Προς το περιεχόμενο

Bug στα Windows 10 εγκαθιστά τις web εκδόσεις του Office χωρίς τη συγκατάθεση του χρήστη


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 hours ago, trib said:

Ίσως και εσείς έχετε στο μενού έναρξης τα νέα εικονίδια των Office web apps χωρίς να το ζητήσατε.

Δεν το έχω ψάξει, θέλει Microsoft account, ευτυχώς που είναι free και δεν μας ζητάει ρέστα ή τουλάχιστον όχι ακόμα.

Να βλέπουν μερικοί για να μαθαίνουν, ως και η Microsoft δίνει το Office for free, άργησε όμως.
Ο κόσμος έχει OOffice, Libre κλπ και προτιμά να δουλεύει και να στηρίζει τα open και free.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει bugs παντού υπάρχουν, κάποια εντοπίζονται και κάποια όχι. Το θέμα είναι να μην.επηρεαζουν και να μην κινδυνεύουν σε κάτι οι χρήστες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωστε γιαυτο τα ειχανε βαλει μολις 6ε τις προαλλες?

18 λεπτά πριν, eyw είπε

Να βλέπουν μερικοί για να μαθαίνουν, ως και η Microsoft δίνει το Office for free, άργησε όμως.
Ο κόσμος έχει OOffice, Libre κλπ και προτιμά να δουλεύει και να στηρίζει τα open και free.

 

Τωρα τελευταια το προτιμαει αυτο ή το προτιμουσε ανεκαθεν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilos είπε

Αυτό με την ελευθερία της να κατεβάζει ότι εφαρμογή γουστάρει με το που περάσεις λειτουργικό από το store της με προσπερνάει. Το έκανε και στα windows 8.1, το έκανε και στα windows 10 όταν έκανες το upgrade από 7, το κάνει ακόμα και σήμερα σε windows 10 clean install, το κάνει ακόμα και σε σπασμένα windows 10.😁 Νισάφι πια. Έχω κάνει τόσες πολλές φορές uninstall πασιέτζες, candy crush και τα σχετικά τα τελευταία χρόνια που τα βλέπω και στον ύπνο μου.🤣

Pragmatika spastiko omws!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά η αμπαλοσύνη, μη πω καλύτερα ο πεμπκακισμός ορισμένων, είναι over 9000.

Ακόμα κι αν είστε οι τυχεροί αποδέκτες του A/B test της microsoft -που αμφιβάλλω, απλώς είναι μόδα των καιρών το κράξιμο- δεν θα πάρει περισσότερα από 20 δευτερόλεπτα για να απεγκαταστήσετε και τα 4 PWA -ουσιαστικά βάζει 4 κλειδιά στο registry και 4 εγγραφές στο data folder του edge.

Κατά τα άλλα βάλε φίνα και βάλε λίνουξ, εδώ βρε δεν αντέχετε 4 εικονίδια που έχουν δεξι-κλικ-uninstall και θα βάλετε λειτουργικό που θέλει από αρκετό διάβασμα και σοβαρό ψάξιμο ως πειράματα.

Μου φαίνεται οι παλιοί έχετε ξεχάσει τι τραβούσαμε και οι νεότεροι έχετε καλομάθει με τα τωρινά παραθύρια. Δεν έχουμε σοβαρά θέματα να λύσουμε (bsod, μουλαρώματα κτλ) και μου ψειρίζετε τη μαιμού με τα εικονίδια και τις ηθικολογίες αν η microsoft κάνει κουμάντο στο λειτουργικό.

Γιατί, πότε δεν έκανε; 🤷‍♂️

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bug το λενε τώρα?  Γιατι εμείς το λέμε αλλιώς.

Τα Win10 εγκαθιστούν ενημερώσεις χωρίς την έγκριση του χρήστη??? Το μαθαμε τώρα? Γιατι εγώ έχω μείνει κάτι ώρες ξαφνικά χωρίς PC διότι τα Windows αποφάσισαν να κάνουν update σε ωρα πλήρους εργασίας!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν βάζετε ChromeOS/MacOS/Linux κλπ. όσοι διαμαρτύρεστε; Τα έχουμε πει πολλές φορές. Σε όποιον δεν αρέσουν τα Windows, σε όποιον δεν αρέσει το "aggressive marketing" (κλαίω), σε όποιον δεν αρέσει το data-center που θα φτιάξει, ΑΣ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟΥ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο πάνε και χειροτερεύουν τα windows 10 σε θέμα privacy και bloat. Τα έχει καταφέρει όμως η microsoft λίγο πολύ να μας κάνει να το χωνέψουμε κι αυτό με 60% market share σε desktop/laptop. Αν είσαι pc gamer ειδικά δεν υπάρχει εναλλακτική.

 

Μόνο οι εκδόσεις ltsb/ltsc σώζουν την κατάσταση αλλά κι εκεί μπορεί να συναντήσεις προβλήματα σε apps/games που χρειάζονται market ή άλλα services που δεν υποστηρίζονται από αυτές τις εκδόσεις. Και φυσικά αρκεισαι στα security updates περιμένοντας 2-3 χρόνια για νέο ltsb/ltsc branch release.

 

Το να βάλεις πλέον τα enterprise και να αρχίσεις να κάνεις debloat/decrapify/harden κλπ ειδικά στην 2004 έκδοση είναι δώρον άδωρον αφού στο πρώτο update θα ψάχνεις να βρεις τι έχει γίνει revert. Άσε που έχουν αρχίσει και βάζουν μηχανισμούς anti-tamper για να μην μπορείς να αφαιρέσεις λειτουργίες μέσω powershell όπως πχ το windows defender.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...