Προς το περιεχόμενο

Μεταβίβαση μηχανής και ασφάλεια


stevengreeceGR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Conan2046 είπε

Έχεις δίκιο, δεν τον καλύπτει, λοιπόν όσο αφορά τα ανασφάλιστα, του δίνει όμως περιθώριο 7 ημερών:

https://www.taxheaven.gr/circulars/23090/pol-1033-28-1-2016

Κάπου μπερδεύτηκες, εγώ δεν είπα πως ΔΕΝ τον καλύπτει, είπα πως τον καλύπτει. Και μάλιστα τον καλύπτει ασφαλιστικά για 30 ημέρες μετά τη μεταβίβαση, και χωρίς όριο όσον αφορά τα ηλεκτρονικά πρόστιμα της ΑΑΔΕ.

Όσο για αυτό που μου δείχνεις, αν θέλεις να δείξεις κάτι συγκεκριμένο κάντο κόπι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δεν μπερδεύτηκα, υπάρχει απλώς μια περίοδος "χάριτος" 7 ημερών ώστε ο νέος ιδιοκτήτης να προλάβει να ασφαλίσει το όχημα, το ότι ισχύει το ασφάλιστηριο για έναν μήνα είναι για την προστασία των υπολοίπων, δεν αναιρεί τις υποχρεώσεις του νέου ιδιοκτήτη..


γ) από τον αγοραστή, αν απέκτησε όχημα έως την ημερομηνία της εκάστοτε διασταύρωσης και από τη μεταβίβασή του σε αυτόν έως τη σύναψη ασφαλιστηρίου συμβολαίου δεν παρήλθε χρονικό διάστημα μεγαλύτερο των επτά εργασίμων ημερών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Conan2046 είπε

Δεν μπερδεύτηκα, υπάρχει απλώς μια περίοδος "χάριτος" 7 ημερών ώστε ο νέος ιδιοκτήτης να προλάβει να ασφαλίσει το όχημα, το ότι ισχύει το ασφάλιστηριο για έναν μήνα είναι για την προστασία των υπολοίπων, δεν αναιρεί τις υποχρεώσεις του νέου ιδιοκτήτη..


γ) από τον αγοραστή, αν απέκτησε όχημα έως την ημερομηνία της εκάστοτε διασταύρωσης και από τη μεταβίβασή του σε αυτόν έως τη σύναψη ασφαλιστηρίου συμβολαίου δεν παρήλθε χρονικό διάστημα μεγαλύτερο των επτά εργασίμων ημερών. 

Ε πως δεν μπερδεύτηκες, από τη στιγμή που εγώ έγραψα "τον καλύπτει" και εσύ μου απάντησες "όντως έχεις δίκιο, δεν τον καλύπτει" σίγουρα κάπου μπερδεύτηκες.

Επίσης άλλο αυτό που είχες γράψει πιο πριν (και το σχολίασα), και άλλο αυτό που γράφεις τώρα...

Πριν είχες γράψει πως εφόσον πουληθεί το όχημα τότε η παλιά ασφάλεια είναι σαν να μην υπάρχει, το οποίο ήταν λάθος, σου απέδειξα ότι αν πουληθεί το όχημα τότε η παλιά ασφάλεια είναι σε ισχύ για 30 ημέρες.

Αυτό που γράφεις τώρα όμως είναι πως ο αγοραστής δεν έχει υποχρέωση να πληρώσει το "ηλεκτρονικό" πρόστιμο εφόσον η διασταύρωση πραγματοποιηθεί έως και 7 ημέρες μετά την αγορά, το οποίο δεν έχει ουδεμία σχέση με τον προηγούμενο ισχυρισμό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπερδεύτηκα, 2 ισχυρισμούς έκανες. 1) Ότι η προηγούμενη ασφάλεια ισχύει για 30 μέρες και 2) ότι ρώτησε για τι γίνεται σε περίπτωση ελέγχου ανασφαλίστου και όχι σε περίπτωση ατυχήματος

3 ώρες πριν, Joshua21 είπε

1. "Βάσει νόμου, η ασφαλιστική εταιρεία παραμένει στον ασφαλιστικό κίνδυνο αστικής ευθύνης για 30 ημέρες μετά την πώληση του οχήματος, άρα είναι υποχρεωμένη να καλύψει τυχόν ζημιές του νέου κατόχου."

2. Πάντως η απορία του ts είχε να κάνει με το κατά πόσο τον καλύπτει η ασφάλεια του παλιού ιδιοκτήτη όσον αφορά πρόστιμα των ανασφάλιστων που βεβαιώνει κατά καιρούς η ΑΑΔΕ, και όχι σε περίπτωση ατυχήματος.

Και συμφώνησα όχι έχεις δίκιο και στους 2. 

Πρέπει όμως να προβεί άμεσα σε ασφάλιση στο όνομα του και όχι να περιμένει να περάσει ο μήνας ή οι 7 ημέρες. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, stevengreeceGR είπε

Αυτός που το έχει δεν ανανέωσε την ασφάλεια ακόμα. Και όπως έχω διαβάσει πρέπει μόλις γίνει η μεταβίβαση πρέπει την ίδια μέρα να το ασφαλίσω για να μην τύχει ελεγχος και φάω εγώ το προστιμω

Ούτως ή άλλως θα φας το πρόστιμο αν σε σταματήσουν γιατί δεν θα έχεις δίπλωμα. Το ενδεχόμενο να περιμένεις δεν παίζει έτσι; 

4 ώρες πριν, stevengreeceGR είπε

Αυτός που το έχει δεν ανανέωσε την ασφάλεια ακόμα. Και όπως έχω διαβάσει πρέπει μόλις γίνει η μεταβίβαση πρέπει την ίδια μέρα να το ασφαλίσω για να μην τύχει ελεγχος και φάω εγώ το προστιμω

Ούτως ή άλλως θα φας το πρόστιμο αν σε σταματήσουν γιατί δεν θα έχεις δίπλωμα. Το ενδεχόμενο να περιμένεις δεν παίζει έτσι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζομαι βοήθεια σε κάτι ακόμα. Η μεταβίβαση θα γίνει μέσω του υπουργείου μεταφορών στην εθνική άμυνα . Για να αγοράσω τα παράβολα στην τράπεζα χρειάζεται να τους φέρω κάποια εξουσιοδότηση? Η απλά πάω και λέω θέλω τα τάδε παράβολα για την τάδε πινακίδα και τα αγοράζω επιτόπου. Θελω αύριο πρωί να τα κανονισω όσο μπορώ ολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, stevengreeceGR είπε

Χρειάζομαι βοήθεια σε κάτι ακόμα. Η μεταβίβαση θα γίνει μέσω του υπουργείου μεταφορών στην εθνική άμυνα . Για να αγοράσω τα παράβολα στην τράπεζα χρειάζεται να τους φέρω κάποια εξουσιοδότηση? Η απλά πάω και λέω θέλω τα τάδε παράβολα για την τάδε πινακίδα και τα αγοράζω επιτόπου. Θελω αύριο πρωί να τα κανονισω όσο μπορώ ολα

 

πας να πάρεις όχημα και έχεις μαύρα μεσάνυχτα...είναι δυνατόν;

όχημα παίρνεις...όχι καραμέλες από το περίπτερο!

Επεξ/σία από greekfragma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, greekfragma είπε

πας να πάρεις όχημα και έχεις μαύρα μεσάνυχτα...είναι δυνατόν;

όχημα παίρνεις...όχι καραμέλες από το περίπτερο!

Αν ήξερε και κανένας σε αυτή τη χώρα δε θα ρωτούσα. Το μόνο που μου απομένει είναι να πάρω τα ΚΕΠ που δε το σηκώνουν ή να περιμένω στην ουρά της τράπεζας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, stevengreeceGR είπε

Αν ήξερε και κανένας σε αυτή τη χώρα δε θα ρωτούσα. Το μόνο που μου απομένει είναι να πάρω τα ΚΕΠ που δε το σηκώνουν ή να περιμένω στην ουρά της τράπεζας

2 λεπτά αναζήτηση

  • Άδεια κυκλοφορίας Ι.Χ. οχήματος (πρωτότυπη & φωτοτυπία)
  • Ισχύον ΚΤΕΟ (δελτίο τεχνικού ελέγχου), εφόσον υποχρεούται να διαθέτει το όχημα (πρωτότυπο & φωτοτυπία)
  • Αίτηση Μεταβίβασης Οχήματος
  • Κυριότητα (πράξη εξόφλησης) εάν ο πωλητής χρωστούσε το όχημα (δηλαδή έαν το όχημα είχε αγοράστει με δόσεις)
  • Αστυνομική Ταυτότητα ή Διαβατήριο του πωλητή και του αγοραστή
  • ΑΦΜ αγοραστή
  • Παραστατικό της Τράπεζας για την καταβολή του τέλους μεταβίβασης και του τέλους αδείας κυκλοφορίας του οχήματος. Προσοχή! Στην αιτιολογία μην ξεχάσετε να αναγράψετε την πινακίδα κυκλοφορίας του οχήματος
  • Βεβαίωση από την αρμόδια ΔΟΥ περί μη οφειλής τελών κυκλοφορίας

Τι να προσέξετε;

Σε περίπτωση που η κατάθεση των δικαιολογητικών δεν γίνει αυτοπροσώπως από τον ενδιαφερόμενο, τότε όλα τα δικαιολογητικά θα πρέπει να είναι θεωρημένα για το γνήσιο της υπογραφής από το πλησιέστερο Αστυνομικό Τμήμα ή το ΚΕΠ. Επιπλέον, θα χρειαστεί εξουσιοδότηση και αυτή θεωρημένη για το γνήσιο της υπογραφής μαζί με επικυρωμένο φωτοαντίγραφο της αστυνομικής ταυτότητας ή του διαβατηρίου του εξουσιοδοτημένου προσώπου.

 

Κατάθεση δικαιολογητικών
Οι ενδιαφερόμενοι του οχήματος πηγαίνουν στην αρμόδια υπηρεσία και καταθέτουν τα δικαιολογητικά για μεταβίβαση οχήματος. Ο υπάλληλος εκδίδει νέα προσωρινή άδεια κυκλοφορίας και μετά από 7 ημέρες ο αγοραστής παραλαμβάνει την κανονική άδεια κυκλοφορίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, greekfragma είπε

2 λεπτά αναζήτηση

  • Άδεια κυκλοφορίας Ι.Χ. οχήματος (πρωτότυπη & φωτοτυπία)
  • Ισχύον ΚΤΕΟ (δελτίο τεχνικού ελέγχου), εφόσον υποχρεούται να διαθέτει το όχημα (πρωτότυπο & φωτοτυπία)
  • Αίτηση Μεταβίβασης Οχήματος
  • Κυριότητα (πράξη εξόφλησης) εάν ο πωλητής χρωστούσε το όχημα (δηλαδή έαν το όχημα είχε αγοράστει με δόσεις)
  • Αστυνομική Ταυτότητα ή Διαβατήριο του πωλητή και του αγοραστή
  • ΑΦΜ αγοραστή
  • Παραστατικό της Τράπεζας για την καταβολή του τέλους μεταβίβασης και του τέλους αδείας κυκλοφορίας του οχήματος. Προσοχή! Στην αιτιολογία μην ξεχάσετε να αναγράψετε την πινακίδα κυκλοφορίας του οχήματος
  • Βεβαίωση από την αρμόδια ΔΟΥ περί μη οφειλής τελών κυκλοφορίας

Τι να προσέξετε;

Σε περίπτωση που η κατάθεση των δικαιολογητικών δεν γίνει αυτοπροσώπως από τον ενδιαφερόμενο, τότε όλα τα δικαιολογητικά θα πρέπει να είναι θεωρημένα για το γνήσιο της υπογραφής από το πλησιέστερο Αστυνομικό Τμήμα ή το ΚΕΠ. Επιπλέον, θα χρειαστεί εξουσιοδότηση και αυτή θεωρημένη για το γνήσιο της υπογραφής μαζί με επικυρωμένο φωτοαντίγραφο της αστυνομικής ταυτότητας ή του διαβατηρίου του εξουσιοδοτημένου προσώπου.

Κατάθεση δικαιολογητικών
Οι ενδιαφερόμενοι του οχήματος πηγαίνουν στην αρμόδια υπηρεσία και καταθέτουν τα δικαιολογητικά για μεταβίβαση οχήματος. Ο υπάλληλος εκδίδει νέα προσωρινή άδεια κυκλοφορίας και μετά από 7 ημέρες ο αγοραστής παραλαμβάνει την κανονική άδεια κυκλοφορίας.

Η συγκεκριμένη πήγη με κάλυψε περισσότερο τουλάχιστον από τις προηγούμενες που βρήκα. Να σαι καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, stevengreeceGR είπε

Η συγκεκριμένη πήγη με κάλυψε περισσότερο τουλάχιστον από τις προηγούμενες που βρήκα. Να σαι καλα

Και κάτι άλλο που δεν γράφει η παραπάνω πηγή, στην τράπεζα θα πρέπει να δηλώσεις σε ποια ακριβώς διεύθυνση συγκοινωνιών θα κάνεις τη μεταβίβαση (πχ κεντρικός τομέας στον Χολαργό) γιατί η κάθε μία έχει τους δικούς της αριθμούς λογαριασμών.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διάβασα τα προηγούμενα γιατί κάπου ξέφυγε πάλι το θέμα και βαρέθηκα. 

Αν δεν αναφέρθηκε όταν έκανα ασφάλεια στην Hellas Direct για τη μηχανή δεν ρώτησε πουθενά αν και πόσο καιρό έχω δίπλωμα. 

Ρίξε μια ματιά αν δεν έχει αλλάξει κάτι να κάνεις εκεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, NickTG είπε

Δεν διάβασα τα προηγούμενα γιατί κάπου ξέφυγε πάλι το θέμα και βαρέθηκα. 

Αν δεν αναφέρθηκε όταν έκανα ασφάλεια στην Hellas Direct για τη μηχανή δεν ρώτησε πουθενά αν και πόσο καιρό έχω δίπλωμα. 

Ρίξε μια ματιά αν δεν έχει αλλάξει κάτι να κάνεις εκεί. 

Η Hellas Direct σε ρωτάει αν είσαι κάτω από 25 ή αν έχεις το δίπλωμα στην κατοχή σου για λιγότερο από δύο χρόνια:

image.png.39b57074844a99802a10e60bdd0c2dad.png

Και επίσης ΔΕΝ ασφαλίζει δίτροχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Joshua21 said:

Η Hellas Direct σε ρωτάει αν είσαι κάτω από 25 ή αν έχεις το δίπλωμα στην κατοχή σου για λιγότερο από δύο χρόνια:

image.png.39b57074844a99802a10e60bdd0c2dad.png

Και επίσης ΔΕΝ ασφαλίζει δίτροχα.

Δεν είναι κακό να μην ξέρεις. 

Το κακό είναι που δεν έκανες 5 δευτερόλεπτα αναζήτηση. 

https://www.hellasdirect.gr/motorcycle

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NickTG είπε

Δεν είναι κακό να μην ξέρεις. 

Το κακό είναι που δεν έκανες 5 δευτερόλεπτα αναζήτηση. 

https://www.hellasdirect.gr/motorcycle

Παλιότερα δεν ασφάλιζε δίτροχα και δεν σκέφτηκα ότι αυτό μπορεί να έχει αλλάξει, λάθος μου.

Πάντως κακό είναι που και εσύ δεν αφιέρωσες λίγα δευτερόλεπτα για να διαπιστώσεις αν ρωτάει κάπου για νέο οδηγό, πάντα ρωτούσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...