Προς το περιεχόμενο

Κατατακτήριες εξετάσεις σε ΑΕΙ


lara_gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, V.I.Smirnov είπε

Τώρα δεν ξέρω τι γίνεται αλλά δεν φαντάζομαι να έχουν ευκολύνει τα πράγματα.

Αμ εσύ μήπως να πρόσεχες τι λες και πώς μιλάς;

Άκου λίγο. Από την στιγμή που ΑΕΙ-ΤΕΙ έχουν συγχωνευθεί, μπορούν όλοι να δώσουν κατατακτήριες με ύλη 1ου εξαμήνου. Αυτό ισχύει πάντα και παντού σε όλες τις σχολές. Και ιδιαίτερα μαθηματικό ΑΠΘ (δεν θέλω να σε στεναχωρήσω, αλλά μαθηματικός είμαι😚). Πλέον επίσης έχουν αυξηθεί και οι θέσεις σε όλες τις σχολές που παίρνουν άτομα από κατατακτήριες επομένως, τηρουμένων των αναλογιών, έχει πέσει και ο ανταγωνισμός.

Ωστόσο, σχολές που έχουν ζήτηση θα είναι πάντα παλούκι και με αυτόν τον φυσικό νόμο δεν διαφώνησε κανείς. Όσα άτομα και να παίρνει το ΕΜΠ, πάντα οι εξετάσεις του θα είναι παλούκι. Όσα άτομα και να παίρνει η Πολυτεχνική Σχολή ΑΠΘ, πάντα οι εξετάσεις θα είναι παλούκι. Η ζήτηση που έχουν τέτοιες σχολές είναι εξωπραγματική. Ωστόσο, καλύτερα να εξεταστείς σε 3 μαθήματα παρά σε 4 όπως θα ήταν σε επίπεδο πανελλήνιων εξετάσεων. Συν ότι (δεν ξέρω τι ίσχυε για εσένα) μπορείς τα μαθήματα να τα παρακολουθήσεις καθώς ο καθηγητής τα παραδίδει ώστε να ξες και που εστιάζει (ιδίως τώρα που όλα γίνονται εξ'αποστάσεως βούτυρο σε ψωμί πολλών).

Συμπέρασμα: Δεν είναι όπως εσύ τα θυμάσαι πριν από 12 χρόνια. Έχουν ανοίξει αρκετά αυτές οι εξετάσεις και θα τολμούσα να πω είναι καλύτερες για έναν που έχει πτυχίο από το να δίνει πανελλήνιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 96
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

26 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

σχολές που έχουν ζήτηση θα είναι πάντα παλούκι και με αυτόν τον φυσικό νόμο δεν διαφώνησε κανείς.

Πρώτον δεν είναι φυσικός νόμος, δεύτερον η δυσκολία μίας εξέτασης και μίας σχολής είναι άσχετα με το πλήθος των εξεταζόμενων και των φοιτητών. 

Ιδιαίτερα για τις κατατακτήριες εξετάσεις, το μόνο που αλλάζει με το πλήθος των εξεταζόμενων είναι η δυσκολία επιτυχίας και όχι η δυσκολία της εξέτασης. Δηλαδή, μπορεί οι ερωτήσεις να είναι εύκολες, επειδή όμως υπάρχουν πολλοί εξεταζόμενοι, να είναι δύσκολο να επιτύχεις. 

Και είσαι και μαθηματικός.. ΛΟΛ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Sacadmerde είπε

Πρώτον δεν είναι φυσικός νόμος, δεύτερον η δυσκολία μίας εξέτασης και μίας σχολής είναι άσχετα με το πλήθος των εξεταζόμενων και των φοιτητών. 

Ιδιαίτερα για τις κατατακτήριες εξετάσεις, το μόνο που αλλάζει με το πλήθος των εξεταζόμενων είναι η δυσκολία επιτυχίας και όχι η δυσκολία της εξέτασης. Δηλαδή, μπορεί οι ερωτήσεις να είναι εύκολες, επειδή όμως υπάρχουν πολλοί εξεταζόμενοι, να είναι δύσκολο να επιτύχεις. 

Και είσαι και μαθηματικός.. ΛΟΛ. 

Κάτσε λίγο ρε αστροπελέκι μου.

Δηλαδή μου λες ότι δεν είναι φυσικός νόμος ότι οι τοπ σχολές θα έχουν τοπ ανταγωνισμό...

Οκ πάω να περάσω ΕΜΠ με 5 μαθηματικά bb see ya.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, V.I.Smirnov είπε

Τα ξέρω από φίλο μου μηχανικό που έδωσε διαβάζοντας 3 μήνες και δεν πέρασε.

3 μήνες γενικά για οποιαδήποτε σχολή είναι πολύ λίγο. Μάλλον ο φίλος σου δεν προετοιμάστηκε καλά.

4 ώρες πριν, V.I.Smirnov είπε

Με διάβασμα στο γόνατο, SOS θέματα και τέτοια, δεν περνάς

Περνάς, αν έχει μαζέψει προηγούμενα θέματα (6-7 ετών) της σχολής που ενδιαφέρεσαι. Ίσως όχι απο τους πρώτους, αλλά περνάς.

Μην παραπληροφορείτε τον κόσμο επείδη ένα φεγγάρι πριν 15 χρόνια ένας γνωστός γνωστού του τρίτου ξαδέρφου, έδωσε κατατακτήριες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, -Dimitris- είπε

3 μήνες γενικά για οποιαδήποτε σχολή είναι πολύ λίγο. Μάλλον ο φίλος σου δεν προετοιμάστηκε καλά.

Περνάς, αν έχει μαζέψει προηγούμενα θέματα (6-7 ετών) της σχολής που ενδιαφέρεσαι. Ίσως όχι απο τους πρώτους, αλλά περνάς.

Μην παραπληροφορείτε τον κόσμο επείδη ένα φεγγάρι πριν 15 χρόνια ένας γνωστός γνωστού του τρίτου ξαδέρφου, έδωσε κατατακτήριες.

Θενξ μέιτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JohnGTA είπε

Κάτσε λίγο ρε αστροπελέκι μου.

Δηλαδή μου λες ότι δεν είναι φυσικός νόμος ότι οι τοπ σχολές θα έχουν τοπ ανταγωνισμό...

Οκ πάω να περάσω ΕΜΠ με 5 μαθηματικά bb see ya.

Και δεν καταλαβαίνεις τι γράφεις, και είσαι προβλητικός, και δεν ξέρεις τι λες. Είναι που είσαι μαθηματικός μάλλον. 

Δεν είπες ότι είναι φυσικός νόμος πως οι τοπ σχολές θα έχουν ανταγωνισμό, αλλά ότι 

2 ώρες πριν, JohnGTA είπε

σχολές που έχουν ζήτηση θα είναι πάντα παλούκι και με αυτόν τον φυσικό νόμο δεν διαφώνησε κανείς

Δηλαδή, εάν μία σχολή έχει ζήτηση θα είναι και παλούκι. Δηλαδή, εάν μια σχολή έχει ζήτηση θα είναι και δύσκολη σαν σχολή. Το εάν είναι δύσκολη μία σχολή δεν έχει σχέση με τον ανταγωνισμό. Είναι που είσαι μαθηματικός, φαντάζομαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι παραπληροφόρηση αλλά πραγματικά περιστατικά.

Το μαθηματικό απθ ήταν μόνον ένα πραγματικό παράδειγμα.
Πριν δυο έτη φίλος μου γυμναστής πέρασε με κατακτήριες στη σχολή ειδικής αγωγής αφού διάβασε ένα πλήρη χρόνο και έδωσε δυο φορές.
Το αν έχουν αλλάξει οι συνθήκες επισήμανα ότι δεν το γνωρίζω.
Ας πάτε να δώσετε, ας περάσετε, και ΜΕΤΑ μιλάτε.
Εξυπνοπούλια, όλοι σας, ρωτήστε αυτούς που έδωσαν, όχι τι νομίζετε ή τι εκτιμάτε εσείς....

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, -Dimitris- είπε

3 μήνες γενικά για οποιαδήποτε σχολή είναι πολύ λίγο. Μάλλον ο φίλος σου δεν προετοιμάστηκε καλά.

Δεν ισχύει. Με τρεις μήνες προετοιμασία μπορείς να περάσεις σε μία σχολή, εάν το πτυχίο σου είναι πολύ σχετικό. Για παράδειγμα, εάν τελειώσεις την σχολή πληροφορικής του Χαροκόπειου, μπορείς να περάσεις και με ένα μήνα προετοιμασία στο πληροφορικής της Κέρκυρας (π.χ.). 

Επεξ/σία από Sacadmerde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Sacadmerde είπε

Δεν ισχύει. Με τρεις μήνες προετοιμασία μπορείς να περάσεις σε μία σχολή, εάν το πτυχίο σου είναι πολύ σχετικό. Για παράδειγμα, εάν τελειώσεις την σχολή πληροφορικής του Χαροκόπειου, μπορείς να περάσεις και με ένα μήνα προετοιμασία στο πληροφορικής της Κέρκυρας (π.χ.). 

Ε, ρε και να ήξερες πόσοι φυσικοί αποτυγχάνουν να περάσουν στο μαθηματικό με κατατακτήριες.....

-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Sacadmerde είπε

Δεν ισχύει. Με τρεις μήνες προετοιμασία μπορείς να περάσεις σε μία σχολή, εάν το πτυχίο σου είναι πολύ σχετικό. Για παράδειγμα, εάν τελειώσεις την σχολή πληροφορικής του Χαροκόπειου, μπορείς να περάσεις και με ένα μήνα προετοιμασία στο πληροφορικής της Κέρκυρας (π.χ.). 

Όταν τίθεται θέμα ανταγωνισμού, έστω και μικρού, 3 μήνες είναι ελάχιστοι. Το μυαλό δεν προλαβαίνει να αφομοιώσει την ύλη.

2 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Δεν είναι παραπληροφόρηση αλλά πραγματικά περιστατικά.

Το μαθηματικό απθ ήταν μόνον ένα πραγματικό παράδειγμα.
Πριν δυο έτη φίλος μου γυμναστής πέρασε με κατακτήριες στη σχολή ειδικής αγωγής αφού διάβασε ένα πλήρη χρόνο και έδωσε δυο φορές.
Το αν έχουν αλλάξει οι συνθήκες επισήμανα ότι δεν το γνωρίζω.
Ας πάτε να δώσετε, ας περάσετε, και ΜΕΤΑ μιλάτε.
Εξυπνοπούλια, όλοι σας, ρωτήστε αυτούς που έδωσαν, όχι τι νομίζετε ή τι εκτιμάτε εσείς....

-

Έχω περάσει με κατατακτήριες στην ιατρική πατρών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν αλλάζει τίποτε αυτό,
Δεν είναι όλες οι σχολές το ίδιο, ούτε όλες οι χρονιές το ίδιο.
Τα παραδείγματα που ανέφερα είναι πραγματικά. Οι περισσότεροι αποτυγχάνουν.

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Ε, ρε και να ήξερες πόσοι φυσικοί αποτυγχάνουν να περάσουν στο μαθηματικό με κατατακτήριες.....

-

Αυτό που γράφεις δεν σημαίνει ότι 

 

16 λεπτά πριν, -Dimitris- είπε

3 μήνες γενικά για οποιαδήποτε σχολή είναι πολύ λίγο.

Το "οποιαδήποτε" σημαίνει οποιαδήποτε, δηλαδή μπορεί να επιλεχθεί μία σχολή στην τύχη και θα πρέπει αυτό που γράφτηκε να ισχύει. Μπορείς να φέρεις πολλά παραδείγματα που να το επιβεβαιώνουν, όμως ένα αρκεί να το καταρρίψει. Έφερα ένα που το καταρρίπτει, άρα δεν ισχύει. 

----------------------------------------------------------

4 λεπτά πριν, -Dimitris- είπε

Όταν τίθεται θέμα ανταγωνισμού, έστω και μικρού, 3 μήνες είναι ελάχιστοι. Το μυαλό δεν προλαβαίνει να αφομοιώσει την ύλη.

Το "οποιαδήποτε" σημαίνει οποιαδήποτε, δηλαδή μπορεί να επιλεχθεί μία σχολή στην τύχη και θα πρέπει αυτό που γράφτηκε να ισχύει. Μπορείς να φέρεις πολλά παραδείγματα που να το επιβεβαιώνουν, όμως ένα αρκεί να το καταρρίψει. 

Όπως είδες, επέλεξα δυο σχολές που έχουν ίδιο (κατά κύριο λόγο και ιδιαίτερα στο πρώτο έτος) περιεχόμενο. Αυτό σημαίνει πως το "μυαλό" είχε 4 χρόνια να αφομοιώσει την ύλη. Άρα, το 

16 λεπτά πριν, -Dimitris- είπε

3 μήνες γενικά για οποιαδήποτε σχολή είναι πολύ λίγο

Δεν ισχύει, είναι λάθος. 

Επεξ/σία από Sacadmerde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, V.I.Smirnov είπε

Δεν αλλάζει τίποτε αυτό,
Δεν είναι όλες οι σχολές το ίδιο, ούτε όλες οι χρονιές το ίδιο.
Τα πραδείγματα που ανέφερα είναι πραγματικά. Οι περισσότεροι αποτυγχάνουν.

-

Εκεί που αναφέρεις 60 άτομα ανταγωνισμό, είχα 200.

Με σωστή προετοιμασία, και όχι διάβασμα τελευταίας στιγμής, με μερικά παλαιότερα θέματα, περνάς.

Δεν έχεις δώσει ποτέ εξετάσεις και απλά βασίζεις τη γνώμη σου σε εμπειρίες τρίτων.

1 λεπτό πριν, Sacadmerde είπε

Όπως είδες, επέλεξα δυο σχολές που έχουν ίδιο (κατά κύριο λόγο και ιδιαίτερα στο πρώτο έτος) περιεχόμενο. Αυτό σημαίνει πως το "μυαλό" είχε 4 χρόνια να αφομοιώσει την ύλη.

Εκεί είναι που έρχεται η αλλαζονεία, υποτιμάς την ύλη και αποτυγχάνεις.

Αλλά τι ξέρω εγω..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, -Dimitris- είπε

Εκεί που αναφέρεις 60 άτομα ανταγωνισμό, είχα 200.

Με σωστή προετοιμασία, και όχι διάβασμα τελευταίας στιγμής, με μερικά παλαιότερα θέματα, περνάς.

Δεν έχεις δώσει ποτέ εξετάσεις και απλά βασίζεις τη γνώμη σου σε εμπειρίες τρίτων.

Αγαπητέ μου έχω περάσει από τρία τμήματα,  μια ζωή δίνω εξετάσεις.
Κινούμαι στα πανεπιστήμια 25 χρόνια.
Κάτι ξέρω, δεν μιλώ από το κεφάλι μου....

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, -Dimitris- είπε

 

Εκεί είναι που έρχεται η αλλαζονεία, υποτιμάς την ύλη και αποτυγχάνεις.

Αλλά τι ξέρω εγω..

Από εκεί που βάσιζες το επιχείρημα στο "γενικά" και "οποιαδήποτε" σχολή, τώρα το πας στο πώς θα συμπεριφερθεί κανείς. Δυστυχώς, το πώς θα συμπεριφερθεί κανείς δεν είναι θέμα της δυσκολίας και του χρόνου "το μυαλό να αφομοιώσει" την ύλη, άρα το επιχείρημά σου είναι άτοπο. Και επειδή υπάρχει έστω μία σχολή όπου κανείς μπορεί να περάσει με λιγότερο από 3 μήνες προετοιμασία, τότε το 

20 λεπτά πριν, -Dimitris- είπε

3 μήνες γενικά για οποιαδήποτε σχολή είναι πολύ λίγο.

ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ. 

Επεξ/σία από Sacadmerde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...