Προς το περιεχόμενο

Κατατακτήριες εξετάσεις σε ΑΕΙ


lara_gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα 200 άτομα μπορεί να είναι από σχολές που μπορεί να είναι εντελώς άσχετες με το αντικείμενο ή οι υποψήφιοι να έχουν εντελώς διαφορετική νοοτροπία σε ότι αφορά το τι περιμένουν από τις εξετάσεις και το πώς/τι να διαβάσουν (λόγω του υποβάθρου τους).
Οπότε και ο πραγματικός συναγωνισμός είναι πολύ μικρότερος.
Είχα φίλο μηχανολόγο (ΑΕΙ) που ήθελε να δώσει ιατρική !
Φυσικά όταν είδε τα θέματα έγινε λαγός....
Αν μιλάμε για τέτοιους υποψήφιους, από τα 200 άτομα οι πραγματικοί που συναγωνίζονται είναι πολύ λιγότεροι - αλλά αρκετοί για να είναι δύσκολη η εισαγωγή.

Γενικώς, όταν βγει η φύρα, οι υπόλοιποι που μένουν είναι αρκετά περισσότεροι από τις θέσεις, με ότι αυτό συνεπάγεται.
Μόνον αν δίνεις ως απόφοιτος ΤΕΙ είναι εύκολα τα πράγματα.
Ξέρω άτομο που είχε τελειώσει ΤΕΙ γεωπονίας, ΑΕΙ γεωπονίας και έδωσε στο μαθηματικό ως απόφοιτος ΤΕΙ.
Πέρασε για την πλάκα του πιάνοντας απλώς τη βάση. Οι υπόλοιποι συναγωνίζονταν για τα μόρια...

Αλλά αυτό πάντα εξαρτάται από τους υποψηφίους της συγκεκριμένης χρονιάς.
Για τον χρόνο προετοιμασίας έχεις δίκιο, 3 μήνες γενικά δεν είναι αρκετοί. Και τα παλιά θέματα βοηθάνε.

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 96
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

18 ώρες πριν, V.I.Smirnov είπε

Αμ τόσο ξέρεις, τόσο λες.

Σε αρκετές περιπτώσεις η εισαγωγή με κατατακτήριες είναι δυσκολότερη από τις πανελλήνιες - ακριβώς λόγω του συναγωνισμού.
Για πήγαινε να δώσεις, π.χ. στο Μαθηματικό ή στην Πληροφορική, να δεις τι γίνεται (και τι θα πάρεις !) και μετά έλα να μας πεις...

-

Θα συμφωνήσω απόλυτα. Και το σκεπτικό το γιατί είναι  πιο δύσκολες έχει να κάνει με τη ζήτηση και με τις θέσεις. Ιατρικές πάντα θα τραβάνε κόσμο. Και θα έχει κάποιος να ανταγωνιστεί Βιολόγους όταν η εξέταση περιλαμβάνει μαθήματα βιολογίας. Αντίστοιχα αν μια σχολή έχει μαθηματικά όπως πολυτεχνικές και ο άλλος είναι μαθηματικός ήφυσικός. Στη νομική γεμίζουν 5 αμφιθέατρα οι υποψήφιοι. Τώρα αν κάποιος πάει σε μια σχολή με χαμηλή ζήτηση τα πράγματα θα ναι πιο εύκολακαι ίσως μπει με λίγο διάβασμα. Αυτό που θα πω είναι διαισθητικό και δική μου άποψη, αλλά θεωρώ ότι σε μια θεωρητική σχολή κουτσά στραβά κάποιος θα μπει (δε μιλάω για νομικές) αλλά τύπου τμήμα φιλοσοφίας ή κοινωνιολογίας. Σε θετικές σχολέςνιώθω ότι απλά θα διαλέξει ο καθηγητής ένα ξέμπαρκο θέμα που δεν απαντιέται και την ημέρα των αποτελεσμάτων θα βγει ανακοίνωση "ουδείς επιτυχών".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα!

´Εχω πτυχίο εξωτερικού αναγνωρισμένο από το ΔΙΚΑΤΣΑ σαν «ισότιμο» και όχι «αντίστοιχο» (δεν πήγα ποτέ να δώσω τα επιπλέον μαθήματα που θα μου το αναγνώριζαν σαν «αντίστοιχο»).
Ξέρει κανείς αν η αναγνώριση σαν «ισότιμο» πτυχίο είναι επαρκής ώστε να μου επιτρέπει να δώσω κατατακτήριες;

Επίσης το πτυχίο μου είναι από Πολυτεχνική Σχολή, μπορώ να δώσω κατατακτήριες σε Σχολή της Φιλοσοφικής ή πρέπει να είναι συναφές το γνωστικό αντικείμενο μεταξύ πρότερων σπουδών και  Σχολής που στοχεύει κανείς με τις κατατακτήριες;

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από Mairy_G
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mairy_G είπε

Καλησπέρα!

´Εχω πτυχίο εξωτερικού αναγνωρισμένο από το ΔΙΚΑΤΣΑ σαν «ισότιμο» και όχι «αντίστοιχο» (δεν πήγα ποτέ να δώσω τα επιπλέον μαθήματα που θα μου το αναγνώριζαν σαν «αντίστοιχο»).
Ξέρει κανείς αν η αναγνώριση σαν «ισότιμο» πτυχίο είναι επαρκής ώστε να μου επιτρέπει να δώσω κατατακτήριες;

Επίσης το πτυχίο μου είναι από Πολυτεχνική  Σχολή, μπορώ να δώσω κατατακτήριες σε Σχολή της Φιλοσοφικής ή πρέπει να είναι συναφές το γνωστικό αντικείμενο μεταξύ πρότερων σπουδών και  Σχολής που στοχεύει κανείς με τις κατατακτήριες;

Ευχαριστώ

Για το δεύτερο σκέλος, το γνωστικό αντικείμενο του πτυχίου που ήδη έχεις δεν παίζει κάποιον αποτρεπτικό ή ενισχυτικό ρόλο στην διαδικασία να δώσεις κατατακτήριες. Για παράδειγμα, μια κοπέλα από Φιλολογία ΑΠΘ θα μπορούσε κάλλιστα να δώσει κατατακτήριες για Τμήμα Μαθηματικών ΑΠΘ.

Για το πρώτο σκέλος, δεν γνωρίζω. Ένα τηλεφώνημα στην γραμματεία δεν θα έβλαπτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για το μήνυμα.
Έχω στείλει επανειλημμένα μεηλ στη γραμματεία της σχολής και δεν έχω λάβει απάντηση. Για τηλέφωνο δεν το συζητώ! 
Έχω απευθυνθεί και στο δικατσα και περιμένω και από εκεί.
Ότι θα βγάλω άκρη είμαι βέβαιη, σκέφτηκα ότι από εδώ, ίσως να μάθαινα κάτι πιο άμεσα  😉

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Mairy_G είπε

Ευχαριστώ για το μήνυμα.
Έχω στείλει επανειλημμένα μεηλ στη γραμματεία της σχολής και δεν έχω λάβει απάντηση. Για τηλέφωνο δεν το συζητώ! 
Έχω απευθυνθεί και στο δικατσα και περιμένω και από εκεί.
Ότι θα βγάλω άκρη είμαι βέβαιη, σκέφτηκα ότι από εδώ, ίσως να μάθαινα κάτι πιο άμεσα  😉

Εφόσον μπορείτε να δώσετε κατακτήριες σε οποιαδήποτε σχολή επιλέξετε, άσχετα από την ειδικότητα του πτυχίου, λογικά το "ισότιμο" δεν θα είναι πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, lara_gr είπε

Εφόσον μπορείτε να δώσετε κατακτήριες σε οποιαδήποτε σχολή επιλέξετε, άσχετα από την ειδικότητα του πτυχίου, λογικά το "ισότιμο" δεν θα είναι πρόβλημα.

Απλά επειδή το πτυχίο της από ό,τι καταλαβαίνω είναι του εξωτερικού δημιουργείται θέμα με την αναγνώριση ως πτυχίο ΑΕΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, JohnGTA είπε

Απλά επειδή το πτυχίο της από ό,τι καταλαβαίνω είναι του εξωτερικού δημιουργείται θέμα με την αναγνώριση ως πτυχίο ΑΕΙ.

Δεν δημιουργείται θέμα αναγνώρισης. ΕΙΝΑΙ αναγνωρισμένο. Απλά δεν έχει αντιστοιχία με κάποια ελληνική ειδικότητα. Αυτό δεν εμποδίζει τις κατατακτήριες εφόσον μπορείς να δώσεις από οποιαδήποτε ειδικότητα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/10/2020 στις 9:02 ΜΜ, lactate είπε

Κάποιες σχολές έχουν εύκολες κατατακτήριες γιατί έχουν λίγα άτομα. Ειδικά κάτι φιλοσοφικές (ΦΠΨ συγκεκριμενα πρινν 1-2 χρονια που ξερω). Ιατρικές η κατάσταση είναι δράμα. Οπότε ανάλογα. Μπορεί να ρωτήσει στη γραμματεία (αν βγαλει ακρη) ποσα ατομα περιπου δινουν συνήθως.

δεν έχει να κάνει. Εδωσα σε σχολή βιολογίας, δωσαμε 3 ατομα κοπήκαμε  και οι 3 και μάλιστα στο ίδιο μάθημα. τότε σκεφτόμουν  να δώσω ιατρική αλλά ήταν παρα πολλοί οι υποψήφιοι, τρόμαξα  και το αφησα, γι αυτο εδωσα βιολογία. μετα που είδα τι θεματα εβαλαν στην ιατρική εβαλα τα κλάματα,  "τα είχα" ανετα. Το 2018 εδωσα πληροφορική, δωσαμε 3, περάσαμε και οι 3. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, velociraptoras είπε

δεν έχει να κάνει. Εδωσα σε σχολή βιολογίας, δωσαμε 3 ατομα κοπήκαμε  και οι 3 και μάλιστα στο ίδιο μάθημα. τότε σκεφτόμουν  να δώσω ιατρική αλλά ήταν παρα πολλοί οι υποψήφιοι, τρόμαξα  και το αφησα, γι αυτο εδωσα βιολογία. μετα που είδα τι θεματα εβαλαν στην ιατρική εβαλα τα κλάματα,  "τα είχα" ανετα. Το 2018 εδωσα πληροφορική, δωσαμε 3, περάσαμε και οι 3. 

Το βιολογικό θεσαλονίκης δεν είχε πάρει καν άτομα κάποιες χρονιές. Όσον αφορά τα θέματα της Ιατρικής πολλοί είναι αυτοί που τα ξέρουν για αυτό και είναι δύσκολο να μπεις. Αλλά τώρα τελευταία τα έχουν κάνει πολύ δύσκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/10/2020 στις 3:23 ΜΜ, Sacadmerde είπε

Δεν ισχύει. Με τρεις μήνες προετοιμασία μπορείς να περάσεις σε μία σχολή, εάν το πτυχίο σου είναι πολύ σχετικό. Για παράδειγμα, εάν τελειώσεις την σχολή πληροφορικής του Χαροκόπειου, μπορείς να περάσεις και με ένα μήνα προετοιμασία στο πληροφορικής της Κέρκυρας (π.χ.). 

με 3 μηνες βασικά μόνο με τύχη περνάς ή αν έχεις ήδη παρα πολλές γνώσεις σχετικά. Στην πρώτη σχολή που εδωσα κατατακτήριες διάβαζα σχεδον ενα χρονο χημεία, βιολογία, φυσική και κόπηκα στη χημεία στην οποία είχα αφιερώσει το μεγαλύτερο διαστημα, είχα ήδη γνώσεις από την πρώτη σχολή και είχα παρακολουθήσει τα ανοιχτά μαθήματα του καθηγητή . Εβαλε εκτός ύλης θέματα. Στην πληροφορική διαβαζα περιπου 6 μηνες -στο πόδι- και μόνο ενα μήνα εντατικά. Εβαλαν σχετικά ευκολα θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/10/2020 στις 9:27 ΠΜ, velociraptoras είπε

δεν έχει να κάνει. Εδωσα σε σχολή βιολογίας, δωσαμε 3 ατομα κοπήκαμε  και οι 3 και μάλιστα στο ίδιο μάθημα. τότε σκεφτόμουν  να δώσω ιατρική αλλά ήταν παρα πολλοί οι υποψήφιοι, τρόμαξα  και το αφησα, γι αυτο εδωσα βιολογία. μετα που είδα τι θεματα εβαλαν στην ιατρική εβαλα τα κλάματα,  "τα είχα" ανετα. Το 2018 εδωσα πληροφορική, δωσαμε 3, περάσαμε και οι 3. 

Δεν μπορώ να καταλάβω την διακύμανση στις αποφάσεις σου.

Πήγες βιολογία, (σχεδόν) ιατρική και κατέληξες πληροφορική;

Πώς γίνεται αυτό;

 

Φιλικά πάντα, χωρίς παρεξήγηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/10/2020 στις 7:26 ΜΜ, JohnGTA είπε

Δεν μπορώ να καταλάβω την διακύμανση στις αποφάσεις σου.

Πήγες βιολογία, (σχεδόν) ιατρική και κατέληξες πληροφορική;

Πώς γίνεται αυτό;

Φιλικά πάντα, χωρίς παρεξήγηση.

αρχικά αρχισα να ψάχνομαι μολις πήγαν τα παιδιά μου σχολειο, ηθελα κάτι σχετικό με βιολογία ή ιατρική. ιατρική τη φοβήθηκα και εδωσα στη σχολή της βιολογίας. κόπηκα στις εξετασεις και μετά εκανα μεταπτυχιακό. με την πληροφορική μπήκα στο τρυπάκι το 2017 όταν έμεινα σχεδον παραλυτη για ενα διαστημα, μεχρι τότε ποτέ δεν είχα ασχοληθεί ιδιαίτερα.κι επειδ΄είμαι κοντά στη σχολή πήγα κι έδωσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, velociraptoras είπε

αρχικά αρχισα να ψάχνομαι μολις πήγαν τα παιδιά μου σχολειο, ηθελα κάτι σχετικό με βιολογία ή ιατρική. ιατρική τη φοβήθηκα και εδωσα στη σχολή της βιολογίας. κόπηκα στις εξετασεις και μετά εκανα μεταπτυχιακό. με την πληροφορική μπήκα στο τρυπάκι το 2017 όταν έμεινα σχεδον παραλυτη για ενα διαστημα, μεχρι τότε ποτέ δεν είχα ασχοληθεί ιδιαίτερα.κι επειδ΄είμαι κοντά στη σχολή πήγα κι έδωσα.

Ααα οκ από περιέργεια και μόνο ρώτησα.

Συγγνώμη αν σε προσέβαλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Από την προσωπική μου εμπειρία που έχω δώσει 2 φορές κατατακτήριες (2018, 2019) θα έλεγα το εξής:

Παίζει πολύ σημαντικό ρόλο το τμήμα στο οποίο θέλεις να περάσεις καθώς και η προηγούμενη σου εκπαίδευση:

Γνωστό μου άτομο από νοσηλευτική με διδακτορικό κτλ που έδινε σε Ιατρική επαρχιακής πόλης δεν κατάφερε να περάσει, ενώ αντίθετα άλλη περίπτωση ατόμου που διάβασε στο πόδι πέρασε στο τμήμα κοινωνικής εργασίας. Παίζει πολύ σημαντικό ρόλο ο ανταγωνισμός καθώς και τα κριτήρια βαθμολογησης.

Οι πρώτες μου σπουδές + μεταπτυχιακό ήταν σε κοινωνικές επιστήμες και μου τη σβούρηξε να αλλάξω πεδίο και να μετακινηθώ στο χώρο της υγείας (όχι Ιατρική). Έριξα διάβασμα που δεν είχα ρίξει ούτε και στις πανελλήνιες.  Ήταν πολύ δύσκολο για ένα άτομο που διάβαζε κοινωνιολογία να αρχίσει να εξοικειώνεται-έστω και σε εισαγωγικό επίπεδο-με έννοιες βιοχημείας και με τον τεράστιο όγκο πληροφοριών(π.χ. ανατομία).

Το επίπεδο των εξετάσεων είναι πολύ υψηλό, καλείσαι να εξεταστείς σε ύλη που οι πρωτοετείς ούτε που την έχουν διδαχτεί, γιατί για κάποιο λόγο κάποιοι καθηγητές-τουλάχιστον πριν μπεις στη σχολή-σε μεταχειρίζονται σαν να μην αξίζεις να μπεις κατ΄ αυτό τον τρόπο στη σχολή τους.

Την πρώτη χρονιά έδωσα μόνο Αθήνα και πάτωσα κυριολεκτικά, την δεύτερη είπα να έχω ένα δίχτυ ασφαλείας  και έδωσα και Αθήνα και Θεσσαλονίκη. Το αποτέλεσμα ήταν να ξαναπατώσω Αθήνα-αλλά γενικώς όλοι πατώσαμε-και να μπω σε υψηλή θέση στη Θεσσαλονίκη. Το επίπεδο των εξετάσεων στις δύο πόλεις ήταν ίδιο, οι υποψήφιοι ελαφρώς λιγότεροι και να φανταστείτε νόμιζα ότι έγραψα καλύτερα στην Αθήνα. Οπότε τρέχα γύρευε.

Είναι δύσκολη και επίπονη διαδικασία να ξαναδώσεις εξετάσεις αλλά αν το θέλει κανείς νομίζω αξίζει τον κόπο. Όσο το νωρίτερο το πάρεις απόφαση τόσο το καλύτερο.  Στα συν των κατατακτήριων θα έλεγα ότι είναι το ότι έχεις να διαβάσεις μαθήματα που πραγματικά σε ενδιαφέρουν και τα οποία είναι βάσεις της σχολής που θες να μπεις. Στα πλην είναι ότι σε αντίθεση με τις πανελλήνιες δεν έχεις μια γενική βαθμολογία με την οποία μπορείς να μπεις όπου θες (π.χ. ίδια σχολή αλλά άλλη πόλη). Πρέπει να δίνεις εξετάσεις για την κάθε σχολή ξεχωριστά και αν αποτύχεις του χρόνου πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...