει ασφάλεια στην πόλη του, ρώτησα τον ασφαλιστή μου εφόσον είχα ασφάλεια για να κινηθεί μέχρι εκεί και να την διέκοπτα μετά και μου είπε ότι, εφόσον η άδεια αλλάζει στοιχεία, η ασφάλεια ακυρώνεται αυτόματα από το σύστημα, μου είπε συγκεκριμένα, πώς να έχεις κάτι ασφαλισμένο το οποίο δεν σου ανήκει, πρέπει να είναι ασφαλισμένο στα στοιχεία που αναγράφονται στην άδεια του ιδιοκτήτη. Τώρα τι να σου πω...

Εγώ το διαπίστωσα από πρώτο χέρι ελέγχοντας στη βάση δεδομένων των ασφαλιστικών εταιρειών, την ίδια λίστα που χρησιμοποιεί και η αστυνομία αλλά και η ΑΑΔΕ όταν κάνει διασταυρώσεις ώστε να βεβαιώσει τα πρόστιμα, δεν βασίστηκα στην προσωπική λογική κάποιου ασφαλιστή. Πούλησα αυτοκίνητο σε κάποιον σε άλλη πόλη με τη συμφωνία να μην ακυρώσω την ασφάλεια για μια εβδομάδα που θα βγάλει αυτός νέα δική του, έτσι και έγινε.

https://www.hic.gr/hic/Check_ins.aspx

25 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Η ασφάλεια δεν ακυρώνεται αυτόματα κατά την μεταβίβαση, πρέπει να το ζητήσει ο ασφαλισμένος από την εταιρεία. 

Ωστόσο δεν παράγει αποτελέσματα, είναι σαν να μην υπάρχει σε περίπτωση που χρειαστεί να γίνει χρήση της.

Η διασταύρωση για ανασφάλιστα τσεκάρει αν για τον τάδε αριθμό κυκλοφορίας υπάρχει ασφάλεια στο Α.Φ.Μ. του τωρινού ιδιοκτήτη.

Είτε έχει ακυρωθεί η προηγούμενη ασφάλεια είτε όχι αν ο τωρινός ιδιοκτήτης δεν το έχει ασφαλίσει θα φάει πρόστιμο σε περίπτωση ελέγχου από τροχαία ή ηλεκτρονική διασταύρωση.

Δεν τα ξέρεις καλά...

"Βάσει νόμου, η ασφαλιστική εταιρεία παραμένει στον ασφαλιστικό κίνδυνο αστικής ευθύνης για 30 ημέρες μετά την πώληση του οχήματος, άρα είναι υποχρεωμένη να καλύψει τυχόν ζημιές του νέου κατόχου."

http://www.mydirect.gr/blog/ean-poyliso-aytokinito-moy-ti-ginetai-me-asfalistirio-poy-eho-synapsei-gia-tin-kalypsi-tis

Πάντως η απορία του ts είχε να κάνει με το κατά πόσο τον καλύπτει η ασφάλεια του παλιού ιδιοκτήτη όσον αφορά πρόστιμα των ανασφάλιστων που βεβαιώνει κατά καιρούς η ΑΑΔΕ, και όχι σε περίπτωση ατυχήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

 

Δεν τα ξέρεις καλά...

"Βάσει νόμου, η ασφαλιστική εταιρεία παραμένει στον ασφαλιστικό κίνδυνο αστικής ευθύνης για 30 ημέρες μετά την πώληση του οχήματος, άρα είναι υποχρεωμένη να καλύψει τυχόν ζημιές του νέου κατόχου."

http://www.mydirect.gr/blog/ean-poyliso-aytokinito-moy-ti-ginetai-me-asfalistirio-poy-eho-synapsei-gia-tin-kalypsi-tis

Πάντως η απορία του ts είχε να κάνει με το κατά πόσο τον καλύπτει η ασφάλεια του παλιού ιδιοκτήτη όσον αφορά πρόστιμα των ανασφάλιστων που βεβαιώνει κατά καιρούς η ΑΑΔΕ, και όχι σε περίπτωση ατυχήματος.

Έχεις δίκιο, δεν τον καλύπτει, λοιπόν όσο αφορά τα ανασφάλιστα, του δίνει όμως περιθώριο 7 ημερών:

https://www.taxheaven.gr/circulars/23090/pol-1033-28-1-2016

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...